Ухвала суду № 98915798, 10.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2021
Номер справи
160/13282/21
Номер документу
98915798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

10 серпня 2021 р.Справа № 160/13282/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 05.08.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла направлена 03.08.2021 засобами поштового зв`язку позовна заява ОСОБА_1 , подана адвокатом Гусаковою Оксаною Борисівною, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 (РНОКҐІП НОМЕР_1 ) недоотриманої пенсії, яка належала померлій ОСОБА_2 , за період з 01.03.2016 по 03.03.2017 включно;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та сплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) недоотриману пенсію, яка належала померлій ОСОБА_2 , за період з 01.03.2016 по 03.03.2017 включно;

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) в частині нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати ОСОБА_2 пенсії, нарахованої за період з 01.03.2016 по 31.05.2019;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати ОСОБА_2 пенсії, нарахованої за період з 01.03.2016 по 31.03.2019.

2. У позові заявлено клопотання про покладення на відповідача витрат на сплату судового збору у розмірі 908 грн та правничу допомогу у розмірі 30000 грн.

3. Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

4. Вирішуючи питання відкриття провадження у справі, суд виходить із наступного.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. ОСОБА_1 (позивач) являється рідним сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 12.04.1961.

6. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 04.12.2019.

7. У зв`язку зі смертю ОСОБА_2 приватним нотаріусом Маріупольського міського нотаріального округу Донецької області Куркчи Г.І., було відкрито спадкову справу № 228/2019.

8. Єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 являється її рідний син - позивач.

9. ОСОБА_2 являлась особою пенсійного віку та отримувала пенсію, нарахування та виплата пенсії здійснювались Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

10. На час смерті ОСОБА_2 не було отримано пенсію у повному обсязі, а тому недоотримана пенсія увійшла до спадкової маси.

11. 04.03.2020 позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про виплату недоотриманої пенсії за померлу мати ОСОБА_2 .

12. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.02.2020 позивач в порядку спадкування після смерті матері отримав 125150,38 грн недоотриманої ОСОБА_2 пенсії.

13. У червні 2021 року позивач через свого представника звернувся із адвокатським запитом до ГУ ПФУ в Донецькій області з проханням повідомити про суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 .

14. Листом від 05.07.2021 відповідач повідомив, що період за який ОСОБА_2 на час смерті не отримала пенсію складає з 01.03.2016 по 31.05.2019.

15. При цьому відповідач повідомив, що причиною припинення виплати ОСОБА_2 пенсії стала відсутність інформації щодо підтвердження факту проживання (перебування) за адресою згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

16. Оскільки на думку відповідача ОСОБА_2 недоотримано пенсію з власної вини, то позивачу відповідно здійснено її виплату на підставі статті 46 Закону № 1058 за три роки до дня звернення останнього, тобто за період з 04.03.2017 по 31.05.2019.

17. Тобто, відповідачем протиправно не було нараховано та не виплачено позивачеві недоотриману ОСОБА_2 пенсію за період з 01.03.2016 по 03.03.2017 включно.

18. Відповідно до листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 05.07.2021 ОСОБА_2 отримувала пенсію по 29.02.2016 включно, після чого виплату було припинено до червня 2019 року.

19. Припиняючи нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право останньої на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

20. Втручання відповідача у право ОСОБА_2 на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії вважаємо таким, що не ґрунтується на законі.

21. Вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право ОСОБА_2 на мирне володіння своїм майном було порушено.

22. Відповідно до статті 52 Закону № 1058-ІV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

23. Вищевказана норма закону кореспондується зі статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

24. Пунктом 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

25. Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

26. Зміст частини третьої статті 52 Закону також узгоджується зі змістом статті 1227 ЦК України, якою визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

27. Крім того, зміст вищевказаних норм узгоджується з положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині першій статті 91 вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

28. Відповідно пункту 2.26 Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про спадщину.

29. На підставі вищевикладеного для виплати недоотриманої пенсії за померлу особу застосовуються приписи пункту 1 статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

30. З аналізу наведених норм вбачається, що позивач має право на недоотриману померлою матір`ю ОСОБА_2 пенсію, зокрема за період з 01.03.2016 по 03.03.2017, оскільки пенсія за вказаний період була не отримана ОСОБА_2 з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, а тому повинна були виплачена за минулий час без обмеження будь-яким строком.

31. Отже, відмова відповідача у виплаті позивачеві недоотриманої ОСОБА_2 пенсії за період з 01.03.2016 по 03.03.2017 є протиправною, оскільки дії відповідача щодо припинення виплати ОСОБА_2 пенсії не відповідають вимогам чинного законодавства та являються незаконними, а тому позивач вимушений звернутись до суду з метою захисту порушених прав та інтересів.

32. Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

33. Таким чином, внаслідок невиплати з вини відповідача ОСОБА_2 , як внутрішньо переміщеній особі, пенсійних виплат за період з 01.03.2016 по 31.05.2019, позивач також має право на отримання в порядку спадкування після смерті матері компенсації втрати частини доходу внаслідок несвоєчасної виплати пенсії померлій ОСОБА_2 .

34. Враховуючи той факт, що відповідачем взагалі не проводилось нарахування та виплата компенсації втрати частини доходу внаслідок несвоєчасної виплати пенсії померлій ОСОБА_2 , навіть під час виплати позивачу недоотриманої матір`ю пенсії за період з 04.03.2017 по 31.05.2019 у розмірі 125150,28 грн, то така бездіяльність відповідача являється протиправною, а позивач вимушений просити суд зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати ОСОБА_2 пенсії нарахованої за період з 01.03.2016 по 31.05.2019.

ІІІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

35. Відповідно до статті 52 «Виплата недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV):

- сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали (частина перша);

- члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну (частина друга);

- у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини (частина третя).

36. Згідно зі статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

37. Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності входять до складу спадщини.

ІV. ОЦІНКА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

38. З матеріалів позовної заяви вбачається, що 27.02.2019 видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яким посвідчено, що спадкоємцем зазначеного у свідоцтві майна ОСОБА_2 , 1937 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкове майно, на яке видається це свідоцтво, складається з недоотриманої пенсії у сумі 125150,38 грн, згідно даних, наданих Маріупольським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області від 16.01.2020 за № 229/34-2/08.

39. Листом від 05.07.2021 № 0500-1520-8/27824 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на звернення від 29.06.2021 № 5073/8 адвоката О.Гусакової повідомило:

- ОСОБА_1 звертався до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - управління) із заявами: № 9711 від 17.12.2019 про виплату допомоги на поховання за померлу мати ОСОБА_2 згідно статті 53 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058); № 3303 від 04.03.2020 про виплату недоотриманої пенсії за померлу мати ОСОБА_2 згідно статті 52 Закону № 1058; № 8273 від 14.08.2020 про виплату недоотриманої пенсії за померлу мати ОСОБА_2 згідно статті 52 Закону № 1058;

- ОСОБА_2 05.12.2017 звернулась до управління із заявою про запит пенсійної справи з іншого району на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 04.12.2017 № 426391 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2014 № 637;

- за попереднім місцем проживання ОСОБА_2 пенсію виплачено по 29.02.2016;

- ОСОБА_2 25.10.2018 звернулась до управління із заявою про поновлення виплати пенсії;

- до управління надійшов задовільний витяг з протоколу № 46 від 12.11.2018 рішенням комісії з питань призначення (відновлення) виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради;

- у червні 2019 року ОСОБА_2 здійснено виплату пенсії за поточний місяць, через банківську установу АТ ДОУ «Ощадбанк»;

- період за який ОСОБА_2 на час смерті не отримала пенсію складає з 01.03.2016 по 31.05.2019;

- відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини;

- статтею 46 Закону № 1058 передбачено, що нараховані суми пенсії на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачується за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії;

- таким чином, розмір недоотриманої пенсії розраховується за період відповідно до частини першої статті 46 Закону № 1058, де датою звернення за отриманням пенсії є день звернення спадкоємця з усіма необхідними документами.

40. Правильне визначення юрисдикції є першочерговим при забезпеченні та реалізації права на доступ до суду.

41. Передбачене частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, вимагає визначення юрисдикції судового органу, який вправі здійснювати такий розгляд.

42. При цьому суд, який розглядає справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися судом, встановленим законом у розумінні частини 1 статті 6 Конвенції. Зокрема, у пункті 24 рішення ЄСПЛ від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України», Суд вказав, що словосполучення встановленого законом поширюється не лише на правову основу існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

43. Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

44. За приписами частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

45. Публічно-правовим спором відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 КАС України є спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

46. Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

47. У заявленому спорі позивач оскаржує:

- дії відповідача щодо відмови виплати ОСОБА_1 недоотриману пенсію, яка належала померлій ОСОБА_2 за період з 01.03.2016 по 03.03.2017 включно, у зв`язку із чим просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та сплату ОСОБА_1 суми недоотриманої пенсії;

- бездіяльність відповідача в частині нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати ОСОБА_2 пенсії, нарахованої за період з 01.03.2016 по 31.05.2019 та зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу суми такої компенсації.

48. Фактично, незалежно від способу формулювання позовних вимог, предметом заявленого спору є вимоги позивача щодо:

- виплати недоотриманої пенсії померлого пенсіонера за період з 01.03.2016 по 03.03.2017 включно;

- виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків виплати померлому пенсіонеру за період з 01.03.2016 по 31.05.2019.

