Рішення № 98917837, 29.07.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
440/4898/21
Номер документу
98917837
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4898/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, Виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

17 травня 2021 року ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради /надалі - відповідач/ про визнання протиправними дій щодо відмови в нарахуванні та виплаті середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, але не більше 6 місяців; зобов`язання нарахувати та виплатити середньомісячну заробітну плату, яку ОСОБА_1 отримувала на посаді секретаря Гожулівської сільської ради, але не більше 6 місяців, за період з 30.12.2020 до моменту винесення рішення у справі.

Підставою даного позову є порушення права позивача у сфері публічно-правових відносин внаслідок відмови відповідача виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату відповідно до вимог статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4898/21; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

09.06.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначено, що позивачу відмовлено у проведені виплати з огляду на неналежне оформлення позивачем документів, які дають право на виплату зазначених коштів, що підтверджено відповідними копіями відповідей уповноважених представників відповідача на звернення позивачки.

22.06.2021 до суду надійшла відповідь на відзив в якій указано, що позивачем було подано до відповідача повний пакет документів, необхідних для прийняття рішення, проте, відповідач діючи незаконно, не посилаючись на жодний нормативно-правовий акт, відмовив позивачу. При цьому, відповідачем не зазначено, які саме документи потрібно подати позивачу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 заяву Полтавської міської ради проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 у задоволенні заяви Полтавської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в якості другого відповідача - Виконавчий комітет Полтавської міської ради.

07.07.2021 до суду надійшли від відповідача -2 письмові пояснення на позов в яких останній стверджує про відсутність у даному випадку порушення прав позивача, оскільки позивачем не було надано всі документів, які дають право на виплату зазначених коштів.

19.07.2021 позивачем надано відповідь на відзив в якій зазначено, що позивачем було подано всі документи, які необхідні для проведення виплат. Водночас відповідачем не зазначено, які саме документи потрібно було подати позивачу.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 рішенням першої сесії сьомого скликання Гожулівської сільської ради від 09.11.2015 №3 обрана секретарем Гожулівської сільської ради.

29.12.2020 ОСОБА_1 звільнена із займаної посади на підставі підпункту 1 пункту 6-1 розділу V "Прикінцеві положення та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 .

Згідно з інформацією, зазначеною у довідці Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 18.03.2021 №62 відповідно до рішення другої (позачергової) сесії Полтавської міської ради 8 скликання від 29.01.2021 Гожулівську сільську раду реорганізовано шляхом приєднання до Полтавської міської ради та згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 02.02.2021 Гожулівська сільська рада знаходиться в стані припинення, вирішити питання працевлаштування за попереднім робочим місцем роботи чи надання іншої рівноцінної роботи гр. ОСОБА_1 у Гожулівській сільській раді неможливе.

29.12.2020 позивач звернувся до Полтавської міської ради із заявою, у якій просила вирішити питання щодо виплати позивачу середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

До вказаної заяви позивачем додано: копії трудової книжки, паспорту та коду.

Листом виконавчого комітету Гожулівської сільської ради від 28.01.2021 повідомлено позивача, що звернення позивача щодо виплати середньої заробітної плати у зв`язку з закінченням повноважень було направлено до сільської ради. У відповіді зокрема зазначено, що відповідно до р. 5 п. 6-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Полтавська міська територіальна громада, як новосформована територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Гожулівської сільської ради, як розформованої територіальної громади. Отже, виплата середньої заробітної плати протягом шести місяців (згідно з частиною другою статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад») з сільського бюджету Гожулівської сільської ради не є можливим.

Позивач звернулася повторно до Полтавського міського голови із заявою від 04.02.2021 в якій просила вирішити питання щодо виплати позивачу середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". До вказаної заяви позивачем додано: копії трудової книжки, паспорту та коду, відповіді від відділу звернень громадян, відповіді Гожулівської сільської ради.

Листом Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради від 04.03.2021 повідомлено позивача, що документи надані позивачем як підстава для проведення вищезазначених виплат оформлені неналежним чином та надані не в повному обсязі. Враховуючи загальну судову практику, в зв`язку з неналежним оформленням документів, підстави для здійснення виплат відсутні.

Позивач 22.03.2021 звернулася до Полтавського міського голови із заявою в якій просила вирішити питання щодо виплати позивачу середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". До вказаної заяви позивачем додано: копії трудової книжки, паспорту та коду, довідка із сільської ради, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копія листа від ГУ ПФ.

Листом управління обліку, звітності та матеріально-господарського забезпечення від 14.04.2021 відмовлено позивачу у здійсненні виплат відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача-1 невиплати позивачу середньої заробітної плати протягом шести місяців на період працевлаштування, звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначено Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради визначено Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Відповідно до статті 118 Кодексу законів про працю України, працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Порядок обчислення середнього заробітку затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок №100).

За змістом абзацу 3 пункту 2 Порядку №100, у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати, крім наведених в абзаці 1, 2 зазначеного пункту, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Згідно зі пунктом 8 Порядку №100, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Відповідно до абзацу 3 пункту 3 Порядку №100, усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право особи на надання, після закінчення її повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади). У той же час, це право може бути реалізовано за умови наявності посади, або іншої рівноцінної посади.

Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради, до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Листом Міністерства соціальної політики від 16.05.2014 р. № 746/13/74-14 "Щодо соціальних гарантій депутатів місцевих рад" (є чинним) роз`яснено, що у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців; у разі ж коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді не перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду, зазначені вище гарантії на нього не поширюються.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що вищезазначені гарантії передбачені для осіб, які звільнилися з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді. Отже, у разі, коли особа до обрання на виборну посаду у раді не перебувала у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду, зазначені вище гарантії на не поширюються.

З трудової книжки позивача судом встановлено наступне: з 01.12.2004 позивача обрано на посаду секретаря Гожулівської сільської ради; 06.04.2006 звільнено із посади у зв`язку з закінченням строку повноважень, частина 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 06.04.2006 обрана на посаду секретаря Гожулівської сільської ради; 15.11.2010 звільнено із посади у зв`язку з закінченням строку повноважень, частина 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 15.11.2010 обрана на посаду секретаря Гожулівської сільської ради; 09.11.2015 звільнено із посади у зв`язку з закінченням строку повноважень, частина 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 09.11.2015 обрана на посаду секретаря Гожулівської сільської ради; 29.12.2020 звільнена із займаної посади у зв`язку з припиненням повноважень на підставі підпункту 1 пункту 61 розділу V "Прикінцеві положення та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", позивач звернувся за працевлаштуванням до Гожулівської сільської ради.

Як вище зазначено, відповідно до довідки Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 18.03.2021 №62 рішення другої (позачергової) сесії Полтавської міської ради 8 скликання від 29.01.2021 Гожулівську сільську раду реорганізовано шляхом приєднання до Полтавської міської ради та згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 02.02.2021 Гожулівська сільська рада знаходиться в стані припинення, вирішити питання працевлаштування за попереднім робочим місцем роботи чи надання іншої рівноцінної роботи гр. ОСОБА_1 у Гожулівській сільській раді неможливе.

Отже, до обрання 09.11.2015 на посаду секретаря Гожулівської сільської ради, позивач також працювала на виборній посаді.

Водночас позивачу, яка працювала на виборній посаді, неможливо надати попередню роботу (посаду), оскільки ця посада є виборною.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що посада секретаря Гожулівської сільської ради, яку позивач займала з 01.12.2004 не дає підстави вважати перебування її у трудових відносинах з даним підприємством (установою, організацією), оскільки посада є виборною.

З урахуванням вищезазначеного, суд доходить висновку, що позивач не має права на виплати, визначенні статтею 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 07.02.2019 у справі №507/1299/16-а, від 14.11.2019 року у праві №557/157/16-а.

Частиною 5 статті 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 24388285), Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, 36, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 05384689) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.М. Петрова