Рішення № 98918675, 10.08.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2021
Номер справи
560/6313/21
Номер документу
98918675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/6313/21

РІШЕННЯ

іменем України

10 серпня 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо не прийняття рішення по заяві від 26.04.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для будівництва житлового будинку.

2. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення по заяві від 26.04.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення садівництва.

3. Зобов`язати відповідача розглянути заяви про надання дозволів на розробку проектів землеустрою для ведення садівництва та для будівництва житлового будинку від 26.04.2021 та прийняти по даним заявам рішення в строк відповідно до Земельного кодексу України, а саме у продовж місяця після набрання рішення суду законної сили.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 26.04.2021 позивачем були подані заяви до Хмельницької міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства та для ведення садівництва. Дані заяви були отримані відповідачем 27.04.2021, однак відповідачем не прийнято жодного рішення і не надано відповіді.

Ухвалою суду від 07.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що заяви позивача були розглянуті і вирішені по суті заступником міського голови та оформлені листами від 20.05.2021 за вихідними №Ч-6155-21, №Ч-6156-21. Відповідно до журналу №02-32 реєстрації відправної кореспонденції відповіді на заяви були направлені на адресу позивача.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що виходячи із положень ст.122 Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування" заяви позивача про надання дозволів на розробку проектів землеустрою повинні бути розглянуті на сесії Хмельницької міської ради, а не її виконавчим комітетом.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач звернувся із заявою до Хмельницької міської ради від 26.04.2021 (зареєстрована за вх.№Ч-6156-21 від 27.04.2021) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території міста Хмельницького.

Листом Хмельницької міської ради від 20.05.2021 №Ч-6156-21 позивача повідомлено, що графічні матеріали, додані позивачем до заяви, не можуть вважатись такими, що містять місце розташування земельної ділянки, оскільки містять частину певної території (місце розташування якої невідоме), до складу якої входять окремі земельні ділянки, а не конкретно визначена земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність. Незазначення місця розташування земельної ділянки є порушенням порядку звернення та відповідно підставою для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зважаючи на відсутність визначеного об`єкту. Рекомендовано позивачу надати належним чином оформлені графічні матеріали, обсяг яких дозволяє чітко ідентифікувати бажане місце розташування земельної ділянки відносно інших землевласників та землекористувачів.

Відповідно до журналу №02-32 реєстрації відправленої кореспонденції відповідь була направлена на адресу позивача 24.05.2021

Також 26.04.2021 позивач звернувся із заявою до Хмельницької міської ради (зареєстрована за вх.№Ч-6155-21 від 27.04.2021) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва житлового будинку (присадибна ділянка) на території міста Хмельницького.

Листом виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 20.05.2021 №Ч-6155-21 за підписом заступника міського голови позивача повідомлено, що відповідно до інформаційного порталу "Публічна кадастрова карта", на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру, земельна ділянка, яка позначена на графічних матеріалах, долучених до заяви позивачем, накладається на земельну ділянку 192340 м2 в районі вулиці Холодноярців під номером 2 з кадастровим номером 6810100000:25:001:0017, надану в постійне користування під парк. Заява постійного землекористувача про припинення права постійного користування земельною ділянкою до Хмельницької міської ради не надходила, рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою в районі вулиці Холодноярців, наданою комунальному підприємству по зеленому будівництву і благоустрою міста виконавчого комітету Хмельницької міської ради під парк, не приймалось. Тому надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка уже перебуває в користуванні іншої особи, не є можливим.

Відповідно до журналу №02-32 реєстрації відправної кореспонденції відповідь була направлена на адресу позивача 24.05.2021

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Суд встановив, що позивач звернувся до Хмельницької міської ради з заявами про розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території міста Хмельницького та про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва житлового будинку (присадибна ділянка) на території міста Хмельницького, проте, відповідач на подані заяви позивача не прийняв рішення, а надіслав листи в яких повідомив позивача, що йому відмовлено у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, чинним законодавством України не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.

Крім того, з аналізу зазначених норм слідує, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, повинен прийняти вмотивоване рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною 1 статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Отже, розгляд клопотання зацікавленої особи повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23 листопада 2018 року по справі №826/8844/16.

Отже, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, в порядку визначеному законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Хмельницька міська рада рішень про розгляд заяв позивача про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою або відмову у наданні таких дозволів відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не прийняла.

Отже, відповідач порушив визначений Земельним кодексом і Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки відповідне рішення по суті заяви не прийняте.

В свою чергу, відмови відповідача, оформлені листами від 20.05.2021, не можуть слугувати належним розглядом заяв позивача у порядку, передбаченому Земельним кодексом України.

Отже, відповідач не вирішив питання за результатом звернень позивача згідно з вимогами статті 118 ЗК України.

Таким чином, суд вважає, що Хмельницька міська рада належним чином не розглянула заяви позивача про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою та не прийняла обґрунтованих рішень у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у неналежному розгляді заяв позивача від 26.04.2021.

З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов`язання відповідача розглянути заяви ОСОБА_1 від 26.04.2021 у строки та в порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України, із прийняттям відповідного рішення.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати, що підлягають розподілу, відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради, що полягає у неприйнятті рішень за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.04.2021 про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою.

Зобов`язати Хмельницьку міську раду розглянути заяви ОСОБА_1 від 26.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства на території міста Хмельницького та про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для будівництва житлового будівництва (присадибна ділянка) на території міста Хмельницького у строки та в порядку, передбаченому ст. 118 Земельного кодексу України, із прийняттям рішення відповідно до ст.ст. 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 серпня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)

Головуючий суддя Д.А. Божук