
УХВАЛА
про повернення заяви про забезпечення позову
09 серпня 2021 року справа № 580/5702/21 м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали заяви неповнолітньої ОСОБА_1 , в інтересах якої діє законний представник мати ОСОБА_2 , про забезпечення позову до подання позовної заяви, особа, яка може отримати статус відповідача у справі Піщанська сільська рада Золотоніського району Черкаської області, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась неповнолітня ОСОБА_1 , в інтересах якого діє законний представник мати ОСОБА_2 із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, в якій просить:
- зупинити дію рішення Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 26358963) VIII скликання 11 сесія № 11-38/VIII від 09 червня 2021 року про реорганізацію шляхом пониження ступенів закладів загальної середньої освіти Піщанської сільської ради, в частині реорганізації шляхом пониження ступеню та перенайменування Шабельниківського навчально-виховного комплексу “загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради” у Шабельниківський навчально-виховний комплекс “загальноосвітня школа І ступеню-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради;
- заборонити Піщанській сільській раді Золотоніського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 26358963), або іншим уповноваженим особам відповідача, вчиняти будь-які дії на реалізацію рішення Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 26358963) VIII скликання 11 сесія № 11-38/VIII від 09 червня 2021 року про реорганізацію шляхом пониження ступенів закладів загальної середньої освіти Піщанської сільської ради, в частині реорганізації шляхом пониження ступеню та перенайменування Шабельниківського навчально-виховного комплексу “загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради” у Шабельниківський навчально-виховний комплекс “загальноосвітня школа І ступеню-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову посилається на порушення процедури прийняття оскарженого рішення, а вжиття заходів забезпечення позову сприятиме збереженню існуючого становища до розгляду справи по суті, оскільки відповідачем з метою реалізації прийнятого рішення вживаються організаційно-правові заходи, передбачені цивільним, господарським та трудовим законодавством, зокрема, повідомлення працівників Шабельниківського навчально-виховного комплексу “загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради про зміну істотних умов праці та наступне вивільнення. Крім того, виконання даного рішення матиме наслідком порушення прав учнів Шабельниківського навчально-виховного комплексу “загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради на здобуття освіти в закладі, що найбільш доступний та наближений до місця їхнього проживання.
Вирішуючи заяву про забезпечення позову суд виходить з наступного.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Таким чином, вказана норма містить імперативну норму, згідно якої заява про забезпечення позову має бути подана до того суду, до якого має бути подана позовна заява.
Підставою для звернення заявника із заявою про забезпечення позову стала незгода заявника із рішенням Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області VIII скликання від 09.06.2021 №11-38/VIII “Про реорганізацію шляхом пониження ступенів закладів загальної середньої освіти Піщанської сільської ради”, в частині реорганізації шляхом пониження ступеню та перенайменування Шабельниківського навчально-виховного комплексу “загальноосвітня школа І-IІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради у Шабельниківський навчально-виховний комплекс “загальноосвітня школа І ступеню-дошкільний навчальний заклад” Піщанської сільської ради.
Згідно положень ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об`єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об`єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право: 1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об`єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад; 2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об`єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад; 3) мати об`єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 Цивільного кодексу України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, Піщанська сільська рада Золотоніського району Черкаської області при прийнятті рішення № 11-38/VIII від 09 червня 2021 року про реорганізацію шляхом пониження ступенів закладів загальної середньої освіти Піщанської сільської ради діяла не як суб`єкт владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а як засновник відповідних закладів освіти, тому спірне рішення не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказані правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 вересня 2020 року у справі №260/91/19 та у постанові Великої Палати Верховного Суду в від 27 травня 2020 року у справі №813/1232/18.
Таким чином, спір щодо оскарження рішення Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області VIII скликання 11 сесія № 11-38/VIII від 09 червня 2021 року не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства і має розглядатись місцевим загальним судом у порядку цивільного судочинства.
Отже, заява про забезпечення позову до подання позовної заяви також має бути подана до місцевого загального суду.
Приписами Кодексу адміністративного судочинства України не визначені наслідки подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви, якщо таку заяву подано з порушенням правил підсудності.
При цьому, згідно з частиною 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З огляду на зазначені приписи суд застосовує:
- пункт 3 частини 1 статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якого заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
- частину 7 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи зазначене, суд повертає заявнику заяву про забезпечення позову.
Керуючись статтями 152, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву неповнолітньої ОСОБА_1 , в інтересах якої діє законний представник мати ОСОБА_2 , про забезпечення позову до подання позовної заяви, особа, яка може отримати статус відповідача у справі Піщанська сільська рада Золотоніського району Черкаської області повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя А.В. Руденко