
Справа № 766/8463/21
н/п 3/766/6690/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.08.2021 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рябцева М.С.,
за участю секретаря: Ситникової Ю.О., захисник Руденко М.М.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Херсонській області Департаменту патрульної поліції про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130, ст. 124, 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлено, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 08.05.2021 р. о 23.30 годині в м. Херсоні по вул. Перекопська/ вул. Зала Егерсег, керував транспортним засобом «OPEL ASTRA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків та під час застосування безперервної відео фіксації на нагрудні камери. Своїми діями, ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306 (далі по тексту ПДР).
Крім того, ОСОБА_1 08.05.2021 року о 23.30 годині в м. Херсоні по вул. Перекопська 158, керуючи транспортним засобом «OPEL ASTRA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснював обгін та повертаючись в свою смугу руху, не впевнився в безпечному боковому інтервалу, та здійснив зіткнення з транспортним засобом Форд Фьюжен, держномер НОМЕР_2 , який рухався в попутному напрямку, чим порушив п. 13.1 ПДР України. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди транспортний засіб «Форд Фьюжен», реєстраційний номер НОМЕР_2 , отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Також, ОСОБА_1 08.05.2021 року о 23.30 годині в м. Херсоні по вул. Перекопська 158, керуючи транспортним засобом «OPEL ASTRA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце пригоди, чим порушив п.2.10 а)ПДРУкраїни.
У діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп?яніння, ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху,що спричинило пошкодження транспортних засобів та ст. 122-4 КУпАП, а саме: залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області, а тому в силу вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП перешкод для розгляду справи за його відсутності не вбачається.
Захисник Руденко М.М. заперечив проти зазначеного протоколу про адміністративне правопорушення, зазначивши, що ОСОБА_1 не керував зазначеним транспортним засобом, про що він стверджує на відео, на якому також видно, що жінка, яка була з ним в автомобілі стверджувала, що саме вона була за кермом. Обставини ДТП встановлені та схема ДТП, складені лише зі слів потерпілого. Крім того, від керування транспортним засобом він не був відсторонений уповноваженими на це органами, які склали протокол, що, вважають, свідчить, що особа не перебувала в алкогольному стані. Просив закрити провадження по справі за адміністративним протоколом за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується наступними доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 411924 від 09.05.2021 року складеного за ознаками адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та встановлено пункти ПДР, порушення яких мало своїм наслідком настання дорожньо-транспортної пригоди. Зокрема встановлено факт порушення ОСОБА_1 вимог пункту 13.1 (водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу).
- схемою місця ДТП від 09.05.2021 року, що містить інформацію щодо обставин дорожньо-транспортної пригоди, а саме: напрям руху транспортних засобів до моменту зіткнення; місце, де відбулась дорожньо-транспортна подія; інформація щодо отриманих пошкоджень транспортними засобами. Так, у автомобіля «Опель Астра», реєстраційний номер НОМЕР_1 , наявні наступні пошкодження: пошкоджено задній бампер з правої сторони; у автомобіля Форд Фьюжен, держномер НОМЕР_2 : пошкоджено: ліве переднє крило з лівої сторони переднього бамперу
- письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_2 , в яких він зазначив, що 28.05.2021 року близько 23.30 год., він рухався на автомобілі Форд Фьюжен, держномер НОМЕР_2 по вул. Перекопській, в районі «Зефіру», де водій Опелю білого кольору, НОМЕР_1 небезпечно керував транспортним засобом, створюючи аварійну ситуацію на дорозі, потім виїхав на зустрічну смугу руху та почав штовхати з проїзної частини дороги в бік тротуару, після чого він зрівнявся та вдарив своїм автомобілем його авто. Водій Опелю поїхав в бік вул. Перекопська, він його наздогнав, з автомобілю вийшов чоловік в стані алкогольного сп`яніння, як потім було встановлено, за кермом транспортного засобу Опель НОМЕР_1 знаходився ОСОБА_1 ;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 ,
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 09.05.2021 року, з яких вбачається, що їх було запрошено в якості свідків та у їх присутності запропоновано водію ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом «OPEL ASTRA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння в медичному закладі та за допомогою приладу Драгер, на що він відмовився;
- письмовими поясненнями потерпілого ОСОБА_5 , в яких зазначено, що 28.05.2021 року близько 21.00 години, він був очевидцем як невідомий раніш йому чоловік за адресою: м.Херсон, пр. 200 років Херсону буд. 15, керував автомобілем Wolksvagen Golf, держномер НОМЕР_3 , при цьому вчинив ДТП, та перебував в стані сильного алкогольного сп`яніння.
- Відео-файлами з нагрудних відео-реєстраторів поліцейських, за змістом яких ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на встановлення ступеню алкогольного сп`яніння як за допомогою приладу «Драгер», так і в умовах медичного закладу. На зазначеному відео потерпілий також впевнено стверджує, що бачив, як за кермом автомобілю Wolksvagen Golf, був саме чоловік: ОСОБА_1 .
Таким чином, зазначений відеозапис з нагрудних відеокамер відображає із достатньою повнотою стан водія ОСОБА_1 , його поведінку та те, що співробітники поліції під час складання протоколу про адміністративне діяли згідно до вимог чинного законодавства та у відповідності до процедури проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного сп`яніння та оформлення результатів такого огляду.
Оцінюючи вищевикладені докази, слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ст. 251КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.252КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так п. 2.5. ПДР України покладає на водія обов`язок на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Наведена норма не містить виключень і обставин, які б надавали водію право відмовитись від такого огляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Дії поліцейських в наведеній ситуації в першу чергу регламентовані нормами Наказу МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 р. №1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», відповідно до п. 2 розділу І якого огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. До ознак алкогольного сп`яніннявіднесено:запахалкоголюз порожнинирота; порушеннякоординаціїрухів; порушеннямови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці (п. 3 розділу І Інструкції).
Так з вищевикладених доказів вбачається, що поліцейськими були встановлені відповідні ознаки алкогольного сп`яніння у ОСОБА_1 , що в свою чергу мало своїм наслідком законну вимогу про проходження огляду на встановлення стану сп`яніння.
Оцінюючи наведені докази суд вважає їх такими, що підтверджують обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 130 та ст. 124, 122-4 КУпАП, ставити їх під сумнів підстав не вбачається. Наведені вище докази, досліджені судом, доводять факти, встановлені під час складання протоколів про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 і є належним підтвердженням допущених останнім порушень.
При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності виходжу з наступного.
Відповідно довимог ст.36КУпАП привчиненні однієюособою двохабо більшеадміністративних правопорушеньадміністративне стягненнянакладається закожне правопорушенняокремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив декілька адміністративних правопорушень, які розглядаються одночасно одним і тим же органом, у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи викладене вище та правила, визначені ч. 2 ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність застосування адміністративного стягнення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
До заперечень захисника щодо керування ОСОБА_1 транспортним засобом та зазначення про керування автомобілем жінкою, яка весь час стверджувала про це поліцейським, що відображено на відео, суд відноситься критично, та сприймає як спосіб ухилення відповідальності, оскільки потерпілий ОСОБА_6 , як у письмових показань, так й на відео, вказував саме на ОСОБА_1 як на особу, яку він бачив за кермом. Крім того, з долученого відео вбачається, що під час складання протоколу, незважаючи на заперечення ОСОБА_1 щодо керування ним транспортним засобом, він декілька разів перебуває на передньому місці водія, включає двигун, та світло у автомобілю.
Відповідно дост. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв`язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2ст.4Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 34, 36, 40-1, 124, 130, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, суд
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, 122-4 КУпАП та у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
(Рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001, Одержувач – ГУК у м. Херсон обл./Херсон обл./21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37959517, Банк отримувач – Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300)
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотирьохсот п`ятдесят чотири) гривень.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: М.С. Рябцева