
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2021 р. Справа № 400/4721/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання протиправним та скасування рішення від 20.02.2020 № 77/03.18-р; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 20.02.2020 року № 77/03.18-р про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, відповідно до заяви від 11.02.2020 року, з врахуванням довідки про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5, через відсутність сплати страхових внесків Фермерським господарством «Царське село»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до заяви від 11.02.2020 року, з врахуванням довідки Фермерського господарства «Царське село» про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5 та виплатити недоотриману пенсію.
Ухвалою від 30.06.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не враховано довідку про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5, оскільки він не несе відповідальність за невиконання Фермерського господарства «Царське село» обов`язку по сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача. В своєму відзиві відповідач зазначив, що в органах Пенсійного фонду України за період з 1992 по 1995 роки відсутня інформація щодо нарахування та сплати внесків фермерським господарством «Царське село». А отже у відповідача відсутні підстави ля перерахунку пенсії позивача.Також відповідач наголошує на порушенні позивачем строків звернення до суду.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 року у справі № 1440/2101/18 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва, та:
- зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області перерахувати призначену пенсію ОСОБА_1 з врахуванням періоду роботи з квітня 2008 року по серпень 2009 року в приватному підприємстві «Лідія» та з 07.04.1992 по 16.09.2017 року у Фермерському господарстві «Царське село»;
- зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області нарахувати ОСОБА_1 надбавки на утриманця в розмірі 150,00 грн. з 01.08.2018 року.
Зазначене рішення набрало законної сили 24.06.2019 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 року у справі № 1440/2101/18 ГУ ПФУ здійснено перереахунок пенсії позивача. Розмір пенсії склав 1759,18 грн.
11.02.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати, яку позивач отримавав прцюючи на посаді голови Фермерського господарства «Царське село» у період з серпня 1992 року по лютий 1995 року. До заяви позивачем було додано довідку про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5.
Рішенням від 20.02.2020 року № 77/03.18-р ГУ ПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії відповідно до заяви від 11.02.2020 року з урахуванням довідки про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5 через відсутність сплати страхових внесків фермерським господарством.
Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ, позивач оскаржив його у судовому порядку.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058) , для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закон України № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
У відповідності до ч. 3 ст. 24 Закону України № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у ст. 11 Закону України № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Механізм обов`язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.
Так, зокрема ч. 1 ст. 113 Закону України № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України № 1058, застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України № 1058) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058).
Суд наголошує, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Крім того, довідкою ГУ ПФУ про результати звірки достовірності довідки про заробітну плату, виданої для призначення (перерахунку) пенсії від 25.02.2020 року № 783 підтверджено, що суми заробітної плати, які відображені у довідці від 11.02.2020 року № 5, за період з серпня 1992 року по лютий 1995 року, відповідають даним, зазначеним у розрахунково-платіжних відомостях за відповідні періоди.
Так, відповідно до ст. 106 Закону України № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство страхувальник, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-(2/208/245/16).
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо посилань відповідача на порушення позивачем строків звернення до суду, суд зазначає, що відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Аналогічна норма міститься у ч. 2 ст. 46 Закону України № 1058.
Щодо посилань відповідча на те, що фермерське господарство було зареєстровано лише у 1995 році, суд зазначажє наступне:
Реєстрація ФГ «Царське село» була проведена 12.06.1992 року на підставі чинних на той час норм Закону України «Про підприємництво» від 07.02.1991 року та постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.1993 року № 538. Реєстрація фермерського господарства проводилась у виконавчому комітеті Ради народних депутатів Жовтневого району Миколаївської області, про що свідчить виписка з рішення Жовтневої районної Ради народних депутатів № 58 від 12.06.1992 року. Органи державної статистики встановлювали коди суб`єкта підприємницької діяльності, що додатково підтверджується випискою Обласного управління статистики з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 6598. Вказані документу підтверджують, що державна реєстрація ФГ «Царське село» була здійснена 12.06.1992 року згідно рішення № 363.
Одразу після реєстрації ФГ «Царське село», створена юридична особа була поставлена на облік у Миколаївському обласному управлінні Пенсійного фонду України на підставі заяви від 10.07.1992 року № 5, про що свідчить відмітка на Державному акті на право довічного успадкованого володіння землею.
За таких обставин, суд не приймає доводи відповідача щодо реєстрації фермерського господарства лише у 1995 році.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України № 1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Позивач звернувся за перерахунком пенсії 11.02.2020 року, отже перерахунок пенсії необхідно провести з 01.02.2020 року.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікововї картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 20.02.2020 року № 77/03.18-р про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, відповідно до заяви від 11.02.2020 року, з врахуванням довідки про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести з 01.02.2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікововї картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до заяви від 11.02.2020 року, з врахуванням довідки Фермерського господарства «Царське село» про заробітну плату від 11.02.2020 року № 5 та виплатити недоотриману пенсію.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікововї картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09.08.2021 року.
Суддя О.В. Малих