
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2021 року м. Київ № 640/2927/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Міністерства юстиції України
до Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна»
про анулювання реєстраційного свідоцтва, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Міністерство юстиції України з позовом до Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» в якому просило: анулювати реєстраційне свідоцтво Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» затвердженому Установчим з`їздом партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» № 1 від 15.04.2000р.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв`язку з не висуванням відповідачем кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України наявні підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва у відповідності до ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що в 2020 та 2021роках на з`їзді Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» прийняті рішення про висування кандидата в народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України 15.03.2020р., з огляду на що вважає, що вимоги закону щодо висування кандидата виконані політичною партією і саме з цього моменту підлягає обчисленню новий десятирічний строк для висування кандидатів на вибори від партії. Більше того зазначає, що реєстраційне свідоцтво втратило свою чинність, оскільки наразі видача такого чинним законодавством не передбачена. З огляду на вказане вважає, що відсутні підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва відповідача та задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» Міністерством юстиції України було зареєстровано Політичну партію «Національно-демократичне об`єднання «Україна», з огляду на що видано свідоцтво про реєстрацію політичної партії від 01.09.2000р. 1495.
Відповідач є юридичною особою (дата державної реєстрації - 01.09.2000р., номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 25883130, місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Ніколаєва, 15, кв. 62).
Діяльність відповідача станом на момент подання позову здійснювалась на підставі Статуту Політичної Партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна», затвердженого Установчим з`їздом партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна», № 1 від 15.04.2000р.
15.01.2020р. Міністерством юстиції України направлено до Центральної виборчої комісії лист № 390/00019.4.1/6-20 щодо отримання інформації про висування в тому числі і відповідачем кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
Листом Центральної виборчої комісії надано відповідь від 31.01.2020 № 21-41-211 в якій надано інформацію щодо партій, які висували та подавали до ЦВК документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років, з якої вбачається, що відповідач за останні 10 років не висував на реєстрацію кандидатів від Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» на вищевказаних виборах за останні 10 років.
До листа додано перелік політичних партій (блоків політичних партій), які на вказаних виборах висували кандидатів на пост Президента України, в народні депутати України та які подавали до Центральної виборчої комісії для реєстрації відповідних кандидатів.
Однак, у вказаному переліку відсутня інформація, що Політична партія «Національно-демократичне об`єднання «Україна» висувала кандидатів протягом останніх 10 років.
Позивач вважаючи, що відповідачем порушено вимоги ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для анулювання реєстраційного свідоцтва, звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Законом України «Про політичні партії в Україні» від 05.04.2001 № 2365-III (далі - Закон № 2365-III) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 2 Закону № 2365-III визначено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (ч. 1 ст. 3 Закону № 2365-III).
Відповідно до приписів статті 23 Закону № 2365-III політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстрації в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Правовими положеннями частини 1 статті 24 Закону № 2365-III регламентовано, зокрема, що у разі невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (ч. 2 ст. 24 Закону № 2365-III).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону №2365-III державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади.
Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228 із змінами (далі - Положення № 228), Мін`юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, зокрема, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Підпунктом 83-15 пункту 4 Положення № 228 установлено, що Міністерство юстиції України здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 70 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини першої статті 10, пункту 3 частини другої, частин п`ятої, шостої статті 11, статті 15, частини першої статті 17, статті 24, пункту 3 розділу VI "Заключні положення" Закону України "Про політичні партії в Україні" (справа про утворення політичних партій в Україні) від 12 червня 2007 року № 2-рп/2007 визнано конституційними, зокрема, положення статті 24 Закону № 2365-III), якою було встановлено: "У разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
При цьому Конституційний Суд України у цій справі виходив з того, що згідно зі статтею 69 Основного Закону України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Відповідно до частини другої статті 36 Конституції України та виборчого законодавства політичні партії сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян. Реалізацію зазначених конституційних приписів забезпечує положення статті 24 Закону щодо обов`язкової участі політичної партії у виборчому процесі. Наведені конституційні положення дають підстави для висновку, що участь у виборах на загальнодержавному рівні є правом політичної партії, яке кореспондується з обов`язком протягом встановленого законом десятирічного терміну хоча б один раз взяти участь у висуванні своїх кандидатів по виборах Президента України та народних депутатів України.
При цьому Конституційний Суд України у цитованому Рішенні наголосив, що з впровадженням в Україні адміністративного судочинства положення статті 24 Закону, якими підсудність категорії справ, пов`язаних з порушенням політичними партіями вимог чинного законодавства, віднесено до повноважень Верховного Суду України вступили в колізію з частиною третьою статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ця суперечність має бути усунута законодавчим шляхом і на загальний висновок щодо конституційності судового порядку розгляду справ про анулювання реєстраційного свідоцтва чи заборону політичної партії не впливає.
На виконання Рішення Конституційного Суду України від 12 червня 2007 року № 2-рп/2007 законодавець, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 26 листопада 2015 року№ 835-VIII вніс зміни до редакції статті 24 Закону №2365-III та виклав її у редакції, чинній на момент виникнення прововідносин. При цьому "невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років" залишилося підставою для анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії.
Таким чином, враховуючи конструкцію статті 24 Закону №2365-III, а також Рішення Конституційного Суду України від 12 червня 2007 року № 2-рп/2007, факт невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років є обов`язковою підставою для звернення органу, який зареєстрував політичну партію, до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, з метою перевірки дотримання відповідачем вимог статті 24 Закону № 2365-III, 15.01.2020 року Мін`юстом направлено лист № 399/00019.4.1/6-20 до ЦВК для отримання інформації щодо висування відповідачем кандидатів на участь у виборах народних депутатів України та на виборах Президента України протягом останніх 10 років.
Листом № 21-41-211 від 31.01.2020 року ЦВК надано інформацію стосовно партій, які висували та подавали до комісії документи щодо реєстрації кандидатів на пост Президента України на виборах Президента України (чергових, позачергових) протягом 2010-2019 років та кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах на виборах народних депутатів України (чергових, позачергових, повторних, проміжних) протягом 2005-2019 років.
До листа додано перелік політичних партій (блоків політичних партій), які на вказаних виборах висували кандидатів на пост Президента України, в народні депутати України та які подавали до Центральної виборчої комісії для реєстрації відповідних кандидатів.
Однак, у вказаному переліку відсутня інформація, що Політична партія «Національно-демократичне об`єднання «Україна» висувала кандидатів протягом останніх 10 років.
При цьому, Верховним Судом у постанові від 20.04.2021р. у справі № 640/2968/20 зазначено, що враховуючи статтю 24 Закону №2365-III, а також Рішення Конституційного Суду України від 12 червня 2007 року № 2-рп/2007, факт невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років є обов`язковою підставою для звернення органу, який зареєстрував політичну партію, до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. У цій справі судами попередніх інстанцій встановлено, що 12 січня 2009 року Міністерство юстиції України зареєструвало Політичну партію «Справа» (правонаступник Політичної партії «Право та справедливість»), що підтверджується свідоцтвом № 165 - п.п. Отже, встановлений законом десятирічний термін для політичної партії хоча б один раз взяти участь у висуванні своїх кандидатів по виборах Президента України та народних депутатів України сплинув у 2019 році.
З аналізу вищезазначеної позиції Верховного Суду вбачається, що десятирічний термін для виконання свого обов`язку політичною партією щодо висування кандидатів на виборах Президента України та виборах народних депутатів України обчислюється або з моменту реєстрації (у випадку якщо з моменту реєстрації політичною партією жодного разу не висувались кандидати на вибори), або з моменту останнього висування кандидатів на вибори політичною партією.
Так, судом встановлено, що Політична партія «Національно-демократичне об`єднання «Україна» зареєстрована 01.09.2000р., а відтак десятирічний термін для висування кандидатів сплинув 01.09.2010р.
При цьому, враховуючи вказане рішення суду касаційної інстанції, прийняття 21.12.2020р. на з`їзді Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» рішення про висування кандидата в народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України по 87 округу 28.03.2021р. та 27.01.2021р. на з`їзді Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» рішення про висування кандидата в народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України по 50 округу 28.03.2021р. відбулося поза межами десятирічного терміну і жодним чином не впливає на застосування статті 24 Закону №2365-III до спірних правовідносин.
Більше того, суд вважає за необхідне зазначити, що факт висування відповідачем кандидата на вибори в 2020р. та 2021р. обумовлений виключно поданням Міністерством юстиції України позову до суду про анулювання свідоцтва політичної партії, а не статутною метою, оскільки постановою ЦВК від 29.01.2021р. № 29 ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації як кандидата в народні депутати України від Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» з підстав несплати грошової застави кандидата в народні депутати в повному обсязі.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем не надано жодних інших доказів на підтвердження факту висування кандидатів на виборах з моменту реєстрації політичної партії у строк, який би переривав десятирічний термін для такого висування, наслідком чого є анулювання політичної партії.
Твердження відповідача про зміну законодавства щодо невидання реєстраційних свідоцтв новоствореним політичним партіям з 2016 року є необґрунтованим, оскільки не стосується та не несе жодних правових наслідків в контексті спірних правовідносин.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про те, що відповідачем було порушено вимоги статті 24 Закону України «Про політичні партії в Україні", оскільки протягом десятирічного строку політичною партією не було висунуто своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що, починаючи з 01.01.2016 року у зв`язку із набранням чинності положеннями Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 26.11.2015 року № 835-VIII із статті 11 Закону виключені положення частини одинадцятої, якою було передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, після реєстрації видає політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка.
Вказаним Законом № 835-VIII були внесені зміни й до статті 24 Закону, у тому числі й щодо її назви, яку змінено з «Анулювання реєстраційного свідоцтва» на «Анулювання реєстрації». Відтак, передбачений статтею 24 Закону порядок анулювання реєстрації політичної партії на момент звернення Мін`юсту України до суду із вказаним позовом передбачав необхідність формулювання позовних вимог саме шляхом анулювання реєстраційного свідоцтва.
Разом з тим, частини 2 та 3 цієї правової норми містять положення про прийняття судом рішення про анулювання реєстрації політичної партії, що на переконання суду, у випадку встановлення існування передбачених ч. 1 ст. 24 Закону передумов для анулювання реєстрації партіє є підставою для постановлення саме такого рішення.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову, а саме шляхом анулювання реєстрації політичної партії.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
З огляду на задоволення позовних вимог, та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд, -
Керуючись ст. 139, 242, 243, 251, 255 КАС України,
В И Р І Ш И В :
1. Адміністративний позов Міністерства юстиції України - задовольнити частково.
2. Анулювати реєстрацію Політичної партії «Національно-демократичне об`єднання «Україна» (Код ЄДРПОУ: 25883130, місцезнаходження: 03150, м. Київ, вул. Ніколаєва, 15, кв. 62).
3. В іншій частині адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України
Суддя Я.І. Добрянська