
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3315/21
10 серпня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі - ГУ ДФС), у якому просить:
визнати протиправними дії ГУ ДФС щодо не виготовлення довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.07.2019;
зобов`язати ГУ ДФС виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, а також йому особисто, довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.07.2019 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме:
посадовий оклад - 8460,00 грн,
оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 1480,00 грн,
надбавка за вислугу років (45%) - 4473,00 грн,
надбавка за особливості проходження служби (45%) - 6486,00 грн,
надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (50%) - 4230,00 грн,
премія - (від 10% до 100%).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером податкової міліції, звільнений з органів податкової міліції у відставку в 2013 році з посади начальника Міжрегіонального відділу оперативного документування УПМ ДПС у Тернопільській області.
На свою заяву отримав від ГУ ДФС довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019. У зазначеній довідці не вказана надбавка за особливості проходження служби у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, оскільки станом на 05.03.2019 вона не виплачувалась у зв`язку з відсутністю коштів.
Вказана надбавка відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, її встановлення регламентується наказом Міністерства фінансів України № 616 від 17.07.2018 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції» (далі - Порядок №616), та, на переконання позивача, підлягає включенню в суму грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до положень Порядку №616, особам начальницького складу податкової міліції підрозділів оперативного документування, надбавка за особливості проходження служби встановлюється та виплачується на підставі наказу ДФС України. У 2019 році наказом ДФС України від 22.07.2019 № 0023-о/д, начальнику Міжрегіонального відділу оперативного документування ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області було встановлено надбавку за особливості проходження служби у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років з 01.07.2019. На підставі цього наказу ДФС України надбавка за особливості проходження служби виплачувалась начальнику МВОД ОУ ДФС у Тернопільській області впродовж 2019 року, з моменту її встановлення.
У зв`язку з такими обставинами та з посиланням на положення статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), ОСОБА_1 вважає, що виникли підстави для отримання оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки з 01.07.2019 грошове забезпечення збільшилось за рахунок встановлення та виплати надбавки за особливості проходження служби у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Позивач звернувся з заявою до ГУ ДФС з проханням видати йому та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області оновлену довідку про грошове забезпечення станом на 01.07.2019 для перерахунку його пенсії, на яку отримав відмову мотивовану відсутністю правових підстав.
Вважаючи такі дії ГУ ДФС протиправними, оскільки це призводить до порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення, він звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та з урахуванням положень статей 257-262 КАС України, суддею одноособово.
Відповідач 02.07.2021, у строк встановлений судом, подав відзив, у якому проти позову заперечив з посиланням на положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ, норми Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), відповідно до яких підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна (підвищення) Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та/або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, тобто прийняття вказаним уповноваженим органом відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення або вводяться нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення в розмірах, встановлених законодавством.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018. Згідно із пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівником державного органу залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою. Пунктом 3 Постанови № 704 визначено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
На виконання вимог пункту 3 Постанови № 704 Міністерством фінансів України наказом від 17.07.2018 № 616 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, яким визначено механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також форму та порядок видачі грошових атестатів. Відповідно до положень пункту 2 розділу IV Порядку № 616 право встановлювати надбавку за особливості проходження служби надано керівнику державного органу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір вказаної надбавки не є сталим та залежить від асигнувань, що виділяються на утримання даного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків особи за посадою.
Надбавка встановлюється та виплачується на підставі наказу. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується. У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається. Надбавку може бути переглянуто як у бік збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.
Представник відповідача зазначає, що, виходячи із положень пункту 5 Постанови № 704 та пункту 2 розділу IV Порядку № 616, надбавка за особливості проходження служби не має постійного характеру, її розмір не є фіксованим, виплата не є щомісячною, оскільки залежить від асигнувань, що виділяються на утримання державного органу та економії фонду грошового забезпечення.
Також представник відповідача зазначає, що з урахуванням судових рішення про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 з 05.03.2019 - дня набрання законної сили судовим рішенням в справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, із врахуванням розміру відповідного окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
На заяву позивача від 19.04.2021 щодо надання йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, ГУ ДФС листом № 67/Я/19-97-09-28 від 06.05.2021 надано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 за посадою начальника відділу (самостійного), яку він займав на день звільнення зі служби. Оскільки, надбавка за особливості проходження служби на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії (05.03.2019) за відповідною посадою (начальник відділу (самостійного)) в ГУ ДФС не виплачувалась, тому вона не вказана в довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019. Також представник відповідача послалася на правову позицію викладено в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), відповідно до якої якщо надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалася, тому таку надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.
Вважає що надана ГУ ДФС позивачу довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019, складена відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 704 та пункту 5 Порядку № 45, підстави для видачі нової довідки станом на 01.07.2019 відсутні.
У відзиві також зауважено, що у 2019 році посада начальника Міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління ГУ ДФС не може вважатись відповідною посадою для позивача, оскільки вказаний відділ у 2019 році не був самостійним структурним підрозділом ГУ ДФС, а входив до складу оперативного управління, тоді як на день звільнення позивача зі служби даний відділ був самостійним структурним підрозділом, що за функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу та ін. відрізняє його від несамостійного структурного підрозділу.
Представник відповідача просила у позові відмовити.
03.08.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, у який позивач зауважує, що підрозділ у якому він працював був самостійним та підпорядковувався виключно Головному управлінню оперативного документування України. Також позивач посилається на рішення Конституційного Суду України та вважає, що має право на перерахунок пенсії за оновленою довідкою, виходячи з грошового забезпечення станом на 01.07.2019.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Ухвалою суду від 05.07.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером із числа осіб, які перебували на службі в податкової міліції, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ (а.с.9).
ГУ ДФС виготовлено довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою начальника відділу (самостійного), яку позивач займав на день звільнення зі служби, а саме: посадовий оклад - 8460,00 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 4473,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (50%) - 4230,00 грн, премія - 1273,00 грн. Всього 19916,00 грн (а.с.14).
12.05.2021 позивач звернувся до ГУ ДФС з заявою, у якій просив видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення станом на 01.07.2019, а саме:
надбавки за вислугу років - 45%,
надбавки за особливості проходження служби - 45% (з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років),
надбавки за роботу, шо передбачає доступ до державної таємниці (уповноважений РСО) - 50 % (до посадового окладу),
премії - від 10% (від розміру грошового забезпечення (а.с.10).
Листом ГУ ДФС від 31.05.2021 №85/Я/19-97-10-10 позивача повідомлено, що йому вже видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 (вих. № 67/Я/19-97-09-28 від 06.05.2021), при цьому відсутні правові підстави для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2019, оскільки з дня набрання чинності Постановою № 704 та по даний час Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення працівників податкової міліції та не вводились нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а.с.11-12).
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо невидачі нової довідки станом на 01.07.2019 про грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на службі в податковій міліції, визначає Закон №2262-XII.
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами першою, третьою статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016, який набрав чинності з 01.01.2017) передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно зі статтею 357 Податкового кодексу України форми та розмір матеріального забезпечення осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01.03.2018.
Постановою №704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови №704 передбачено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Пунктом 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 6 постанови №704 передбачено виплату надбавок і доплат, зокрема надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
На виконання Постанови №704 наказом Міністерства фінансів України від 17 .07.2018 №616, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за №928/32380, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції ДФС, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.
Згідно з пунктом 3 Порядку №616 грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за спеціальним званням; 3) щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук; доплати за вчене звання; премій; 4) одноразових додаткових видів грошового забезпечення: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; допомоги для оздоровлення.
Кабінетом Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII прийнято постанову №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 24.02.2018.
Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктами 4, 7 Постанови №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Також постановлено уповноваженим органам, у тому числі Державній фіскальній службі, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Крім того, Постановою №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Додатком 2 до Порядку №45 установлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Відповідно до цієї форми (у редакції Постанови №103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1).
Пунктом 1 Порядку №3-1 передбачено, що міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з пунктом 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-XII, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду. Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам начальницького складу, звільненим зі служби в податковій міліції, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюються уповноваженими органами ДФС. Органи Пенсійного фонду призначають/перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами.
Суд зазначає, що набрання чинності 01.03.2018 Постановою №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018, виходячи із грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01.03.2018 Постановою №704.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними. Ці судові рішення набрали законної сили 05.03.2019 року.
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 діє редакція Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити органи Пенсійного фонду та уповноважені державні органи, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у судових рішеннях у зразковій справі №160/8324/19 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 5 до Порядку №45 (у попередній редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до форми додатку 2 до Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) до складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, включаються такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
Згідно з приміткою до додатку 2 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
У зразковій справі №160/8324/19 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ такий перерахунок основного розміру пенсії має бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.04.2019.
Висновки, наведені у цій зразковій справі, є застосовними щодо правовідносин, пов`язаних з перерахунком пенсій особам начальницького складу податкової міліції, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки грошове забезпечення цих осіб також регулюється Постановою №704, а порядок проведення перерахунку таких пенсій унормований Порядком №45.
