
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/5016/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
18 травня 2021 року ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного центру зайнятості /надалі - вдповідач/ про визнання дії протиправними, визнання нечинним акта та зобов`язання вчинити певні дій, а саме, просить:
1) визнати дії Полтавського обласного центру зайнятості в особі Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості при складанні Акту №26 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 13.01.2021 неправомірними;
2) визнати дії Полтавського обласного центру зайнятості в особі Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості при виданні наказу №5 від 14.01.2021 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 " неправомірним;
3) визнати Акт №26 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 13.01.2021 протиправним та нечинним;
4) визнати наказ Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості №5 від 14.01.2021 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 " протиправним та нечинним.
В обґрунтування позову зазначено щодо протиправності дій та рішень відповідача, оскільки на переконання позивача при наданні йому статусу безробітного позивачем було надано всі документи згідно з переліком. Крім того, позивач стверджує, що в порушення пункту 2 Порядку від 13.02.2009 №60/62 у Акті № 26 та наказу №5 від 14.01.2021 не зазначено жодного недостовірного документу або недостовірної інформації поданої позивачем до філії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного центру зайнятості про визнання дій протиправними, визнання нечинним акта та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовної вимоги про визнання Акта №26 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 13.01.2021 протиправним та нечинним.
Також зазначеною ухвалою суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/5016/21; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та без проведення судового засідання.
17.06.2021 до суду відповідачем надано відзив на позов в якому зазначено, що 19.08.2020 позивач звернувся до Полтавської міськрайонної філії Полтавського ОЦЗ, як шукаючий роботу та цього ж дня на підставі поданих ним заяв йому було надано статус безробітного, призначено виплату допомоги по безробіттю. Відповідачем указано, що в ході звернення позивачем до Полтавської міськрайонної філії Полтавського ОЦЗ, ОСОБА_1 надано документи та відомості для надання йому статусу безробітного, однак ним не було повідомлено філію про те, що він набув права на пенсію за вислугою років та отримує її. При цьому позивач під особистий підпис 19.08.2020 був ознайомлений із своїми правами та обов`язками, зокрема і з обов`язком щодо своєчасної подачі відомостей про обставини, які впливають на умови виплати допомоги по безробіттю.
25.06.2021 до суду надано відповідь на відзив в якій зазначено, що під час подачі позивачем документів відповідач не запитував у позивача жодного документа, що підтверджує призначення позивачу пенсії у філії не вимагали. Крім того, під час подачі документів позивач не міг повідомити філію про набуття ним права на пенсію за вислугу років з вини працівників філії, які надали позивачу для оформлення заяву, що не відповідає формі встановленій Порядком №792.
05.07.2021 до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив в яких указано, що отримання статусу безробітного не є предметом спору. Крім того, зазначено, що позивач у відповіді на відзив сам визнає, що на момент набуття статусу безробітного вже мав право на пенсію за вислугою років і знав про це. Відповідач стверджує, що заява була подана безробітним ОСОБА_1 для отримання ним статусу безробітного чітко відповідала нормативно встановленій формі. Відповідач зазначає, що згідно з додатком 4 до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що затверджені наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.06.2015 не підлягають реєстрації документи доведені до відома. Зазначено, що в доповідній записці, що додана відповідачем до відзиву на позов під додатком №5 чітко зазначено, що інформація зазначена в ній доводиться до відома, тобто несе виключно інформаційний характер. Відповідачем указано, що Порядком №60/62 не передбачено законодавчу вимогу щодо направлення письмового офіційного запрошення безробітних для ознайомлення з саме такими актами. Таким чином, відповідач стверджує, що позивач як на момент подання заяви про надання статусу безробітного так і безпосередньо на момент отримання такого статусу знав, що має право на пенсію за вислугою років.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 19.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю в якій просив призначити (поновити) позивачу виплату допомоги по безробіттю в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 8-го дня після реєстрації (або з дня поновлення статусу безробітного 19.08.2020).
Відповідно до Додатку 2 до Персональної картки №165020081900004 ОСОБА_1 позивачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 19.08.2020.
Позивач ознайомлений під підпис з правами та обов`язками зареєстрованих безробітних, зокрема щодо обов`язку своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації. Відповідно до пункту 3 Додатку 2 до Індивідуального плану працевлаштування безробітного відповідальність за достовірність поданих до Центру зайнятості, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
01.12.2020 директору Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості ОСОБА_2 надано доповідну записку №371 провідного фахівця з питань зайнятості відділу організації працевлаштування населення ОСОБА_3 у якій доведено до відома, що гр. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавській міськрайонній філії Полтавського обласного центру зайнятості з 19.08.2020 по теперішній час. При звірці з даними РЗО було виявлено, що дана особа у листопаді 2020 року отримав вид виплат - «сума пенсії військового пенсіонера».
Згідно з листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 04.01.2021 повідомлено відповідача, що позивачу з 05.08.2020 призначено пенсію по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
13.01.2021 Полтавською міськрайонною філією Полтавського обласного центру зайнятості винесено Акт №26 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». За висновками акта гр. ОСОБА_1 усупереч положенням статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» отримав статус безробітного, подавши недостовірні відомості про себе та своєчасно не повідомивши, що має право на пенсію по вислузі років з 05.08.2020. Відповідно до пп. 8 п. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», пп. 8 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» припинити виплату допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання йому статусу безробітного та призначено матеріальне забезпечення. На підставі абзацу 18 пп. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою КМУ №792 від 19.09.2018 припинити реєстрацію гр. ОСОБА_1 у зв`язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного, призначено виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття та надавалися соціальні послуги. Керуючись п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» стягнути з гр. ОСОБА_1 кошти, виплачені йому як допомога по безробіттю в період з 19.08.2020 по 12.01.2021.
14.01.2021 Полтавською міськрайонною філією Полтавського обласного центру зайнятості прийнято наказ № 5 «Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 »
Копію наказу Полтавської міськрайонної філії Полтавського обласного центру зайнятості № 5 від 14.01.2020 «Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 » у сумі 29585,82 грн направлено позивачу листом від 15.01.2021 №16/46/119-21.
Не погоджуючись із Актом №26 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення та наказом №5 від 14.01.2021 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 ", позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III /надалі - Закон № 1533-III/.
Відповідно до статті 1 Закону № 1533-III загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з статтею 7 Закону № 1533-III видом забезпечення за цим Законом є, зокрема допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Приписи частини першої статті 22 Закону № 1533-III право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частин другої та третьої статті 36 Закону № 1533-III застраховані особи мають право брати участь в управлінні страхуванням на випадок безробіття через своїх представників відповідно до цього Закону. Застраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, мають право на судовий захист своїх прав.
Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Положеннями пп. 8 частини першої статті 31 Закону № 1533-III визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до пп. 8 п. 1 статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до відповіді на запит ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 04.01.2021 повідомлено відповідача, що позивачу з 05.08.2020 призначено пенсію по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Позивачем не заперечується, що станом на дату звернення до відповідача із заявою про надання статусу безробітного ОСОБА_1 було відомо про призначення позивачу пенсії по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Суд звертає увагу на те, що матеріалами справи підтверджено, що позивач ознайомлений під підпис з обов`язком щодо своєчасного подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації. Відповідно до пункту 3 Додатку 2 до Індивідуального плану працевлаштування безробітного відповідальність за достовірність поданих до Центру зайнятості, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Водночас вказана інформація не була повідомлена позивачем відповідачу при поданні ОСОБА_1 заяви про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
Суд звертає увагу, що відповідальність за неподання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати безробітним матеріального забезпечення законодавством покладено саме на зареєстрованого безробітного.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами відповідача стосовно того, що позивач при поданні заяви про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю мав повідомити Полтавську міськрайонну філію Полтавського обласного центру зайнятості про призначення йому з 05.08.2020 пенсії по вислузі років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ( 1533-14 ), пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" ( 509-12 ) та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), визначено Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 N 60/62 /надалі - Порядок №60/62/.
Відповідно до пункту 2 Порядку №60/62 розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Положеннями пункту 5 Порядку №60/62 визначено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством.
За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Суд зазначає, що відповідачем надано до суду доповідну записку від 18.01.2021 в якій зазначено, що позивача було запрошено для ознайомлення з актом №26 від 13.01.2021 та матеріалами розслідування страхового випадку до кабінету №15 Полтавської міськрайонної філії Полтавського ОЦЗ. Зазначено, що станом на теперішній час позивач ознайомлений з вищезазначеним актом до Полтавської міськрайонної філії Полтавського ОЦЗ не звертався.
Відповідно до пункту 6 Порядку №60/62 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Згідно з пунктом 7 Порядку №60/62 протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Відповідно до пункту 5 Розділу V Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 16 грудня 2020 року № 2663, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 грудня 2020 р. за № 1305/35588 базові центри зайнятості у межах своїх повноважень видають накази організаційно-розпорядчого характеру.
Так, у зв`язку з встановленими обставинами в ході розслідування страхових випадків обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, відповідачем прийнято наказ №5 від 14.01.2021 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 ".
Розглянувши доводи учасників справи, судом не встановлено в межах розгляду цієї справи порушення законодавства у діях відповідача щодо складення Акту №26 розслідування страхових випадків та видання наказу №5 від 14.01.2021 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 ".
Відповідно до положень частини другої 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем повністю доведено відповідність оскаржуваних позивачем дій та наказу нормам чинного законодавства України.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного центру зайнятості (вул. Сінна, 45, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 03491234) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.М. Петрова