
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5428/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “МАКС КОМ” до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство “МАКС КОМ” (далі – ПП “МАКС КОМ”, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.04.2021 № 2618956/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.04.2021 №14, від 30.04.2021 № 2618955/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 21.04.2021 №19, зобов`язання Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкових накладних від 14.04.2021 №14, від 21.04.2021 №19 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у квітні 2021 року ПП “МАКС КОМ” складені податкові накладні від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 у зв`язку із отриманням попередньої оплати за ріпак вищого класу врожаю 2021 року на підставі договору купівлі-продажу від 14.04.2021 №1404/956559 в сумі 500 000,00 грн. згідно платіжного доручення від 14.04.2021 №323 та в сумі 1 000 000,00 грн. згідно платіжного доручення від 21.04.2021 №417.
Відповідно до квитанцій від 21.04.2021 та від 27.04.2021 реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена у зв`язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються(виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
З метою реєстрації податкових накладних, позивачем на виконання пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі – Порядок №520), відповідачу 1 були подані 27.04.2021 повідомлення із наданням пояснень та документів щодо обставин складання податкових накладних, однак рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області від 30.04.2021 № 2618956/33711923, № 2618955/33711923 у реєстрації спірних податкових накладних було відмовлено.
ПП “МАКС КОМ” скористалось правом на адміністративне оскарження рішень про відмову у реєстрації податкових накладних шляхом подання до відповідача 2 скарг від 05 травня 2021 року, за результатами розгляду яких комісією ДПС України ухвалені рішення від 14 травня 2021 року № 22094/33711923/2, № 22117/33711923/2, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19.
Позивач вказує, що оплата проводилась згідно договору купівлі-продажу, що підтверджено платіжними дорученнями, додатки до договору укладаються на кожну партію товару і податкові накладні виписані по першій події - оплата товару.
Вважає оскаржувані рішення невмотивованими, необґрунтованими, ухваленими без дослідження усіх обставин та з порушенням чинного законодавства, а тому протиправними і такими, що підлягають скасуванню.
Звертає увагу, що підприємством не отримано жодного запиту від контролюючого органу за місцем обліку про недостатність документів та/або надання додаткових документів для прийняття рішення, та, так само, не наведені дані щодо документів, подання яких надало б можливість прийняти податкові накладні до реєстрації.
З наведених підстав позивач просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідачів у відзиві на позовну заяву від 18 червня 2021 року позовних вимог не визнала, повідомляє, що підставою для прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних від 14.04.2021 №14, від 21.04.2021 №19 було ненадання платником податку копії всіх необхідних документів, що підтверджують реальність вчинення господарських операцій, а саме додатків до договорів. Адже у пункті 1.3 договорі купівлі-продажу від 14.04.2021 №1404/956559 зазначено, що кількість товару, ціна, інші умови продажу (переходу права власності на товар) товару обумовлюється сторонами в договорі, в накладних та/або специфікаціях на кожну конкретну партію товару (додатках доданого договору), які є невід`ємними частинами цього договору. Також у вищезазначеному договорі зазначається, що вартість однієї тонни товару вказана в договорі та/або накладних, специфікаціях (додатках до даного договору), які є невід`ємними частинами цього договору на кожну партію товару (пункт 3.1 договору). Оскільки зазначені у договорі специфікації на розгляд комісії ГУ ДПС у Волинській області не надавались, тому були прийняті оскаржувані рішення від 30.04.2021 № 2618956/33711923, № 2618955/33711923.
Щодо вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати вказані податкові накладні, представник відповідачів зазначає, що дана вимога є передчасною, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання ДПС України повторно розглянути питання щодо реєстрації в ЄРПН.
З урахуванням зазначеного просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
У відповіді на відзив від 23.06.2021 позивач заперечує проти доводів представника відповідачів, оскільки договором купівлі-продажу від 14.04.2021 №1404/956559 передбачено, що покупець зобов`язується провести розрахунок з продавцем шляхом оплати 100% вартості товару в строк до 23 квітня 2021 року, а передача всієї партії товару у власність покупця згідно цього договору здійснюється в строк до 31 серпня 2021 року. Відтак, податкові накладні від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 виписані по першій події, а саме за результатами оплати вартості товару.
Також позивач вказує на те, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відповідач 1 не зазначив, яких саме документів недостатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Водночас, позивач надав пояснення стосовно реальності здійснення господарських операцій та скан-копії усіх первинних документів, посвідчених електронним цифровим підписом директора позивача та печаткою підприємства.
Позивач вважає позицію податкового органу щодо надання додатково рахунків на оплату та додатків до договору купівлі-продажу від 14.04.2021 №1404/956559 абсолютно нелогічною, незрозумілою та незаконною. А тому відповідач 1 при ухваленні рішень про відмову у реєстрації податкових накладних діяв протиправно та не в межах повноважень, наданих законом, у зв`язку з чим просить визнати оскаржувані рішення протиправними та скасувати.
Додатково зазначає, що зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні не є втручанням у дискреційні повноваження органу державної влади.
