Ухвала суду № 98914287, 11.08.2021, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
644/7443/21
Номер документу
98914287
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Суддя Шевченко С. В.

Справа № 644/7443/21

Провадження № 2-а/644/92/21

11.08.2021

У Х В А Л А

11 серпня 2021 року суддя Орджонікідзевського районного суду м.Харкова Шевченко С.В., розглянув адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції та старшого лейтенанта поліції командира взводу Управління патрульної поліції Дніпропетровської області Борисенка Романа Олеговича про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,

в с т а н о в и в :

До Орджонікідзевського районного суду м.Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в якому він просив скасувати постанову серії БАА № 564476 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 24.06.2021 року, винесену старшим лейтенантом поліції Борисенком Р.О. та стягнути з Департаменту патрульної поліції за рахунок асигнувань з бюджету судові витрати, відповідно попереднього розрахунку, які складають 5100 грн.

Відповідно до п.п. 3,4 ч.1ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з’ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Відповідно вимог п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Між тим, позивачем в адміністративному позові не зазначено зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця проживання, а вказано лише адресу для листування.

Крім того, в порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не додано доказів сплати судового збору, або доказів підстав звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб’єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об’єктів, за подання яких судовий збір не справляється.

Разом з цим, в постанові від 18.03.2020 року (провадження №11-1287апп18) Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 13.12.2016 року (провадження № 21-1410а16) про те, що у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення судовий збір у порядку і розмірах, встановлених Законом № 3674-VI, сплаті не підлягає, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.

Велика Палата Верховного Суду зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Відповідно ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб’єкт владних повноважень).

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.03.2020 року, у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, позивачу за подання позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення необхідно сплатити судовий збір та додати документ про його сплату в розмірі 454 грн. або документ, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-161, 169, 294-295 КАС України, суддя,

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції та старшого лейтенанта поліції командира взводу Управління патрульної поліції Дніпропетровської області Борисенка Романа Олеговича про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення- залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність усунення встановлених судом недоліків позовної заяви у строк не більше десяти днів з дня вручення даної ухвали у спосіб: зазначити зареєстровану у встановленому законом порядку адресу місця його проживання; сплатити судовий збір в розмірі 454 грн. та надати суду оригінал квитанції щодо сплати судового збору.

Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог суду у встановлений термін, позов буде вважатися неподаним та йому повернутий.

Повернення позовної заяви у такому випадку не перешкоджає повторному зверненню з позовом до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для його повернення .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала складена 11.08.2021 року.

Суддя: С.В. Шевченко