Рішення № 98916966, 11.08.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
300/1976/21
Номер документу
98916966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" серпня 2021 р. справа № 300/1976/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Главача І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Косівського районного відділу про визнання відмови протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

29.04.2021 ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, Косівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови Косівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в оформленні та видачі позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон без застосування безконтактного електронного носія персональних даних відповідно до Положення про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 за №2503-XII, без застосування засобів Єдиного державного демографічного кадастру та зобов`язання Косівський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон відповідно до Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 за №2503-XII, без застосування засобів Єдиного державного демографічного кадастру.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом зазначення у позовній заяві змісту позовних вимог, звернених до відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області.

У встановлений строк ОСОБА_1 недоліки позовної заяви усунула, ухвалою суду від 21.05.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відмова відповідача в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на її ім`я без застосування безконтактного електронного носія персональних даних відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ «Про затвердження Положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру є протиправною та такою, що порушує її права, оскільки позбавляє на отримання нею документу у тій формі, яка згідно із законодавством є прийнятною.

18.06.2021 відповідач подав суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням у ньому на відповідні норми права та твердження. Зазначив, що підставою відмови позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія персональних даних, є подання ОСОБА_1 документів, що не відповідають встановленим законодавством вимогам. Зокрема, заява-анкета для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон подана за формою, яка скасована, а сума адміністративного збору за оформлення такого паспорта сплачена не у повному розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №770 від 02.11.20216. Просив в задоволенні позову відмовити (а.с. 51-65).

Позивач направив суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

06.02.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Косівського районного відділу УДМС України в Івано-Франківській області із заявою про видачу їй паспорта громадянина України для виїзду за кордон без застосування безконтактного електронного носія персональних даних відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26.06.1992 р. № 2503-ХІІ «Про затвердження Положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон» без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру. При цьому, у заяві зазначила, що УНЗР їй не присвоювався, оскільки жодних заяв та згоди на обробку персональних даних не надавала, що виключає можливість застосовувати до неї Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", постанову Кабінету Міністрів №152 та Порядок №669 від 26.11.2014, так як дані документи стосуються лише осіб, які бажають отримати паспорти для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм. Висловила категоричну незгоду на збір та обробку своїх персональних даних. До вказаної заяви додала: заяву - анкету, паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, дві фотокартки розміром 3,5*4,5 см, інформація щодо ІПН, квитанцію про сплату державного мита (а.с. 12-13).

Відповідач, за результатами розгляду заяви позивача від 06.02.2021, листом від 12.02.2021 за №Б-19/6/2602-21/2620/17-21 відмовив ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон без застосування безконтактного електронного носія персональних даних, оскільки можливість видачі такого паспорту без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру чинним законодавством не передбачена. Зазначив, що постановою КМУ від 16.11.2016 №1001 внесено зміни до постанови від 07.05.2014 №152, якими передбачено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактний носій, зразок бланка якого затверджено цією постановою з 20.12.2016 припиняється. Крім того, відповідач зазначив, що заява-анкета для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон подана ОСОБА_1 за формою, яка скасована, а розмір сплаченого адміністративного збору за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон не відповідає встановленому постановою Кабінету Міністрів України №770 від 02.11.20216 (а.с. 14-17).

Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Згідно зі статтею 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Правові та організаційні засади оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон регулюються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 за №5492-VІ (далі - Закон №5492-VІ ),Постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 №152 (далі - Постанова №152) (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. №1001), Порядком отримання, вилучення з Єдиного державного демографічного реєстру та знищення відцифрованих відбитків пальців рук, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 669 (далі - Порядок №669) (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 № 628).

