
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/3548/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області, Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області, в якому просить (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) визнати незаконними та скасувати рішення у формі наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302.
Ухвалою суду від 29.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
12.04.2021 та 19.04.2021 Старосілецькою сільською радою Коростишівського району Житомирської області та Головним управлінням держгеокадастру у Житомирській області подані до суду клопотання про закриття провадження у справі.
Таке клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до наявної інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на день розгляду справи судом спірна земельна ділянка за кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 вже перебувала у комунальній власності Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області. Право комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 зареєстровано.
Правовідносини, які склалися на момент звернення до адміністративного суду вирізняються наявністю майнового інтересу позивача, оскільки стосуються вже права власності на спірну земельну ділянку та підстав його набуття. В даному випадку, спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки виник спір про право цивільне, яке підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Відповідачі з посиланням на пункт 1 частини першої статті 238 КАС України просять закрити провадження у справі.
Ухвадою судді від 05.08.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про відсутність підстав для закриття провадження у даній справі, виходячи з наступного.
Вирішуючи питання чи відноситься оскарження наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 до юрисдикції адміністративного суду, суд зазначає таке.
Так, позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним, оскільки він винесене з порушенням п. 4 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин».
Згідно зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.
За приписами статті 4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно зі статтею 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 цього Кодексу).
Отже, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб`єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Разом з тим визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Помилковим є застосування статті 19 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на всі спори, стороною яких є суб`єкт владних повноважень, оскільки під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб`єкта владних повноважень), тоді як визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З матеріалів справи суд вбачає, що предметом спору у цій справі є наказу наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302, тобто рішення суб`єкта владних повноважень, яке прийняте на виконання його владних управлінських функцій. Подальша передача земельної ділянки, на яку претендує позивач, з державної у комунальну власність не змінює публічно-правової природи спірних правовідносин, а тому мотивація відповідача, що даний спір носить приватноправовий характер, є помилковою.
У даному випадку вказаний спір є публічно-правовим спором у розумінні КАС України, його належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, відтак відсутні підстави, визначені пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України, за яких суд закриває провадження у справі, а саме: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 238, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
У задоволенні клопотання Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області та Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про закриття провадження в адміністративній справі №240/3548/21, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 10 серпня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова