Рішення № 98918280, 09.08.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
500/2651/21
Номер документу
98918280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2651/21

09 серпня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське інформаційне агентство "Вуличне радіо" до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення №4 від 29.03.2021 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське інформаційне агентство" Вуличне радіо" (надалі, позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (надалі, відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати Рішення №4 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 29.03.2021 року, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо» накладено штраф у розмірі 5000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що посилаючись на здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів реклами, на встановлений законодавством порядок розповсюдження та розміщення реклами, передбачений частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу», а саме - розміщення зовнішньої реклами на зупинках громадського транспорту (або біля них) без дозволу виконавчого органу маської ради (зокрема в січні 2021 року на спорудах/будинках, розташованих на зупинках громадського транспорту - «площа Театральна», «Дражджзавод», «Ринок Центральний», «Магазин Колос», та «вул.Щербанюка» та керуючись статтею 27 Закону України «Про рекламу» - накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо» штраф у розмірі - 5000,00 грн. Просить врахувати, що розміщення зовнішньої реклами на зупинках громадського транспорту (або біля них) зокрема на спорудах/будинках, розташованих на зупинках громадського транспорту - «площа Театральна», «Дражджзавод», «Ринок Центральний», «Магазин Колос», та «вул.Щербанюка» здійснювалося за дозволом органу місцевого самоврядування згідно умов Договору №6420юр спільної діяльності із забезпечення оповіщення та інформування цивільного захисту на території міста Чернівців від 21 вересня 2020 року та листа погодження Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернівецької міської ради від 11.12.2020 року за №15/38-85. Позивач не погоджується з рішенням відповідача про накладення штрафу, вважає його протиправним та таким, що прийняте з порушенням законодавства, що і стало підставою звернення до суду з даним позов.

Ухвалою суду від 18.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 20.07.2021 розгляд даної справи відкладено до 09.08.2021 о 11:00 год.

Ухвалою суду від 30.06.2020 постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Судове засідання у справі призначено на 20.07.2021 о 10:00 год.

Ухвалою суду від 20.07.2021 розгляд справи відкладено до 09.08.2021 о 11:00 год.

Представник позивача 09.08.2021 подав письмове клопотання, в якому просив дану справу розглядати в порядку письмового провадження.

Представник відповідача 09.08.2021 у відкрите судове засідання не прибув, подав письмову заяву, в якій просив розглядати справу без участі Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205, частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що у відповідності до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, суб`єктів підприємницької діяльності-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності позивача є діяльність рекламних агентств (код КВЕД 73.11.) .

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернівецькій області прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №4 від 29.03.2021, яким за порушення встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами накладено на ТОВ "Українське інформаційне агентство "Вуличне радіо" штраф у розмірі 5000,00 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

За приписами частини першої ст. 26 Закону України «Про рекламу», контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Так, на підставі частин першої ст.16 Закону України «Про рекламу», розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил (2067-2003-п), що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Статтею 16 Закону України «Про рекламу» визначено вимоги щодо розміщення зовнішньої реклами.

Частиною другою ст. 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.

При цьому, частиною третьою статті 26 Закону України «Про рекламу» передбачено, що рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.

Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про рекламу», особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Як слідує з матеріалів справи, 21.09.2020 між Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради, як «Стороною 1» з одного боку та ТОВ «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо», як «Стороною 2» з другого боку, та Управлінням з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернівецької міської ради, з третьої сторони було укладено Договір №6420юр (надалі, Договір №6420юр) спільної діяльності із забезпеченням оповіщення та інформування цивільного захисту на території міста Чернівців.

Згідно п.1.1. даного Договору, предметом є розміщення вуличних гучномовців системи ТОВ «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо» на зупинках громадського транспорту міста, інших визначених «Стороною 1» місць масового перебування людей, з метою оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій.

Листом за №15/38-85 від 11.12.2020 року Управлінням з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернівецької міської ради погодило розташування вуличних гучномовців.

Вказаний Договір укладений на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 року №733 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій та зв`язку у сфері цивільного захисту» (надалі, Постанова №733).

Згідно п.10 Постанови №733, місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення функціонують у районах, містах обласного значення та інших відповідних адміністративно - територіальних одиницях (у тому числі об`єднаних територіальних громадах) для забезпечення прийому сигналів і повідомлень від відповідної територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення та здійснення оповіщення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, де функціонують спеціальні, локальні або об`єктові системи оповіщення, установ, організацій, місць масового перебування людей, сил цивільного захисту та населення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій.

Проектування та реконструкція місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення здійснюються згідно із законодавством на підставі рішень місцевих органів виконавчої влади (органів місцевого самоврядування) за погодженням з територіальним органом ДСНС.

Утримання, реконструкція та забезпечення постійної готовності до дій за призначенням місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення здійснюються місцевими органами виконавчої влади (органами місцевого самоврядування).

Місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення передбачають взаємодію з відповідною територіальною автоматизованою системою централізованого оповіщення та відповідними локальними, спеціальними і об`єктовими системами оповіщення.

Згідно п.23 Постанови №733, телекомунікаційні послуги для потреб автоматизованих систем централізованого оповіщення надаються операторами телекомунікацій на договірних засадах.

Крім цього, у відповідності до підпункту 2.2. Договору №6420юр, позивач зобов`язувався: здійснювати розміщення вуличних гучномовців на зупинках громадського транспорту та місць масового перебування людей за власні кошти та у визначених Стороною 1 місцях; здійснювати за власний кошт монтаж, демонтаж, технічне, сервісне обслуговування та забезпечення вуличних гучномовців системи ТОВ «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо», що включені до системи централізованого оповіщення цивільного захисту населення міста Чернівці; забезпечити функціонування системи оповіщення населення «Вуличне радіо» 24 години на добу без перерв і вихідних протягом усього часу її функціонування; у випадку виявлення несправностей вуличних гучномовців Системи оповіщення усувати їх в найкоротші терміни; у випадку відключення електропостачання забезпечити функціонування вуличних гучномовців Системи оповіщення на термін до 4 години з моменту такого відключення; при настанні надзвичайних ситуацій надавати першочерговий доступ до Системи оповіщення Стороні 1 для оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, своєчасне та достовірне інформування про фактичну ситуацію та вжиті заходи; проводити навчання та інструктаж призначеного відповідального персоналу Сторони 1 для роботи з Системою оповіщення з метою своєчасного оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, своєчасне та достовірне інформування про фактичну ситуацію та вжиті заходи; забезпечити трансляцію аудіо повідомлення, що завантажено стороною 1 не пізніше ніж через 5 хвилин після такого завантаження; передати отриману інформацію без свого редагування для термінового оповіщення населення; розміщувати радіотранслятори виключно в місцях погоджених з уповноваженим органом; надавати час Стороні 1 транслювати інформацію та оголошення про стан системи життєзабезпечення міста, діяльність виконавчих органів ради, комунальних підприємств, установ та організацій міста, тощо через кожні 14 хвилин та 1,5 хвилин в залежності від потреби Сторони 1 .

Згідно підпункту 3.2.2. Договору №6420юр, позивач має право використовувати вуличні гучномовці Системи оповіщення в своїй господарській діяльності шляхом розміщення інформації про популяризацію товарів та послуг з, метою привернення уваги покупців, споживачів, замовників тощо.

Крім того, вирішуючи спір по суті , суд враховує, що між позивачем та ФОП ОСОБА_1 укладений Договір № 36 від 01.10.2020, у якому позивач виступає " Виконавцем", а ФОП ОСОБА_1 " Замовником". За цим договором ( пункт 1.1 Договору) Виконавець зобов`язується надати Замовнику виключне право на такі послуги: розміщення та трансляція будь-яких рекламних матеріалів ( аудіо роликів) наданих Замовником в ефірі "Вуличного радіо" на зупинках громадського транспорту в м. Чернівці, в тому числі рекламних матеріалів третіх осіб, з якими Замовник уклав договір про надання послуг з розміщення рекламних матеріалів, в межах ефіного часу, а Замовник зобов`язується прийняти належним чином надані Виконавцем послуги та оплатити їх на умовах, встановлених у цьому договорі.

При цьому слід зазначити, що ФОП ОСОБА_1 , у свою чергу, на виконання вказаного пункту Договору, укладено ряд Договорів з третіми особами, предметом яких є забезпечення трансляції аудіо реклами на зупинках громадського транспорту у м. Чернівці.

Тому, суд вважає, що розміщення зовнішньої реклами на зупинках громадського транспорту (або біля них) зокрема на спорудах/будинках, розташованих на зупинках громадського транспорту - «площа Театральна», «Дражджзавод», «Ринок Центральний», « Магазин Колос », та «вул.Щербанюка» здійснювалося позивачем за дозволом органу місцевого самоврядування згідно умов Договору №6420юр спільної діяльності із забезпечення оповіщення та інформування цивільного захисту на території міста Чернівців від 21 вересня 2020 року та листа погодження Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Чернівецької міської ради від 11.12.2020 року за №15/38-85.

Суд зазначає, що Виконавчий комітет Чернівецької міської ради є діючою стороною чинного вищезазначеного Договору.

Крім цього, у відповідності до оскаржуваного рішення відповідача №4 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, таке прийняте на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 25.03.2021, в той час як відповідач, спростовуючи доводи позивача, посилається на протокол засідання від 29.01.2021, який не був підставою винесення оскаржуваного позивачем рішення.

Наведені вище обставини, на думку суду, свідчать про відсутність в діях позивача ознак порушення частини першої ст. 16 Закону України «Про рекламу».

Згідно частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частин першої та другої ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваної постанови.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення у повному обсязі. Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області №4 від 29.03.2021 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське інформаційне агентство "Вуличне радіо" судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп., сплачений у відповідності до платіжного доручення №39 від 14.04.2021.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 09 серпня 2021 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське інформаційне агентство "Вуличне радіо" (місцезнаходження: вул. Березова, 11/92, м. Тернопіль,46003 код ЄДРПОУ 42631959);

відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (місцезнаходження: вул. Сторожинецька, 115,м. Чернівці,Чернівецька область,58004 код ЄДРПОУ:40416813).

Головуюча суддя Дерех Н.В.