
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2021 р. Справа№200/1615/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
за участю: секретаря судового засідання - Купріян В.Ю.
представника відповідача: Винник О.В.
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради
про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, в якому просила суд: визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради (без номеру та без дати) про відмову у призначенні житлової субсидії на опалювальний сезон 2019-2020 років; зобов`язати Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради повторно розглянути питання про призначення житлової субсидії у грошовій формі через AT Ощадбанк на опалювальний сезон 2019-2020 років призначивши субсидію.
01 березня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 22 березня 2021 року.
22 березня 2021 року розгляд справи відкладено на 19 квітня 2021 року.
З 12 квітня 2021 року по 23 квітня 2021 року суддя перебував на лікарняному у зв`язку з тимчасової втратою працездатності.
13 квітня 2021 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.
З 26 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року суддя перебував у відпустці за сімейними обставинами у зв`язку з реабілітацією.
30 квітня 2021 року розгляд справи призначено на 12 травня 2021 року.
12 травня 2021 року в судовому засіданні оголошено перерву до 18 травня 2021 року о 10 год. 00 хв.
18 травня 2021 року в судовому засіданні оголошено перерву до 24 травня 2021 року о 14 год. 00 хв.
21 травня 2021 року відповідач надав до суду пояснення щодо дійсної дати прийняття оскаржуваного рішення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі № 200/1378/20-а.
24 травня 2021 року ухвалою суду вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання, яке призначено на 07 червня 2021 року.
07 червня 2021 року підготовче судове засідання відкладено на 05 липня 2021 року.
05 липня 2021 року до суду від позивача надійшла уточнена позовна заяв в частині визначення дати оскаржуваного рішення.
05 липня 2021 року підготовче судове засідання відкладено на 19 липня 2021 року.
19 липня 2021 року в судовому засіданні оголошено перерву до 27 липня 2021 року.
27 липня 2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 05 серпня 2021 року.
05 серпня 2021 року дослідивши матеріали адміністративної справи суд дійшов висновку про їх достатність для вирішення адміністративного спору.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 у справі №200/1387/20-а її позов задоволено частково, визнано протиправним дії Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо надіслання позивачу повідомлення №1465/4 від 09.04.2019 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям в сумі 9623,06 грн. та зобов`язано відповідача повторно розглянути питання про призначення житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк».
Позивачем для примусового виконання вказаного рішення суду направлено виконавчий лист до Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), проте згодом вона отримала постанову ДВС про закінчення виконавчого провадження у зв`язку з повним виконанням рішення суду.
Ознайомившись з матеріалами виконавчого провадження позивач отримала копію рішення відповідача (без дати та без номера) про відмову в призначенні субсидії у зв`язку з тим, що нею не надано нової заяви про призначення житлової субсидії.
З матеріалами виконавчого провадження позивач ознайомилась 20.01.2021.
Позивач також зазначила, що до 2019 року вона отримувала субсидію, подавши всі необхідні заяви та документи для її отримання. На опалювальний сезон 2019-2020 року додаткової заяви позивач не подавала і субсидію їй нараховано в автоматичному режимі, оскільки її майновий та сімейний стан не змінювався.
Позивач вказує на те, що відмова у призначенні субсидії обґрунтована тим, що її чоловік зареєстрований за іншою адресою та вона не подала нову заяву про призначення субсидії, оскільки згідно п. 2 Постанови КМУ №329 від 27.04.2018 з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларацій якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 14 Положення (у редакції що діяла на період призначення їй субсидії на 2018-2019 опалювальний період) у разі коли документи, передбачені п. 13 Положення подані громадянином не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів яких не подано протягом 30 днів з дня подання первинної заяви. Про необхідність виправлення помилки чи подання додаткових документів УСЗН повідомляє громадянина, однак жодних повідомлень про це позивачу не надходило.
Тож позивач вважає, рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу субсидії на опалювальний сезон 2019-2020 років від 25.06.2020 року є протиправним.