Відповідно до абзацу першого частини 1 статті 4 Закону України №5492-VІ єдиний державний демографічний реєстр це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Положеннями абзацу третього частини 1 статті 4 Закону України №5492-VI визначено, що єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

За приписами частин першої, шостої, сьомої статті 7 Закону № 5492-VI до Реєстру вноситься така інформація про особу: 1) ім`я особи; 2) дата народження/смерті; 3) місце народження; 4) стать; 5) дата внесення інформації про особу до Реєстру; 6) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників; 7) відомості про громадянство або його відсутність та підстави набуття громадянства України; 8) реквізити документів, виданих особі засобами Реєстру, а також документів, на підставі яких видані такі документи (тип, назва документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб`єкт, що видав документ, строк дії документа); 9) реквізити документів, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою; 10) відцифрований зразок підпису особи; 11) відцифрований образ обличчя особи; 12) відцифровані відбитки пальців рук особи (у разі оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного паспорта України, службового паспорта України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзного документа особи, якій надано додатковий захист, картки мігранта); 13) за згодою особи - відцифровані відбитки пальців рук особи (у разі оформлення паспорта громадянина України); 14) додаткова змінна інформація про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - інформація про податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платників податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це від

Забороняється вимагати від осіб та вносити до Реєстру інформацію, не передбачену цим Законом.

Забороняється вимагати від осіб персональні дані, що свідчать про етнічне походження, расу, політичні, релігійні чи інші переконання, звинувачення у скоєнні злочину або засудження до кримінального покарання, а також дані щодо здоров`я або статевого життя. Окремі види даних про стан здоров`я та про засудження до кримінального покарання можуть вимагатися лише у разі, якщо вони є підставою для видачі документа, що посвідчує особу.

Відцифровані відбитки пальців рук особи після внесення до безконтактного електронного носія та видачі документа особі вилучаються з Реєстру та знищуються. Шаблони відцифрованих відбитків пальців рук особи використовуються лише для цілей ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну передбачених цим Законом документів. Передача шаблонів відцифрованих відбитків пальців рук особи забороняється.

Частиною 3 статті 13 Закону зазначено, що паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.

Нормами частин 1, 2, 5 ст. 15 Закону України №5492-VI встановлені вимоги до бланків документів та їх форми, а саме: бланки документів, які містять безконтактний електронний носій, виготовляються відповідно до вимог державних (національних) та міжнародних стандартів та з урахуванням рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО) і повинні мати ступінь захисту, що унеможливлює їх підроблення. Бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Бланки документів, в які імплантовано безконтактний електронний носій для внесення персональних даних, біометричних даних, параметрів та іншої інформації про особу, повинні бути виконані багатокомпонентним захисним друком, містити символ електронного документа, інформацію про підприємство, на якому виготовлено бланк документа, зображення малого Державного Герба України.

Відповідно до частин першої статті 22 Закону №5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Частиною 4 статті 22 Закону №5492-VI визначено, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, та складається з м`якої обкладинки, 32 сторінок та сторінки даних.

Згідно частини 7статті 22 Закону №5492-VI до паспорта громадянина України для виїзду за кордон вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) тип документа; 4) код держави; 5) номер документа; 6) ім`я особи; 7) громадянство; 8) дата народження; 9) унікальний номер запису в Реєстрі; 10) стать; 11) місце народження; 12) дата видачі документа; 13) уповноважений суб`єкт, що видав документ (код); 14) дата закінчення строку дії документа; 15) відцифрований образ обличчя особи; 16) відцифрований підпис особи; 17) дані про перебування на консульському обліку (за бажанням особи або її представника, представника закладу, який виконує функції опікуна чи піклувальника над особою).

Відповідно до частини другої статті 15 та частини другої статті 22 Закону України №5492-VI Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.05.2014 №152 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016№1001) «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон», якою затверджені зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2 та Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон».

Частиною четвертою цієї постанови визначено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 20 грудня 2016 року припиняється; паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 20 грудня 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 №1001) (далі - Порядок) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт для виїзду за кордон) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім`я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в`їзд в Україну. Паспорт для виїзду за кордон виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій.

Пунктами 2, 3, 4 Порядку встановлено, що кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

Громадянин України не може мати більше двох паспортів для виїзду за кордон.

Паспорт для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягли 16-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 16-річного віку, - на десять років.

Згідно з пунктами 9, 10 Порядку за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон справляється адміністративний збір, а за проведення таких дій за кордоном - консульський збір у порядку та розмірах, визначених законодавством.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС та відомчої інформаційної системи МЗС (далі - відомчі інформаційні системи).

Відповідно до підпункту 1 пункту 7 Порядку оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта для виїзду за кордон здійснюються особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Згідно з пунктом 13 Порядку Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

Пунктом 14 Порядку визначено, що до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім`я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон:

1) прізвище, власне ім`я та по батькові (далі - ім`я);

2) дата народження ;

3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село);

4) стать;

5) дата та підстави набуття громадянства;

6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності);

7) відцифрований образ обличчя особи;

8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли 14-річного віку). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування;

9) відомості про отримання відцифрованих відбитків пальців рук (відцифровані відбитки пальців рук особи не отримуються до досягнення нею 12-річного віку та у разі, коли особа не може пересуватися самостійно у зв`язку із тривалим розладом здоров`я та потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку);

10) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири);

11) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти;

12) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт для виїзду за кордон;

13) відомості про законного представника особи (ім`я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує його повноваження);

14) відомості про сплату адміністративного збору (консульського збору) або про звільнення від його сплати;

15) дата заповнення заяви-анкети.

Згідно з пунктом 19 Порядку документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб`єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта за місцем звернення.

Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон особам, які проживають в Україні, здійснюються територіальними органами та територіальними підрозділами ДМС, а особам, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, - закордонною дипломатичною установою (пункт 21 Порядку).

Відповідно до пункту 35 Порядку заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає такі документи:

1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні);

2) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру);

3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків;

4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування. Фотокартка повинна відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

У силу пункту 24 Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35 і 52 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.

У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа, уповноважений суб`єкт інформують заявника про відмову в прийнятті документів із повідомленням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.

Пунктами 25-29 Порядку визначено, що у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

У разі виявлення помилок у заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта вносить до неї відповідні виправлення.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом.

Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.

Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб`єкта сканує із застосуванням засобів Реєстру до заяви-анкети документи, які подаються заявником. Оригінали документів (крім паспорта, що підлягає обміну, документів, що підтверджують сплату адміністративного збору (консульського збору) повертаються заявнику після оформлення заяви-анкети.

Аналіз наведеного правового регулювання свідчить про те, що у випадку, що розглядається, видачі позивачеві паспорта громадянина України для виїзду за кордон повинні передувати його звернення до відповідного органу/підрозділу ДМС України чи уповноваженого суб`єкта із визначеними підпунктами 1 і 4 пункту 35 Порядку документами, формування заяви-анкети та її розгляд за передбаченою Порядком процедурою.

Своєю чергою, відповідний орган/підрозділ ДМС України чи уповноважений суб`єкт саме за результатом перевірки поданих громадянином документів або перевірки відповідної інформації приймає рішення про відмову в прийнятті документів, про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Як уже встановлено судом ОСОБА_1 до заяви від 06.02.2021 про видачу їй паспорта громадянина України для виїзду за кордон без застосування безконтактного електронного носія персональних даних долучила: заяву - анкету, паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, дві фотокартки розміром 3,5х 4,5 см, інформація щодо ІПН, квитанцію про сплату державного мита (а.с. 12-13).

Суд, за результатами дослідження поданої позивачем заяви-анкети на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон від 06.02.2021 встановив, що вказана заява-анкета відповідає формі, що визначена Додатком 1 до Порядку оформлення і видачі дипломатичними представництвами та консульськими установами України паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого наказом МЗС від 26.03.2012 №91, який втратив чинність на підставі наказу Міністерства закордонних справ України №369 від 30.11.2015 (а.с. 62-63).

Суд звертає увагу, що на час звернення позивача із заявою для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон така заява-анкета подається за зразком, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.11.2014 №1279 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України 10.07.2017 №582).

Як наслідок, судом встановлено, що подана позивачем заява-анкета на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон від 06.02.2021 не відповідає формі, встановленій законодавством на час звернення із такою заявою, чим не дотримано вимоги пунктів 13, 14 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 №1001).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 №770 установлено вартість адміністративних послуг у сфері міграції за переліком згідно додатком.

Згідно додатку даної постанови №770 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого) та обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон з дня оформлення заяви-анкети у строк:

- не пізніше, ніж через 20 робочих днів становить 352,00 грн.,

- не пізніше, ніж через 7 робочих днів - 704,00 грн.

Вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон, який виготовляє Державне підприємство «Поліграфічний комбінат Україна» за умовами договору, укладеного з Державною міграційною службою України, з 01.01.2019 становить 342,00 грн.

Однак, судом встановлено, що згідно квитанцій про сплату державного мита від 06.02.2021, які ОСОБА_1 долучила до заяви від 06.02.2021, нею сплачено адміністративний збір за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у сумі 340,00 грн., тобто не у повному розмірі.

Позивач у відповіді на відзив не заперечила факт сплати адміністративного збору у вказаному розмірі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що долучені позивачем до заяви від 06.02.2021 про видачу їй паспорта громадянина України для виїзду за кордон без застосування безконтактного електронного носія персональних даних документи не відповідали вимогам, встановленим Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 №1001).

За таких обставин, відповідач, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.02.2021 з доданими до неї документами, правомірно відмовив позивачу у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

При цьому, суд зазначає, що пунктом 43 Порядку встановлено, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.

Згідно з пунктом 44 Порядку за результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні (абзац 9).

Як уже встановлено судом, листом від 12.02.2021 за №Б-19/6/2602-21/2620/17-21 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що постановою КМУ від 16.11.2016 №1001 внесено зміни до постанови від 07.05.2014 №152, якими передбачено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактний носій, зразок бланка якого затверджено цією постановою з 20.12.2016 припиняється. Також, відповідач повідомив позивача, що заява-анкета для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон подана ОСОБА_1 за формою, яка скасована, а розмір сплаченого адміністративного збору за оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон не відповідає встановленому постановою Кабінету Міністрів України №770 від 02.11.2016 (а.с. 14-17).

Таким чином, враховуючи наведене, суд вказує на правомірність спірної відмови відповідача.

Крім того, суд зазначає що така відмова відповідача у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яка надана ОСОБА_1 у формі листа від 12.02.2021 за №Б-19/6/2602-21/2620/17-21, є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 не позбавлена повторного права звернення до відповідача із заявою про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку належно оформленої заяви у формі встановленій законодавством, чинним на день подачі такої заяви, а також сплати вартості такої адміністративної послуги у розмірі, встановленому законодавством, про що судом зазначено вище.

Також суд додатково звертає увагу на те, що згідно змісту позовної заяви позивач в обґрунтування своєї правової позиції посилається на Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який затверджено Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992 (у редакції від 23.02.2007 №719-V).

Однак, в даній постанові Верховної Ради України №2503-ХІІвід 26.06.1992 р. (з урахуванням змін викладених у постанові Верховної Ради України від 23.02.2007№719-V), а саме у пункті 5 Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон зазначено, що додаткова інформація (зокрема біометрична) про пред`явника паспорта, зміст якої визначається відповідно до законодавства, може відтворюватися на безконтактному електронному носієві, вмонтованому в паспорт.

Виходячи із системного аналізу норм права, суд також має зазначити, що оформлення, видача документу, що посвідчує особу (незалежно від того містить або не містить безконтактний носій) неможливо без обробки персональних даних особи. Заява про видачу паспорту підтверджує волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки.

Позивач у своєму позові посилається на рішення Верховного Суду у справі №806/3265/17 (ПЗ/9901/18).

Однак, суд вважає зазначене посилання недоречним, оскільки зазначене рішення стосується оформлення та видачі паспорта громадянина України, а не паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Враховуючи вимоги законодавства, відповідачем розглянуто заяву-звернення позивача та листом від 17.07.2020 проінформовано позивача у визначені законодавством порядку та строки з наданням відповідного роз`яснення щодо порядку оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до частини 2 даної статті, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що протягом судового розгляду справи відповідач довів правомірність своїх дій та рішень, суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 );

відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області в особі Косівського районного відділу (76010, вулиця Академіка Гнатюка, 29, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 37794486).

Суддя Главач І.А.