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального провадження та за участю сторін в судовому засіданні.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ПП “МАКС КОМ” зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 25 жовтня 2005 року та здійснює наступні види діяльності за кодами КВЕД, зокрема: 01.11 Вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур (основний), 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин та інші (арк. спр. 15-21).
Між ПП “МАКС КОМ” (продавець) та ТзОВ “Волинь-зерно-продукт” (покупець), укладений договір купівлі-продажу від 14 квітня 2021 року №1404/956559, відповідно до якого позивач в порядку та на умовах даного договору зобов`язується продати у власність покупця ріпак вищого класу врожаю 2021 року.
Відповідно до пункту 3.3 вказаного договору загальна вартість товару становить 1 500 000,00 грн.
Пунктом 3.6 договору передбачено, що покупець зобов`язується провести розрахунок з продавцем товару шляхом оплати 100% вартості всієї партії товару в строк до 23 квітня 2021 року.
Відповідно до пункту 4.6 договору передача всієї партії товару у власність покупця, згідно п.2.2 даного договору, здійснюється в строк до 31 серпня 2021 року.
Оплату за товар ТзОВ “Волинь-зерно-продукт” здійснило згідно платіжних доручень від 14.04.2021 №323 на суму 500 000,00 грн. та від 21.04.2021 №417 на суму 1 000 000,00 грн.
Вказані обставини також підтверджуються актом звірки та банківськими виписками по рахунку.
За наслідками вказаної господарської операції ПП “МАКС КОМ” складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 14.04.2021 №14 на загальну суму 500 000,00 грн., в тому числі ПДВ 61 403,51 грн. та від 21.04.2021 №19 на загальну суму 1 000 000,00 грн., в тому числі ПДВ 122 807,02 грн.
Відповідно до квитанцій від 21 квітня 2021 року №9092900813 та від 27 квітня 2021 року №9100336008 реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у зв`язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У квитанціях також було запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Для підтвердження реєстрації спірних податкових накладних позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 27 квітня 2021 року №2 та №3 разом із та копіями вищезазначених документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій.
За результатами розгляду вказаних документів комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято оскаржувані рішення від 30.04.2021 № 2618956/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.04.2021 №14 та від 30.04.2021 № 2618955/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 21.04.2021 №19 з підстав ненадання платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них. У додатковій інформації рішень зазначено, що відсутні специфікації (додатки до договору) та рахунки.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач оскаржив їх в адміністративному порядку шляхом подання до відповідача 2 скарг від 30.04.2021.
Рішеннями ДПС України від 14.05.2021 №22094/33711923/2 року та від 14.05.2021 №2211733711923/2 скарги підприємства залишено без задоволення, а рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН - без змін, з підстав ненадання платником податку: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
ПП “МАКС КОМ”, не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, звернулося із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в ЄРПН податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідно до пункту 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі – Порядок №1165), автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Нормами пункту 7 Порядку №1165, визначено, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Пунктом 8 Порядку №1165, передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Згідно пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком №3 до Порядку №1165.
Зокрема, згідно пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із таких критеріїв є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в ЄРПН, у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС..
Як установлено судом реєстрація спірних податкових накладних була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України, у зв`язку із тим, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1205 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Поряд з цим, у квитанціях про зупинення реєстрації спірних податкових накладних не було вказано конкретного переліку документів, яких було б достатньо для прийняття рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Суд зауважує, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18.
Відповідно до пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Слід зазначити, що хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 5 Порядку №1165, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
В той же час, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкової накладної та належно скористатись правом на захист.
Пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Згідно пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Відповідно до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Як установлено судом, рішеннями комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 30.04.2021 № 2618956/33711923, № 2618955/33711923 було відмовлено у реєстрації податкових накладних від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 у зв`язку із ненаданням платником податку копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них. Разом з тим, у додатковій інформації рішень вказано, що відсутні специфікації (додатки до договору) та рахунки.
У відзиві на позовну заяву представник відповідачів покликається про необхідність надання таких документів, виходячи зі змісту пунктів 1.3 та 3.1 договору купівлі-продажу №1404/956559 від 14.04.2021.
Так, відповідно до пункту 1.3 вказаного договору кількість товару, ціна, інші умови продажу (переходу права власності на товар) товару обумовлюються сторонами в договорі, в накладних та/або специфікаціях на кожну конкретну партію товару (додатках до даного договору), які є невід`ємними частинами цього договору.
Пунктом 3.1 договору визначено, що вартість однієї тонни товару вказана в договорі та/або в накладних, специфікаціях (додатках до даного договору), які є невід`ємними частинами цього договору на кожну партію товару. Вартість однієї тонни товару визначається сторонами на момент поставки відповідно до ціни, що складається на ринку аналогічного товару за мінусом 280 гривень з ПДВ та з урахуванням знижки у розмірі 1,33% за кожен місяць, починаючи з квітня 2021 року і до моменту поставки товару.