Також, позивач просила суд стягнути на її користь витрати на правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 25954290, адреса зареєстрованого місцезнаходження: 84116, Донецька обл., місто Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, будинок 40, організаційно-правова форма - орган місцевого самоврядування.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечує, обґрунтовуючи це тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні, як одержувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 13 січня 2017 року, користувалася житловою субсидією з січня 2017 по лютий 2019.
Відповідач вказує, що згідно пункту 2 постанови КМУ від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
З відповідною заявою та декларацією ОСОБА_1 у 2018 році не звернулась. Управлінням здійснено перепризначення житлової субсидії з 01.05.2018 автоматично без урахування доходів чоловіка, що призвело до надміру виплачених коштів.
ОСОБА_1 з заявою та декларацію до Управління про призначення субсидії на 2019 - 2020 рік не зверталась, що стало підставою для винесення оскаржуваного рішення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи суд встановив наступні обставини.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі №200/1387/20-а, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2020 року вирішено спір між тими ж сторонами стосовно правовідносин, які мають безпосереднє відношення до предмету розгляду даної справи.
Відтак, зазначеним рішенням адміністративний позов позивача до відповідача було задоволено частково та визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо надіслання позивачу повідомлення №11-11/4670-6 від 05.11.2019 про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям в сумі 9623,06 грн, а також зобов`язано Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради повторно розглянути питання про призначення та надання ОСОБА_1 житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк».
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Поряд з цим, матеріалами адміністративної справи № 200/1378/20-а встановлено, що з 11.11.1989 року позивач перебуває в шлюбі з ОСОБА_2 , про що відділом ЗАЦС Слов`янського міськвиконкому складено актовий запис №1113 від 11.11.1989 року та видано свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_3 .
Позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов`янської міської ради, як одержувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 13 січня 2017 року, одержувала житлову субсидію з 01.01.2017 по 28.02.2019.
Підчас розгляду справи № 200/1378/20-а судом було досліджено питання щодо правомірності припинення виплату позивачу субсидії з 01.03.2019 року та встановлено наявність у позивача обов`язку надання нової заяви та декларації після 01.05.2018 року, оскільки чоловік позивача зареєстрований за іншою адресою.
Відтак, в рішенні суду по справі № 200/1378/20-а суд дійшов наступних висновків:
«Первинно субсидія позивачу була призначена 13.01.2017 року з 01.01.2017 на підставі декларації позивача про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 13.01.2017 року.
Дослідивши відомості викладені в цій декларації, судом встановлено, що в п. 3 Особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку розділу І позивачем зазначено ОСОБА_1 , відомості про чоловіка позивачки відсутні.
Обов`язок подання для призначення житлової субсидії нових заяви і декларації у особи, яка отримує житлову субсидію виник з 1 травня 2018 року».
«Щодо визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо не призначення позивачу житлової субсидії в автоматичному режимі на опалювальний сезон 2019-2020 років та зобов`язання Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради повторно розглянути питання про призначення та надання позивачу в автоматичному режимі житлової субсидії у грошовій формі через АТ Ощадбанк призначивши позивачу субсидію, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що з листа Слов`янського міського відділу ДРАЦС від 24.06.2019 № 15.22-3-2901/26 відповідач дізнався про перебування позивача у шлюбі з ОСОБА_2 з 11.11.1989 року.
Згідно п. 24 Положення № 848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Враховуючи викладене, призначення житлової субсидії в автоматичному режимі унеможливлено необхідністю її нового розрахунку з урахуванням доходів чоловіка позивача та отриманням відповідних документів від компетентних органів, організацій, установ тощо.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення цих позовних вимог, шляхом зобов`язання Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради повторно розглянути питання про призначення та надання позивачу житлової субсидії у грошовій формі через АТ Ощадбанк».
Копію рішення суду по справі №200/1378/20-а від 06.04.2020 року судом направлено на адресу позивача, копію цього ж рішення вона долучила в якості додатку до позовної заяви, що свідчить про те, що позивачу достеменно відомо про висновки, яких дійшов суд під час розгляду справи 200/1378/20-а, вказане рішення позивачем не оскаржувалось.
