
"11" серпня 2021 р.
справа № 642/3594/21
провадження № 2/642/1567/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2021 року Ленінський районний суд м. Харкова (діє на підставі п. 3 розділу XII прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016 р.) в складі:
головуючого судді Ольховського Є.Б.
за участю секретаря Алімурадової Т.Я.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів сплаченої грошової допомоги, -
встановив:
Представник Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому прохає стягнути ОСОБА_1 кошти сплаченої грошової допомоги в сумі 17 092,67 грн. та судовий збір у розмірі 2270 грн. В обґрунтуванні позовних вимог посилається на те, що на обліку в Управлінні перебувала ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 як отримувачи житлової субсидії з січня 2008 року по січень 2016 року за адресою: АДРЕСА_1 . Внаслідок не надання Управлінню відомостей про доходи ОСОБА_2 , були надміру сплачені кошти житлової субсидії уповноваженій особі - ОСОБА_1 в сумі 17092,67 грн. за період з листопада 2012 р. по січень 2016 р. 10.03.2016 р. ОСОБА_1 надала до відділу соціальних допомог Управління заяву в якій просила про повернення надміру сплачених коштів житлової субсидії частками у зв`язку з тяжким матеріальним становищем. Управління пішло на зустріч ОСОБА_1 і 15.03.2016 р. була укладена угода № 2 відповідно до якої ОСОБА_1 повертає надміру сплачені кошти житлової субсидії частками за 12 місяців. 31.03.2016 р. ОСОБА_1 з`явилася до відділу соціальних допомог Управління та повідомила що повертати кошти вона не зможе в силу скрутного матеріального становища про що, надала заяву. Управління 05.05.2016 р. було змушене звернутися до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом про стягнення надміру отриманих коштів житлової субсидії в сумі 17092,67 грн. з ОСОБА_1 .
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 16.06.2021 року розстрочено позивачу сплату судового збору та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
02.08.2021 р. до суду надійшло платіжне доручення №231 від 28.07.2021 р. про сплату судового збору за подачу позову у розмірі 2 270 грн.
Відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надав.
Суд вважає, при відсутності заперечень зі сторони позивача, у відсутність відзиву на позов, вирішує справу на підставі наявних в ній доказів та матеріалів і ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належним чином є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні перебувала ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 як отримувачи житлової субсидії з січня 2008 року по січень 2016 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Житлова субсидія призначалася на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (із змінами) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі-Положення).
Пунктом 3 Положення визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі-структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до пункту 4 Положення житлові субсидії призначалися за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Відповідно до пункту 6 Положення житлова субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Відповідно до пункту 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають) яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Пунктом 9 Положення визначено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до пункту 12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Відповідно до пункту 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до «Положення про проведення перевірок цільового використання асигнувань, передбачених для надання населенню субсидій та адресної соціальної допомоги», затвердженого наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомісії Держкомбуду, Держкомстату № 119/167/96/114/175/266 від 21.07.1999 р. відділом соціальних інспекторів Управління була проведена перевірка справи № 16162 по призначенню житлової субсидії ОСОБА_1 в процесі якої, Управлінням був здійснений запит 23.01.2016 р. за № 10-91/544/08-16 до Західної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області щодо можливих доходів сина відповідачки - ОСОБА_2
04.02.2016 р. за № 489/3/2033-1706 була отримана відповідь про те, що ОСОБА_2 був зареєстрований, як фізична особа підприємець та перебував на спрощеній системі оподаткування. Згідно наданих податкових декларацій мав дохід з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. в сумі 802272,00 грн., з 01.01.2014 р. по 31.12.2014 р. в сумі 1916231,00 грн.
Також було встановлено, що ОСОБА_2 отримував заробітну плату в ТОВ «Вітана МТ» з квітня 2014 р. по січень 2015 р. (дані отримані Управлінням у електронному вигляді з бази даних про доходи ЗОДПІ) про що, ОСОБА_1 також не повідомляла в поданих деклараціях.
На підставі вищезазначених даних про доходи ОСОБА_2 , 10.03.2016 відділом державних соціальних інспекторів Управління був складений акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій.
Було встановлено, що внаслідок не надання Управлінню відомостей про доходи ОСОБА_2 , були надміру сплачені кошти житлової субсидії уповноваженій особі - ОСОБА_1 в сумі 17092,67 грн. за період з листопада 2012 р. по січень 2016 р. (розрахунок надміру отриманих коштів житлової субсидії надається).
Відповідно до пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункту 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
10.03.2016 р. ОСОБА_1 надала до відділу соціальних допомог Управління заяву в якій просила про повернення надміру сплачених коштів житлової субсидії частками у зв`язку з тяжким матеріальним становищем. Управління пішло на зустріч ОСОБА_1 і 15.03.2016 р. була укладена угода № 2 відповідно до якої ОСОБА_1 повертає надміру сплачені кошти житлової субсидії частками за 12 місяців.
31.03.2016 р. ОСОБА_1 з`явилася до відділу соціальних допомог Управління та повідомила що повертати кошти вона не зможе в силу скрутного матеріального становища про що, надала заяву. Управління 05.05.2016 р. було змушене звернутися до Ленінського районного суду м. Харкова з позовом про стягнення надміру отриманих коштів житлової субсидії в сумі 17092,67 грн. з ОСОБА_1
10.06.2016 р. Ленінським районним судом м. Харкова була прийнята ухвала про відкриття провадження за позовом Управління до ОСОБА_1 про стягнення коштів, в порядку адміністративного судочинства, справа № 642/3388/16-а.
06.06.2017 р. Ленінським районним судом м. Харкова була прийнята ухвала про зупинення провадження по справі № 642/3388/16-а до набрання законної сили рішення по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 12017220510001123 від 26.04.2017 р.
23.02.2021 р. ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова поновлено провадження у справі № 642/3388/16-а у зв`язку з закриттям вищезазначеного кримінального провадження.
14.05.2021 р. Ленінським районним судом м. Харкова прийнята ухвала про закриття провадження по справі № 642/3388/16-а.
Відповідно до ч.1 ст.127 ЦПК України, суд вважає вищезазначені обставини поважними причинами пропуску звернення до суду з позовом.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь УПСЗН сплачений позивачем судовий збір у сумі 2270 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 7, 12, 13, 43, 76, 81, 89, 131, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 1166 Цивільного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п. НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради надміру отримані кошти субсидії в сумі 17092 (сімнадцять тисяч дев`яносто дві) грн. 67 коп. на розрахунковий рахунок:UA798201720355129025000031178, код ЄДРПОУ: 03196647, банк: ДКСУ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , р.н.о.к.п. НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 кошти сплаченого судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двадцять сім) грн. на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради: UA188201720344280001000031178, код ЄДРПОУ: 03196647, банк: ДКСУ м. Київ.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Позивач має право оскаржити рішення суду в загальному порядку, встановленому цивільно-процесуальним законодавством.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст. 358 цього Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Є.Б. Ольховський