
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 серпня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/8933/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій неправомірними, визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
04 червня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) , в якому просить:
визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Мирошниченка О.І. щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору від 16.06.2021 та постанови про відкриття виконавчого провадження №65833908 про стягнення виконавчого збору від 17.06.2021 про примусове виконання постанови №52538941 виданої 16.06.2021;
визнати протиправною та скасувати постанову від 16.06.2021 про стягнення виконавчого збору в розмірі 53 140,26 грн;
визнати протиправною та скасувати постанову від 17.06.2021 про відкриття виконавчого провадження №65833908.
Позовну заяву належить залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до підпунктів 3, 5, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Так само, частиною 5 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Законодавче обмеження строку звернення до адміністративного суду обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Предметом даного позову є вимоги про визнання неправомірними дій державного виконавця щодо винесення ним 16.06.2021 та 17.06.2021 постанов в рамках виконавчого провадження №65833908, та вимоги про скасування цих же постанов як протиправних.
З огляду на це позовна заява містить клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, в обґрунтування якого позивач зазначає, що строк звернення до суду з даною позовною заявою пропущений ним з поважних причин, оскільки, зокрема, оскаржуваної постанови від 16.06.2021 до цього часу ним не отримано.
Однак наведені позивачем доводи не містять ознак поважності, оскільки спростовуються наступним.
Так, суд з`ясував, що ще 13.07.2021 ОСОБА_1 звертався до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управлінням Міністерства юстиції (м. Суми), в якому просив суд визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управлінням Міністерства юстиції (м.Суми) Мирошниченка Олександра Ігоровича щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (ВП №65833908) про стягнення виконавчого збору від 17.06.2021 про примусове виконання постанови №52538941 виданої 16.06.2021; визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управлінням Міністерства юстиції (м.Суми) Мирошниченко Олександра Ігоровича від 17.06.2021 про відкриття виконавчого провадження (ВП №65833908) про стягнення виконавчого збору (справа №440/7783/21).
Таким чином ще до 13.07.2021 ОСОБА_1 був цілком обізнаний як з фактом винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (ВП №65833908) від 17.06.2021, так і з її змістом, оскільки оскаржив її до суду шляхом подання позовної заяви.
У свою чергу, як слідує зі змісту постанови старшого державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управлінням Міністерства юстиції (м. Суми) Мирошниченка О.І. від 17.06.2021 про відкриття виконавчого провадження №65833908 підставою відкриття цього виконавчого провадження була постанова про стягнення виконавчого збору, видана 16.06.2021 цим же відділом №52538941.
Тож очевидним є те, що на день звернення до суду з позовом у справі №440/7783/21, тобто 13.07.2021, позивач вже знав і про факт існування оскаржуваної у даному позові постанови про стягнення виконавчого збору від 16.06.2021 ВП №52538941.
З урахуванням цього суд відкидає, як необґрунтовані, доводи позивача про його необізнаність щодо існування оскаржених у даному позові постанов державного виконавця.
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою засобами поштового зв`язку 04.08.2021.
Отже, позивач пропустив десятиденний строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Згідно з частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами пропуску строку на подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.
Доводи позивача про поважність причин пропуску, з огляду на обставини його обізнаності з оскарженими рішеннями, судом визнані необґрунтованими.
Про існування інших обставин, які б могли бути визнані судом поважними причинами пропуску строку позивач не повідомив, як і не надав суду належних доказів на підтвердження поважності причини пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
У ході з`ясування інших обставин на предмет відповідності позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, суд з`ясував наступне.
Предметом позову в даній справі є дві вимоги немайнового характеру (про визнання неправомірними дій державного виконавця щодо винесення постанов та визнання протиправною і скасування постанови від 17.06.2021 про відкриття виконавчого провадження №65833908) та одна майнова вимога, безпосереднім наслідком задоволення якої є зміна складу майна позивача (щодо визнання протиправною та скасування постанови від 16.06.2021 про стягнення виконавчого збору в розмірі 53 140,26 грн).
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до приписів пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, згідно з частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано одночасно вимоги які містять майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, працездатних осіб: з 1 січня - 2270 гривень.
Тож позивач має сплатити судовий збір в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу за майнову вимогу, що становить 908,00 грн (2270,00 грн *1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу) та 1816,00 грн (2270,00 грн * 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу) *2.
Всупереч цьому позивачем надано документ про сплату судового збору лише на суму 908,00 грн.
Тож позивач має надати документ про доплату судового збору на суму 1816,00 грн
Таким чином, позовну заяву подано без додержання вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Отже, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 248, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Визнати неповажними підстави, вказані позивачем в обґрунтування клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчук Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій неправомірними, визнання протиправною та скасування постанови залишити без руху.
Встановити позивачу строк на усунення недоліків 10 (десять) днів з дня вручення копії даної ухвали та роз`яснити, що неусунення недоліків у встановлений судом строк є підставою для повернення позовної заяви.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви із зазначенням інших підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів на їх підтвердження, документа про доплату судового збору в розмірі 1816,00 грн за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м. Полтава/22030101, код за ЄДРПОУ: 37959255, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UA588999980313101206084016712, Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд або документів на підтвердження підстав звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Б. Супрун