Рішення № 98918387, 10.08.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2021
Номер справи
520/8424/21
Номер документу
98918387
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 серпня 2021 р. № 520/8424/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС-2018" (вул. Гольдбергівська, буд. 9, офіс 18, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 42811737) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ДПС України №2513015/42811737 від 30.03.2021 про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 11.03.2021 ТОВ "ІМПЕКСТРАНС-2018" в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 11.03.2021 ТОВ "ІМПЕКСТРАНС-2018" в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою її подання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується зі спірним рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації податкових накладних, оскільки ним надано всі необхідні документи для розблокування реєстрації податкових накладних, реєстрація яких відповідачем була зупинена.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому ст. 262 КАС України.

Представник першого відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, надав до суду відзив на позов, заперечував проти задоволення позовних вимог.

Представник другого відповідача, Державної податкової служби України, відзив на позов не надав, причин неможливості подання не повідомив.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини і факти.

Між TOB «ІМПЕКСТРАНС-2018» та TOB "ІБІС "ІНТЕГРАЛ ГРУП" 27.07.2020 укладено договір субпідряду №2020/27 та Додаткову угоду №1 від 26.02.2021, згідно п. 1.1. якого субпідрядник (ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018») зобов`язаний виконати монтаж та пусконалагоджувальні роботи, в тому числі роботи з організації введення в експлуатацію двох пасажирських ліфтів на об`єкті "Будівництво багатофункціонального комплексу по вул. Пушкінській, 2 у м. Харкові", а підрядник (ТОВ "ІБК "ІНТЕГРАЛ ГРУП") зобов`язується прийняти зазначені роботи та оплатити їх на умовах передбачених даним договором. Виконання робіт, які є предметом договору субпідряду №2020/27 від 27.07.2020, здійснюється з матеріалів та обладнання (ліфтів) підрядника, які передаються субпідряднику згідно актів приймання-передачі обладнання. Відповідно до п. 2.1. вартість робіт становить 544 999,09 грн. (в т.ч. ПДВ 90 833,18 грн.).

Між ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018» та ТОВ "ІБК "ІНТЕГРАЛ ГРУП" 31.12.2020 підписано Акт здачі-приймання робіт на суму 308 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 51 333,33 грн.), та 26.02.2021 - на суму 132 000,00 грн. (в т.ч. ПДВ 22 000,00 грн.).

ТОВ "ІБК "ІНТЕГРАЛ ГРУП" на підставі платіжного доручення №870 від 11.03.2021 сплатив на користь підрядника (ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018») за вищевказаним договором 150 442,00 гривні, в т.ч. ПДВ 20%-25073,67 грн.

ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018» в цей саме день складено та відправлено до ЄРПН податкову накладну № 9 із зазначенням податкового зобов`язання з ПДВ у розмірі 17 499,85 грн. (за правилом першої події).

Згідно квитанції від 19.03.2021 податкову накладну №9 прийнято, але реєстрація зупинена. Підставою зазначено: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 11.03.2021 № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій», коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.29, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

19.03.2021 позивачем надіслано в електронному вигляді до податкового органу лист-пояснення, в якому зазначає, що між ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018» та ТОВ "ІБК "ІНТЕГРАЛ ГРУП" 27.07.2020 укладено договір субпідряду №2020/27 та Додаткову угоду №1 від 26.02.2021, згідно п. 1.1. якого субпідрядник (ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018») зобов`язаний виконати монтаж та пусконалагоджувальні роботи, в тому числі роботи з організації введення в експлуатацію двох пасажирських ліфтів на об`єкті "Будівництво багатофункціонального комплексу по вул. Пушкінській, 2 у м. Харкові", а підрядник (ТОВ "ІБК "ІНТЕГРАЛ ГРУП") зобов`язується прийняти зазначені роботи та оплатити їх на умовах передбачених даним договором. Виконання робіт, які є предметом договору субпідряду № 2020/27 від 27.07.2020, здійснюється з матеріалів та обладнання (ліфтів) підрядника, які передаються субпідряднику згідно актів приймання-передачі обладнання. Відповідно до п. 2.1. вартість робіт становить 544 999,09 грн. (в т.ч. ПДВ 90 833,18 грн.). ТОВ "ІБК "ІНТЕГРАЛ ГРУП" на підставі платіжного доручення № 870 від 11.03.2021 сплатив на користь підрядника (ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018») за вищевказаним договором 150 442,00 гривні, в т.ч. ПДВ 20% - 25073,67 грн. Поряд з цим зазначено, що вид економічної діяльності 43.29. «Інші будівельно-монтажні роботи» є одним з видів діяльності ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018», який обрано під час реєстрації товариства та який поряд з іншим зазначено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Отже, твердження про те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.29, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсності. Предметом договору підряду за яким здійснено оплату є монтаж та пусконалагоджувальні роботи, які мають оплачуватись субпідрядником в тому числі шляхом часткової попередньої оплати. За таких обставин безпідставним є твердження про те, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

