
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2002/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2002/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
10 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області), в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про списання сум недоїмки з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі - єдиний внесок), а у випадку нарахування - пеню та/або штрафні санкції за період з 01.01.2017 по 03.06.2020, а також визнати протиправними вимоги від 23.11.2018 №Ф3728-50У та від 14.06.2019 №Ф-3728-50У та зобов`язати відповідача прийняти рішення про списання таких сум за період з 01.01.2017 по останній день місяця припинення підприємницької діяльності позивача на підставі пункту 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік Єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", тобто по 30.11.2019.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 2017 року він не здійснював підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець, не отримував доходу та відповідно не сплачував єдиний внесок, проте своєчасно подавав звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017-2019 роки з нульовими показниками. Після реєстрації 20.11.2019 факту припинення підприємницької діяльності в якості фізичної особи-підприємця звернувся до відповідача із заявою про списання заборгованості зі сплати єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 03.06.2020 на підставі пункту 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та відкликання вимог про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2018 №Ф-3628-50У та від 14.06.2019 № Ф-3628-50У. Проте відповідач не здійснив бажаного позивачем списання заборгованості, зіславшись на обставини неподання Мотчаним звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону за 2017-2019 роки.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 30.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
20.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач висловив свої заперечення проти задоволення позову. Зазначає, що ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Полтавській області з 29.04.2011 на загальній системі оподаткування та відповідно до змін, внесених до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" з 01.01.2018 був зобов`язаний сплачувати єдиний внесок щоквартально у сумі не меншій за розмір мінімального страхового внеску на місяць незалежно від суми отриманого доходу. На цій підставі податковим органом щоквартально автоматично нараховувалися зобов`язання зі сплати страхових внесків, а 23.11.2018 та 14.06.2019 сформовано вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3628-50 та № Ф-3628-50 відповідно. В інтегрованій картці платника по єдиному внеску ОСОБА_1 обліковується заборгованість у сумі 26 539,26 грн. Підстав для списання сум заборгованості немає, оскільки в порушення пункту 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" ОСОБА_1 не дотримався умов, за яких допускається таке списання, в частині виконання обов`язку щодо подання до податкових органів звітності про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017-2019 роки станом на 31.08.2020 та станом на 28.02.2021 (а.с. 99-101).
У відповіді на відзив, що надійшла до суду 26.04.2021, позивач зазначив, що всупереч твердженням відповідача звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017-2019 роки була ним подана та не підлягає повторному поданню як це передбачено пунктом 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (а.с. 132-136).
Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 згідно зі свідоцтвом серії НОМЕР_1 був зареєстрований Виконавчим комітетом Полтавської міської ради як фізична особа - підприємець 28.04.2011, номер запису про включення відомостей про фізичну особу - підприємця до ЄДР 2 588 000 0000 028077. Вид діяльності за КВЕД: 69.10 Діяльність у сфері права (а.с. 10).
Відповідно до повідомлення від 17.05.2011 №148 позивач взятий на облік в органі Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві як платник єдиного внеску у розмірі 34,7% (а.с. 11).
Відповідно до інформаційної бази ГУДПС у Полтавській області ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) перебуває на обліку в ГУДПС у Полтавській області (ДПІ у м. Полтаві) з 29.04.2011 на загальній системі оподаткування, обліку та звітності.
Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності за рішенням ФОП здійснена 20.11.2019.
В інтегрованій картці платника по єдиному внеску за кодом платежу 71040000 по ОСОБА_1 обліковується заборгованість у сумі 26 539,26 грн.
Позивач у позові зазначає, що у період з 2017 по 2019 роки фактично не здійснював підприємницьку діяльність у зв`язку з чим не сплачував єдиний внесок, проте вчасно подавав звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за вказаний період.
У 2020 році ОСОБА_1 дізнався, що відносно нього ГУ ДПС у Полтавській області були сформовані вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 23.11.2018 №Ф-3628-50 та від 14.06.2019 № Ф-3628-50 (а.с. 116-119).
03.06.2020 набрав чинності пункт 5 розділу І Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" від 13.05.2020 №592-ІХ, яким розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" доповнено пунктом 915, відповідно до якого, як вважає позивач, він має право на списання заборгованості зі сплати єдиного внеску за періоди, в які не отримував дохід від здійснення підприємницької діяльності як фізична особа - підприємець.
У зв`язку з цим 25.08.2020 він звернувся із заявою та відповідним пакетом документів до ГУ ДПС у Полтавській області, в якій просив, зокрема, списати несплачені суми недоїмки по сплаті єдиного внеску, а також у випадку нарахування - пеню та/або штрафні санкції - у разі їх нарахування, за період, починаючи з 01.01.2017 по 03.06.2020 - до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників"; вимоги про сплату боргу по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 23.11.2018 №Ф-3628-50У та від 14.06.2019 №Ф-3628-50У вважати відкликаними і такими, що не підлягають виконанню (а.с. 102-104).
У додаток до заяви ОСОБА_1 16.09.2020 направив до ГУ ДПС у Полтавській області ще одну заяву, в якій просив врахувати зміст листа-роз`яснення Міністерства фінансів України від 26.08.2020 №11220-16-62/26150 яким роз`яснено, що дія пункту 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2012 №2464-IV поширюється на фізичних осіб - підприємців, які перебували в стані припинення до набрання чинності 03.06.2020 пунктом 5 розділу І Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" (а.с. 105).
У відповідь листами від 09.09.2020 №ФОП/М/6305/16-31-50-10-15 та від 13.10.2020 №ФОП/М/7335/16-31-50-10-15 ГУ ДПС у Полтавській області з посиланням на лист ДПС України від 20.08.2020 №14648/7/99-00-13-04-17 повідомлено позивача про те, що до Міністерства фінансів України готується звернення з питання надання роз`яснення, чи розповсюджується дія пункту 915 розділу VIII Закону №2464-VI на фізичних осіб - підприємців, які припинили діяльність до набрання чинності пунктом 5 р. І Закону №592-ІХ, але не зняті з обліку. Після вирішення зазначеного питання по суті зазначено, що ОСОБА_1 буде повідомлено додатково (а.с. 106).
Висновком відповідача про надання відмови щодо списання недоїмки, штрафів і пені по єдиному внеску зафіксовано, що ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 01.09.2020 звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток 5) відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за 2017 - 2019 роки не подавав. Камеральну перевірку проведено 01.09.2020 (а.с. 108-109).
Листом ГУ ДПС у Полтавській області від 23.03.2021 №К9556/6/16-31-13-04-16 позивача повідомлено про те, що Законом України від 04.12.2020 №1072-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" пункт 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон 2464) викладено в новій редакції, яка набула чинності з 10.12.2020. Пунктом 915 у редакції Закону №1072-IX фактично продовжуються процедури передбачені при списанні сум недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів і пені на виконання вимог пункту 915 розділу Закону №2464 у попередній редакції. Роз`яснено, що пунктом 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464 встановлено умови, за яких суб`єктам звернення можливе списання сум заборгованості з єдиного внеску. Такими умовами є: 1) відсутність у суб`єкта звернення доходу (прибутку) від його діяльності протягом періоду з 01.01.2017 до 01.12.2020; 2) подання до 01.03.2021 державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності (якщо така заява не була подана раніше) (для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, або у періоді з 01.01.2017 до дати подання заяви провадили таку діяльність, - до органу ДПС за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску, якщо така заява не була подана раніше); 3) подання до 01.03.2021 до органу ДПС звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 Закону №2464 за період з 01.01.2017 по 01.12.2020 за умови, якщо вона не була подана раніше... Станом на день розгляду заяви звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 - 2019 роки ОСОБА_1 не подані. Враховуючи вищезазначене суми недоїмки, штрафів і пені по єдиному внеску ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) не підлягають списанню у зв`язку з недотриманням вимог п. 915 Закону №2464 (у редакції Закону №1072-IX) оскільки не подано до податкового органу звітності відповідно до вимог частини 2 статті 6 цього Закону (а.с. 110-111, 176-177).
Не погодившись з такою позицією відповідача, вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ДПС у Полтавській області, що полягає у несписанні сум заборгованості з єдиного внеску за періоди 2017-2019 роки, в які позивач не отримував доходу як фізична особа - підприємець, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон № 2464-VI).
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Як передбачено абзацом 3 частини восьмої статті 9 Закону №2264-VI в редакції чинній з 01.01.2018, платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
З наведеного слідує, що фізичні особи-підприємці - платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати щоквартально єдиний внесок в сумі не меншій за розмір мінімального страхового внеску на місяць незалежно від того чи отримували дохід від підприємницької діяльності.
13.05.2020 Верховною Радою України прийнято Закон України №592-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" (далі - Закон №592-ІХ).
З пояснювальної записки до проекту Закону №592-ІХ слідує, що його прийняття було обумовлено, зокрема тим, що встановлення обов`язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об`єктом нарахування єдиного соціального внеску саме отриманий дохід.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону №592-ІХ цей Закон набирає чинності з 01.01.2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Днем опублікування Закону №592-ІХ є 02.06.2020, а тому з 03.06.2020 набрав чинності пункт 5 розділу І Закону №592-ІХ, відповідно до положень якого розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI доповнено пунктом 915.
Відповідно до пункту 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників", а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників":
а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників". Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.".
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників";
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
Законом України від 04.12.2020 №1072-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" пункт 915 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI викладено в наступній редакції:
"915. Підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником (особою) або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 28.04.2011 (а.с. 10).
На суму заборгованості зі сплати ЄСВ станом на 20.12.2018 контролюючим органом 23.11.2018 винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3628-50У в розмірі 15 819,54 грн. Станом на 08.10.2019 контролюючим органом 14.06.2019 винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3628-50У в розмірі 5 211,36 грн (а.с. 116-119).
20.11.2019 до Єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця на підставі власного рішення позивача (а.с. 12).
25.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДПС у Полтавській області із заявою, в якій просив, зокрема списати несплачені суми недоїмки по сплаті єдиного внеску та пеню/штрафні санкції у разі їх нарахування за період з 01.01.2017 по 03.06.2020 (а.с. 102-104).
Відповідач, заперечуючи право Мотчаного на списання сум заборгованості вказує, що платник не подав звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 - 2019 роки станом на 31.08.2020 та станом на 28.02.2021, внаслідок чого не виконав алгоритму дій, який надає право платнику на списання сум заборгованості з єдиного внеску.
На спростування таких тверджень позивач до відповіді на відзив надав суду копії Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік від 09.02.2018, Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік від 08.02.2019 та Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 рік від 25.08.2020 (а.с. 159-161, 163-167).
Надаючи оцінку цим доказам на предмет їх належності та допустимості, суд виходить з наступного.
Процедуру, форму, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі - Звіт) визначає Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (надалі - Порядок №435).
Відповідно до п. 15 розділу ІІ Порядку №435 при прийнятті Звіту, що подається особисто страхувальником або уповноваженою на це особою, відповідальна особа органу доходів і зборів зобов`язана візуально перевірити наявність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктом 6 цього розділу на паперових носіях. За відсутності зауважень відповідальна особа органу доходів і зборів, яка приймає Звіт від страхувальника, реєструє Звіт датою фактичного отримання органом доходів і зборів та обов`язково засвідчує власним підписом. На примірнику, що залишається у платника за його бажанням, проставляється штамп "ОТРИМАНО". Такий Звіт вважається прийнятим. Цей факт засвідчують відповідні відмітки: штамп, дата реєстрації Звіту та реєстраційний номер.
Всупереч наведеному надані позивачем копії звітів за 2017 рік (а.с. 159-160) та за 2018 рік (а.с. 163-164), на яких розміщені відбитки зовні схожі на відбитки штампу ГУДФС у Полтавській області, не містять усіх необхідних реквізитів, як то реєстраційний номер та підпис відповідальної особи ДПС, які б дозволяли суду розцінювати їх у якості доказу того, що Мотчаний подавав їх до податкового органу.
Звіт за 2019 рік від 25.08.2020 (а.с. 165-167), який був направлений до органу ДПС засобами поштового зв`язку 25.08.2020 (а.с. 168-169), позивач подавав у зв`язку з припиненням підприємницької діяльності, про що свідчить зазначення типу форми "ліквідаційна", як того вимагає п. 9 розділу ІІІ Порядку №435.
Відповідно ж до п. 2 розділу ІІІ Порядку №435 ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.
Звітним періодом є календарний рік.
Пунктом 11 цього ж розділу передбачено, що звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» формують та подають до органу доходів і зборів, зокрема страхувальники, зазначені у пункті 2 та абзаці третьому пункту 3 цього розділу, - протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або з дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску.
Однак доказів подання звітності за 2019 рік у строки та в порядку визначені пунктом 2 розділу ІІІ позивач ні відповідачу, ні суду не надав, що свідчить про правильність тверджень відповідача про те, що звіт 2019 рік, як і за 2017-2018 роки ФОП Мотчаний не подавав взагалі.
З урахуванням цього суд визнає обґрунтованим твердження відповідача щодо ненадання платником до податкового органу цих звітів, при цьому суд не приймає в якості доказів надані позивачем копії звітів за 2017 рік та 2018 рік у зв`язку з відсутністю усіх необхідних реквізитів, про які йшла мова вище, а звіт за 2019 рік - у зв`язку з тим, що він поданий не у відповідності до вимог частини другої статті 6 Закону №2464-VI.
Отже, позивач не дотримався усіх вимог, визначених пунктом 915 розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ, лише виконання яких є необхідною передумовою для реалізації права особою на списання нарахованих сум заборгованості з ЄСВ.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, оскільки позивач не дотримався усіх умов визначених законом, які надають право на списання суми недоїмки з єдиного внеску, у зв`язку з чим вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення про списання сум недоїмки з єдиного внеску, пені та/або штрафних санкцій за період з 01.01.2017 по 03.06.2020 задоволенню не підлягає.
Вимоги позивача про визнання протиправними вимог податкового органу від 23.11.2018 №Ф3728-50У та від 14.06.2019 №Ф-3728-50У та зобов`язання відповідача прийняти рішення про списання сум заборгованості за період з 01.01.2017 по 30.11.2019 не містять самостійного обґрунтування, оскільки є похідними від основної вимоги, а тому за відсутності підстав для задоволення основної вимоги відсутні й підстави для задоволення усіх інших похідних вимог.
З огляду на викладене позов належить залишити без задоволення у повному обсязі.
Від сплати судового збору позивач був звільнений судом, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Є.Б. Супрун