
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2021 р. Справа№200/6097/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії -
У С Т А Н О В И В:
У травні 2021 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач-1), Торецького об`єднаного Пенсійного фонду України Донецької області (далі – УПФУ), в якому просить: - визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 26 квітня 2021 року № 146 про відмову в проведенні перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника; - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Торецьке об`єднане Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу померлого чоловіка ОСОБА_2 період роботи з 08.07.1968 по 01.04.1976 на шахті № 29 виробничого об`єднання «Донецьквугілля», з 01.04.1976 по 09.04.1986 на шахті імені О.О. Скочинського, з 08.01.1998 по 20.09.1999 на шахті імені Є.Т.Абакумова; - зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Торецьке об`єднане Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про проведення перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника від 20.04.2021 з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 277 і № 278.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається безпідставну відмову в перерахунку пенсії у зв`язку із не зарахуванням до пільгового стажу її померлого чоловіка спірних періодів роботи.
Відповідач-1 надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що у відповідності до чинного законодавства відповідач-1 не має повноважень на здійснення будь-яких перерахунків позивачу, у тому числі за рішенням суду, оскільки позивач перебуває на обліку в УПФУ. Вважає, що позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача-1 зарахувати до пільгового стажу померлого годувальника визначені періоди роботи та повторно розглянути заяву від 20.04.2021 задоволенню не підлягають. Крім того зазначає, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами та сплатою страхових внесків. Також зазначає, що в довідках про заробітну плату № 277, 278, виданих філіалом «Шахти імені О.О. Скочинського» Державного унітарного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» зазначено, що особові рахунки знаходяться в м. Донецьку, тому провести перевірку достовірності зазначеної в ній інформації неможливо. Вважає, що для обчислення розміру пенсії позивача з урахуванням цих довідок немає законних підстав. Також зазначає, що надані позивачем довідки про пільговий стаж № 104 від 19.03.2020 видана «БОК ПШ імені Максима Горького», і № 157 від 05.03.2020, № 195 видані філіалом «Шахти імені О.О. Скочинського» державного унітарного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», що розташовані на тимчасово окупованій території України, вважаються недійсними, неможливо провести первинних документів та достовірності зазначеної в довідці інформації, тому відсутні законні підстави для врахування їх для обчислення пенсії позивачу.
УПФУ надало відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що періоди роботи померлого ОСОБА_2 з 08.07.1968 по 01.04.1976 на шахті № 29 ВО «Донецьквугілля», з 01.04.1976 по 09.04.1986 на «Шахті імені О.О. Скочинського, з 08.01.1998 по 20.09.1999 на «Шахті імені Є.Т. Абакумова» не зараховані до пільгового стажу годувальника, оскільки довідки № 104, 195 та 157ам видані органом, діяльність якого не здійснюється у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України. Вважає, що в УПФУ відсутні достатні правові підстави для зарахування до пільгового стажу періодів роботи померлого ОСОБА_2 з 08.07.1968 по 01.04.1976 на шахті № 29 ВО «Донецьквугілля», з 01.04.1976 по 09.04.1986 на шахті імені О.О. Скочинського, з 08.01.1998 по 20.09.1999 на шахті імені Є.Т. Абакумова. Крім того зазначає, що довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 277, 278 не підтверджені первинними документами та видані органом, діяльність якого не здійснюється у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України. Отже, у Торецького УПФУ відсутні достатні правові підстави для врахування довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 277, 278 при проведенні перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази.
Ухвалою суду від 23 червня 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 15 липня 2021 року.
Ухвалою суду від 15 липня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12 серпня 2021 року. Замінено відповідача-2 у справі Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – ГУПФУ в Донецькій області, відповідач-2).
Позивач і представники відповідачів до судового засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України – відсутні.
Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 13.12.2000.
За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.04.2021 щодо проведення перерахунку «зміна страхового стажу, набутого до 01.01.2004» ГУ ПФУ в Запорізькій області прийняло оскаржуване рішення від 26 квітня 2021 року № 146 .
Указаним рішенням позивачу відмовлено в проведенні перерахунку оскільки не взято до уваги довідки про пільговий стаж № 104 від 19.03.2020, № 157 від 05.03.2020, № 195 і довідки про заробітну плату № 277, № 278 видані філіалом «Шахти імені Олександра Олександровича Скочинського» державного унітарного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».
Рішенням УПФУ від 23.03.2021 № 0582-04-8/4036 позивачу відмовлено в поновленні пенсії у зв`язку з втратою годувальника згідно зі ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу».
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 24.08.1960 між ОСОБА_3 і ОСОБА_4 укладений шлюб.
