
Справа № 675/759/21
Провадження № 2-а/675/21/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" серпня 2021 р. м. Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Короля О.В., за участю секретаря судового засідання Ткачук Я.Л., учасників справи:
представника позивача: Котюка І.В.,
відповідача 1: не з`явився,
відповідача 2: представник не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Ізяслав Хмельницької області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Духневича Дмитра Вадимовича, Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (по тексту – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до інспектора Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Духневича Дмитра Вадимовича (по тексту – ОСОБА_2 , відповідач 1), Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області (по тексту – відповідач 2) про скасування постанови серія ЕАН №4138914 від 29.04.2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття справи про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що оскаржувана ним постанова відповідача винесена безпідставно з істотним порушенням його прав, а також не відповідає обставинам справи та вимогам закону.
Так, зазначає, що оскаржуваною постановою відповідача 1 серія ЕАН №4138914 від 29.04.2021 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Підставою для притягнення до адміністративної відповідальності було порушення Правил дорожнього руху, а саме те, що він 29.04.2021 року о 21 год. 10 хв. на 173 км автомобільної дороги Н-02 керував колісним трактором марки «Беларус-1221.2», д.н.з. НОМЕР_1 , на дорозі для автомобілів, чим порушив вимоги пп. «а» п. 27.2 Правил дорожнього руху.
Звертає увагу, що працівник патрульної поліції, який його зупинив, в порушення ст. 245 КУпАП не дослідив всіх обставин справи та одразу повідомив про порушення вимог пп. «а» п. 27.2 Правил дорожнього руху, що не відповідає обставинам справи, так як керував колісним трактором на дорозі не для автомобілів, а відтак оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою та підлягає скасуванню.
Представником відповідача 2 було подано відзив на позовну заяву з покликанням на відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
У своєму відзиві зазначає, що було встановлено факт вчинення позивачем порушення пп. «а» п. 27.2 Правил дорожнього руху, за що передбачено відповідальність ч. 2 ст. 122 КУпАП, що об`єктивно доводиться наданими доказами.
На думку відповідача 2, доводи позивача про протиправність оскаржуваного рішення є необгрунтованими та безпідставними.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві. Просив врахувати, що на території Хмельницької області автомобільні дороги, на яких діють особливі умови дорожнього руху, передбачені Правилами дорожнього руху, відсутні, що об`єктивно підтверджується повідомленням Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області від 16.06.2021 року №1548.
У судове засідання відповідачі 1, 2 не з`явилися, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлені в установленому порядку, що підтверджено документально.
При цьому відповідачем 1 подано письмову заяву про розгляд справи без його участі з покликанням на підтримання позиції щодо заперечення позову.
Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши та вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до оскаржуваної постанови серія ЕАН №4138914 від 29.04.2021 року вбачається, що 29.04.2021 року о 21 год. 10 хв. ОСОБА_1 на173 км. автомобільної дороги Н-25 керував колісним трактором марки «Беларус-1221.2», д.н.з. НОМЕР_1 , на дорозі для автомобілів, чим порушив вимоги пп. «а» п. 27.2 Правил дорожнього руху.
З огляду на вказані вище обставини інспектором Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Духневичем Д.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серіїя ЕАН №4138914, у відповідності до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510, 00 грн.
Ухвалюючи рішення по суті заявлених позовних вимог суд враховує наступне.
Так відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За змістом ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Як визначає ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, в адміністративному процесі у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
Так, як визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі, а тому суд під час розгляду справи повинен створювати необхідні умови для всебічного, повного й об`єктивного дослідження справи, однак не зобов`язаний підміняти собою учасників процесу, шукаючи докази виключно за власною ініціативою. Адміністративний суд має активно підтримувати перебіг провадження, досліджувати фактичні обставини справи в найбільш повному обсязі.
З урахуванням вже зазначених вище норм, суд зазначає, що уповноважена особа має всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати обставини справи, зокрема, на підставі належних доказів, які підтверджують факт вчинення особою адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зі змісту диспозиції вказаної норми вбачається, що ч. 2 ст. 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил руху автомагістралями, а не дорогами для автомобілів, як про це зазначено в оскаржуваній постанові.
Згідно з п. 1.10 Правил дорожнього руху автомагістраль – це автомобільна дорога, що: спеціально побудована і призначена для руху транспортних засобів, не призначена для в`їзду на прилеглу територію або виїзду з неї; має для кожного напрямку руху окремі проїзні частини, відокремлені одна від іншої розділювальною смугою; не перетинає на одному рівні інші дороги, залізничні і трамвайні колії, пішохідні і велосипедні доріжки, шляхи проходу тварин, має огородження на узбіччях і розділювальній смузі та обгороджена сіткою; позначена дорожнім знаком 5.1; на якій діють особливі умови дорожнього руху, передбачені розділом 27 цих Правил.
Пунктом 1.10 Правил дорожнього руху передбачено, що автомобільна дорога, вулиця (дорога) - це частина території, в тому числі в населеному пункті, призначена для руху транспортних засобів і пішоходів, з усіма розташованими на ній спорудами (мостами, шляхопроводами, естакадами, надземними і підземними пішохідними переходами) та засобами організації дорожнього руху, і обмежена по ширині зовнішнім краєм тротуарів чи краєм смуги відводу. Цей термін включає також спеціально побудовані тимчасові дороги, крім довільно накатаних доріг (колій).
Відповідно до пп. а п. 27.2 Правил дорожнього руху на автомагістралях і дорогах для автомобілів забороняється рух тракторів, самохідних машин і механізмів.
Виїзди на автомагістраль або дорогу для автомобілів позначаються відповідно дорожніми знаками 5. 1 «Автомагістраль» і 5.3 «Дорога для автомобілів».
Матеріали справи, в тому числі оскаржувана постанова, доказів про належність автомобільної дороги, по якій рухався позивач, до дороги для автомобілів з відповідним позначеним знаком, не містять.
Позивач у своєму позові зазначає, що автомобільна дорога, якою він рухався, не є автомагістраллю або дорогою для автомобілів, оскільки на вказаному відрізку дороги відсутні відповідні дорожні знаки.
Крім того, на підтвердження доводів позивача, судом враховується повідомлення Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області від 16.06.2021 року №1548, з якого вбачається, що встановлення дорожніх знаків 5.1 «Автомагістраль», 5.3 «Дорога для автомобілів», 5. 4 «Кінець дороги для автомобілів» на ділянках автомобільних доріг як Н-25, так і Н-02 проектами організації дорожнього руху не передбачено. На території Хмельницької області автомобільні дороги, на яких діють особливі умови дорожнього руху, передбачені Правилами дорожнього руху, відсутні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у даному випадку позивач не здійснював рух трактором дорогою для автомобілів, як про це зазначено у оскарженій постанові поліцейського.
Будь-яких належних та допустимих доказів порушення позивачем вимог пп. а п. 27.2 Правил дорожнього руху відповідачами суду не надано.
Відтак, вчинення позивачем адміністративного правопорушення не підтверджується жодним доказом, окрім оскаржуваної постанови у справі про адміністративне правопорушення.
При вирішенні спору суд виходить із загальних засад недопустимості притягнення особи до адміністративної відповідальності на припущеннях та усі сумніви щодо доведеності провини особи тлумачить на її користь (ч. 2 ст. 62 Конституції України).
Тим самим, постанова від 29.04.2021 року серії ЕАН №4138914, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, є необґрунтованою та такою, що не відповідає нормам КУпАП, у зв`язку з чим підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, враховуючи те, що даний позов задоволено на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2 судові витрати, понесені на сплату судового збору за подання адміністративного позову.
Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області судовий збір у розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 77, 139, 243-246, 286, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Постанову інспектора Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області Духневича Дмитра Вадимовича від 29.04.2021 року серії ЕАН №4138914 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області (адреса місцезнаходження – м. Хмельницький, вул. Зарічанська, 7, код ЄДРПОУ – 40108824) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання – АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 06.08.2021 року.
Суддя О.В.Король