З вищенаведеного слідує, що кількість товару, ціна, інші умови продажу (переходу права власності на товар) товару обумовлюються сторонами в договорі, в накладних та/або специфікаціях на кожну конкретну партію товару (додатках до даного договору), які є невід`ємними частинами цього договору. Разом з тим, пунктом 3.3 договору визначено, що загальна вартість товару за даним договором становить 1 500 000,00 грн. з ПДВ, а за умовами пункту 4.6 договору передача всієї партії товару у власність покупця, згідно п.2.2 даного договору, здійснюється в строк до 31 серпня 2021 року. Тобто, даним договором обумовлено строк поставки товару до 31 серпня 2021 року, а відтак можливість складення сторонами договору додаткових документів (додатків до договору), в тому числі накладних, специфікацій на кожну окрему партію товару, у строк до 31 серпня 2021 року не вичерпана. При цьому, позивачем надано податковому органу наявні документи на час складення податкових накладних від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19, які були виписані в результаті попередньої оплати за товар, поставка якого має здійснюватись у строк до 31 серпня 2021 року. Тобто, податкові накладні складені за першою подією, а саме в результаті оплати за товар відповідно до платіжних доручень від 14.04.2021 №323 на суму 500 000,00 грн. та від 21.04.2021 №417 на суму 1 000 000,00 грн., яка, як зазначалось вище, здійснена у строк до 23 квітня 2021 року, що відповідає пункту 3.6 договору.
Відтак, відповідач 1, на думку суду, формально зазначив причини для відмови у реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН з посиланням на відсутність документів, можливість складення яких передбачена договором та не вичерпана строком його виконання. Складення таких документів сторонами договору в майбутньому та відсутність на час попередньої оплати за товар, на думку суду, не є перешкодою в реєстрації податкових накладних та не може бути належним чином обґрунтованою відмовою у їх реєстрації.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 198.2. статті 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Суд зауважує, що оскільки для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.
Якщо мова йде про зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку в якості оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, а також відповідні договори, що підтверджують наявність правових підстав для зарахування відповідної суми коштів. Тому, саме такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.
Таким чином, мотивування оспорюваних рішень фактом ненадання копій специфікацій (додатків до договору) та рахунків суперечить правилу першої події, що закріплене у пункті 187.1 статті 187 ПК України, позаяк податкові накладні від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 виписані по першій події – оплата товару згідно платіжних доручень від 14.04.2021 №323 та від 21.04.2021 №417.
Суд констатує, що саме лише зазначення про відсутність певних документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку. Сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є самостійною та достатньою підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.
Як установлено судом та не заперечується податковим органом, з метою реєстрації зупинених податкових накладних ПП “МАКС КОМ” та підтвердження здійснення господарський операцій із ТзОВ “Волинь-зерно-продукт” позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо зазначених податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Суд зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 квітня 2021 року у справі №140/2456/18.
Враховуючи вищезазначене, на думку суду, подані позивачем документи для реєстрації спірних податкових накладних підтверджують факт здійснення господарських операцій та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних від від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 в ЄРПН.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навів обґрунтованих мотивів законності прийняття оскаржуваних рішень, яким відмовлено в реєстрації податкових накладних від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовної вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 30.04.2021 № 2618956/33711923, № 2618955/33711923.
Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 в ЄРПН датою їх подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, згідно із нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України. У випадку зупинення реєстрації податкової накладної та прийняття відповідною комісією рішення про відмову в її реєстрації така податкова накладна реєструється у день набрання чинності судовим рішення про реєстрацію податкової накладної.
З урахуванням наведеного, правові підстави для зобов`язання ДПС здійснити реєстрацію податкових накладних від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19 саме датою їх подання, відсутні.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 14.04.2021 №14 та від 21.04.2021 №19.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18, від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18.
За наведених вище обставин справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 30.04.2021 № 2618956/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14.04.2021 №14 та від 30.04.2021 № 2618955/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 21.04.2021 №19, та зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН вказані податкові накладні.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно платіжного доручення від 27 травня 2021 року №2902 за подання адміністративного позову у даній справі ПП “МАКС КОМ” було сплачено судовий збір в сумі 4540,00 грн.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області та ДПС України судовий збір по 2270,00 грн. з кожного.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30 квітня 2021 року №2618956/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 14 квітня 2021 року №14 та від 30 квітня 2021 року №2618955/33711923 про відмову у реєстрації податкової накладної від 21 квітня 2021 року №19.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних подані Приватним підприємством ““МАКС КОМ” податкові накладні від 14 квітня 2021 року №14 та від 21 квітня 2021 року №19.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) на користь Приватного підприємства “МАКС КОМ” (45700, Волинська область, місто Горохів, вулиця Ватутіна, будинок 31, квартира 7, ідентифікаційний код юридичної особи 33711923) судовий збір в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, місто Київ, площа Львівська, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) на користь Приватного підприємства “МАКС КОМ” (45700, Волинська область, місто Горохів, вулиця Ватутіна, будинок 31, квартира 7, ідентифікаційний код юридичної особи 33711923) судовий збір в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук