
Справа № 191/1214/21
Провадження № 3/191/324/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2021 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Костеленко Я.Ю., розглянувши матеріал, який надійшов з ГУ ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого директором СФГ «Тандем», який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В :
В протоколі про адміністративне правопорушення №173 від 30.03.2021 зазначено, що 30 березня 2021 року головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області Корнієнко С.В. при проведенні фактичної перевірки СФГ «Тандем»(код 30897341), яке розташоване за адресою: м.Синельникове, вул.. Щабельського, 20, в особі директора ОСОБА_1 , встановлено зберігання пального в м.Синельникове по вул.Щабельського, 20 без одержання ліцензії на право зберігання пального , чим порушено ст..15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/955-ВР «Про державне регулювання виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: за період з 01 січня 2019 року по 22 лютого 2021 року СФГ «Тандем» отримало у ТОВ «ВЛК ЕКОТЕХ» 430 30740 у кількості 7083,08 л. на загальну суму 127764,00 грн., що підтверджується акцизною накладною №9311060698 від 25 листопада 2020 року.
Зазначеними діями директор СФГ «Тандем» ОСОБА_1 порушив вимоги статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», відповідно до якої зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у скоєному не визнав ,вважає, що протокол є незаконним, обставини вчинення адміністративного правопорушення не підтверджені належними та допустимим доказами, протокол складений з порушенням строків притягнення до адміністративної відповідальності, а в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення з наступних підстав.
На підставі наказу від 22 лютого 2021 року № 948-п фахівці Головного управління ДПС у Дніпропетровській обл. повинні були провести фактичну перевірку С(Ф)Г «Тандем» (код ЄДРПОУ 30897341) за адресою:; Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул.Щабельського, буд. 20, з питань дотримання законодавства у сфері обігу підакцизних товарі. За результатами перевірки складено акт (довідку) фактичної перевірки від 04.03.2021 року за №821/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 , про порушення ст.15 Закону України від 19.02.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». В акті вказано, що за адресою; Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Щабельського, буд. 20 встановлено зберігання пального (ДП) без наявності відповідної ліцензії на право зберігання підакцизних товарів (код УКТЗЕД2710194300), отриманого у ТОВ «ВПК ЕКОТЕХ» (код ЄДРПОУ 43030740) у кількості 7083,08 л. на загальну суму 127764,00 грн., що підтверджується акцизною накладною № 9311060698, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних 25.11.20 р. пор. № 1623.
30.03.2021 року головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області п. Корнієнко С.В. складено протокол № 173 про адміністративні правопорушення на вище вказане порушення. При ознайомленні з протоколом ним в поясненнях було зазначено, що С(Ф)Г «Тандем» з актом не погоджується та надає заперечення до нього відповідно до чинного законодавства.
В акті фактичної перевірки вказано, що ТОВ «ВПК ЕКОТЕХ» (код ЄДРПОУ 43030740) поставило 25.11.20 р. С(Ф)Г «Тандем» дизельне паливо у кількості 7083,08 л. на загальну суму 127764,00 грн. за адресою: Дніпропетровська область, м. Синельникове, вул. Щабельського, 20. Саме в поставці пального ревізори вбачають порушення порядку провадження господарської діяльності, а саме: факт зберігання пального для власних господарських потреб, без відповідної ліцензії, чим, на їх думку, порушено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». При цьому сам Факт зберігання пального нічим не був підтверджений. Єдиним документом, що ніби то вказує на зберігання нами пального, зазначається акцизна накладна на поставку пального №9311060698. яка зареєстрована в єдиному реєстрі акцизних накладних 25.11.20 р. пор. №1623., про що вказано в акті перевірки. Але купівля пального не є тотожною зберіганню пального без ліцензії.
Натомість в порушення приписів ст. 251 та 256 КУпАП в протоколі не зазначено суть адміністративного правопорушення та не надано будь-яких належних та допустимих доказів вчинення мною адміністративного правопорушення за ст. 164 КУпАП. Зокрема, до протоколу не долучено жодного доказу саме зберігання нами пального без ліцензії, не вказано, яким чином податковий орган встановив факт такого зберігання, дата, місце та час зберігання пального. При цьому в протоколі в розділі «Дата, час та місце вчинення порушення» вказано дату, час та місце отримання членом С(Ф)Г «ТАНДЕМ» ОСОБА_2 в офісі наказу на перевірку та письмової вимоги перевіряючих про надання платником податків документів для перевірки - 22.02.21 р. о 15 год. 10 хв. Направлення на проведення перевірки перевіряючими їм не надавалося. Але ця дата, місце і час ніяким чином не фіксує та не підтверджує виявлення факту зберігання пального за вказаною адресою, оскільки пального там на момент перевірки не було.
Стаття 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» передбачає, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії. Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що зберігання пального діяльність із зберігання пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та або обладнання, ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Підставою для складання протоколу зазначено, що перевіркою виявлено порушення порядку провадження господарської діяльності, а саме: факт зберігання пального для власних господарських потреб, без одержання відповідної ліцензії, чим порушено ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами та доповненнями.
Датою, часом та місцем вчинення адміністративного правопорушення в протоколі вказано 22.02.2021 року, 15 год. 10 хвилин, в офісі, розташованому за адресою: Дніпропетровська обл., м. Синельникове, вул. Щабельського, буд. 20, тобто дата передачі представникові С(Ф)Г «Тандем» ОСОБА_2 наказу на перевірку та письмової вимоги перевіряючих про надання платником податків документів для перевірки.
Відповідно до вимог частини 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, здійснюється протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального.
Інформація про придбання С(Ф)Г «Тандем» пального була внесено до Єдиного реєстру акцизних накладних 25.11.2020 р. пор. №623 (акцизна накладна на поставку пального №9311060698, ними пальне отримано за видатковою накладною № 1549 від 25.11.20 р., а, отже, могла бути вчасно перевіреною уповноваженими особами Державної податкової служби. Ця дата і є датою виявлення порушення, яке могло бути перевірене уповноваженими особами Державної податкової служби та зафіксовано актом перевірки та протоколом про адміністративне правопорушення в межах строку притягнення особи до адміністративної відповідальності, яке відповідно до ст.38 КУпАП, складає три місяці з моменту його вчинення. Натомість протокол про адміністративне правопорушення, який є предметом розгляду цієї справи, складено 30.03.21 р., тобто з порушенням вказаного законодавством строку.
В п. 2.2.10 акту перевірки від 04.03.2021 року за № 821/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 вказано, що ліцензія на зберігання пального відсутня, тоді як С(Ф)Г «Тандем» 25.02.21 р. була отримана ліцензія на зберігання пального, яка чинна до 25.02.26 р.
Просить закрити адміністративне провадження за фактом вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, відповідно до частини першої статті 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов`язок щодо збирання доказів, згідно з вимогами частини другої статті 251 КУпАП, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що факт придбання С(Ф)Г «ТАНДЕМ» у товариства з обмеженою відповідальністю «ВПК ЕКОТЕХ», важких дистилятів (газойлів) у кількості 7083,08 літрів для власних господарчих потреб, мав місце 25 листопада 2020 року. Даний факт підтверджується акцизною накладною форми «П» №1623 від 25.11.2020 та видатковою накладною №1549 від 25 листопада 2020 року.
Відповідно до вимог частини 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, здійснюється протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального.
Відповідно до вимог статті 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Натомість уповноважені особи Державної податкової служби, маючи доступ до інформації, внесеної до Єдиного реєстру акцизних накладних, про факт придбання 25 листопада 2020 року пального підприємством, яке не має ліцензії на його зберігання, розпочали перевірки цього факту лише 04 березня 2021 року, тобто через більше як три місяці після його вчинення.
Крім того, відповідно до Ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб споживання чи промислової переробки) , дата реєстрації 25 лютого 2021 року з терміном дії з 25 лютого 2021 року до 25 лютого 2026 року, С(Ф)Г «ТАНДЕМ», що розташоване за адресою: м.Синельникове, вул.. Щабельського, 20, має право на зберігання за адресою: Синельниківський район, с.Георгіївка, вул.. Агропромислова, 5, пального в кількості 10000 літрів.
Диспозицією статті 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких виді господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Вказана норма є бланкетною, тобто такою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм, зокрема до Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»,Податкового кодексу Українита підзаконних актів. Стаття 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» передбачає, що зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що зберігання пального діяльність із зберігання пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та або обладнання, ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування. Відповідно до статті 15 вищеназваного Закону, для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
За результатами перевірки складено акт (довідку) фактичної перевірки від 22 лютого 2021 року, який зареєстровано 04 березня 2021 року за №821/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 . В акті перевірки зазначено, що не надано платником податків посадовим (службовим) особам органів податкової служби у повному обсязі всіх документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки. В ході проведення фактичної перевірки С(Ф)Г «ТАНДЕМ» (код ЄДРПОУ) 30897341) за період з 01.01.19 по 22.02.2021 року за адресою: м.Синельникове, вул.. Щабельського, 20, встановлено зберігання пального (ДП) без наявності відповідної ліцензії на право зберігання підакцизних товарів (код УКТЗЕ22710194300), отриманого у ТОВ «ВПК ЕКОТЕХ» у кількості 7083,08 л. на загальну суму 127764,00 грн., що підтверджується акцизною накладною № 9311060698, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі акцизних накладних 25 листопада 2020 року порядковий № 1623. Отже, зі змісту акту вбачаєтеся, що на думку податкового органу, достатнім доказом факту зберігання пального господарством без ліцензії є сам факт відвантаження на його адресу пального від ТОВ «ВПК ЕКОТЕХ». Разом з тим, податковим органом не здобуто будь-яких інших доказів, які б свідчили, що С(Ф)Г «Антей» в період з дати відвантаження пального 25 листопада 2020 року зберігало пальне в кількості 7083,08 літрів, оскільки поставка такої кількості пального не свідчить про його зберігання.
Крім того, акт (довідка) про проведення перевірки складений 22 лютого 2021 року. Даний акт зареєстрований 04 березня 2021 року. При цьому, протокол про адміністративне правопорушення складено лише 30 березня 2021 року.
Згідно ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2ст. 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
Статтею 62 Конституції України встановлено презумпцію невинуватості.
Обов`язок встановлення всіх обставин умовного правопорушення та доведення вини особи покладається на сторону обвинувачення. Всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Згідно з ч. 2ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до частини другої статті 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.1ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо встановлено, що в діях особи відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 2 статті 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Частиною першою статті 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
З огляду на викладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку що вказана адміністративна справа підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 38, 40-1, ч.1 ст. 164, 247, 251, 252, 280, 284 КУпАП, суддя –
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Я. Ю. Костеленко