
Справа № 560/8601/20
РІШЕННЯ
іменем України
10 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16 червня 2020 року «Про відмову в призначенні грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 »;
- зобов`язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради вчинити дії на виконання рішення комісії щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації №6 від 16 січня 2020 року «Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 ».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що є особою з інвалідністю внаслідок війни II групи та перебуває на квартирному обліку у відділі обліку та розподілу житлової площі Хмельницької міської ради. Вказує, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №696 від 22.08.2019 позивач включений в окремий список позачергового надання житлової площі, як особа з інвалідністю внаслідок війни II групи. Житло або грошову компенсацію замість нього не отримував. В січні 2020 року позивач звернувся до виконавчого комітету Хмельницької міської ради із заявою про призначення та виплату грошової компенсації, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №719.
Зазначає, що рішенням комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Хмельницької міської ради №6 від 16 січня 2020 року «Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 », призначено грошову компенсацію в сумі - 1091860,31 грн.
06 травня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719».
Даною постановою внесено зміни до ряду пунктів Постанови Кабінету Міністрів України №719. Зокрема, змінено формулу, відповідно до якої здійснюється розрахунок грошової компенсації, а пункт 20 Постанови №719 доповнено абзацом «Розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв`язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі».
16 червня 2020 року комісія виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації ухвалила рішення «Про відмову в призначенні грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 », відповідно до якого суму грошової компенсації розраховано за новою формулою. Комісією вирішено відмовити позивачу у призначенні компенсації. Також комісія визнала таким, що втратило чинність рішення комісії від 16.01.2020. Позивач вважає, дане рішення протиправним та таким, що порушує права, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 23.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що 16.06.2020 відбулося засідання комісії, враховуючи зміни до Порядку, було здійснено перерахунок грошової компенсації усім заявникам, яким компенсація була не виплачена, у тому числі і позивачу. А тому, комісія діяла виключно згідно наділених повноважень та прийняла правомірне рішення. В задоволені позовних вимог просив відмовити.
Від позивача надійшли письмові пояснення, у яких зазначає, що твердження викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву не спростовують обставини, що викладені позивачем в позовній заяві, оскільки на час звернення із заявою про призначення грошової компенсації Постанова №719 діяла в редакції від 29.03.2019, а тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Позивач - ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 09.07.2019.
В січні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення та виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи.
Рішенням комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 16 січня 2020 року «Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни II групи ОСОБА_1 », призначено грошову компенсацію в сумі - 1 091 860,31 грн.
16.06.2020 у зв`язку з введенням в дію постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 №353 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 19.10.2016 №719" та керуючись Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719, відповідач вирішив провести перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок ІІ групи, ОСОБА_1 , у зв`язку із зміною складової формули, за якою розраховується грошова компенсація.
Рішенням комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16.06.2020 відмовлено ОСОБА_1 особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи в призначенні грошової компенсації, заявник в приватній власності має будинок у хмельницькому районі, с. Олешин житловою площею 45,3 кв.м. та домоволодіння у Летичівському районі житловою площею 48,3 кв.м. рішення комісії від 16.01.2020 визнано таким, що втратило чинність.
Надаючи правову оцінку відносинам, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей», затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) (пункт 1 Порядку).
Відповідно до пункту 3 Порядку право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Відповідно до пункту 4 Порядку грошова компенсація членам сім`ї загиблого або особам з інвалідністю виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих, передбачених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та які потребують поліпшення житлових умов.
Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, відповідачем розглянуто заяву позивача та прийнято відповідне рішення від 16.01.2020 про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, ОСОБА_1 в розмірі - 1 091 860,31 грн.
16.06.2020 відповідач у зв`язку з введенням в дію постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 №353 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719" проведено перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок ІІ групи ОСОБА_1 у зв`язку зі зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація.
Суд звертає увагу, що Порядком №719 від 19.10.2016 ні в новій, ні в попередній редакції не передбачено права комісії щодо перегляду та перерахунку грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення з підстав зміни складових формули, за якою розраховується грошова компенсація. Зміна законодавства України, яке регулює спірне питання щодо виплати грошової компенсації, в даному випадку складових формули, за якою розраховується грошова компенсація на стадії фактичного виконання раніше прийнятого рішення від 10.10.2019 не має впливати на правовідносини між позивачем та відповідачем, які вже склалися.
Згідно із ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій ).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, працівників правоохоронних органів зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З урахуванням викладеного, відповідач при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи із застосуванням нової формули, яка введена новою редакцією Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деякими категоріями осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (в редакції постанови Кабінету міністрів України від 06.05.2020 року №353) діяв з порушенням ст.22 Конституції України, чим було звужено зміст та обсяг соціальних гарантій позивача.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії'" від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Аналогічні висновки містяться в правовій позиції Європейського суду з прав людини, викладеній у п. 23 рішення "Кічко проти України" від 08.11.2005, а саме якщо правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16 червня 2020 року "Про відмову у призначенні грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 " є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зобов`язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради вчинити дії на виконання рішення комісії щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації №6 від 16 січня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 ".
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розподіл судових витрат в порядку ст.139 КАС України судом не здійснюється, оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії виконавчого комітету Хмельницької міської ради щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 16 червня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 ".
Зобов`язати виконавчий комітет Хмельницької міської ради вчинити дії на виконання рішення комісії щодо заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації №6 від 16 січня 2020 року "Про призначення грошової компенсації особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи ОСОБА_1 ".
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 04060772)
Головуючий суддя Г.В. Лабань