На виконання рішення суду позивач отримала виконавчий лист, з яким звернулась до Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків), за яким на виконання рішення суду 06.11.2020 року відкрито виконавче провадження ВП № 63457276, закінчене 30.11.2020 року у зв`язку з повним фактичним виконанням на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Підставою для закінчення виконавчого провадження ВП № 63457276 є лист відповідача від 19.11.2020 року, яким повідомлено, що відповідачем на виконання Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі №200/1387/20-а повторно розглянуто питання про призначення позивачу житлової субсидії на період 2018-2019 року та прийнято рішення про відмову в призначенні житлової субсидії у зв`язку з тим, що позивачем не надано нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії із обов`язковим зазначенням персональних даних всіх членів домогосподарства (з урахуванням осіб, які зареєстровані за іншою адресою). До вказаного листа додано копію рішення відповідача, яке містить підписи посадових осіб управління, скріплено печаткою, проте не містить дати його прийняття та підпису начальника.
Відомостей про оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження ВП № 63457276 від 30.11.2020 року сторонами суду не надано.
До відзиву на позовну заяву відповідач надав копію оскаржуваного рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, яке датовано 25.06.2021 року, підписане посадовими особами відповідача, у тому числі і начальником управління, та скріплене печаткою. В подальшому дату рішення відповідачем було уточнено та зазначено, що рішення датовано 25.06.2020 року.
Матеріали адміністративної справи містять копію заяви позивача про призначення житлової субсидії та відповідної декларації, які датовані 14.02.2021 року тобто після виникнення спірних правовідносин та звернення позивача до суду з адміністративним позовом в даній справі.
Позивач не заперечує, що до вказаної дати до відповідача з новою заявою та декларацією не зверталась, навпаки позивач стверджує, що обов`язку подання нової заяви та декларації після 01.05.2018 року у неї не виникло, оскільки змін у складі сім`ї не відбулось.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, обставини справи сторонами не заперечуються, зокрема, факт відмови в призначенні позивачу житлової субсидії за результатами повторного розгляду вказаного питання на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року по справі №200/1378/20-а, а також ненадання позивачем нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації з зазначенням відомостей про чоловіка позивача на час винесення оскаржуваного рішення, а тому не викликають у суду обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність. недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848), визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно п.п. 2, 3, 4, 9 Положення № 848, головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до п.п. 29, 30 Положення № 848, рішення комісії у випадках, передбачених пунктами 24-28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Постановою КМУ від 14.08.2019 року № 807 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» установлено, що фінансування та виплата житлових субсидій, нарахованих у готівковій формі до 1 жовтня 2019 року, здійснюються відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, у редакції, що діяла до набрання чинності цією постановою.
Згідно пункту 2 постанови КМУ від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» (далі - Постанова №329), чинної на момент виникнення спірних відносин, установлено, що з 1 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:
- особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій;
- внутрішньо переміщені особи;
- особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;
- особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);
- особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.
Наявність у позивача обов`язку подання нових заяви і декларації після 01.05.2018 року, з огляду на відсутність в попередній декларації відомостей про чоловіка позивача, який зареєстрований за іншою адресою, встановлено рішенням суду по справі №200/1378/20-а.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи позивач з новою заявою та декларацією до 14.02.2021 року до відповідача не зверталась та не мала такого наміру, оскільки позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у неї відсутній обов`язок надання нової заяви та декларації.
Проте, призначення позивачу субсидії без врахування доходів її чоловіка суперечить засадам добросовісності набувача соціальних послуг та може бути направлене на безпідставне набуття таких благ в більшому розмірі ніж це передбачено діючим законодавством.
Згідно п. 24 Положення № 848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Враховуючи викладене, призначення житлової субсидії повинно здійснюватися з урахуванням доходів чоловіка позивача та отриманням відповідних документів від компетентних органів, організацій, установ тощо після надання нових заяви та декларації.
Аналізуючи питання протиправності оскаржуваного рішення відповідача суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з приписів резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1378/20-а відповідача зобов`язано повторно розглянути саме питання про призначення житлової субсидії, оскільки судом було встановлено, що після 01.05.2018 року позивач з новою заявою про її призначення та декларацією до відповідача не звертався, поряд з цим, подання нової заяви про її призначення та декларації є діями направленими на реалізацію позивачем свого права та безпосередньо залежать від його волевиявлення і вчиняються добровільно.
Однак, не вчинивши дій направлених на реалізацію свого права на отримання житлової субсидії шляхом подання нової заяви про її призначення та декларації, позивач звернула рішення суду до примусового виконання через 5 місяців після набрання рішенням законної сили, при цьому нова заява та декларація були подані позивачем відповідачу через 2,5 місяця після завершення виконавчого провадження в 2021 році. Крім того, з матеріалів адміністративної справи не можливо достеменно встановити коли та за яких обставин позивач дізналась про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду та чи отримувала відповідну постанову державного виконавця.
На думку, суду це свідчить про навмисне уникнення позивачем обов`язку подання нової заяви та декларації з зазначенням відомостей про свого чоловіка, які є безумовною підставою для перерахунку субсидії в меншому розмірі з урахуванням доходів чоловіка позивача.
Відтак, підставою для прийняття оскаржуваного рішення є неподання нової заяви та декларації.
Відповідно до приписів п.п. 43-49 Положення № 848 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
У разі отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви та декларації, в яких відсутній кваліфікований електронний підпис із застосуванням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків, житлова субсидія призначається лише після підписання заявником зазначених документів у паперовій формі протягом місяця з дня подання заяви та декларації в електронній формі, зокрема під час складання акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
У разі коли заяву та декларацію в зазначений строк не підписано незалежно від причин відсутності підпису заявника, громадянин (у разі бажання отримати житлову субсидію) зобов`язаний подати нові заяву та декларацію.
Заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:
- не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
- не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
- не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника;
- відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.
У разі виявлення помилки у заяві та/або декларації структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
У разі коли документи, передбачені пунктом 43 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.
Пунктом 60 Положення № 848, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:
- призначення житлової субсидії;
- непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення);
- відмову в призначенні житлової субсидії;
- подання документів на розгляд комісії.
Відповідно до п. 62 Положення № 848, у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно п. 64 Положення № 848, заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії.
Системний аналіз вищевикладених приписів дає суду підстави для висновку, що визначений ними порядок застосовується тільки у разі звернення особи з заявою про призначення субсидії, проте не зважаючи на висновки суду, викладені в рішенні по справі № 200/1978/20-а, щодо наявності у позивача обов`язку звернення до відповідача з новою заявою, подальші дії позивача та доводи позовної заяви свідчать про відсутність у неї такого наміру та її бажання отримувати житлову субсидію на підставі заяви від 13.01.2017 року.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що виплата субсидії позивачу на підставі заяви від 13.01.2017 року була припинена 28.02.2019 року.
Доказів щодо оскарження позивачем правомірності припинення відповідачем виплати субсидії позивачу сторонами суду не надано.
Предметом розгляду справи №200/1378/20-а було питання не призначення позивачу житлової субсидії на наступний опалювальний сезон в автоматичному режимі. Розглянувши адміністративний спір по справі № 200/1378/20-а суд дійшов висновку, що призначення позивачу житлової субсидії на наступний опалювальний сезон унеможливлено зміною правового регулювання спірних правовідносин та необхідністю подання нової заяви.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач не врахував висновки рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2020 року № 200/1378/20-а та не дотримав приписів Порядку №848, таким чином у відповідача не було обґрунтованих законних підстав прийняти інше рішення ніж відмовити в призначенні субсидії.
Щодо доводів позивача відносно того, що відповідач повинен був повідомити її про необхідність виправлення помилки в документах, суд зазначає, що такий порядок застосовується тільки на підставі поданої заяви про призначення субсидії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправним рішення Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради від 25.06.2020 про відмову у призначенні житлової субсидії на опалювальний сезон 2019-2020 років та зобов`язання Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради повторно розглянути питання про призначення житлової субсидії у грошовій формі через AT "Ощадбанк" на опалювальний сезон 2019-2020 років призначивши ОСОБА_1 субсидію - відмовити.
Вступну та резолютивну частини складено, підписано та проголошено 05 серпня 2021 року.
Повний текст рішення складено та підписано 12 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко