Рішення № 98939484, 12.08.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
300/812/21
Номер документу
98939484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" серпня 2021 р. справа № 300/812/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області (надалі – відповідач) про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року у справі № 300/1354/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2020 року, поновлено ОСОБА_1 на роботі на посаді сільського голови Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області з 11.06.2020 року. Водночас, вищевказаним рішенням суду не вирішено питання про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, що суперечить абзацу 2 статті 235 ЗКпП України. Таким чином, на думку позивача, останній з 11.06.2020 року перебуває у вимушеному прогулі до тих пір поки не буде видано розпорядження про поновлення ОСОБА_1 на посаді сільського голови Княжолуцької сільської ради та розпорядження про припинення його повноважень на підставі перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області, який затверджений розпорядженням КМ України від 22.04.2020 року за № 483-р, внаслідок якого, Долинська міська рада ОТГ Івано-Франківської області стала правонаступником Княжолуцької сільської ради. Позивач зазначив, що в лютому 2021 року він звернувся до відповідача із заявою про виплату заробітної плати за час вимушеного прогулу, проте заява Долинською міською радою ОТГ залишена без розгляду до вирішення спірного питання Івано-Франківським окружним адміністративним судом. З урахуванням викладеного, позивач просить суд стягнути з Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області на його користь 247282,20 грн. заробітної плати за період з 11.06.2020 року по 28.02.2021 року.

По справі здійснювався ряд наступних процесуальних дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви (а.с.32-33).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.63-64).

Ухвалами Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 року та 10.06.2021 року здійснено витребування у відповідача ряду доказів по справі та, внаслідок виниклої необхідності, продовжено строк виконання вимог щодо надання таких доказів відповідно (а.с.77-79, 87-89).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 23.04.2021 року, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Вказав, що Долинська міська рада є правонаступником прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради з 01.12.2020 року (дня набуття повноважень), а перехід прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради до Долинської міської ради відбувся 29.12.2020 року (дати набрання чинності рішення Долинської міської ради № 43-2/2020 від 28.12.2020). Повноваження Княжолуцької сільського голови, як посадової особи місцевого самоврядування, в силу вимог частини 2 статті 8 ЗУ “Про добровільне об`єднання територіальних громад” припинились 01.12.2020 року (дня набуття повноважень Долинською міською радою). Також, представник відповідача зазначив, що незрозумілим для Долинської міської ради є період часу, за який позивач має намір стягнути кошти у вигляді заробітної плати, оскільки час вимушеного прогулу протягом якого працівник не перебуває у трудових відносинах з роботодавцем з незалежних від нього причин, нерозривно пов`язаний з поновленням на роботі (займаній посаді), чого зроблено не було та не вбачається можливим, у тому числі й за умови правонаступництва (а.с.69-71).

Головуючий по справі суддя Панікар І.В. в період з 19.04.2021 року по 07.05.2021 року перебував у відпустці, у зв`язку з чим, строк розгляду справи продовжено.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши позовну заяву, відзиви на позов, та в сукупності письмові докази, встановив наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року у справі № 300/1354/20 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області "Про дострокове припинення повноважень сільського голови Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області" №951/22/2020 від 10.06.2020. Визнано протиправним та скасовано рішення Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області "Про дострокове припинення повноважень сільського голови Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області" №952/22/2020 від 11.06.2020. Поновлено ОСОБА_1 на роботі на посаді сільського голови Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області з 11 червня 2020 року.

Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі на посаді сільського голови Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області - звернуто до негайного виконання (а.с.7-14).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.12.2020 року апеляційну скаргу Княжолуцької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року у справі № 300/1354/20 – без змін (а.с.15-19).

В подальшому, позивач звернувся до Долинської міської ради із заявою про виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

За результатом розгляду вказаної заяви, 09.02.2021 року відповідач листом № М/127 повідомив позивача про те, що враховуючи відсутність рішення органу, який здійснював розгляд трудового спору про виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу, звернення залишено без задоволення (а.с.24).

Враховуючи факт не виконання відповідачем судового рішення по справі № 300/1354/20 в добровільному порядку, ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом про стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу - з 11.06.2020 року по 28.02.2021 року.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом (стаття 43 Конституції України).

За приписами частини 1 статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.

Частиною 1 статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно з частиною 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання (частина 2 статті 372 КАС України).

З огляду на зміст вищевказаних норм, рішення, допущене судом до негайного виконання, в тому числі в частині поновлення особи на посаді у відносинах публічної служби, породжує виникнення безумовного обов`язку у відповідача (боржника) виконати таке рішення незалежно від пред`явлення його позивачем до примусового виконання та набрання таким судовим рішенням законної сили.

Питання оплати вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника регламентовані статтею 236 Кодексу законів про працю України.

Так, згідно зі статтею 236 Кодексу законів про працю України у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

Однак, починаючи з 11.06.2020 року позивач так і не поновлений на посаду, з якої був протиправно звільнений, у зв`язку із чим, продовжує мати місце вимушений прогул та, як наслідок, не отримання ОСОБА_1 належних йому сум заробітної плати.

Обчислюючи такі суми не отриманої заробітної плати, позивач визначає їх як середній заробіток.

Середній заробіток працівника згідно з ч.1 ст. 27 Закону України "Про оплату праці" визначається за правилами, закріпленими у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 (далі - Порядок № 100).

Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку №100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Зі змісту пункту 5 Порядку № 100 вбачається, що нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Пунктом 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.

При обчисленні середньої заробітної плати за два місяці, виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу п`ятого пункту 4 цього Порядку, на число робочих днів за останні два календарні місяці, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата, згідно з графіком підприємства, установи, організації.

З огляду на викладені норми, при обчисленні розміру середнього заробітку за час вимушеного прогулу слід використовувати формулу, за якою обрахуванню підлягає період затримки за робочі дні виходячи із середньоденного заробітку, обчисленого відповідно до положень Порядку.

Аналогічну позицію було висловлено у постанові Верховного Суду України від 01 березня 2017 року по справі № 635/2084/16-ц.

Згідно архівної довідки Архівного відділу № 2 Калуської районної державної адміністрації від 13.07.2021 року № 255/04-01/М-20, середньомісячний заробіток за два місяці, які передували звільненню ОСОБА_1 склав 63728,04 грн., таким чином середньоденна заробітна плата становить 1593,20 грн. (63728,04 грн. : 40 робочих днів (квітень`2020 – 21, травень’ 2020 - 19) (а.с.92-93).

Щодо періоду вимушеного прогулу, суд зазначає наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №483-р від 22.04.2020 ''Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області" до складу Долинської територіальної громади (2622010100, м. Долина) включено наступні територіальні громади: Долинська, Белеївська, Великотур`янська, Геринська, Гошівська, Грабівська (Рожнятівський район), Княжолуцька, Лоп`янська, (Рожнятівський район), Малотур`янська, Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька (м. Болехів), Рахинянська, Солуківська, Тростянецька, Тяпчанська і Яворівська.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 за №714-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області", визначено і затверджено Долинську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Долина, до складу якої входить зокрема і Княжолуцька територіальна громада.

Рішенням Долинської міської ради Івано-Франківської області від 28.12.2020 року за № 39-2/2020 утворено старостинські округи на території Долинської міської територіальної громади, зокрема, Княжолуцький старостинський округ з центром в селі Княжолука, до складу якого входить село Княжолука.

Відповідно до частини 3 статті 8 ЗУ “Про добровільне об`єднання територіальних громад”, об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Відповідно до підпунктів 1, 3, 8, 9 пункту 6-1 розділу V Прикінцеві та перехідні положення ЗУ “Про місцеве самоврядування” до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв`язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);

3) після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету;

8) не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

9) юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Суд звертає увагу, що, як визначено в ч. 1 та ч. 5 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Однак, враховуючи вище викладене, законодавством встановлені спеціальні норми, які визначають момент припинення повноважень сільською радою, яка увійшла до складу ОТГ.

Відтак, з метою встановлення моменту припинення повноважень Княжолуцької сільської ради, та переходу її прав та обов`язків в порядку правонаступництва до Долинської міської ради, слід застосовувати норми пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із змісту яких слідує таке:

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Аналізуючи наведені правові норми суд вважає, що Долинська міська рада (код ЄДРПОУ 04054317) є правонаступником прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради з 01.12.2020 (дня набуття повноважень), а перехід прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради до Долинської міської ради відбувся 29.12.2020 (дати набрання чинності рішення Долинської міської ради №43-2/2020 від 28.12.2020).

З урахуванням викладеного, а зокрема, того, що 29.12.2020 року є днем набуття Долинською міською радою повноважень Княжолуцької сільської ради, а відповідно - 28.12.2020 року є останнім днем діяльності зазначеної ради в якості юридичної особи публічного права, таким чином, у відповідності до положень підпункту 1 пункту 6-1 розділу V Прикінцеві та перехідні положення ЗУ “Про місцеве самоврядування” цього дня (28.12.2020 року) припиняються повноваження і сільських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади.

Таким чином, з огляду на фактичну можливість позивача бути працевлаштованим, в установі, що ліквідована, суд вважає, що період його вимушеного прогулу становить з 11.06.2020 року по 28.12.2020 року – 139 робочих днів (червень – 13 робочих днів, липень – 23 робочі дні, серпень – 20 робочих днів, вересень – 22 робочі дні, жовтень – 21 робочий день, листопад – 21 робочий день та грудень – 19 робочих днів).

В зв`язку із вищенаведеним, середній заробіток за час вимушеного прогулу підлягає стягненню з Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області за період з 11.06.2020 року по 28.12.2020 року (виходячи із розрахунку 139*1593,20 грн.) в розмірі 221454,80 грн.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 24.12.1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" - задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути з Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 221454,80 грн. без утримання прибуткового податку та інших обов`язкових платежів.

Пунктами 2, 3 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Відтак, суд вважає за необхідне допустити до негайного виконання рішення в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з розрахунку за один місяць в розмірі 31864,02 грн. = (63728,04 грн. : 40 робочих днів (квітень`2020 – 21, травень’ 2020 - 19) * 20 робочих днів).

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів в повному об`ємі правомірності своїх дій.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про необхідність часткового задоволення заявлених позовних вимог.

Враховуючи те, що позивача звільнено від сплати судового збору, у відповідності до приписів Закону України "Про судовий збір", а доказів про понесення сторонами будь-яких інших судових витрат до матеріалів справи не долучено, відсутні підстави для їх розподілу згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу – задоволити частково.

Стягнути з Долинської міської ради ОТГ Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 221454,80 грн. (двісті двадцять одна тисяча чотириста п`ятдесят чотири гривні вісімдесят копійок) з утриманням податків та інших обов`язкових платежів при виплаті.

Рішення в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з розрахунку за один місяць в розмірі 31864,02 (тридцять одна тисяча вісімсот шістдесять чотири гривні дві копійки) допустити до негайного виконання.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач:

Долинська міська рада ОТГ Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04054317, проспект Незалежності, 5, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77504).

Суддя /підпис/ Панікар І.В.