Позивач надала до суду копію свідоцтва серія НОМЕР_3 , виданого 16.01.2008 про смерть ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_3 ) 15.01.2008,
Позивачем до суду надана трудова книжка ОСОБА_3 , в якій наявні записи: - №11 щодо прийняття позивача 08.07.1968 на посаду гірничого майстра на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 12 щодо переведення позивача 12.05.1969 на дільницю помічником начальника підземної дільниці на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; №13 щодо призначення позивача 16.06.1969 заступником начальника підземної дільниці на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 14 щодо призначення позивача 22.07.1969 на посаду виконуючого обов`язки начальника дільниці підземної на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 15 щодо переведення позивача 09.12.1969 на дільницю № 1 заступником начальника дільниці на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 16 щодо призначення позивача 10.02.1970 на посаду начальника дільниці № 1 на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 17 щодо переведення позивача 23.02.1970 на посаду заступника начальника дільниці № 1 на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 18-19 щодо роботи позивача з 17.02.1971 по 01.04.1976 на посаді начальника дільниці №3 на шахті № 19 виробничого об`єднання «Донецьквугілля»; № 20 щодо прийняття позивача 01.04.1976 за переводом з шахти № 19 і навчання позивача учнем по видобутку вугілля на шахті імені О.О.Скочинського; № 21 щодо призначення позивача 07.05.1976 на посаду начальника дільниці по видобутку вугілля № 5 з повним робочим днем в шахті на шахті імені О.О.Скочинського» № 22 щодо переведення позивача 07.12.1981 на посаду виконуючого обов`язки заступника головного інженера з виробництва гірничих робіт підземним на шахті імені О.О.Скочинського; № 23 щодо переведення позивача 13.01.1982 на посаду виконуючого обов`язки заступника головного інженера з техніки безпеки підземним на шахті імені О.О.Скочинського; № 24 щодо переведення позивача 23.02.1982 на посаду виконуючого обов`язки заступника директора з виробництва підземним на шахті імені О.О.Скочинського; № 25 щодо призначення позивача 20.12.1983 на посаду заступника директора з виробництва підземним на шахті імені О.О.Скочинського; № 26-27 щодо роботи позивача з 28.11.1984 по 09.04.1986 на посаді заступника головного інженера з техніки безпеки підземним на шахті імені О.О.Скочинського; щодо роботи позивача з 08.01.1998 по 20.09.1999 на посаді начальника зміни з охорони праці на шахті імені Є.Т.Абакумова.
Також позивачем надані копії: - довідки № 277 про заробітну плату для обчислення пенсії щодо ОСОБА_3 , яка видана організацією, розташованою на тимчасового окупованій території України, від імені Відокремленого підрозділу «Шахта імені Олександра Олександровича Скочинського» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»;
- довідки № 277 про заробітну плату для обчислення пенсії щодо ОСОБА_3 , яка видана організацією, розташованою на тимчасового окупованій території України, від імені Відокремленого підрозділу «Шахта імені Олександра Олександровича Скочинського» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія».
- довідки № 195 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній щодо ОСОБА_3 , яка видана організацією, розташованою на тимчасового окупованій території України, від імені Відокремленого підрозділу «Шахта імені Олександра Олександровича Скочинського» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», про зайнятість повний робочий день під землею в спірний період з 01.04.1976 по 09.04.1986;
- довідки № 157ам від 05.03.2020 щодо ОСОБА_3 , яка видана організацією, розташованою на тимчасового окупованій території України, від імені Відокремленого підрозділу «Шахта імені Олександра Олександровича Скочинського» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія», про зайнятість 50% і більше робочого часу під землею в спірний період з 08.01.1998 по 20.09.1999;
- довідки № 104 від 19.03.2020 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній щодо ОСОБА_3 , яка видана організацією, розташованою на тимчасового окупованій території України, від імені шахти ім. М. Горького, про зайнятість повний робочий день під землею в спірний період з 08.07.1968 по 01.04.1976.
Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Приписами п. 1 ч. 2 вказаної статті передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - які народилися по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленогчо абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі – Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до п. 4.2 і п. 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Суд зазначає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження для повного та об`єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Суд зазначає, що надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно лише у випадку відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.
Між тим записи у трудовій книжці, які містяться в матеріалах справи, підтверджують характер роботи померлого чоловіка позивача в спірні періоди, що надає право на включення спірного періоду до спеціального трудового стажу.
Наведе відповідає висновкам Верховного Суду в постанові від 22.03.2018 у справі №208/235/17(2-а/208/105/17).
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування спірних періодів роботи померлого чоловіка позивача до пільгового стажу.
Верховний Суд у постанові від 2 жовтня 2018 року у справі № 569/14531/16-а проаналізував положення статті 19 Конституції України, статей 3, 4, 9, 17, 18 Закону № 1207-VІІ, у розрізі міжнародних принципів закладених у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» в якому у 1971 році Міжнародний суд Організацій Об`єднаних Націй (далі - ООН) і зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів», у рішеннях Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) згідно з якими: «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
Верховний Суд зазначив, що у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ, в контексті оцінки документів, виданих закладами (організаціями), що знаходяться на тимчасово не контрольованій владою території України, як доказів, оскільки неприйняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване їй право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу.
Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 установлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4. 10 Порядку № 22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Судом було встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ, до якого подавала відповідну заяву про перерахунок пенсії.
Отже, саме ГУПФУ в Донецькій області має зарахувати має зарахувати спірні періоди до пільгового стажу померлого чоловіка позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 44 від 12.05.2021 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 908,00 грн.
Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код: 20490012, 69057, Запорізька область, м. Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 158-Б), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010; 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 26 квітня 2021 року № 146.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу померлого годувальника ОСОБА_2 період роботи з 08.07.1968 по 01.04.1976, з 01.04.1976 по 09.04.1986, з 08.01.1998 по 20.09.1999.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про проведення перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника від 20.04.2021, з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії № 277 і № 278.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області суму судових витрат у розмірі 227 (двісті двадцять сім) гривень 00 копійок.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму судових витрат у розмірі 227 (двісті двадцять сім) гривень 00 копійок.
Повне рішення суду складено 12 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков