
Справа № 560/2894/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 22.02.2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018 - 2020 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з 2005 року по 2021 рік отримував пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що 22.02.2021 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зазначає, що 04.03.2021 року, відповідач призначив пенсію за віком починаючи з 22.02.2021 року, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн. Проте відповідач мав застосувати показник заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки. Вважає такі дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення.
В надісланому до суду відзиві відповідач зазначає, що чинним законодавством не передбачено застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Вважає, що відповідно до частини 2 статті 40 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення застосовується лише при призначенні пенсії. В задоволенні позову просить відмовити.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 09.08.2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 15.05.2005 по 21.02.2021 отримував пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
22.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу позивача 37 років 3 місяці 15 днів (враховано по 31.12.2020 року), коефіцієнт страхового стажу становить 0,37250.
Розрахунок пенсії з 22.02.2021 року наступний: 4888,83 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2014 - 2016 рр. 3764,40 грн., збільшена на коефіцієнт 1,17 (з 01.03.2019 року) та 1,11 (з 01.05.2020 року)) х 4,42698 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) = 16664,92 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 0,37250 (коефіцієнт страхового стажу) = 6207,68 грн. (розмір пенсії за віком) + 35,38 грн. (доплата за 2 роки понаднормативного стажу, 1769,00грн. х 2 %) = 6243,06 грн.
25.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив, зокрема, при розрахунку його пенсії за віком застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2018-2020 роки.
Листом від 16.03.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що при переведені на пенсію за віком застосувло показник заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, збільшений з 01.03.2019 на 1,17, з 01.05.2020 на 1,11 та з 01.03.2021 на 1,11. Вказало, що підстави для застосування показника середньої заробітної плати за три роки, що передували року його звернення за призначенням пенсії відсутні, оскільки позивачу раніше призначалась пенсія за вислугу років згідно з законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вважаючи дії відповідача щодо не застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2018-2020 роки при призначенні пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з частиною 1 статті 9 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 2 статті 40 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною 3 статті 45 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Зміст наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульований порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника), на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Суд встановив, що позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся вперше.
Таким чином, при призначенні позивачу в лютому 2021 року пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" слід застосовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, згідно з частиною 2 статті 40 цього закону.
Таким чином, позивач набув право на призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019 та 2020 роки.
Аналогічна правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №400/293/19.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі №560/2118/20, оскільки вона стосується інших правовідносин (призначення пенсії за віком відповідно до закону України "Про державну службу"), ніж ті, які є предметом розгляду у даній справі.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У позовних вимогах позивач просить лише здійснити перерахунок пенсії за віком з 22.02.2021.
Враховуючи викладене, суд вважає, що з метою належного ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, необхідно зобов`язати відповідача також здійснити виплату пенсії.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з 22 лютого 2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018, 2019 та 2020 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 908,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук