
Справа № 560/4993/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Ярмолинецький районний військовий комісаріат , Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання надання статусу учасника бойових дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить визнати протиправним та скасувати витяг з протоколу від 24.01.2020 №2 комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій, та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, щодо ненадання статусу учасника бойових дій.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що у період з 03.05.1984 по 09.06.1984 брав участь в бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан. На думку позивача, останній надав достатні докази, які свідчать про його перебування на території Демократичної Республіки Афганістан в період проведення бойових дій. У зв`язку з цим, вважає спірне рішення протиправним.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що для надання статусу учасника бойових дій показання свідків можуть не враховуватись. Відтак у відповідача виникли сумніви щодо участі ОСОБА_1 у бойових діях. У зв`язку з чим, просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач також просив залишити позов без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду. Заява мотивована тим, що зазначені позивачем обставини не є поважними причинами пропуску строку звернення до суду.
Вирішуючи вказану заяву, суд враховує, що в ухвалі від 17.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд вже надав оцінку доводам позивача щодо пропуску строку звернення до суду, на які послався відповідач у заяві про залишення позову без розгляду, та поновив ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду. Тому заява відповідача про залишення позову без розгляду є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Ухвалою від 28.04.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовної вимоги про встановлення факту участі ОСОБА_1 у бойових діях у Демократичній Республіці Афганістан.
Ухвалою від 28.04.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
Ухвалою від 17.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд поновив ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Ярмолинецький районний військовий комісаріат.
Ухвалою від 09.06.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки до участі у справі якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
09.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Ярмолинецького районного військового комісаріату з заявою про надання статусу учасника бойових дій на території Республіки Афганістан.
Рішенням від 24.01.2020, оформленим протоколом №2, комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби відповідно до пункту 2 частини 1 статті 6 Закону України від 22.10.1993 №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі по тексту - Закон №3551-XII) відмовила позивачу в наданні статусу учасника бойових дій.
Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 5 Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час. Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 статті 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються, у тому числі, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 №63 до держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, на їх території віднесений Афганістан (період бойових дій: квітень 1978 року - грудень 1989 року).
Відповідно до пункту 5 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 30.09.2019 №511 (далі по тексту - Положення №511), на Комісію Міноборони покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За змістом пункту 12 Положення №511 Комісії приймають рішення про надання громадянам статусу учасника бойових дій на підставі таких документів: заява громадян або клопотання командирів (начальників); оригінали довідок відповідного періоду, підписані й завірені печаткою; партизанський квиток; посвідчення учасника підпілля; посвідчення до знака "За розмінування"; грамоти, фотографії (оригінали); газетні матеріали періоду, який потребує підтвердження; історичні довідки, документи та інші архівні матеріали; документи потрібного періоду, де зазначено прізвище, ім`я, по батькові заявника; документи, які підтверджують службу чи роботу заявника у відповідний період; інші документи, на підставі яких можна зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).
При цьому, згідно з підпунктом 2 пункту 13 Положення №511 крім документів, зазначених у пункті 12 цього Положення, підставами для надання статусу учасника бойових дій є такі документи для військовослужбовців, які перебували у відрядженні в державах, де в той час велися бойові дії: рішення Міністра оборони України або начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України про відрядження; витяг із наказу (по стройовій частині) відповідного командира (начальника) про направлення у відрядження; копії посвідчень про відрядження з відповідними відмітками про вибуття та прибуття.
Досліджуючи правомірність спірного рішення, суд враховує, що позивач у період з 01.12.1983 по 18.11.1985 проходив військову службу у військовій частині 93629 м. Кіровобад, що підтверджується записами у військовому квитку НОМЕР_1 , архівною довідкою Центрального архіву МО РФ від 18.08.2009.
Позивач разом з заявою від 09.12.2019 подав до Ярмолинецького районного військового комісаріату, зокрема, повідомлення Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву МО України від 31.08.2009 №179-2/588, витяг з історичного формуляру 274 мп, архівну довідку Городоцька-Ярмолинецького ОРВК від 06.05.2008 №431, заяви громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з додатками.
Разом з тим, у архівній довідці Центрального архіву МО РФ від 18.08.2009 зазначено, що з 03.05.1984 по 09.06.1984 особовий склад військової частини 93629 приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан.
Підставою для відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій слугувала відсутність інформації щодо особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військової частини.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав нотаріально посвідчені заяви громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з додатками, в яких останні надали свідчення, що ОСОБА_1 разом з ними проходив службу у військовій частині 93629 та приймав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан.
Суд враховує, що громадянам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 наданий статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідними посвідченнями.
Відповідач у протоколі від 24.01.2020 №2 зазначив, що в документах, за якими комісії обласних військових комісаріатів надали громадянам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 статус учасника бойових дій відсутні докази їх безпосередньої участі в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ. Водночас, рішення про надання вказаних особам статусу є чинними та їх правомірність не є предметом спору у цій справі. Тому вказані доводи відповідача не можуть слугувати причиною для відмови позивачу в наданні статусу учасника бойових дій.
Також відповідач послався на Положення №511 та зазначив, що покази свідків передбачено тільки для категорії добровольців, які приймали участь в антитерористичній операції та осіб, які брали участь у всіх формах збройної боротьби за незалежність України у ХХ столітті у складі організацій, структур та формувань, визначених пунктом 16 частини 1 статті 6 Закону №3551-XII, тобто покази свідків можуть не прийматись.
Вказані доводи є безпідставними, оскільки відповідно до пункту 12 Положення №511 Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі, зокрема, інших документів, на підставі яких можна зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).
Іншими документами є в свою чергу покази свідків. Тому суд вважає, що покази громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є доказами, на підставі яких можна зробити висновок про участь позивача у бойових діях.
Оскільки належними та допустимими доказами підтверджується право ОСОБА_1 на отримання статусу учасника бойових дій, тому рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби від 24.01.2020, оформлене протоколом №2, є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, позовні вимог слід задоволити.
У зв`язку з задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов`язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби від 24.01.2020, оформлене протоколом №2, про відмову в наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (Солобківці,Ярмолинецький район, Хмельницька область,32162 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) Відповідач:Міністерство оборони України (Повітрофлотський проспект, 6,м.Київ,03168 , код ЄДРПОУ - 00034022)
Головуючий суддя О.Л. Польовий