
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 серпня 2021 року м. Рівне №460/2135/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» про застосування заходів реагування.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель, приміщень та території відповідача за адресою: м. Радивилів, вул. Паркова, 28, шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» інспекторами Радивилівського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області складений Акт від 11.02.2021 №1, яким установлені факти порушень з боку відповідача вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Позивач вказує, що виявлені порушення становлять реальну загрозу життю та здоров`ю людей, а тому наявні усі правові підстави для застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель, приміщень та території відповідача за адресою: м. Радивилів, вул. Паркова, 28, шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Просив задовольнити позов повністю.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що виявлені контролюючим органом порушення не становлять загрози життю та здоров`ю людей; усі виявлені контролюючим органом порушення усунуті суб`єктом господарювання, а тому підстав для застосування заходів реагування немає. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 21.04.2021 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративної справи за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» про застосування заходів реагування – задоволено; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні на 13.05.2021.
Судове засідання 13.05.2021 не відбулося через тимчасову непрацездатність головуючої судді у період з 11.05.2021 по 21.05.2021 включно.
Ухвалою суду від 24.05.2021 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 20.07.2021.
Ухвалою суду від 20.07.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 20.07.2021 (а.с. 139)), судове засідання відкладене на 10.08.2021.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання 10.08.2021 не прибули.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Тому суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження, оскільки потреба заслухати свідка чи експерта відсутня, а підстав для відкладення розгляду справи у порядку статей 205, 223 КАС України немає.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Наказом начальника Радивилівського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області від 12.01.2021 №1 «Про організацію проведення перевірок» постановлено організувати проведення планових та позапланових перевірок дотримання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об`єктів, розташованих на території Радивилівського району згідно з Переліком (а.с. 8).
У Переліку об`єктів, які підлягають плановим та позаплановим перевіркам дотримання вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту вказане, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» (вулиця Паркова, 28, місто Радивилів, Рівненська область, 35500); ступінь ризику – високий; термін проведення перевірки – 29.01.2021 – 11.02.2021 (а.с. 9).
На підставі Наказу №1 начальником Радивилівського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області оформлене Повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) від 15.01.2021 №5 щодо проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» у період з 29.01.2021 по 11.02.2021 (а.с. 10).
За результатами перевірки інспекторами Радивилівського районного сектора Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області складений Акт від 11.02.2021 №1 (далі – Акт перевірки) (а.с. 13).
В Акті перевірки міститься розділ «Опис виявлених порушень вимог законодавства», у якому зазначено 20 окремих пунктів порушень.
Позивач звернувся до суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель, приміщень та території за адресою: м. Радивилів, вул. Паркова, 28, шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, посилаючись на 11 пунктів виявлених порушень:
(1) Приміщення та територія не до забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії, розвитку (пункт 3.6 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), що в свою чергу унеможливить ліквідацію пожежі на первинній стадії з незначними матеріальними втратами;
(2) Для кожного приміщення об`єкту не поновлені та не затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки (пункт 4, розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні»), що може спричинити незнання персоналом правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення ймовірної пожежі в приміщеннях. А це, в свою чергу, може призвести до виникнення масштабної пожежі, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо;
(3) Пожежні щити (стенди) не забезпечують захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів, а також захист знімних комплектуючих виробів від використання не за призначенням (для щитів та стендів, установлюваних поза приміщеннями) (пункт 3.13, розділу V ««Правил пожежної безпеки в Україні»), що в свою чергу може призвести до пошкодження засобів пожежогасіння і унеможливить ліквідацію пожежі на первинній стадії з незначними матеріальними втратами;
(4) Біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не поновлено покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них:
для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева);
для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (підпункт 9, пункт 2.1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), що у разі виникнення пожежі (з необхідністю встановлення пожежного автомобіля на водо джерело) призведе до більшої витрати часу на пошук вододжерел. А це, в свою чергу, спричинить до збільшення масштабів пожежі, загрози життю і здоров`ю персоналу, великих матеріальних збитків;
(5) Допущено улаштування та експлуатація тимчасових електромереж (пункт 1.8, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), що може призвести, до короткого замикання електромережі та виникнення пожежі;
(6) Спеціальні місця для куріння, не позначені відповідним знаком або написом і не встановлена урна або попільниця з негорючих матеріалів (пункт 1.19, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), що збільшує ймовірність виникнення пожежі від непогашених сірників чи недопалків;
(7) Для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), у тому числі для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні (пункт 2.9, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), що в свою чергу ускладнить ліквідацію пожежі та може призвести до травмування, загибелі особового складу пожежно- рятувальних підрозділів;
(8) Не поновлені плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі (пункт 5, розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні»), що, в свою чергу може ускладнити евакуацію людей з приміщень, а це може призвести до отруєння людей, які перебувають на об`єкті продуктами горіння, а також ускладнить пошук засобів пожежогасіння;
(9) Територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (місце вогнегасника) (пункт 8, розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні»), що в свою чергу може унеможливить ліквідацію пожежі на первинній стадії її виникнення з незначними матеріальними втратами;
(10) Наказ про встановлення протипожежного режиму на об`єкті не відповідає вимогам законодавства (пункт 3, розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні»), що може спричинити до незнання персоналом правил безпечної поведінки, обов`язків та порядку дій на початковій стадії виникнення або загрози виникнення ймовірної пожежі в приміщеннях. А це, в свою чергу, може призвести до виникнення масштабної пожежі, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо;
(11) Допускається куріння за межами спеціально відведених місць (пункт 1.19, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), що збільшує ймовірність виникнення пожежі від непогашених сірників чи недопалків.
Вирішуючи спір по суті та вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон України №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктами 1 та 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, що утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, та який здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
За правилами частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України №5403-VI від 02.10.2012 (далі – КЦЗ України), забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 КЦЗ України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною першою статті 68 КЦЗ України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом (частина друга статті 68 ЦКЗ України).
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 70 КЦЗ України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Аналіз вказаних вище норм законодавства дає підстави для висновку, що контролюючий орган має право на звернення до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, на підставі лише Акта перевірки, яким установлені факти порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту об`єктів.
На момент звернення до суду позивач вказував, що подальша експлуатація будівель та приміщень на території Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» створює загрозу життю та / або здоров`ю людей.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що виявлені та описані в Акті перевірки порушення створюють загрозу життю та / або здоров`ю людей, проте на момент розгляду справи відсутні підстави для застосування до відповідача заходів реагування, оскільки усі виявлені порушення були усунуті відповідачем (а.с. 55-111).
Вказане вище підтверджується також тим, що за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» контролюючим органом проведений позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами чого складений Акт від 12.05.2021 №10 (а.с. 122).
Вказаним вище Актом №10 не установлено порушень законодавства з боку відповідача у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Оскільки правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування на момент розгляду справи немає, тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вулиця Гетьмана Полуботка, 37, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 38610634) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Радивилівський елеватор» (вулиця Паркова, 28, місто Радивилів, Рівненська область, 35500; код ЄДРПОУ 35882888) про застосування заходів реагування – залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 10 серпня 2021 року
Суддя К.М. Недашківська