30.03.2021 Комісія, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ДПС України прийняла рішення №2513015/42811737 про відмову в реєстрації податкової накладної від 11.03.2021 № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою відмови вказано ненаданням первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, а саме - відсутня проектно-кошторисна документація.

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач подав до Відповідача-2 скаргу від 06.04.2021, де зазначив, що всі необхідні для реєстрації податкової накладної документи були надані.

При цьому зазначалося, що проектно-кошторисна документація - це пакет документів, який розкриває інформацію про майбутній будівельний проект. Для господарської операції між ТОВ «ІМПЕКСТРАНС-2018» та ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ІНТЕГРАЛ ГРУП» проектно-кошторисна документація складається з проекту (знаходиться у електромеханіків з ліфтів) та кошторису, який представлено в п.п. 2.1.1. Договору субпідряду №2020/27 від 27.07.2020.

У будівництві є дві примірні форми первинних документів з обліку - «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (№ КБ-2в) та «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (№ КБ-3), які затверджені наказом Мінрегіонбуду від 04.12.2009 № 554 (із змінами, внесеними наказом Мінрегіону від 19.09.2011 № 195). По будовах (об`єктах), що здійснюються за рахунок бюджетних коштів і коштів підприємств, установ і організацій державної форми власності взаєморозрахунки за виконані обсяги будівельних робіт здійснюються обов`язково на підставі форм №КБ-2в та № КБ-3.

Для підприємств, що виконують роботи за рахунок інших джерел фінансування, застосування примірних форм № КБ-2в і № КБ-3 є рекомендованим. У цих випадках може складатися інший документ, форма якого зазначається у договорі підряду, що забезпечує отримання інформації про дату, види, обсяги та вартість виконаних робіт, обчислення прибутку, з обґрунтуванням вартості та підтвердженням витрат матеріальних ресурсів.

13.04.2021 позивачем отримано рішення Відповідача-2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №16865/42811737/2, яким у задоволенні скарги відмовлено з формальних підстав, а саме «у зв`язку із ненаданням первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних». Будь-якого обґрунтування неврахування наданих позивачем пояснень та документів у рішенні Відповідача-2 не зазначено.

На думку позивача, він виконав вимоги, вказані в квитанції від 19.03.2021, проте рішеннями Комісії було відмовлено у реєстрації податкової накладної.

Позивач, не погодившись з такими діями відповідачів, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій товариства є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванню оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи товариства.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи підтверджують вчинення господарської операції та настання обставин, з якими закон пов`язує виникнення податкових зобов`язань та права виписки податкової накладної.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області є необґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.

Враховуючи встановлені обставини справи під час її розгляду, беручи до уваги те, що спірне рішення про відмову у реєстрації податкових накладних визнане протиправним та підлягає скасуванню, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, виникає необхідність зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наведену податкову накладну датою її фактичного надходження на реєстрацію. Таким чином, вимога зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати спірну податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку про задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Здійснити розподіл судових витрат у відповідності до ч. 1 статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС-2018" (вул. Гольдбергівська, буд. 9, офіс 18, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 42811737) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ДПС України №2513015/42811737 від 30.03.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 11.03.2021 ТОВ "ІМПЕКСТРАНС-2018" в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 11.03.2021 ТОВ "ІМПЕКСТРАНС-2018" в Єдиному реєстрі податкових накладних за датою її подання.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС-2018" (вул. Гольдбергівська, буд. 9, офіс 18, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 42811737) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495) суму сплаченого судового збору у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн. 00 коп.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС-2018" (вул. Гольдбергівська, буд. 9, офіс 18, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 42811737) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) суму сплаченого судового збору у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.М. Шляхова