Рішення № 98918628, 03.08.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
560/5289/21
Номер документу
98918628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/5289/21

РІШЕННЯ

іменем України

03 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. представника позивача Сергійчука Ю.В. представника відповідача Окарської І.В. представника третьої особи- Хмельницької міської ради Крамар А.В. розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємства "АНК Комплекс" до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління культури і туризму Хмельницької міської ради , Хмельницька міська рада Хмельницької області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради, Хмельницька міська рада Хмельницької області, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 03 березня 2021 року № 45 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року".

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.06.2015 року між Управлінням культури і туризму Хмельницької міської ради та приватним підприємством "АНК Комплекс" укладено договір будівництва багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1.

Земельна ділянка для забудови, належить Управлінню культури і туризму Хмельницької міської ради на праві постійного користування відповідно до рішення 49 сесії Хмельницької міської ради № 43 від 08.04.2015 року.

Відповідно до пункту 2.4 договору, позивачу надано право на здійснення всіх проектних та будівельних робіт, вибір та укладення договорів із генпідрядниками, підрядниками, субпідрядниками.

За передачу функцій замовника будівництва, Управління культури і туризму Хмельницької міської ради отримує від позивача 4 % від житлової площі квартир в житловому будинку.

Договір укладено на весь термін будівництва.

24.07.2015 року за заявою Управління культури і туризму Хмельницької міської ради видано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04.

Рішенням 52 сесії Хмельницької міської ради № 45 від 26.08.2015 року вирішено надати згоду на укладення договорів суперфіцію із приватним підприємством "АНК Комплекс".

25 листопада 2015 року між Управлінням культури і туризму Хмельницької міської ради та приватним підприємством "АНК Комплекс" укладено договір суперфіцію № 1, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 31.12.2015 року, індексний номер 51338513.

За договором позивачу передається земельна ділянка для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Договір укладено на 6 років до 25.11.2021 року.

28.08.2021 року між позивачем та ТОВ "МІЛЄНІУМ ХІЛС" укладено договір підряду № 1 від 28.08.2018 року, за яким приватне підприємство "АНК Комплекс" замовило підряднику будівництво багатоквартирного житлового будинку: 1 черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року на земельній ділянці 0,5787 га.

12 вересня 2018 року укладено договір із ПП"АРХІТОН" № 018/09-11 на розробку та виконання проектної документації (1-а черга будівництва).

31 жовтня 2018 року позивач отримав технічні умови нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок № 389.

31 жовтня 2018 року позивачу зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.

05 листопада 2018 року отримано технічні умови приєднання до газорозподільної системи.

26 грудня 2018 року, ТОВ АГЕНТСТВО БУДІВЕЛЬНИХ ЕКСПЕРТИЗ" надано експертний звіт щодо розгляду проектної документації на стадії ескізного проекту та 25 березня 2019 року надано експертний звіт щодо розгляду проектної документації № 38-19-КО/Хм/А по проекту.

19 квітня 2019 року позивачем отримано технічні умови № 101 для тимчасового водопостачання об`єкта.

07 вересня 2020 року укладено ще один договір із ПП"АРХІТОН" на розробку та виконання проектної документації (2-а та 3-а черги будівництва) № 020/09-09.

05 листопада 2020 року позивач отримав від Державної архітектурно-будівельної інспекції України дозвіл на виконання будівельних робіт № IУ012201105869.

Після отримання дозволу на початок виконання будівельних робіт, на даний час генеральним підрядником вже збудовано 8 поверхів 1-ї черги з будівництва багатоквартирного житлового будинку.

Також укладена значна кількість договорів з фізичними особами на придбання майнових прав на квартири 1-ї черги об`єкта будівництва, а також укладено попередні договори на реалізацію квартир у 2-й та 3-й чергах будівництва.

Крім того виконанні роботи з проектування 2-ї черги будівництва та завершується проектування 3-ї черги будівництва.

Зазначені обставини свідчать, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року був реалізовані.

Проте 01 березня 2021 року Управління культури і туризму Хмельницької міської ради направило лист Управлінню архітектури та містобудування Хмельницької міської ради в якому просило скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року.

Наказом № 45 від 03 березня 2021 року, відповідач скасував містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року, чим порушив права позивача як замовника будівництва.

Наказ є протиправним та підлягає скасуванню за таких обставин.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється в тому числі і за заявою замовника.

Управління культури і туризму Хмельницької міської ради не може бути замовником будівництва, оскільки такі права передало за договором суперфіцію приватному підприємству "АНК Комплекс", дозвіл на виконання будівельних робіт виданий замовнику-приватному підприємству "АНК Комплекс".

Таким чином Управління культури і туризму Хмельницької міської ради не мало права звертатися з листом до відповідача про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

В свою чергу відповідач повинен був відмовити у задоволенні заяви Управління культури і туризму Хмельницької міської ради, так як таке Управління не має прав замовника.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року є актом одноразового застосування та вичерпали свою дію фактом їх виконання.

Наказ № 45 від 03 березня 2021 року базується на нормативному акті який не регулює правовідносини щодо видачі та скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

На підставі наведеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 11 травня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно поданого відзиву на позов, зареєстрованого в суді 27.05.2021 року.

Обґрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача пояснила, що згідно із пунктом 1 частини 1 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", основними складовими вихідних даних для здійснення власниками або користувачами земельної ділянки свого права на проектування та будівництва об`єктів є зокрема містобудівні умови та обмеження.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється в тому числі і за заявою замовника.

В зв`язку із надходженням до відповідача 01.03.2021 року заяви від Управління культури і туризму Хмельницької міської ради про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, відповідач, відповідно до статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", в межах повноважень прийняв наказ № 45 від 03 березня 2021 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року.

Відповідач не наділений повноваженнями проводити перевірку щодо речових прав замовника та доцільність написання заяви про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Відповідач звертає увагу суду на те, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки надаються уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника з переліком документів які зазначені у статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.

Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав за заявою замовника.

На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Хмельницької міської ради Хмельницької області, позовні вимоги не визнала повністю, та надала пояснення за змістом пояснень у справі, зареєстрованих у суді 21.05.2021 року.

Обґрунтовуючи заперечення позову, представник третьої особи пояснила, що замовником будівництва як свідчить зміст містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року є Управління культури і туризму Хмельницької міської ради.

Згідно із статтею 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється в тому числі і за заявою замовника.

Таким чином, в зв`язку із надходженням до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради заяви замовника-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради від 01.03.2021 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради прийняло наказ про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відповідно до норм чинного законодавства, яке регулює діяльність у сфері містобудування.

При цьому критично сприймаються твердження позивача про те, що Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради при надходженні заяви повинно було провести перевірку інформації щодо речових прав, оскільки така перевірка не передбачена вимогами чинного законодавства, при цьому містобудівні умови та обмеження були видані саме Управлінню культури і туризму Хмельницької міської ради, яке і звернулося із заявою про їх скасування.

Не є вірним твердження позивача з приводу того, що містобудівні умови та обмеження є актом одноразового застосування який вичерпав свою дію фактом виконання, оскільки вони є чинними до завершення будівництва об`єкта.

Рішення Конституційного Суду від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 не стосується спірних правовідносин, оскільки можливість скасування містобудівних умов та обмежень за заявою замовника, передбачене статтею 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відсутність посилання у наказі Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради № 45 від 03 березня 2021 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року на норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не заперечує та не спростовує правомірність його прийняття.

Таким чином, враховуючи викладене, Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради прийняло наказ відповідно до своїх повноважень, визначених законом.

Представник третьої особи звернула увагу на те, що фактично обгрунтування позову зводиться до виконання умов укладених договорів між Управлінням культури і туризму Хмельницької міської ради та позивачем, аналізу дій Управління культури і туризму Хмельницької міської ради щодо правомірності звернення із заявою до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, що стосується договірних, цивільно-правових відносин, які повинні вирішуватися не в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене, Хмельницька міська рада просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради, в судове засідання не з`явився, хоча третя особа була належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, та надав письмові пояснення у справі, зареєстровані в суді 18.06.2021 року.

Обґрунтовуючи заперечення позову, представник третьої особи пояснив, що замовником будівництва як свідчить зміст містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року є Управління культури і туризму Хмельницької міської ради.

Згідно із статтею 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється в тому числі і за заявою замовника.

Таким чином, в зв`язку із надходженням до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради заяви замовника-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради від 01.03.2021 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради прийняло наказ про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки відповідно до норм чинного законодавства, яке регулює діяльність у сфері містобудування.

Критично сприймаються твердження позивача про те, що Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради при надходженні заяви повинно було провести перевірку інформації щодо речових прав, оскільки така перевірка не передбачена вимогами чинного законодавства, при цьому містобудівні умови та обмеження були видані саме Управлінню культури і туризму Хмельницької міської ради, яке і звернулося із заявою про їх скасування.

Не є вірним твердження позивача з приводу того, що містобудівні умови та обмеження є актом одноразового застосування який вичерпав свою дію фактом виконання, оскільки вони є чинними до завершення будівництва об`єкта.

Рішення Конституційного Суду від 16.04.2009 року № 7-рп/2009 не стосується спірних правовідносин, оскільки можливість скасування містобудівних умов та обмежень за заявою замовника, передбачене статтею 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відсутність посилання у наказі Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради № 45 від 03 березня 2021 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року на норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не заперечує та не спростовує правомірність його прийняття.

Враховуючи викладене, Управління культури і туризму Хмельницької міської ради просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 27.06.2015 року між замовником-Управлінням культури і туризму Хмельницької міської ради та інвестором-забудовником-приватним підприємством "АНК Комплекс" укладено договір б/н будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Лісогринівецька, 16/1-А в м. Хмельницькому.

За цим договором інвестор-забудовник зобов`язується на умовах, передбачених цим договором організувати фінансування та будівництво об`єкту (багатоквартирного будинку) з інженерними спорудами і мережами та благоустроєм земельної ділянки площею 0,5787 га (за адресою-вул. Лісогринівецька, 16/1-А) та здійснити реалізацію житлових і нежитлових приміщень. Замовник зобов`язується передати для цього інвестору-забудовнику всі необхідні повноваження (всі функції замовника будівництва) та передати в тимчасове користування земельну ділянку (будівельний майданчик) на якій буде здійснюватися спорудження об`єкту та документи на неї.

Земельна ділянка належить замовнику на праві постійного користування, відповідно до рішення 49-ї сесії Хмельницької міської ради № 43 від 08.04.2015 року.

В рамках даного договору інвестору-забудовнику надається право на здійснення всіх проектних та будівельних робіт, вибір та укладення договорів із генпідрядниками, підрядниками, субпідрядниками.

Відповідно до пункту 3.1.2 Договору, інвестору-забудовнику належать на праві власності, користування та розпорядження (житлові та нежитлові приміщення) в об`єкті по вул. Лісогринівецька, 16/1-А в м. Хмельницький, за виключенням 4 % від житлової площі квартир в житловому будинку, які належать замовнику згідно Додатку до даного договору.

Відповідно до пункту 9.2, 9.3 Договору, договір укладено на весь термін будівництва об`єкту, включаючи підготовчий період, термін виготовлення робочого проекту, період будівництва, введення об`єкту в експлуатацію та реєстрації декларації про готовність об`єкту до експлуатації, реєстрації права власності на об`єкти будівництва.

Інвестор-забудовник набуває повноважень замовника будівництва з моменту підписання цього договору.

24.07.2015 року Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради за заявою Управління культури і туризму Хмельницької міської ради, видало містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04, для будівництва нового багатоповерхового житлового будинку, 1-ї, 2-ї та 3-ї черги по вул. Лісогринівецька, 16/1-А, м. Хмельницький.

В пункті 2 містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки наведена інформація про замовника, а саме: Управління культури і туризму Хмельницької міської ради.

Рішенням 52 сесії Хмельницької міської ради № 45 від 26.08.2015 року вирішено надати згоду на укладення Управлінням культури і туризму Хмельницької міської ради договору суперфіцію із приватним підприємством "АНК Комплекс".

25 листопада 2015 року між Управлінням культури і туризму Хмельницької міської ради та приватним підприємством "АНК Комплекс" укладено договір суперфіцію № 1, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 31.12.2015 року, індексний номер 51338513.

За вказаним договором суперфіцію, предметом договору є речове право на чуже майно-право користування земельною ділянкою для забудови, що знаходиться по вул. Лісогринівецька, 16/1-А, м. Хмельницький.

Суперфіціар-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради передало в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку суперфіціарію-приватному підприємству "АНК Комплекс".

Договір зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 31.12.2015 року, індексний номер 51338513.

Договір укладено на 6 років до 25.11.2021 року.

28.08.2021 року між позивачем та ТОВ "МІЛЄНІУМ ХІЛС" укладено договір підряду № 1 від 28.08.2018 року, за яким приватне підприємство "АНК Комплекс" замовило підряднику будівництво багатоквартирного житлового будинку: 1 черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року на земельній ділянці 0,5787 га.

12 вересня 2018 року укладено договір із ПП"АРХІТОН" № 018/09-11 на розробку та виконання проектної документації (1-а черга будівництва).

31 жовтня 2018 року позивач отримав технічні умови нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок № 389.

31 жовтня 2018 року позивачу зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.

05 листопада 2018 року отримано технічні умови приєднання до газорозподільної системи.

26 грудня 2018 року, ТОВ АГЕНТСТВО БУДІВЕЛЬНИХ ЕКСПЕРТИЗ" надано експертний звіт щодо розгляду проектної документації на стадії ескізного проекту та 25 березня 2019 року надано експертний звіт щодо розгляду проектної документації № 38-19-КО/Хм/А по проекту.

19 квітня 2019 року отримано технічні умови № 101 для тимчасового водопостачання об`єкта.

07 вересня 2020 року укладено ще один договір із ПП"АРХІТОН" на розробку та виконання проектної документації (2-а та 3-а черги будівництва) № 020/09-09.

05 листопада 2020 року позивач отримав від Державної архітектурно-будівельної інспекції України дозвіл на виконання будівельних робіт № IУ012201105869.

Після отримання дозволу на початок виконання будівельних робіт, на даний час генеральним підрядником вже збудовано 8 поверхів 1-ї черги з будівництва багатоквартирного житлового будинку.

Також укладена значна кількість договорів з фізичними особами на придбання майнових прав на квартири 1-ї черги об`єкта будівництва, а також укладено попередні договори на реалізацію квартир у 2-й та 3-й чергах будівництва.

Виконані роботи з проектування 2-ї черги будівництва та завершується проектування 3-ї черги будівництва.

01 березня 2021 року за № 01-15-86, Управління культури і туризму Хмельницької міської ради направило лист Управлінню архітектури та містобудування Хмельницької міської ради в якому просило скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року, за адресою: м. Хмельницький, вул. Лісогринівецька, 16/1-А.

У зв`язку із зверненням замовника та відповідно до наказу Міністерства розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 31.05.2017 року № 135 "Про затвердження Порядку ведення реєстру містобудівних умов та обмежень", Управлінням архітектури та містобудування Хмельницької міської ради прийнято наказ від 03.03.2021 року № 45 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року", яким наказано скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 під будівництво багатоповерхового житлового будинку: 1-ша черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями; 2-га черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями; 3-тя черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями.

Вважаючи такий наказ відповідача протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі Закон № 3038-VI).

Пунктом 4) частини 1 статті 1 Закону № 3038-VI передбачено, що замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву;

Згідно із пунктами 7), 8 частини 1 статті 2 Закону № 3038-VI, планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає в тому числі і розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об`єктів.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки-документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Частиною 2 статті 4 Закону № 3038-VI встановлено, що суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до статті 26 Закону № 3038-VI, забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.

Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

4-1) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об`єктів (крім об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об`єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування);

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів;

6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.

Згідно із частинами 1, 2, 3, 4 статті 29 Закону № 3038-VI, основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки).

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень з обґрунтуванням підстав такої відмови надається у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Відповідно до частини 5 статті 29 Закону № 3038-VI, містобудівні умови та обмеження містять:

1) назву об`єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об`єкта;

1-1) ідентифікатор об`єкта будівництва або закінченого будівництвом об`єкта (для об`єктів нового будівництва та закінчених будівництвом об`єктів, яким присвоєно ідентифікатор об`єкта будівництва до видачі містобудівних умов та обмежень);

2) інформацію про замовника;

3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні;

4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах (з урахуванням обмежень використання приаеродромних територій, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України);

5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки;

6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону);

7) мінімально допустимі відстані від об`єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд;

8) планувальні обмеження (охоронні зони пам`яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об`єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони, планувальні обмеження використання приаеродромних територій, встановлені відповідно до Повітряного кодексу України);

9) охоронні зони об`єктів транспорту, зв`язку, інженерних комунікацій, відстані від об`єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.

Перелік зазначених умов є вичерпним.

Відомості, визначені пунктами 3, 4, 6-9 цієї частини, визначаються у містобудівних умовах та обмеженнях на підставі відомостей Державного земельного кадастру. Дія цього положення не поширюється на випадки, коли такі дані були встановлені містобудівною документацією до набрання чинності цим абзацом і відомості про них не внесені до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин 8, 9, 10 статті 29 Закону № 3038-VI, містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.

Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням суду.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється:

-за заявою замовника;

-за рішенням суду.

У разі скасування за рішенням суду містобудівних умов та обмежень посадові особи відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури несуть відповідальність згідно із законом.

Завдання на проектування об`єктів будівництва складається і затверджується замовником за погодженням із проектувальником.

Завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об`єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.

Із змісту наведених правових норм вбачається, а саме:

-замовником є юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву;

-проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у у встановленому порядку, який передбачає отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

-однією із основних складових вихідних даних є містобудівні умови та обмеження;

-юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва;

-юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки як суб`єкт містобудування зобов`язана додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів;

-право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації;

-містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки);

-однією із підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Представники відповідача, третьої особи-Хмельницької міської ради в судовому засіданні не надали доказів того, що наміри позивача щодо забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 під будівництво багатоповерхового житлового будинку: 1-ша черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями; 2-га черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями; 3-тя черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, не відповідають змісту містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року, та вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Представник третьої особи-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради також не надав до суду таких доказів.

Невідповідність намірів забудови означає, що запланований до будівництва об`єкт не відповідає вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, тобто затвердженим текстовим та графічним матеріалам з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій конкретного населеного пункту.

Аналогічний висновок міститься зокрема у постановах Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі № 803/1231/17, від 14 серпня 2018 року у справі № 823/5265/15, від 11 лютого 2020 року у справі № 803/1596/17.

Представник позивача надав суду копії документів та відповідні пояснення які свідчать про те, що наміри позивача по забудові земельної ділянки відповідають змісту містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки також відповідають змісту містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року, виданих відповідачем на підставі містобудівної документації на місцевому рівні.

Позивач поніс певні витрати для початку будівництва, зокрема укладено ряд правочинів щодо проектування об`єкта будівництва, проведення технічного нагляду, укладені договори та отримані технічні умови на проведення та підключення до мереж комунікацій, зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, отримано від Державної архітектурно-будівельної інспекції України дозвіл на виконання будівельних робіт, на даний час генеральним підрядником вже збудовано 8 поверхів 1-ї черги з будівництва багатоквартирного житлового будинку, укладена значна кількість договорів з фізичними особами на придбання майнових прав на квартири 1-ї черги об`єкта будівництва, а також укладено попередні договори на реалізацію квартир у 2-й та 3-й чергах будівництва.

Зазначені обставини свідчать про те, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року, реалізовуються позивачем у повній відповідності до вимог чинного законодавства.

Лист Управління культури і туризму Хмельницької міської ради від 01 березня 2021 року за № 01-15-86, яким Управління культури і туризму Хмельницької міської ради просить Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року, за адресою: АДРЕСА_1 , а також сам наказ Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 03.03.2021 року № 45 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року", яким наказано скасувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 під будівництво багатоповерхового житлового будинку: 1-ша черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями; 2-га черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями; 3-тя черга-будівництво багатоповерхового 54-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, не містять жодних фактичних та правових обставин які б слугували підставами для скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року.

Судом не встановлено факт невідповідності намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

За таких обставин суд приходить до висновку про те, що наказ Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 03.03.2021 року № 45 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року" є таким, що не відповідає вимогам Закону № 3038-VI, тобто є протиправним, тому позовні вимоги приватного підприємства "АНК Комплекс" підлягають задоволенню, а саме: необхідно визнати протиправним та скасувати наказ Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 03 березня 2021 року № 45 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року".

Суд, при вирішенні спору не бере до уваги пояснення представника позивача в частині того, що заява про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки подана неналежною особою, оскільки у містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки замовником вказане якраз Управління культури і туризму Хмельницької міської ради.

Зазначення позивача замовником у договорі від 27.06.2015 року, суд за таких обставин не бере до уваги, так як в такому випадку необхідно надавати оцінку неналежного виконання цивільно-правового договору, на що не поширюється юрисдикція адміністративного судочинства.

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року не є актом одноразового застосування та не вичерпують свою дію фактом їх виконання у разі наявності незавершеного будівництва, так як можливість їх скасування передбачене Законом № 3038-VI, крім того містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.

Суд, при вирішенні спору не бере до уваги пояснення представника відповідача, третьої особи-Хмельницької міської ради, а також письмові пояснення третьої особи-Управління культури і туризму Хмельницької міської ради, в зв`язку із тим, щодо того, що для скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки достатньо однієї заяви замовника будівництва без будь-якого фактичного та правового обгрунтування такої заяви, оскільки це суперечить вимогам Закону № 3038-VI.

Підсумовуючи встановлені по справі обставини та аналізуючи їх в сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги АНК "Комплекс" підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 03 березня 2021 року № 45 "Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки № 226/ГП-25.1-04 від 24.07.2015 року".

Стягнути на користь приватного підприємства АНК "Комплекс" судові витрати в розмірі 2270 грн., (дві тисячі двісті сімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 серпня 2021 року

Позивач:Приватне підприємство АНК "Комплекс" (вул. Ціолковського, 12/1, кв. 41,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39639565) Відповідач:Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради (вул. Подільська, 10/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 26381710)

Головуючий суддя В.К. Блонський