На думку суду, оскільки з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної за Законом №2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених згідно з постановою №704 та Порядком №616, тому види та розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, повинні бути визначені за нормами, чинними саме станом на 05.03.2019, а перерахунок пенсії має бути проведений з 01.04.2019. Правові підстави для видачі довідки станом на 01.07.2019 відсутні.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач оскаржує дії відповідача щодо відмови у виготовленні та надані оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2019, оскільки з липня 2019 року було встановлено надбавку за особливості проходження служби у розмірі 45% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Дійсно відповідно до наказу ДФС України від 22.07.2019 №0023-о/д було встановлено надбавку за особливості проходження служби з 01.07.2019 у розмірі 45 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавку за вислугу років начальнику міжрегіонального відділу оперативного документування оперативного управління ГУ ДФС (а.с.38).
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до абзаців 2, 3, 5, 7 пункту 5 Порядку №45 (у редакції, відновленій у зв`язку з набранням чинності судовими рішеннями у справі №826/3858/18) посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років повинні бути включені до грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірах, установлених Постановою №704 та Порядком №616 за відповідною посадою та військовим званням станом на 05.03.2019, а надбавка за особливості проходження служби, (регламентована Постановою №704 та Порядком №616) та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою в ГУ ДФС за березень 2019 року.
Пунктами 2, 3, 5, 6, 7 розділу 4 Порядку №616 передбачена надбавка за особливості проходження служби виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) з дня її встановлення.
Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Надбавка встановлюється та виплачується на підставі наказу.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення службової дисципліни надбавка за особливості проходження служби знімається або розмір її зменшується.
У разі недостатності фонду грошового забезпечення для проведення виплати надбавки її розмір переглядається.
Надбавку може бути переглянуто у бік як збільшення, так і зменшення або знято у тому самому порядку, в якому здійснюється її встановлення.
Таким чином, встановлення надбавки за особливості проходження служби є правом керівника державного органу, її розмір не є сталим та залежить як від асигнувань державного органу, так і від особистих якостей та характеру служби особи.
Станом на 05.03.20219 надбавка за особливості проходження служби за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення, не була встановлена через відсутність асигнувань для її виплати. Така встановлена лише з 01.07.2019 (а.с.38).
Премія, яку позивач просить врахувати для обчислення нового розміру пенсії станом на 01.07.2019 у розмірі від 10% до 100%, також має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі для грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою. При цьому розмір такої премії для конкретної особи заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним служби. Цей розмір не є гарантованим і має індивідуальний характер. Коло працівників, яким ці виплати здійснюються, а також відсотковий розмір набавок та премій визначаються виключно керівником та залежать від особистого внеску працівника в загальний результат роботи. Виплата премії керівником не є обов`язком, а лише засобом заохочення для покращення роботи працівників, яке відповідний керівник застосовує на власний розсуд.
На переконання суду, грошове забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, має бути визначено уповноваженим державним органом лише за тими основними і додатковими його видами, які були встановлені саме станом на 05.03.2019, оскільки саме з цієї дати у зв`язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 та внесених нею змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 позивач набув право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), розрахованих згідно з Постановою №704 та Порядком №616. Тож такі складові грошового забезпечення повинні бути визначені у розмірах, установлених законодавством за відповідною посадою за березень 2019 року.
При цьому, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, скасовані чи такі, що не виплачуються особам начальницького складу податкової міліції на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, тобто станом на 05.03.2019, для перерахунку пенсії не враховуються, а встановлення таких надбавок в подальшому (з 01.07.2019) не є підставою для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії з іншої дати, ніж з 05.03.2019.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзаців 5, 7 пункту 5 Порядку №45, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а, у якій Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, тому таку надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку № 45.
У ході судового розгляду справи позивачем не доведено, що 01.07.2019 виникли обставини, які б відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII зумовлювали зміну розміру його пенсії, призначеної на підставі цього Закону, та покладали б на відповідача обов`язок визначити змінений розмір грошового забезпечення станом на цю дату для перерахунку раніше призначеної пенсії і скласти відповідну довідку.
Згідно частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частини друга статті 77 КАС України).
Відповідно до частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відтак, враховуючи встановлені обставини справи, предмет спору, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що суб`єктом владних повноважень правомірно відмовлено позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2019, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
За правилами, визначеними статтею 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДФС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46003, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39403535).
Повний текст рішення складено та підписано 10 серпня 2021 року.
Суддя Чепенюк О.В.