49. Суд зазначає, що публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад.

50. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

51. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

52. Разом з тим, приватноправовий спір вирізняється наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.

53. Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

54. Нормами статті 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

55. Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

56. Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що оскільки грошові кошти недоотриманих пенсійних виплат увійшли до спадкового майна, їх отримання регулюється спадковим законодавством.

57. Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило, майнового приватного права чи інтересу, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, або такий, що йому не суперечить. Спір є приватноправовим навіть, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

58. Отже, суд зазначає, що спір у заявленому спорі є цивільно-правовим, оскільки предметом судового розгляду заявлені є вимоги про захист права власності на спадкове майно у вигляді пенсійних виплат, які не були виплачені за життя спадкодавцеві, що відповідно до статті 19 ЦПК України відноситься до юрисдикції загальних судів.

59. Фактично спірними є правовідносини, що пов`язані з набуттям та реалізацією позивачем майнових прав.

60. Разом з тим, відсутність у свідоцтві про право на спадщину всіх спірних платежів не свідчить про те, що право позивача не підлягає захисту в порядку цивільного судочинства, оскільки незалежно від часу прийняття спадщини спадкове майно належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

61. Виходячи з наведеного, суд зазначає, що не є публічно-правовим спір за участю суб`єкта владних повноважень публічного права, з одного боку, та суб`єкта приватного права - фізичної особи, коли управлінські дії суб`єкта владних повноважень спрямовані на створення, зміну або припинення її цивільних прав.

62. В даному випадку недоотримана спадкодавцем пенсія увійшла до спадкового майна, отже існує спір про право, хоча однією зі сторін у ньому виступає особа публічного права, а спірні правовідносини врегульовані нормами цивільного законодавства.

63. У спірних правовідносинах, пов`язаних із реалізацією права на спадщину, реалізується не публічний, а приватний інтерес.

64. Аналіз змісту позовних вимог свідчить про те, що хоч відповідач і є суб`єктом владних повноважень, але він не здійснює відносно позивача публічно-владні управлінські функції, ці функції відповідач виконував відносно померлої мати позивача, при цьому наявний майновий інтерес позивача щодо отримання недоотриманої суми пенсії та компенсаційних сум щодо її несвоєчасної виплати померлому пенсіонеру, а вирішення спору в межах справи неможливо без вирішення питань приватноправового характеру, а саме, встановлення, чи перейшло право на спадкування спірних виплат до позивача тощо.

65. З огляду на вказані обставини спір не є публічно-правовим.

66. Згідно із пунктом 10 частини другої статті 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

67. Таким чином, визнання протиправними дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень може бути способом захисту цивільного права або інтересу як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права, як наслідків протиправності дій чи бездіяльності.

68. Згідно із абзацом першим частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

69. Отже, між сторонами виник спір про цивільне право, предметом якого фактично є майнова вимога позивача як спадкоємця щодо визнання права на отримання грошових коштів померлого.

70. Тому спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

71. Аналогічний висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 27.03.2019 у справі № 286/3516/16-ц (провадження № 14-95цс19), від 03.04.2019 у справі № 808/1346/18 (провадження № 11-1499апп18).

72. Належність заявленого спору до цивільної юрисдикції підтверджується правовими висновками, наведеними у постановах Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 20.12.2018 у справі № 743/1218/17 (провадження № 61-30429св18), судів апеляційних інстанцій адміністративної та цивільної юрисдикції від 10.04.2019 у справі № 360/693/19, від 10.04.2019 у справі № 295/12826/18, від 27.03.2019 у справі № 704/1112/18, від 19.03.2019 у справі № 22-ц/793/442/19, від 05.02.2019 у справі № 415/7622/18, від 24.01.2019 у справі № 415/7624/18, від 20.11.2018 у справі № 428/5818/18.

73. Відповідно до пункту 1 частини першої, частини шостої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

74. За приписами частини першої статті 23 ЦПК України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.

75. Суд вважає необхідним роз`яснити позивачу, що він має право звернутись з заявленим спором в порядку цивільного судочинства до місцевого загального суду з урахуванням встановлених ЦПК України правил територіальної підсудності.

76. Згідно із пунктом 3 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір», в разі відмови у відкритті провадження у справі сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.

77. Оскільки за подання цієї заяви позивачем сплачений судовий збір у розмірі 908 грн, позивач має право звернутися до суду з клопотанням про повернення цієї суми.

78. Керуючись статтями 2, 19, 170 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

79. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

80. Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особам, які подали позовну заяву.

81. Роз`яснити позивачу, що розгляд справи має здійснюватися місцевим загальним судом за правилами, встановленими ЦПК України.

82. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба