Рішення № 98938954, 12.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
240/3694/21
Номер документу
98938954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2021 року м. Житомир

справа № 240/3694/21

категорія 102010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської Державної податкової інспекції Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати неправомірною бездіяльність Житомирської Державної податкової інспекції Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області в частині ненадання повної та достовірної інформації на запит від 04.02.2021;

- зобов"язати Житомирську Державну податкову інспекцію Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області надати повну та достовірну інформацію на запит від 04.02.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звертався до відповідача із запитом від 04.02.2021 в якому просив, зокрема, надати інформацію, проте не отримав відповіді на вказане звернення.

Зазначає, що лист Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області без реєстраційного номера та дати не є належним розглядом саме Житомирською Державною податковою інспекцією Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.

На думку позивача, вказана бездіяльність Житомирської Державної податкової інспекції Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області порушує вимоги Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№20719/21), у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування своїх доводів зазначає, що не є розпорядником запитуваної інформації, оскільки функції та повноваження ДФС по реалізації державної податкової та державної митної політики припинені на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р "Питання Державної податкової служби" та від 04.12.2019 № 1217-р "Питання Державної митної служби" відповідно передані ДПС України. Вищевикладені обставини були повідомлені заявнику листом від 17.02.2021 за №318/7/06-97-01. Таким чином доводи позивача щодо неотримання відповіді на запит є такими, що не відповідають дійсним обставинам справи. Крім того, оскільки Головне управління ДФС у Житомирській області не володіє інформацією зазначено в запиті, цей запит був перенаправлений за належністю до Головного управління ДПС у Житомирській області (лист від 17.02.2021), про що заявника теж було проінформовано у листі-відповіді. Саме тому, вважає позов безпідставний, оскільки відповідь на запит була надана з дотриманням вимог ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що 10 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирської Державної податкової інспекції Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області із запитом від 04.02.2021 про надання інформації, в якому просить повідомити:

- чи сплатила адвокат Струкова Людмила Володимирівна податки та збори за 2020 рік відповідно до чинного законодавства?;

- чи відображено у звітах Громадської організації "Гаражний кооператив "Світанок Плюс" витрати від 24.11.2020 у розмірі 2400 грн та від 24.11.2020 у розмірі 5500 грн відповідно видаткових касових ордерів від 24.11.2020 за №295 та №296? (а.с.5).

Листом від 17.02.2021 року №318/7/06-97-01 Головне управління ДФС у Житомирській області повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» розпочато процедуру реорганізації Головного управління ДФС у Житомирський області та створено Головне управління ДПС у Житомирській області. Згідно з п.4 даної постанови Головне управління ДПС у Житомирській області визначено як правонаступника майна, прав та обов`язків Головного управління ДФС у Житомирській області. Наказом Головного управління ДФС у Житомирській області «Про початок діяльності Головного управління ДПС у Житомирській області» від 29.08.2019 №6 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Житомирській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Житомирській області. У зв`язку із вищевикладеним, Головним управлінням ДФС у Житомирській області запит на інформацію ОСОБА_1 від 04.02.2021 б/н скеровано до Головного управління ДПС у Житомирській області листом від 17.02.2021 № 318/7/06-97-01 (а.с. 8, 26-27)

Вважаючи, що відповідач протиправно не розглянув запит на інформацію та не надав на нього відповідь, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI(далі- Закон №2939-VІ).

Відповідно до статті 1 Закону №2939-VІ, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону №2939-VІ, доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

У силу вимог частин 1, 2 статті 19 Закону №2939-VІ, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2939-VІ, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (частина 4 статті 20 Закону №2939-VІ).

Приписами частини 3 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.

Із змісту наведених правових норм слідує, що надання відповіді на запит громадянина здійснюється тим органом, якому адресовано це звернення і в межах компетенції якого знаходиться вирішення порушених у ньому питань. Разом з цим, якщо до повноважень відповідного державного органу не належить вирішення питань, порушених у запиті, він вправі пересилати такий запит за належністю.

Матеріали справи свідчать, що на інформаційний запит позивача від 04.02.2021, адресований до Житомирської ДПІ Житомирського управління ГУ ДФС у Житомирській області, Головне управління ДФС у Житомирській області надіслало позивачу лист від 17.02.2021 №318/7/06-97-01, у якому повідомило, що у зв"язку з реорганізацією ДФС України шляхом поділу, утворено ДПС України. Головне управління ДПС у Житомирській області визначено як правонаступника майна, прав та обов`язків Головного управління ДФС у Житомирській області. Таким чином, функції та повноваження ДФС з реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування припинені. Наказом Головного управління ДФС у Житомирській області №6 від 29.08.2019 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Житомирській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Житомирській області. У зв"язку з цим, запит позивача перенаправлений до Головного управління ДПС у Житомирській області.

Суд акцентує увагу на тому, що бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі не вчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити.

Щодо доводів позивача про протиправне перенаправлення запиту до Головного управління ДПС у Житомирській області, суд зазначає наступне.

З наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації встановлено, що Головне управління ДФС у Житомирській області перебуває у стані припинення.

Загальновідомим є факт, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р з питання Державної податкової служби, погоджено пропозицію Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї Постановою КМУ від 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України", функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Відповідно до Постанови КМУ від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", створено Головне управління ДПС у Житомирській області.

Відповідно до п.4 даної постанови Головне управління ДПС у Житомирській області визначено як правонаступника майна, прав та обов`язків Головного управління ДФС у Житомирській області.

Наказом Головного управління ДПС у Житомирській області "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Житомирській області" від 29.08.2019 № 6 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Житомирській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Житомирській області.

Функції та повноваження ДФС по реалізації державної податкової та державної митної політики припинені на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р "Питання Державної податкової служби" та від 04.12.2019 № 1217-р "Питання Державної митної служби" відповідно.

Таким чином, функції і повноваження Державної фіскальної служби з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, передано Державній податковій службі.

В свою чергу, матеріали справи свідчать, що лист про скерування документів був направлений на його адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом 18.02.2021 (а.с.26).

Таким чином, суд відхиляє доводи позивача про неотримання відповіді на запит, оскільки вказане спростовано обставинами справи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не вчинено протиправної бездіяльності щодо ненадання відповіді на запит позивача, оскільки відповідач вчинив дії по направленню запиту до Головного управління ДПС у Житомирській області для опрацювання і надання відповіді, як розпоряднику інформації, про що повідомив позивача у своєму листі у визначений строк, тобто, триваюча пасивна поведінка відсутня.

Доводи позивача про те, що у Головного управління ДФС у Житомирській області відсутні підстави для надання відповіді на його запит, оскільки він адресувався Житомирській ДПІ Житомирського управління Головного управління ДФС у Житомирській області, суд не бере до уваги, оскільки Житомирська ОДПІ до реорганізації була структурним підрозділом Головного управління ДФС у Житомирській області, а отже, запит правомірно розглядався Головним управлінням ДФС у Житомирській області.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Житомирської Державної податкової інспекції Житомирського управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (майдан Перемоги, 2,Житомир, 10014,) про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 12 серпня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко