Ухвала суду № 98916995, 04.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
320/4081/19
Номер документу
98916995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

04 серпня 2021 року № 320/4081/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В, за участю секретаря судового засідання Витвицького О.Ю., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання про перадачу справи до Верховного Суду а адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області, Міського голови м.Бровари Київської області Сапожка Ігоря Васильовича, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварської міської ради Київської області, в якому позивач, з урахуванням заяви щодо усунення недоліків позовної заяви від 14.08.2019, просить суд:

1. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області пов`язані із прийняттям пункту 2 рішення від 24.01.2019 № 1255-52-07 "Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою" у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України та порушення терміну розгляду заяви позивача від 09.11.2018;

2. Скасувати пункт 2 рішення міської ради від 24.01.2019 № 1255-52-07 "Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою", розглянувши заяву громадянина ОСОБА_1 від 09.11.2018 № 11-16-2/8091, № 11-16-2/8092, яким вирішено відмовити у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

3. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області розглянути дві заяви ОСОБА_1 від 09.11.2018 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог пункту 2, пункту 6 частини шостої статті 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду", а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15.04.1994, яка ратифікована Україною 26.04.1996, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018, справа № 1-11/2018 (3830/15);

4.Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані із прийняттям пункту 2 рішення міської ради від 28.02.2019 № 1311-53-07 "Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою" у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

5. Скасувати пункт 2 рішення міської ради від 28.02.2019 № 1311-53-07 "Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою", розглянувши заяви громадянина ОСОБА_1 від 28.01.2019 № 9-5-Л-186, № 9-5-Л-187, яким вирішено відмовити у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

6. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області розглянути дві заяви ОСОБА_1 від 28.01.2019 № 9-5-Л-186, № 9-5-Л-187 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва відповідно до вимог пункту 2, пункту 6 частини шостої статті 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду", а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15.04.1994, яка ратифікована Україною 26.04.1996, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018, справа № 1-11/2018 (3830/15);

7. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області, пов`язані з прийняттям пункту 2 рішення міської ради від 30.05.2019 № 1444-56-07 "Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою" у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України та порушення терміну розгляду заяв позивача від 14.03.2019 № 11-16-2/2273, № 11-16-2/2274;

8. Скасувати пункт 2 рішення міської ради від 30.05.2019 № 1444-56-07 "Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою", розглянувши заяви громадянина ОСОБА_1 від 14.03.2019 № 11-16-2/2273, № 11-16-2/2274, яким вирішено відмовити у відведенні земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва у розмірі до 0,10 га у зв`язку з тим, що заявником не наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає Земельний кодекс України;

9. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області розглянути дві заяви ОСОБА_1 від 14.03.2019 № 11-16-2/2273, № 11-16-2/2274 про відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва на черговій сесії цієї ради відповідно до вимог пункту 2, пункту 6 частини шостої статті 34 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про приєднання України до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду", а також Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців від 15.04.1994, яка ратифікована Україною 26.04.1996, рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018, справа № 1-11/2018 (3830/15);

10. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області щодо відмови розглянути на сесії міської ради від 24.01.2019, від 28.02.2019 та від 30.05.2019 заяв позивача від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019, незважаючи на твердження , що на сесію міської ради виносилися заяви позивача, а той час як на сесіях розглядалися проекти рішень міської ради, які не мають жодного відношення до заяв позивача;

11. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області щодо вимагання до заяв позивача від 09.11.2018, від 28.01.2019 та від 14.03.2019 надання проектів землеустрою, що не передбачено чинним законодавством, та законами, на підставі яких позивач звертався до відповідача;

12. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області щодо порушення статей 15, 20 Закону України "Про звернення громадян", яка розглянула заяви ОСОБА_1 від 09.11.2018, від 28.01.2019 та від 14.03.2019 за його відсутності, без надання можливості додатково обґрунтувати свої вимоги та за відмову керівника органу влади або в.о. керівника органу влади, розглянути заяви позивача особисто;

13. Зобов`язати Броварську міську раду розглянути заяви позивача від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019, уповноваженою особою (міським головою або в.о. міського голови м. Бровари) Броварської міської ради Київської області особисто та в присутності позивача;

14. Визнати протиправними дії Броварської міської ради Київської області за зміну підстав звернення позивача щодо відведення земельної ділянки, викладених у заявах від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019 та примушування надати проект землеустрою до заяви, який не передбачений законодавством про відведення земельної ділянки, відповідно заяв позивача;

15. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області усунути недоліки при розгляді звернень громадян відповідно до Закону України "Про звернення громадян", провести службову перевірку та встановити ким, де і коли було змінено підстави звернення ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки в заявах від 09.11.2018, від 28.01.2019, від 14.03.2019 та встановити хто примушує позивача надавати документи, які не передбачені законодавством при відведенні земельної ділянки;

16. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області відшкодувати матеріальні збитки ОСОБА_1 в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень) та стягнути з відповідача кошти в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень);

17. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області відшкодувати моральну шкоду ОСОБА_1 у розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень) та стягнути з відповідача кошти в розмірі 2 000 000 грн. (два мільйони гривень);

18. Зобов`язати Броварську міську раду Київської області надати звіт про виконання судового рішення згідно статті 129-1 Конституції України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Лапій С.М.) від 05.08.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду (суддя Лапій С.М.) від 02.09.2019, яка постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2020 залишена без змін, повернуто позовну заяву позивачу.

Постановою Верховного Суду від 09.12.2020 ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2020 скасовано, а справу направлено до Київського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

До Київського окружного адміністративного суду справа надійшла 04.01.2021.

Ухвалою суду (суддя Лапій С.М.) від 22.01.2021 цю справу прийнято до провадження.

Ухвалою суду (суддя Лапій С.М.) від 22.01.2021 задоволено заяву про самовідвід судді Лапія С.М.

На підставі розпорядження керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 320/4081/19" проведено повторний автоматизований розподіл даної справи.

Внаслідок автоматизованого розподілу 25.01.2021 матеріали справи були передані для розгляду судді Горобцовій Я.В.

Ухвалою суду від 02.02.2021 справу прийнято до свого провадження, позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 22.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі. Справа призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 22.03.2021.

22.03.2021 від позивача надійшла заява про направлення справи до Верховного Суду для розгляду зразкової справи. про направлення справи до Верховного Суду для розгляду зразкової справи.

В судовому засіданні позивач підтримав заяву та просив суд її задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти вказаної заяви та просив суд відмовити у її задоволенні.

Суд, розглянувши матеріали справи та дослідивши подану заяву, зазначає про таке.

Відповідно до частини першої статті 4 КАС України: типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги (п. 21); зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення (п. 22).

Згідно із статтею 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в т.ч. посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.

Верховний Суд відмовляє у відкритті провадження у зразковій справі, якщо подання не відповідає вимогам частини першої та (або) другої цієї статті, зокрема через значні розбіжності у їх фактичних обставинах, які унеможливлюють прийняття для них зразкового рішення.

Також, суд звертає увагу на те, що наявність у провадженні одного суду декількох схожих справ однозначно не може свідчити про необхідність/доцільність звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з таких як зразкової, оскільки, за таких обставин, виходячи з положень пункту 22 частини першої статті 4 КАС України та на підставі частини першої статті 290 КАС України під визначення типових підлягала б велика кількість справ, що знаходяться у провадженні адміністративного суду, що не відповідає завданню інституту зразкової справи та не забезпечить єдність судової практики.

Аналогічні позиції висловлено Верховним Судом у складі Колегії касаційного адміністративного суду в ухвалах у справах №0640/4481/18 від 24 жовтня 2018 року, №0640/4409/18 від 02 листопада 2018 року, №826/3783/18 від 22 серпня 2018 року.

В ухвалі Верховного Суду від 14 червня 2019 року у справі №240/7248/19 зазначено, що справа не матиме ознак типової, якщо постановленим судовим рішенням буде вирішено спір по суті позовних вимог між позивачем і відповідачем у конкретній справі (конкретних справах).

Виходячи із наведеного, враховуючи при цьому, що частиною першою статті 290 КАС України передбачено право, а не обов`язок суду на звернення до Верховного Суду про розгляд справи як зразкової, беручи до уваги, що викладеними у клопотанні обґрунтуваннями позивача не доведено існування встановлених вказаною нормою підстав для звернення судом до Верховного Суду з поданням про розгляд справи Верховним Судом як судом першої інстанції, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача.

Керуючись статтями 243, 248 290,Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

У задоволенні клопотання про передачу справи №320/4081/19 до Верховного Суду для розгляду як зразкової справи та розгляд її Верховним Судом як судом першої інстанції - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Я.В. Горобцова