Рішення № 98939161, 12.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
240/2205/21
Номер документу
98939161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/2205/21

категорія 109000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Єфіменко О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Роставицький дошкільний навчальний заклад «Ромашка» Ружинського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся керівник Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави із позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,40 га в с.Роставиця Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області;

- зобов`язати Вчорайшенську сільську раду вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,40 га земель с.Роставиця Ружинського району Житомирської області для обслуговування Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

Ухвалою суду від 09.03.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено відкрите судове засідання у справі на 06.04.2021, яке відкладено на 28.04.2021, у зв`язку із неявкою до суду сторін, які беруть участь у розгляді справі.

31.03.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити. Вказав, що в бюджеті Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області на 2020 рік не були передбачені кошти на виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під дошкільними навчальними закладами, проте в бюджеті на 2021 рік сільської ради вже передбачено такі кошти на виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під дошкільними навчальними закладами та проведення технічної інвентаризації нерухомого майна з метою реєстрації права комунальної власності.

Крім того зазначає, що на засіданні 5 сесії 7 скликання Вчорайшенської сільської ради 11.03.2021 прийнято рішення №266 "Про проведення інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти", а саме 0,40 га Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області, оскільки, розроблення технічного паспорту та реєстрація комунальної власності на нерухоме майно цього дошкільного закладу є передумовою затвердження технічної інвентаризації земельної ділянки.

Вважає, що відповідач докладає всіх зусиль для оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку, а тому позовні вимоги є безпідставними і не підлягають до задоволення.

12.04.2021 до суду надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказує, що не погоджується з твердженнями представника позивача. Зазначає, що в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» з моменту створення дошкільного навчального закладу і до цього часу правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує вищезазначений дошкільний навчальний заклад, не оформлено відповідно до вимог земельного законодавства, державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою не проведено. При цьому, згідно законодавства Вчорайшепська сільська рада у якості засновника Роставицького ДНЗ «Ромашка», а також власника земельної повинна була вжити вичерпних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку (надання дозволу на розробку проекту документації, укладення договору з землевпорядною організацією). Однак, лише після отримання Вчорайшенською сільською копії позовної заяви, копії ухвали суду про відкриття провадження у справі за вказаним позовом, на сесії сільської ради прийнято рішення про проведення інвентаризації вказаної земельної ділянки, що свідчить про визнання Вчорайшенською сільською радою своєї протиправної бездіяльності щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що перебуває в користуванні дошкільного навчального закладу.

Як вказує позивач, проведення технічної інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, не свідчить про оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку у відповідності до вимог земельного законодавства та прийняття рішення про передачу її в постійне користування дошкільному навчальному закладу. Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку відповідача.

19.04.2021 та 27.04.2021 до суду надійшли клопотання представника відповідача та представника позивача про розгляд справи без їх участі.

28.04.2021 судом постановлено ухвалу про подальший розгляд справи у письмовому провадженні.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду: № 01-35-В від 27.05.2021 (у період з 14.06.2021 до 29.06.2021) та № 01-45В від 30.06.2021 (у період з 12.07.2021 по 26.07.2021), суддя Єфіменко О.В. перебувала у щорічній відпустці, а тому розгляд справи відкладався.

Суд, розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи доказами, дійшов наступних висновків.

Встановлено, що Рішенням сесії Вчорайшенської сільської ради від 07.06.2018 надано згоду на добровільне об`єднання Вчорайшенської сільської ради територіальної громади сіл Вчорайше та Лісове Ружинського району з Бистріївською, Шпичинецькою, Крилівською, Роставицькою, Малонизгорецькою, Малочернявською, Чорнорудською, Новочорнорудською територіальними громадами у Вчорайшенську сільську об`єднану територіальну громаду з адміністративним центром у с.Вчорайше, яка створена 04.01.2019.

За інформацією відділу в Ружинському районі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 09.11.2020 за №10-6-0.34-148/120-20 в користуванні Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області (далі - Роставицького ДНЗ «Ромашка») перебуває земельна ділянка площею 0,40 га.

Відповідно до інформації Вчорайшенської сільської ради № 2569 від 12.11.2020 документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,40 га, яка знаходиться в користуванні Роставицького ДНЗ «Ромашка» відсутні. Заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались.

За результатами моніторингу позивачем відомостей Публічної кадастрової карти України підтверджено, що на даний час питання щодо розробки земельно-технічної документації залишається не вирішеним, правовстановлюючі документи на земельну ділянку Роставицького ДНЗ «Ромашка» станом на момент подачі позову не розроблено та не видано.

Правовий статус вказаного закладу дошкільної освіти визначено у статуті Роставицького ДНЗ «Ромашка», затвердженого рішенням №28 сесії Роставицької сільської ради від 23.10.2012 (номер запису про державну реєстрацію 13001050004000151).

Відповідно до п.1.3. Статуту, засновником дошкільного навчального закладу є Роставицька сільська рада Ружинського району Житомирської області, яка здійснює фінансування навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей. Згідно п.1.2 Статуту дошкільному закладу встановлено наступну юридичну адресу: 13625, Житомирська область, Ружинський район, с.Роставиця, вул. 40-річчя Перемоги,48. У п.8.1 Статуту визначено, що управління дошкільним закладом здійснюється його Засновником.

Прокуратура, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на вказану ділянку, звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 66 Закону України "Про освіту", районні, міські ради, крім іншого, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами).

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, належить, зокрема: організація землеустрою; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з статтею 14 Конституції України, земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно з пунктом «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України, права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частинами 1, 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Тобто, обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на таку ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, у користуванні в користуванні Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області перебуває земельна ділянка площею 0,40 га. Правовстановлюючі документи на вищевказану земельну ділянку, що перебувають у користуванні навчального закладу, не виготовлені.

Відповідач не заперечує факт відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку вказаного навчального закладу, як підставу такого неоформлення зазначає відсутність коштів у 2020 році та вказує, що докладає всіх зусиль для оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку: на засіданні 5 сесії 7 скликання Вчорайшенської сільської ради 11.03.2021 прийнято рішення №266 "Про проведення інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти", а саме 0,40 га Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області, та розроблення технічного паспорту та реєстрація комунальної власності на нерухоме майно цього дошкільного закладу є передумовою затвердження технічної інвентаризації земельної ділянки.

Суд при цьому зазначає, що відповідно до пункту 2 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів об`єднаних територіальних громад, серед іншого, належать видатки на загальноосвітні навчальні заклади.

Згідно з пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 37. Закону України "Про дошкільну освіту" фінансово-господарська діяльність закладів дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про освіту", законів про бюджет, власність, місцеве самоврядування та інших нормативно-правових актів. Утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Згідно з ч. 1 ст. 38 цього Закону матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

У статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Пп. а) статті 32 цього ж Закону визначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, молодіжними центрами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення тощо.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать серед іншого: б) делеговані повноваження: 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Суд вважає обгрунованими доводи позивача, що згідно з законодавством Вчорайшенська сільська рада у якості засновника Роставицького ДНЗ «Ромашка», а також власника земельної повинна була вжити вичерпних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку (надання дозволу на розробку проекту документації, укладення договору з землевпорядною організацією).

Наведені вище обставини свідчать про невжиття відповідачем належних заходів для оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку, одного лише рішення №266 "Про проведення інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти" є недостатньо.

Суд акцентує увагу на тому, що бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити.

Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, частина друга статті 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави (вул. Вінницька, 23, м.Бердичів, Житомирська область, 13300. код ЄДРПОУ: 02909950) до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (вул. Бердичівська, 1, с.Вчорайше, Ружинський район, Житомирська область,13610. код ЄДРПОУ: 04344788) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Роставицький дошкільний навчальний заклад «Ромашка» Ружинського району Житомирської області (вул. 40 - річчя Перемоги, 48, с. Роставиця, Ружинський район, Житомирська область, 13625, код ЄДРПОУ: 34196944) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,40 га в с.Роставиця Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області.

Зобов`язати Вчорайшенську сільську раду вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,40 га земель с.Роставиця Ружинського району Житомирської області для обслуговування Роставицького дошкільного навчального закладу «Ромашка» Ружинського району Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Рішення суду складено у повному обсязі: 12 серпня 2021 року.