
Справа № 344/12491/21
Провадження № 2-а/344/252/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2021 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Польської М.В.
секретаря Осадци М.З.
представника позивача Рибачука В.В.
відповідача ОСОБА_1
представника відповідача Кучер Н.Ю.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області до громадянина Республіки Судан ОСОБА_2 про примусове видворення з України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області звернулося 09.08.2021р. до громадянина Республіки Судан ОСОБА_2 про примусове видворення та затримання з метою забезпечення примусового видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, строком на 6 (шість) місяців.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у адміністративному позові, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив та просив надати час для виготовлення документів для повернення у свою країну. Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову також заперечила.
Беручи до уваги пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Республіки Судан.
02.03.2021 року УДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Судан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до країни походження або третьої країни, яким його зобов`язано покинути територію України, в термін до 31 березня 2021 року.
Однак відповідач вищевказане рішення не виконав та територію України не покинув.
Окрім того, як вбачається із вищевказаного рішення відповідач прибув в Україну через КПП «БОРИСПІЛЬ» з метою навчання в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу та був документований посвідкою на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_1 , терміном дії до 01.02.2019.
28.01.2019 ОСОБА_2 був відрахований із зазначеного навчального закладу, у зв`язку із порушенням умов договору.
08.05.2019 ОСОБА_2 звернувся до ГУ ДМС у Львівській області із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
17.10.2019 ДМС України прийнято рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту ОСОБА_2 №357-19. Не погодившись із зазначеним рішенням ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування рішення ДМС України №357-19. Докуметований довідкою про звернення за захистом в Україні №010216 виданою ГУДМС у Львівській області 10.05.2019 термін дії довідки продовжено до 10.09.2020. Після 10.09.2020 про продовження строку дії довідки до ГУДМС у Львівській області не звертався.
09.12.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом (справа №300/2473/19) у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з ухваленим судом першої інстанцій рішенням ОСОБА_2 оскаржив його в апеляційному порядку. 15.04.2021 Восьмим апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №300/2473/19 - без змін.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», який визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
Відповідно до частини третьої статті 17 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, особа, яка отримала повідомлення суду про підтвердження рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, чи у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або втрату чи позбавлення статусу біженця або додаткового захисту, скасування рішення про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту, повинна залишити територію України в установлений строк, якщо вона не має інших встановлених Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" законних підстав для перебування в Україні.
Відповідно до пункту 67 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25 квітня 2018 року №322 після закінчення строку дії посвідки іноземець та особа без громадянства зобов`язані в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка здається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.
Паспортний документ, що дає право на перетин державного кордону, у ОСОБА_2 - відсутній.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства`іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом;
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають на території України, - іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території Україні протягом дії візи або на період, установлений законодавством чи міжнародним договором України, або якщо строк їх перебування на території України продовжено в установленому порядку;
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом;
Відповідно до пункту 1 статті 30 Закону Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
В абзаці першому пункту 4 статті 30 Закону зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення, (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно ч.11 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Між тим, частина 1 статті 289 КАС України визначає що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
У підпункті "f" п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
08.08.2021р. відповідач був затриманий в порядку ч.2 ст.262 КАС України.
Водночас, доводи відповідача про те, що йому не було відомо про те, що 15.04.2021 Восьмим апеляційним адміністративним судом апеляційну скаргу ОСОБА_2 було залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі №300/2473/19 - без змін, оскільки апелянт вправі був дізнаватися хід розгляду справи, і це не може слугувати підставою відмови у задоволенні позовних вимог щодо примусового видворити за межі України громадянина Республіки Судан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в країну походження - Республіку Судан.
На підтвердження доводів сторони відповідача про те, що він звернувся до відповідного органу про видачу йому тимчасового документа (паспорта) з метою добровільного виїзду з України, доказів не надано. Окрім того, представник позивача вказав, що при затриманні особи для ідентифікації за даним рішенням суду, будуть з`ясовуватись підстави видачі та можливість документа для перетину кордону відповідачем.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, а також беручи до уваги, що відповідач грубо порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, ухиляється від виїзду із України, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення позову.
В силу приписів п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України звернути до негайного виконання рішення в частині примусового видворення.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 6, 7, 9, 72-77, 241-246, 288-289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України , суд –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити.
Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Судан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Затримати громадянина Республіки Судан ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Належним чином завірену копію рішення суду невідкладно видати особам, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя Польська М.В.