Рішення № 98939739, 06.08.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2021
Номер справи
340/3226/21
Номер документу
98939739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/3226/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про:

- визнання протиправною бездіяльності Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо вирішення клопотання ОСОБА_1 від 14.05.2021 року про затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передання земельної ділянки кадастровий номер: 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 ;

- зобов`язання Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області у встановленому законом порядку та строки, затвердити погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2,0000 га за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передати земельну ділянку кадастровий номер: 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 01.12.2020 р. позивач звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2,0000 га, за рахунок земель комкнальної власності сільськогосподарського призначення на території Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (в межах населеного пункту с. Олександрівка Олександрійського району Кіровоградської області). Граничний строк розгляду клопотання завершився 02.01.2021 р. 29.01.2021 р. позивач направив на адресу відповідача лист-повідомлення відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України про замовлення розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу, оскільки відповідач не розглянув у місячний строк клопотання про надання дозволу. Лист-повідомлення-відповідач отримав 09.02.2021 р. 14.05.2021 р. позивачем направлено на адресу відповідача клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передання земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність позивачу. До клопотання додано проект землеустрою та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Клопотання отримане відповідачем 21.05.2021 р. Граничний строк розгляду клопотання про затвердження проекту завершився 04.06.2021 р. Представник позивача зазначає, що на час подання позову, відповідачем не повідомлено про результати розгляду клопотання позивача. Представник позивача вважає, що відповідач безпідставно не розглядає та не затверджує проект землеустрою.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому заперечив щодо задоволення позову (а.с.79-85). Відповідач вказує, що 14.12.2020 р. позивачу повідомлено, що порушене ним питання підготовлено на розгляд чергового засідання постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, а інформацію про розгляд заяви буде розміщено на сайті Попельнастівської сільської ради. 11.02.2021 р. Попельнастівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області повідомлено позивачу, що порушене ним питання не може мати статус мовчазної згоди, у зв`язку з тим, що Попельнастівська сільська рада підготовила в направила лист відповідь. 01.06.2021 р. Попельнастівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області повідомлено позивачу, що порушене питання підготовлено на розгляд чергового засідання постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, інформацію про розгляд заяви буде розміщено на сайті Попельнастівської сільської ради. Відповідач наголошує на тому, що мовчазної згоди щодо надання земельної ділянки та бездіяльності Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо вирішення клопотання позивача від 14.05.2021 р. про затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0000 га за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передання земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність позивачу немає, оскільки відповідачем вчасно розглядалися клопотання та вчасно надавалися відповіді, а позивач штучно створює мовчазну згоду щодо надання даної земельної ділянки у власність. Також відповідач зазначає, що суд не може підміняти органи місцевого самоврядування та вирішувати питання щодо надання земельної ділянки.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.74-75).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 р. відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову (а.с.134-135).

26.07.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.136).

Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Попельнастівської сільської ради з клопотанням від28.11.2020 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2,0000 га, за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення на території Попельнастівської сільської ради (в межах населеного пункту с. Олександрівка), Олександрійського району Кіровоградської області (а.с.11). До клопотання додано копії паспорта та графічний матеріал місця розташування земельної ділянки.

29.01.2021 р. ОСОБА_1 відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України направлено Попельнастівській сільській раді лист-повідомлення від 27.01.2021 р. про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу (а.с.12-13). Лист-повідомлення одержаний Попельнастівською сільською радою 09.02.2021 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.16).

14.05.2021 р. ОСОБА_1 направлено Попельнастівській сільській раді клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передачу земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 (а.с.17). До клопотання додано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-7420705932021 від 05.05.2021 р., кадастровий номер 3520380400:51:000:0354; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область (а.с.25-26, 35-70). Клопотання одержане Попельнастівською сільською радою 21.05.2021 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.20).

Доказів розгляду клопотання ОСОБА_1 , від 14.05.2021 р. та прийняття рішення за результатом розгляду такого клопотання, суду не надано.

Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.

Частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час подання клопотання, визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.1861 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Частиною 6 статті 1861 Земельного кодексу України визначено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 р. №1423-ІХ, який набрав чинності з 27.05.2021 р., виключено частину 8 статті 118 та статтю 1861 Земельного кодексу України.

З огляду на ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час подання клопотання, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом – після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, у редакції, чинній з 27.05.2021 р., відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Таким чином, розпорядження земельними ділянками комунальної власності, розташованими у с. Олександрівка Олександрійського району Кіровоградської області відноситься до повноважень Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частиною 1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

На підставі ч.4 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Відповідно до ч.1-3 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

З системного аналізу зазначених норм судом встановлено, що за результатами розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою, орган місцевого самоврядування приймає рішення відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України. При цьому, зважаючи на норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», таке рішення приймається на пленарних засіданнях.

Відповідачем не надано доказів розгляду на пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 від 14.05.2021 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передати земельну ділянку кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 , як і не надано доказів прийняття рішення за результатом розгляду такого клопотання.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 14.05.2021 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передачу земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги в цій частині підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1, п.4 ч.2 ст.245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

З огляду на ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що Попельнастівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області внаслідок протиправної бездіяльності не розглянуто клопотання позивача від 14.05.2021 р., позовна вимога про зобов`язання Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області у встановленому законом порядку та строки, затвердити погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2,0000 га за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передати земельну ділянку кадастровий номер: 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 , задоволенню не підлягає, оскільки суд не може підміняти орган повноважний на розгляд та вирішення відповідного питання.

Однак, з метою повного та ефективного поновлення прав позивача, зважаючи на ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов`язати Попельнастівську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 14.05.2021 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передачу земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 і прийняти відповідне рішення.

Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (а.с.10), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 605,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Відповідачем не надано до суду доказів понесення судових витрат, які б підлягали розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зважаючи на те, що рішення суду зобов`язує відповідача – суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, суд вважає за необхідне встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання рішення – два тижні з дня набрання законної сили рішенням суду.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 14 травня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передачу земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати Попельнастівську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 14 травня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Олександрівка, Олександрійський район, Кіровоградська область та передачу земельної ділянки кадастровий номер 3520380400:51:000:0354 у власність ОСОБА_1 і прийняти відповідне рішення.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Зобов`язати Попельнастівську сільську раду Олександрійського району Кіровоградської області подати звіт про виконання рішення суду у строк – два тижні з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2021 року у справі №340/3226/21.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Дата складання повного рішення суду – 06 серпня 2021 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт