Рішення № 98931098, 12.08.2021, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
345/2967/21
Номер документу
98931098
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/2967/21

Провадження № 2/345/930/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.08.2021 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Кардаш О.І.

з участю секретаря судового засідання Шмігель І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати надміру виплаченої житлової субсидії,

в с т а н о в и в:

Представник позивача звернулася до суду з вищевказаним позовом. Позов мотивує тим, що 18.10.2019 відповідач зверталась до управління соціального захисту населення Калуської міської ради за призначенням житлової субсидії, заповнивши відповідну заяву та декларацію. На запит управління 28.10.2019 управлінням отримано відомості про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за адресою АДРЕСА_1 і з врахуванням отриманих даних ОСОБА_1 надано дозвіл на призначення житлової субсидії. Рішенням про призначення субсидії від 25.11.2019 відповідачу призначено житлову субсидію на збільшену площу з жовтня 2019 по квітень 2020 включно на одну особу. В подальшому, головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор провели перевірку достовірності та повноти інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за адресою АДРЕСА_1 і управлінню стало відомо, що у зазначеному житловому приміщенні зареєстровано двоє осіб, а саме відповідач та з 11.06.1991 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак у декларації від 18.10.2019 ОСОБА_1 декларувала, що у помешканні за адресою АДРЕСА_1 вона зареєстрована одна. У зв`язку з цим, з 01.06.2020 надання раніше призначеної житлової субсидії припинено, а надміру виплачені кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг становлять 8364, 12 грн. за період з 01.10.2019 по 31.05.2020. Так як відповідач добровільно вказані кошти не повернула, то представник позивача просить суд винести рішення яким стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 8364, 12 грн. та судові витрати.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 19.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали подати відзив на позов з доказами на підтвердження обставин, що підтверджують заперечення проти позову.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого ОСОБА_1 проти задоволення позову заперечує з наступних підстав. Так, ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 не зареєстрований, зокрема рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.12.2006 його визнано таким, що втратив право користування вказаним приміщення. Після набрання вказаного судового рішення законної сили відповідач звернулася до органу реєстрації з заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , а 14.03.2007 вона отримала свідоцтво про право власності, яке посвідчує, що квартира по АДРЕСА_1 належить їй на праві приватної власності. ОСОБА_2 співвласником житла не являється, а тому його реєстрація здійснюється виключно за згодою власника, яку остання не надавала. При цьому, ОСОБА_3 померла 4 роки назад і ніколи не була зареєстрована в житлі відповідача, як і їх діти. Як наслідок, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Представник відповідача надала суду відповідь на відзив відповідно до якого на задоволенні позовних вимог наполягає. Зокрема зазначає, що згідно судового рішення судом не здійснено зняття ОСОБА_2 з місця реєстрації, а лише визнано таким, що втратив право користування житловим приміщенням. Зазначає, що ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 протягом всього періоду отримання субсидії з жовтня 2019 по квітень 2020, а відповідач до органу реєстрації для зняття з реєстрації ОСОБА_2 звернулася 10.09.2020.

ОСОБА_1 подала до суду заперечення на відповідь на відзив вказавши, що підстави для задоволення позову відсутні.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Пунктом 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у будинку осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пунктом 13 Положення покладено на отримувача субсидій.

Так, рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.12.2006 ОСОБА_2 визнано таким, що втратив право на користування житловим приміщенням за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно свідоцтва про право власності від 14.03.2007 квартира за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1 . В даному житлі згідно будинкової книги ОСОБА_1 зареєстрована, що також підтверджується довідками про склад сім`ї № 20086 від 05.11.2020 та № 31449 від 28.10.2019.

Відповідно до договору № 807 про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території у квартирі за адресою АДРЕСА_1 проживає одна особа - ОСОБА_1 , яка є власником даного житла.

18.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Калуської міської ради з заявою про призначенням житлової субсидії у грошовій формі через АТ «Ощадбанк» (а.с. 6). Також цього дня відповідач заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії вказавши, що вона є єдиною особою в складі домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 , де зареєстрована і проживає (а.с. 7). Згідно довідки про склад сім`ї № 31449 від 28.10.2019 відповідач зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 (а.с 8), а тому їй було надано дозвіл на призначення житлової субсидії. Рішенням про призначення субсидії від 25.11.2019 ОСОБА_1 призначено житлову субсидію на збільшену площу з жовтня 2019 по квітень 2020 включно на одну особу.

В подальшому, уповноваженими особами проведено перевірку достовірності та повноти інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за адресою АДРЕСА_1 за результатами якої стало відомо, що у зазначеному житловому приміщенні зареєстровано двоє осіб, а саме відповідач та з 11.06.1991 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 14). При цьому, у даних наданих ЦНАП Калуської міської ради зазначено, що змін у складі зареєстрованих у житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 за період з 01.10.2019 по даний час (дата подачі довідки 23.06.2020) не було.

У зв`язку з цим, з 01.06.2020 надання раніше призначеної житлової субсидії припинено (а.с. 15), а надміру виплачені кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг нараховано в сумі 8364, 12 грн. за період з 01.10.2019 по 31.05.2020 (а.с. 16).

Верховним судом у Постанові від 13.11.2019 року по справі № 332/2805/18, провадження № 61-16144св19 викладена правова позиція, суть якої полягає в наступному. Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України. Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими проводиться виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Пунктом 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 передбачено, що обов`язок, щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пункту 13 Положення покладено на отримувача субсидій.

Судом встановлено, що заповняючи заяву про призначення житлової субсидії з жовтня 2019 по квітень 2020 включно ОСОБА_1 подала всі необхідні та достовірні відомості про зареєстрованих осіб за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про склад сім`ї № 31449 від 28.10.2019 (а.с. 8).

Окрім цього, призначаючи субсидію управління цю довідку у встановленому законом порядку було отримано та з урахуванням таких даних субсидія і була призначена.

На запит суду щодо інформації про зареєстрованих осіб в квартирі за адресою АДРЕСА_1 актуальної станом на 02.08.2021 стало відомо, що в даному житлі зареєстрована відповідач - ОСОБА_1 .

Той факт, що ОСОБА_2 втратив право користування квартирою за адресою АДРЕСА_1 підтверджується відповідним судовим рішенням.

Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України не підлягають доказуванню ті обставини, які були встановлені рішенням суду , що набуло законної сили.

ОСОБА_1 є одноосібним власником квартири за адресою АДРЕСА_1 .

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

З приводу тверджень позивача про те, що фактично ОСОБА_2 знятий з реєстрації в квартирі за адресою АДРЕСА_1 суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини, пов`язані із зняттям з реєстрації місця проживання, а тому його положення підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, зміна чи припинення яких пов`язані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року, зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою в день звернення особи із заявою в органи реєстрації.

У відповідності до п.3 Правил реєстрації місця проживання, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів (п.1.3. Порядку).

Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, що передбачено п. 26 вищевказаних правил.

При цьому, згідно інформації, наданої ЦНАП Калуської міської ради від 02.08.2021 запис про реєстрацію ОСОБА_2 з 11.06.1991 за адресою АДРЕСА_1 було внесено на підставі даних Калуського РВ УДМС 09.12.2019.

Таким чином, на момент заповнення заяви та декларації відповідачем - 18.10.2019 ОСОБА_2 за вищевказаною адресою зареєстрований не був. При цьому, рішення суду про втрату права користування ОСОБА_2 винесено 27.12.2006, а позивач стверджує, що зверталась з відповідною заявою про зняття його з реєстрації після вступу вказаного судового рішення в законну силу. Наведене дає суду підстави зробити висновок, що помилку з приводу даних про реєстрацію ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 було допущено при передачі даних з Калуського РВ УДМС до ЦНАП Калуської міської ради.

Суд також погоджується з тим, що ОСОБА_1 з відповідною заявою про зняття з реєстрації ОСОБА_2 звернулась 10.09.2020, тобто після того як їй стало відомо про те, що останній в її житлі зареєстрований. Однак, матеріалами справи жодним чином не підтверджено той факт, що ОСОБА_2 після визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням проживав з відповідачем в квартирі за адресою АДРЕСА_1 , а ОСОБА_1 це категорично заперечує, як і заперечує факт обізнаності її в тому, що він був зареєстрований в її житлі.

При цьому, механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання.

Натомість той факт, що ОСОБА_1 про факт реєстрації ОСОБА_2 в її квартирі не було відомо підтверджується матеріалами справи, зокрема рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.12.2006 згідно якого ОСОБА_2 визнано таким, що втратив право на користування житловим приміщенням за адресою АДРЕСА_1 , свідоцтвом про право власності від 14.03.2007 згідно якого квартира за адресою АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1 , даними з будинкової книги, договором № 807 про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території у квартирі за адресою АДРЕСА_1 , а також довідками про склад сім`ї № 20086 від 05.11.2020 та № 31449 від 28.10.2019.

Поряд з цим, жодним належними та допустимими доказами не доведено, що відповідачу було відомо про факт реєстрації ОСОБА_2 в її квартирі, одноосібним власником якої являється вона.

Тому, з огляду на вищезазначене, вини, зловживання, недобросовісності або умислу в діях отримувача субсидій не вбачається.

Таким чином, оскільки відповідачка діяла добросовісно, надмірну субсидію не отримувала, а тільки те, що їй належить, позивач добровільно призначив їй субсидію, помилок у розрахунках її розміру не допущено, отже, немає підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджено платіжним дорученням сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 2 270 грн., оскільки у позові відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України,

в и р і ш и в:

Відмовити в задоволенні позову.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

СУДДЯ :