
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1551/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецького обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Чернівецького обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки (далі - відповідач або центр комплектування і соціальної підтримки), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Чернівецького обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року;
- зобов`язати Чернівецький обласний територіальний центр комплектування і соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року.
1.2. Ухвалою суду від 07.04.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
2.1. ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України в період з 1998 по 2019 роки. Наказом командувача військ оперативного командування «Захід» від 19.02.2019 р. №53 позивача звільнено з військової служби у запас. Наказом військового комісара Чернівецького обласного військового комісаріату від 26.02.2019 р. №47, позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
2.2 Однак, представник позивача вказує, що відповідачем не нараховано та не виплачено йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з березня по листопад 2018 року.
2.3. Зазначає, що в жовтні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року. Відповідач листом від 15.10.2020 №382/фін відмовив у задоволенні заяви позивача, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрі України від 30.08.2017 №704, з 1 березня 2018 року військовослужбовцям збільшено посадові оклади, тому позивач не набув права на виплату індексації за вказаний період.
2.4. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018, встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком № 1 до вказаної Постанови. Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008, в тому числі в період перебування позивача на службі (до 31.01.2018), що є підставою для встановлення і іншого базового місяця при проведенні індексації не відбувалося. Отже, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача є січень 2008 року, в якому Постановою №1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців.
2.5. Оскільки щомісячна грошова винагорода не є постійною величиною, не була основною та змінювалась (збільшувалась), а з 01.03.2018 скасована, така складова грошового забезпечення не повинна впливати на розмір індексації грошового забезпечення.
2.6. У такому випадку нарахування індексації здійснюється до наступного, підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця, яке відбулося у березні 2018 року, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 «Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних України».
2.7. Відповідно до довідки відповідача від 14.03.2019 №51 та інформаційного листа ВЧ А3715 від 06.02.2020 №167 загальний розмір грошового забезпечення позивача в березні 2018 року складає 12858 грн. Згідно з проведеним розрахунком величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року становила 253,3%, а сума нарахованої індексації в такому випадку складає 4463,15 грн.
2.8. Відтак, вважає, що в даному випадку відповідачем не враховано приписи абз. 4 п 5 Порядку № 1078, відповідно до якого, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення і доходу.
Позиція відповідача
2.9. 26.04.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
2.10. Так, представник відповідача зазначив, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, затверджено нові збільшені схеми тарифних розрядів та ставок за посадами та тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців. А тому березень 2018 року, в якому відбулось підвищення посадового окладу позивача, та відповідно і інших складових грошового забезпечення, є базовим для обчислення індексу споживчих цін, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з наступного місяця, тобто з квітня 2018 року.
2.11. Враховуючи, що з квітня 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103%, підстави для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по листопад 2018 відсутні, а в подальшому з січня 2019 року була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.
2.12. Таким чином вважає, що вимоги позивача про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення відповідачем, є безпідставними.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Відповідно до довідки Чернівецького міського військового комісаріату про проходження служби ОСОБА_1 у період з 28.12.2017 року по 26.02.2019 року проходив військову службу на посаді офіцера відділу Чернівецького ОВК (а.с. 14-15). Згідно Наказу військового комісара Чернівецького обласного військового комісаріату від 26.02.2019 р. №47, ОСОБА_1 було виключено зі списків особового складу військового комісаріату та всіх видів забезпечення (а.с. 12).
3.2. Судом, на основі аргументів сторін, встановлено, що в жовтні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року.
3.3. У відповідь на звернення позивач листом від 15.10.2020 року №382/фін центром комплектування і соціальної підтримки позивачу повідомлено, що Постановою № 704 з 1 березня 2018 ріжу військовослужбовцям збільшено посадові оклади. Тобто обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розраховується з квітня 2018 року за умови перевищення порогу індексації - 103%. Індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (який опубліковано в листопаді 2018 року перевищив поріг індексації і становив 103,7 % або 1,037). У зв`язка цим в грудні 2018 року військовослужбовці набули права на виплату і індексації грошового забезпечення із застосуванням індексу 3,7% (з моменту останнього підвищення тарифних ставок (окладів). Відтак, вказано, що позивач не набув права на виплату індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року (а.с. 11).
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Позивач у цій справі оскаржує невиплату йому індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби за період з березня по листопад 2018 року А тому, суд також надасть оцінку на предмет відповідності вимогам законодавства виплаті позивачу індексації грошового забезпечення під час проходження військової служби.
4.2. Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-III визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
4.3. Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
4.4. Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
4.5. Згідно із частиною 1 статті 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
4.6. Статтями 2 та 4 Закону № 1282-ХІІ, зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
4.7. Приписами частини 2 статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
4.8. Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
4.9. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
4.10. Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
4.11. В силу пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
4.12. Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
4.13. Отже, індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
4.14. Відтак, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці (грошового забезпечення). За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
4.15. Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
4.16. Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
4.17. Відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.
4.18. Суд звертає увагу на те, що пунктом 6 Порядку № 1078 також визначено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
4.19. Відтак, положеннями Закону №1282-XII та Порядку №1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Разом з тим, виплата індексації не ставиться, вищевказаними нормативно-правовими актами, у залежність від надходження коштів до власника підприємства, установи, організації.
4.20. Як вбачається з матеріалів справи, позивачу індексація грошового забезпечення у спірний період не здійснювалася. Відповідачем про причини не виплати індексації повідомлено позивача листом від 15.10.2020 року №382/фін, а саме про те, що Постановою № 704 з 1 березня 2018 ріжу військовослужбовцям збільшено посадові оклади. Тобто обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розраховується з квітня 2018 року за умови перевищення порогу індексації - 103%. Індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (який опубліковано в листопаді 2018 року перевищив поріг індексації і становив 103,7 % або 1,037). У зв`язку цим в грудні 2018 року військовослужбовці набули права на виплату і індексації грошового забезпечення із застосуванням індексу 3,7% (з моменту останнього підвищення тарифних ставок (окладів). Відтак, вказано, що позивач не набув права на виплату індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року.
4.21. Водночас, обґрунтовуючи позов позивач посилається, зокрема, на положення абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078, згідно з яким якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
4.22. Згідно тверджень представника позивача, відповідно до довідки відповідача від 14.03.2019 р. №51 та інформаційного листа ВЧ А3715 від 06.02.2020 р. №167 загальний розмір грошового забезпечення позивача в березні 2018 року складає 12858 грн. Згідно з проведеним розрахунком величина приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року становила 253,3%, а сума нарахованої індексації в такому випадку складає 4463,15 грн.
4.23. Стосовно таких доводів сторін суд зазначає, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 року, затверджено нові збільшені схеми тарифних розрядів та ставок за посадами та тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців.
4.24. Зокрема, відповідно до пункту 4 Постанови №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Отже, Постановою №704 визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу осіб рядового та начальницького складу.
4.25. Водночас, наказом Міністерства оборони України №90 від 01 березня 2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлено тарифні розряди за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1 - 22 до наказу, в результаті чого посадові оклади військовослужбовців збільшилися.
4.26. Тобто, починаючи з березня 2018 року базовим місяцем для розрахунку індексації є, відповідно, березень 2018 року.
4.27. Як зазначалося раніше, пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
4.28. Отже, з урахуванням зазначеної норми Порядку №1078 та у зв`язку з набранням чинності Постановою №704 індекс споживчих цін за березень 2018 року приймається за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.
4.29. У березні 2018 року індекс споживчих цін рівний 1, а тому індексація грошового забезпечення не нараховується, що спростовує доводи представника позивача про те, що індекс споживчих цін становить 253,3%.
4.30. Крім цього, згідно офіційних даних, розміщених на сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у березні 2018 року становив - 101,1%, у квітні 2018 року - 100,8%, у травні 2018 року - 100,0%, у червні 2018 року - 100,0%, у липні 2018 року - 99,3%, у серпні 2018 року - 100,0%, у вересні 2018 року - 101,9%, у жовтні 2018 року - 101,7%, у листопаді 2018 року - 101,4%.
4.31. Таким чином, лише у жовтні 2018 року відбулося досягнення порогового значення інфляції в розмірі 103% (100,8% * 100,0% * 100,0% * 99,3% * 100,0% * 101,9% * 101,7% * 100).
4.32. При цьому, індекс інфляції за жовтень 2018 року опубліковано у листопаді 2018 року, а тому право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців з урахуванням базового місяця березень 2018 року виникло лише в грудні 2018 року.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.
5.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
5.3. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності по відношенню до позивача в частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з березня по листопад 2018 року, оскільки у спірний період індекс інфляції споживчих цін не перевищував порогового значення в розмірі 103%.
5.4. За таких обставин, суд прийшов до висновку, що зазначений позов задоволенню не підлягає з підстав викладених у його мотивувальній частині.
VІ. ЩОДО СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. У цій справі позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від нього відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI (позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі) та пункту 13 частини 1 статті 5 вказаного Закону (позивачі - учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав). Доказів понесення інших витрат суду не надано.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Чернівецького обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Чернівецький обласний територіальний центр комплектування і соціальної підтримки (58002, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 32, код ЄДРПОУ 08118534).
Суддя О.В. Анісімов