
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 серпня 2021 року № 520/12726/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 21.04.2021 року №0226963-2413-2030, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок в розмірі 25000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно нараховано позивачу податкові зобов`язання з транспортного податку за 2021 рік, оскільки, вартість автомобілю, з якого нараховано податок, не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а тому не є об`єктом оподаткування в розумінні ст.267 Податкового кодексу України.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що діяв в порядку, межах та у спосіб, визначений чинним законодавством, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Дослідивши надані матеріали, суд встановив наступне.
Згідно даних органів внутрішніх справ, гр. ОСОБА_1 з 28.01.2021 року належить автомобіль марки PORSCHE CAYENNE, 2018 року випуску, з об`ємом двигуна 3996 куб.см.
Відповідачем, враховуючи ст.267 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями , було винесено податкове-повідомлення-рішення №0226963-2413-2030 від 21.04.2021 р. , яким нараховано транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000 грн за 2021 рік.
Не погоджуючись з рішенням суб`єкта владних повноважень щодо нарахування податкових зобов`язань, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає 267 Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 ст. 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відповідно до пунктів 267.5 та 267.6 статті 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (п.п.267.6.2 п.267.6 статті 267 ПК України). Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Згідно статті 10 Податкового кодексу України, транспортний податок належить до місцевих податків.
Постановою КМ України №66 від 18.02.2016 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. Ця Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктами 13, 14 Методики визначення середньо-ринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України за №66 від 18.02.2016 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньо-ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального. Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального.
Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403.
Згідно з пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономрозвитку.
Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що належний йому транспортний засіб в 2021 році не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 267 Податкового кодексу України, оскільки транспортний засіб позивача відсутній в Переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку та його середньоринкова вартість становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Як встановлено судом, позивач є власником автомобіля марки PORSCHE, модель CAYENNE, тип загальний легковий - універсал - В, з об`ємом двигуна 3996 куб. см.
В свою чергу, у розміщеній на офіційному вебсайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком, станом на 01.01.2021, віднесено, зокрема, Porsche Cayenne S до 1 року, об`єм двигуна 2,9, тип пального - бензин; Porsche Cayenne GTS до 2 років, об`єм двигуна 4,0, тип пального - бензин, Porsche Cayenne Turbo S E-Hybrid до 5 років, об`єм двигуна 4,0, тип пального - гібрид (бензин, електро); Porsche Cayenne Turbo до 4 років, об`єм двигуна 4,0, тип пального -бензин; Porsche Cayenne E-Hybrid до 1 року, об`єм двигуна 3,0, тип пального - гібрид (бензин, електро); Porsche Cayenne Coupe до 1 року, об`єм двигуна 3,0, тип пального -бензин; Porsche Cayenne Coupe S до 2 років, об`єм двигуна 2,9, тип пального -бензин; Porsche Cayenne Coupe Turbo до 5 років, об`єм двигуна 4,0, тип пального - бензин; Porsche Cayenne Coupe Turbo S E-Hybrid до 5 років, об`єм двигуна 4,0, тип пального - гібрид (бензин, електро); Porsche Cayenne Coupe E-Hybrid до 1 року, об`єм двигуна 3,0, тип пального - гібрид (бензин, електро); Porsche Cayenne Coupe GTS до 2 років, об`єм двигуна 4,0, тип пального -бензин.
У переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2021 році, автомобіль марки PORSCHE, модель CAYENNE, тип загальний легковий - універсал - В, з об`ємом двигуна 3996 куб.см. - відсутній.
Таким чином, даний транспортний засіб не може вважатися об`єктом оподаткування транспортним податком в розумінні пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України.
Щодо вартості даного транспортного засобу, суд зазначає наступне.
Як зазначалося судом вище, об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Згідно Закону України Про Державний бюджет на 2021 рік мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2021 визначена у розмірі 6000,00 грн.
Таким чином, об`єктом оподаткування у 2021 році є легкові автомобілі, середньо-ринкова вартість яких станом на 01.01.2021 становить понад 2250000 грн. (375х6000).
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач в своїй позовній заяві стверджує, що належний йому на праві власності автомобіль не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року, в той час, відповідач належних та допустимих доказів протилежного до суду не надав.
Таким чином, з урахуванням викладених законодавчих положень та встановлених в ході розгляду справи обставин справи, суд приходить висновку, що належний позивачу транспортний засіб не є об`єктом оподаткування, оскільки транспортний засіб позивача відсутній в Переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному вебсайті Мінекономрозвитку та середньоринкова вартість такого транспортного засобу є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення №0226963-2413-2030 від 21.04.2021, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн., внаслідок чого спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до частини 1 статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 21.04.2021 року №0226963-2413-2030, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок в розмірі 25000 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) на корить ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.