Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
Справа № 569/15041/21
1-кс/569/5320/21
03 серпня 2021 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянув клопотання слідчого СВ Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів (інформації),
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області капітан поліції ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Рівненської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні у товаристві з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 , а саме: технічного паспорта на торгове приміщення за адресою АДРЕСА_2 (реєстровий номер технічного паспорта №3879-2020) виготовленого на замовлення ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ), виписки серія та номер 470 виданий 31.08.2020 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », заяв ОСОБА_5 на виготовлення технічного паспорта та документів, які подавалися ОСОБА_5 для виготовлення технічного паспорта з можливістю ознайомитися з ними та вилучити оригінали (здійснити їх виїмку); статуту (положення) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), накази на працевлаштування директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_6 , інженера з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_7 та працівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_8 та кваліфікаційних сертифікатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 з можливістю ознайомитися з ними та вилучити їх завірені належним чином копії (здійснити їх виїмку).
В обґрунтування клопотання вказав, що до ЄРДР за №42021181110000027 від 14.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.362 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що за відсутності документів, які б підтверджували право власності ОСОБА_5 на об`єкт нерухомого майна площею 10,8 кв.м. по АДРЕСА_2 , в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно внесено запис про право приватної власності останнього на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) №54410159 державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 .
05.07.2021 до окружної прокуратури надійшла заява про порушення його прав та вжиття заходів реагування від ОСОБА_10 щодо ймовірного незаконного будівництва по АДРЕСА_2 , що унеможливлює обслуговування фасаду його будівлі, так як здійснено прибудову до його даху та стіни.
В ході опрацювання інформації встановлено, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 05.10.2020 здійснено реєстрацію права власності на об`єкт нерухомого майна за реєстраційним номером 2185251856101 площею 10,8 кв.м. за відсутності будь яких правовстановлюючих документів.
Разом з тим, Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; реєстраційна дія - це державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Згідно із частиною 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (ч.2 ст.18 Закону). Самі ж документи, що подаються для державної реєстрації прав, згідно ч. 1 ст. 22 Закону, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 1 ст. 24 Закону визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) заява про державну реєстрацію прав подана неналежною особою; 3) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом; 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; 5) наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; 6) наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно; 7) заяву про державну реєстрацію обтяжень щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 8) після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав; 9) документи подано до неналежного суб`єкта державної реєстрації прав, нотаріуса; 10) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка згідно із законодавством не має повноважень подавати заяви в електронній формі; 11) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене речове право, обтяження вже зареєстровано у Державному реєстрі прав; 12) заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, у тому числі за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.
Однак, в порушення вказаних норм за відсутності документів, які б підтверджували право власності ОСОБА_5 на об`єкт нерухомого майна площею 10,8 кв.м. по АДРЕСА_2 , в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно внесено запис про право приватної власності останнього на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) № 54410159 державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 .
В подальшому, згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу ОСОБА_11 посвідчено договір купівлі продажу, серія та номер 390 від 04.06.2021 відповідно до якого новим власником торгового загальною площею 10,8 м.кв. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2185251856101), що за адресою АДРЕСА_2 став ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_3 ). Однак для посвідчення договору купівлі-продажу приватному нотаріусу не були надані документи, які б свідчили про право власності на вищевказане торгове приміщення, так як їх не існує.
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп`ютерах), автоматизованих системах, комп`ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї ч.3 ст. 362 КК України.
Документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати технічного паспорта на торгове приміщення за адресою АДРЕСА_2 (реєстровий номер технічного паспорта № НОМЕР_4 ) виготовленого на замовлення ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ), виписки серія та номер 470 виданий 31.08.2020 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », заяв ОСОБА_5 на виготовлення технічного паспорта та документів, які подавалися ОСОБА_5 для виготовлення технічного паспорта, статуту (положення) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), накази на працевлаштування директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_6 , інженера з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_7 та працівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_8 та кваліфікаційних сертифікатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Підстави, що документи перебувають у товаристві з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 відповідно до матеріалів кримінального провадження.
Значення документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні дані документи мають істотне значення у даному кримінальному провадження, оскільки в них містяться відомості, що підтверджують або спростовують вчинення кримінального правопорушення.
Можливість використання як доказів відомостей, що містяться в документах можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду, підтверджуватимуть факт вчинення кримінального правопорушення. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 91 КПК України доказуванню у кримінальному провадженню підлягають подія злочину, в тому числі обставини вчинення кримінального правопорушення. Відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України доказування полягає, зокрема, у збиранні доказів. Відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України, обов`язок доказування вказаних обставин, покладається на слідчого. Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється, зокрема, шляхом витребування від установ та органів державної влади документів.
Обґрунтування необхідності вилучення документів з метою всебічного, повного і об`єктивного дослідження обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення істини по кримінальному провадженню, проведення огляду документів та призначення судових експертиз.
Слідчий СВ Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області капітан поліції ОСОБА_3 подав суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, просив задовольнити.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у судове засідання не з`явився про дату та час розгляду клопотання був повідомлений у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цьогоКодексусудове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії не з`явились в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.
Відповідно доч.1ст.159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що вказані ним речі і документи (інформація) знаходяться у володінні товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 ) мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, що містяться в даних документах можуть бути використані як докази, також використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, слідчий суддя прийшов до висновку, що слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів (інформації).
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст.107, 131, 132, 159, 162-164 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл слідчому СВ Рівненського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою АДРЕСА_1 , а саме: технічного паспорта на торгове приміщення за адресою АДРЕСА_2 (реєстровий номер технічного паспорта №3879-2020) виготовленого на замовлення ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_2 ), виписки серія та номер 470 виданий 31.08.2020 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », заяв ОСОБА_5 на виготовлення технічного паспорта та документів, які подавалися ОСОБА_5 для виготовлення технічного паспорта з можливістю ознайомитися з ними та вилучити оригінали (здійснити їх виїмку); статуту (положення) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), накази на працевлаштування директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_6 , інженера з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_7 та працівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) ОСОБА_8 та кваліфікаційних сертифікатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 з можливістю ознайомитися з ними та вилучити їх завірені належним чином копії (здійснити їх виїмку).
Встановити строк дії ухвали терміном на один місяць з моменту постановлення.
На вимогу володільця особою, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя