Рішення № 98918623, 11.08.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
560/5466/21
Номер документу
98918623
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/5466/21

РІШЕННЯ

іменем України

11 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жванецької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 07.05.2021, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області (ЄДРПОУ - 04404036) щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 30 січня 2021 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1.6696 га, яка розташована на території Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, масив за кадастровим номером 6822481300:07:002:0083, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства; 2) зобов`язати Жванецьку сільську раду Кам`янець-Подільського району Хмельницької області (ЄДРПОУ - 04404036) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 30 січня 2021 року, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки площею 1.6696 га, масив за кадастровим номером 6822481300:07:002:0083, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення передбачене Земельним кодексом України (на сесії сільської ради) та Законом України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України, рішення.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що Жванецька сільська рада в порушення вимог статті 118 Земельного кодексу України не вирішила питання за результатом звернення позивача про надання дозволу на розробку документації із землеустрою.

Ухвалою суду від 12.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребувано докази.

Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк та доказів відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ч. 6 ст. 77 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та оцінивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Представник позивача Сарафинюк Олег Валентинович звернувся до Жванецької сільської ради із заявою від 30.01.2021 за №30, у якій просив надіслати поштою належним чином завірену копію рішення сесії про результати розгляду заяви про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою ОСОБА_1 для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,6696 га, яка розташована на території Жванецької сільської ради (масив за кадастровим номером 6822481300:07:002:0083) зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства (арк. спр. 23-24).

Листом від 25.02.2021 №334/04-20 Жванецька сільська рада повідомила, що заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства буде винесено на розгляд постійних комісій (арк. спр. 28).

01.03.2021 позивач звернувся до відповідача із запитом про отримання публічної інформації, у якому просив повідомити про розгляд його клопотання шляхом надання відповідного рішення. Також просив надати належним чином завірені копії клопотань громадян з графічними матеріалами які додавались до клопотань, а також належним чином завірені копії рішень про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, в разі якщо громадянам надавався дозвіл на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельних ділянок з вказаного кадастрового масиву. Крім цього, просив повідомити чи перебуває масив за кадастровим номером - 6822481300:07:011:0040 в оренді чи власності та чи відбувались сесії сільської ради (чергові та позачергові) в період часу з 05.02.2021 по дату отримання запиту.

Листом від 15.03.2021 №422/07-20 відповідач повідомив, що на заяву позивача була надана відповідь № 334/07-20 від 25.02.2021. Також зазначив, що масив за кадастровим номером 6822481300:07:011:0040 перебуває в комунальній власності та в оренду не надавався. 18.02.2021 відбулась V чергова сесія сільської ради. Згідно Регламенту сільської ради питання для розгляду на сесію формуються за 20 днів до сесії, а тому заява позивача буде винесена на розгляд наступної постійної комісії сільської ради (арк. спр. 16).

11.04.2021 позивач звернувся із запитом на отримання публічної інформації до Жванецької сільської ради (арк. спр. 19-20).

Листом від 22.04.2021 №708/07-20 позивача повідомлено про розгляд його запиту вх.1037/07-25 від 20.04.2021 на отримання інформації, і повідомлено, що його заяву від 04.02.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства було винесено на розгляд постійних комісій сільської ради 30.03.2021 за результатами якого була надана відповідь.

Також, листом за №603/07-20 від 07.04.2021 позивача повідомлено, що його заяву від 04.02.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства було винесено на розгляд постійних комісій сільської ради 30.03.2021. Враховуючи відсутність відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 6822481300:07:002:0083 в кадастровому реєстрі, комісією вирішено залишити заяву без розгляду (арк. спр. 17).

Отже, позивачка зверталась із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 30.01.2021 за №30 та із запитами про тримання публічної інформації, що не оскаржується у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.11.2019 у справі N 420/914/19, від 13.11.2019 у справі N 756/6448/16-а та від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17.

У цій справі, відповідач фактично не прийняв рішення заявою позивача від 30.01.2021 за №30, що видно із його відповідей в тому числі на запити на отримання публічної інформації, що свідчить про його протиправну бездіяльність, тому перша вимога позову задовольняється.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Отже, питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, яким у даному випадку є Жванецька сільська рада. Цей висновок суду не спростовується розглядом заяви позивача постійною комісією ради, будь-яке рішення якої не є рішенням Жванецької сільської ради.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 12.09.2019 у справах N 826/3163/16 та N 826/7314/16, від 26.02.2019 у справі N 826/5737/16.

Також потрібно враховувати норму абзацу 2 ч.7 ст.118 ЗК України, відповідно до якої, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, позивач не позбавлений права у випадку не вирішення його заяви у місячний строк, що є цьому випадку, самостійно замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, відповідно до абз. 2 ч.7 ст. 118 ЗК України, що суд роз`яснює позивачу.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача, а саме протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень, може бути задоволена вимога про вирішення заяви від 30.01.2021 за №30 у порядку визначеному ЗК України та встановлених обставин у цій справі з у рахуванням дискреційних повноважень та вимог абз. 2 ч. 7 ст. 118 ЗК України, тому суд відмовляє у задоволені вимоги про зобов`язання ради щодо повторного розгляду заяви (розгляду взагалі не було), зі зміною цільового призначення землі, що є передчасним до вирішення питання власності землі та прийняття рішення у відповідності до чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд з урахуванням правових позицій Верховного Суду у справі N 756/6448/16-а, від 21.11.2019 у справі N 812/1268/17, від 12.09.2019 у справах N 826/3163/16 та N 826/7314/16, від 26.02.2019 у справі N 826/5737/16 та встановлених обставин у цій справі прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень порушив права позивача та вимоги ЗК України, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 07.05.2021, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Жванецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 від 30.01.2021 за №30, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Зобов`язати Жванецьку сільську раду Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, відповідно до вимог ЗК України, розглянути клопотання ОСОБА_1 від 30.01.2021 за №30, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.

В решті вимог позову відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 серпня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Жванецька сільська рада (вул. Центральна, 57, с. Жванець, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область, 32365 , код ЄДРПОУ - 04404036)

Головуючий суддя А.І. Петричкович