
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4331/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (далі – ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК», товариство, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, контролюючий орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 05.11.2020 №000338-09.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу №1860 від 23.09.2020 проведено фактичну перевірку позивача за адресою: м.Ковель, вул.Брестська, 113В з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, за наслідками якої складено акт №03/177/09-05/21736857 від 24.09.2020. На підставі акта перевірки відповідачем прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 05.11.2020 №000338-09, відповідно до якого до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 309682 грн. Позивач оскаржував прийняте рішення до Державної податкової служби України (далі – ДПС України), яка рішенням про результати розгляду скарги №2817/6/99-00-06-03-02-06 від 05.02.2021 скаргу товариства залишила без задоволення, а рішення про застосування фінансових санкцій – без змін.
Позивач вважає, що висновки акта перевірки щодо факту зберігання тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру, є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності. При цьому товариство вказує, що на момент перевірки тютюнові вироби в кількості 6536 пачок на загальну суму 309715,85 грн, які були переміщені на підставі накладної від 23.09.2020 №146173 з основного складу ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК», що розташований за адресою: м.Луцьк, вул.Індустріальна, 2, на склад РСП у м.Ковель за адресою: м.Ковель, вул.Брестська, 113В, були лише розвантажені з автомобіля на територію складу, а їх постановлення на облік та віднесення до залишків складу не відбулось. Крім того, позивач зазначає, що в акті перевірки не зазначено, якими вимірювальними приладами працівники ГУ ДПС у Волинській області проводили вимірювання складського приміщення, де товариство зберігає оптові партії тютюнових виробів згідно з Довідкою про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, жодних сертифікатів відповідності на прилади вимірювання до акту перевірки не додано.
З огляду на викладене ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» вважає, що відповідач протиправно застосував фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 309682 грн згідно зі спірним рішенням про застосування фінансових санкцій від 05.11.2020 №000338-09.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду 28.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.24).
Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов від 20.05.2021 (а.с.28-29) вимог ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» не визнав та зазначив, що відповідно до наказу про проведення фактичної перевірки №1860 від 23.09.2020 та направлень на перевірку від 23.09.2020 №№443, 444, 445 ГУ ДПС у Волинській області було проведено фактичну перевірку місця зберігання оптових партій тютюнових виробів, що знаходяться за адресою: вул.Брестська, 113В, м.Ковель, де здійснює господарську діяльність позивач. За наслідками перевірки складено акт №03/177/09-05/21736857 від 25.09.2020, яким встановлено порушення вимог частини 56 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» – зберігання тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру. Згідно довідки про внесення місця зберігання оптових партій тютюнових виробів до ЄДР серії АП №227691 дозволена площа зберігання становить 50 кв.м. Фактичною перевіркою та проведеними замірами встановлено, що тютюнові вироби знаходились на час перевірки на площі 139 кв.м. Відповідно встановлено, що тютюнові вироби в кількості 6536 пачок сигарет знаходились (зберігались) у місці, не внесеному до ЄДР. З врахуванням наведеного представник відповідача вважає, що спірне рішення про застосування фінансових санкцій прийнято правомірно, а тому просить в задоволенні позову ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» відмовити.
У відповіді на відзив від 17.05.2021 та додаткових поясненнях від 14.07.2021 позивач зазначив, що відповідно до договору оренди від 01.01.2020 №2/01-01/20 товариство орендує частину нежитлового приміщення загальною площею 200 кв.м. за адресою: м.Ковель, вул.Брестська, 113В. Загальна площа приміщення становить 543,1 кв.м. Позивач звертався до ДПС України із заявою від 05.02.2020 про переоформлення довідки про внесення місця зберігання до ЄДР у зв`язку із збільшенням орендованих площ, однак вказана заява не була розглянута у визначений законодавством семиденний строк. Крім того, зауважив, що на момент проведення перевірки, яка розпочалась об 11 год, перевіряючими було зафіксовано лише момент розвантаження тютюнових виробів з автомобіля для подальшої їх перевірки кількості, зазначеній у супровідних документах, а саме накладній від 23.09.2020 №146173, та постановлення на облік. Також вказав, що відповідальність, передбачена статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» покладається лише під час здійснення діяльності з виробництва алкогольних напоїв та тютюнових виробів (а.с.46-48, 56).
Інших заяв по суті справи не надходило.
Ухвалою суду від 11.08.2021 замінено відповідача на правонаступника – Головне управління ДПС у Волинській області (код ЄДРПОУ ВП 44106679).
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» 17.01.2020 видано ліцензію за №990211202000004 на право оптової торгівлі тютюновими виробами терміном дії з 29.01.2020 по 29.01.2025 (а.с.18).
Згідно з довідкою про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру серії АП №227691 до даного реєстру внесено місце зберігання оптових партій тютюнових виробів ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» за адресою: Волинська обл., м.Ковель, вул.Брестська, 113В, площею 50 кв.м. (а.с.19).
24.09.2020 ГУ ДПС у Волинській області, на підставі наказу від 23.09.2020 №1860 «Про проведення фактичної перевірки» та направлень на перевірку від 23.09.2020 №№443, 444, 445 (а.с.33-36), проведено фактичну перевірку позивача за адресою: вул.Брестська, 113В м.Ковель з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, за наслідками якої складено акт №03/177/09-05/21736857 від 25.09.2020 (а.с.7-8), згідно з висновками якого товариством порушено частину 56 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
На підставі висновків акта перевірки відповідачем 05.11.2020 прийнято рішення №000338-09 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 309682 грн (а.с.10).
Не погодившись з прийнятим рішенням товариство подало до ДПС України скаргу від 09.12.2020, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 24.03.2021 №6649/6/99-00-06-03-01-06, яким оскаржуване рішення залишено без змін, а скаргу – без задоволення (а.с.11-16).
Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі – Закон №481/95-ВР).
У статті 1 Закону №481/95-ВР наводяться такі поняття:
оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться податковими органами і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Статтею 15 Закону №481/95-ВР, зокрема передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб`єкту господарювання (у тому числі іноземному суб`єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом семи календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі.
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.
З слідує з акта перевірки №03/177/09-05/21736857 від 25.09.2020 (а.с.7-8), контролюючий орган в ході її проведення встановив, що згідно довідки про внесення місця зберігання гуртових партій тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру серії АП №227691 площа зберігання становить 50 кв.м. Відповідно до плану-схеми, виданої комунальним підприємством «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації», вказано конкретне місце розташування (прив`язка) у приміщенні загальною площею 543,1 кв.м. Фактичною перевіркою та проведеними замірами встановлено, що гуртові партії тютюнових виробів знаходяться на площі 139,19 кв.м (8 м 14 см х 17 м 10 см). Відповідно встановлено, що 6536 пачок тютюнових виробів знаходились (зберігались) у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру гуртових партій тютюнових виробів, чим порушено частину 56 статті 15 Закону №481/95-ВР. Перелік тютюнових виробів, що зберігались у місці, не внесеному до ЄДР місць зберігання гуртових партій тютюнових виробів, наведено у додатку 2 до акта перевірки (а.с.9).
На підтвердження факту виявленого порушення відповідач надав план-схему приміщення за адресою : вул.Брестська, 113В м.Ковель (а.с.32), з якої неможливо встановити конкретне місце розташування внесеного до ЄДР місця зберігання тютюнових виробів ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК».
Крім того, з доданих до відзиву фото та відеофайлів, відзнятих під час проведення перевірки (а.с.44), не вбачається, що посадові особи контролюючого органу, використовуючи відповідні технічні засоби, проводили заміри приміщення, в якому зберігались тютюнові вироби, визначали місце зберігання тютюнових виробів, яке не внесене до ЄДР, та кількість тютюнових виробів, яка зберігалась в такому місці.
Таким чином, матеріали справи не містять чітко зафіксованого факту, підтвердженого належними та допустимими доказами, зберігання позивачем тютюнових виробів поза місцем їх зберігання, що внесене до ЄДР відповідно до довідки серії АП №227691 (а.с.19).
Відтак, викладене в акті перевірки порушення ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» щодо зберігання тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеному до ЄДР, не знайшло свого підтвердження в ході розгляду справи, а тому застосування фінансових санкцій за вказане порушення є безпідставним.
Крім того, суд враховує, що згідно з договором оренди №2/01-01/20 від 01.01.2020 ТзОВ «ВОЛИНЬТАБАК» орендує частину нежитлового приміщення за адресою: м.Ковель, вул.Брестька, 113В, площею 200 кв.м (а.с.49-52).
05.02.2020 позивач подавав до ДПС України заяву №1/3-45 на переоформлення довідки про внесення місця зберігання оптових партій тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру за адресою: Волинська обл., м.Ковель, вул.Брестська, 113В, у зв`язку з видачою нової ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами реєстраційни №990211202000004 від 17.01.2020 та збільшенням орендованих площ, до якої додавав відповідний перелік документів. Дана заява отримана ДПС України 07.02.2020, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.57-60).
Разом з тим, ДПС України у визначений семиденний строк не розглянула заяву товариства та не видала довідку про внесення місця зберігання оптових партій тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру, хоча зобов`язана була це зробити в силу вимог ст.15 Закону №481/95-ВР. Зазначена бездіяльність контролюючого органу в свою чергу призводить до негативних наслідків для товариства, яке, маючи орендовані приміщення, не вправі зберігати в них оптові партії тютюнових виробів.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів суду належними та допустимими доказами правомірність оскаржуваного рішення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, з огляду на адміністративний позов слід задовольнити повністю шляхом визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05.11.2020 №000338-09.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 4645,23 грн, сплачений відповідно до платіжного доручення №88314 від 26.04.2020 (а.с.23).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 05 листопада 2020 року №000338-09.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати в сумі 4645,23 грн (чотири тисячі шістсот сорок п`ять грн 23 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (43023, м.Луцьк, вул.Карбишева, 1, код ЄДРПОУ 21736857).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, м.Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ ВП 44106679).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій