
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
09 серпня 2021 року м. Київ № 640/31806/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аркада-Житлосервіс" до третя особа, Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Будеволюція"про про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Аркада-Житлосервіс» з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві та просить суд визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03.11.2020 №56 та стягнути на користь позивача витрати понесені по сплаті судового збору.
Мотивуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що тариф на електроенергію розраховується за загально будинковим засобом обліку по тарифу 1,68 грн. за 1 кВт/год. (з ПДВ) у відповідності до пункту 1.5 Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню з 01.03.2017, затверджених постановою НКРЕ від 26.02.2015 №220 до укладення прямих договорів споживачами з постачальником електричної енергії, що свідчить про відсутність порушення про яке вказує відповідач.
Також, позивач стверджує, що не є суб`єктом на ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», не є регулятором у сферах енергетики та комунальних послуг, а ТОВ «Аркада-Житлосервіс» отримує від власників квартир, власників нежитлових приміщень - компенсацію (відшкодування) електричної енергії (до укладення прямих договорів) з постачальниками електричної енергії. Окрім цього, позивач стверджує, що відповідачем не було враховано тих обставин, що жителі будинку по вул. Бориса Гмирі, 16-А відповідно до Закону України «Про ринок електроенергії» не є споживачами електроенергії, адже прямих договорів із постачальником електроенергії ними не укладено.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній стверджує про правомірність прийнятого ним рішення та просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Зокрема, представник відповідача вказує, що позивачем не виконано вимоги припису, а тому застосування адміністративно-господарських санкцій є правомірним.
Судом встановлено, що до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (надалі - Держпродспоживслужба) надійшло звернення громадянки ОСОБА_1 - мешканки квартири АДРЕСА_1 стосовно правомірності застосування ТОВ «Аркада-Житлосервіс» тарифу за послуги з постачання та розподілу електричної енергії (1,68 грн. за кВт, без виділення перших 100 кВт по 0,9 грн. за кВт).
На підставі звернення громадянки ОСОБА_1 , доручення Держпродспоживслужби №16.2- 6/2/6320 від 21.04.2020, наказу Головного управління №2604 від 29.05.2020, направлення на проведення заходу №1865 від 29.05.2020, відповідачем здійснено позапланову перевірку ТОВ «Аркада-Житлосервіс» щодо дотримання вимог порядку застосування тарифів на послуги з постачання та розподілу електричної енергії з питань, викладених у зверненні громадянки ОСОБА_1 .
За результатами перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві складено акт перевірки №2604-10 від 15.06.2020, в якому зафіксовано, що ТОВ «Аркада-Житлосервіс» здійснювало нарахування за послугу з постачання електричної енергії за тарифом 1,68 грн. (з ПДВ) починаючи з 1-го кВт, замість 0,90 грн. (з ПДВ) до 100 кВт, різниця становить 0,78 грн. за кВт.
ТОВ «Аркада-Житлосервіс» здійснило надлишкове нарахування за послугу з постачання електричної енергії, застосувавши завищений тариф, що є порушенням вимог пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2015 №220, за що передбачена відповідальність згідно з пунктом частини 1 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
Всього з 01 березня 2019 по 30 квітня 2020 року квартирою АДРЕСА_1 спожито електричної енергії 1300,12 кВт обсягом до 100 кВт на місяць, сума надлишкового нарахування за послугу з електропостачання становить 1014,09 грн.
Разом з цим, на підставі матеріалів позапланового заходу, зокрема акту перевірки №2604-10 від 15.06.2020 головними спеціалістами відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Бондаренко І.О. та ОСОБА_2 було видано припис №400 від 18.06.2020 про усунення порушень вимог законодавства, в якому приписано в 30-денний термін усунути порушення, що полягає у обчисленні додатково отриманої суми нарахування та здійсненні перерахунку коштів за адресою: АДРЕСА_2 за послугу з постачання електроенергії за період 01 березня 2019 по 30 квітня 2020 року. Про виконання припису (з відповідним документальним підтвердженням) повідомити Головне управління до 20.07.2020 року.
В зв`язку з невиконанням позивачем вимоги відповідача про усунення правопорушень, на підставі наказу останнього №4327 від 10.08.2020 та направлення №3012 від 10.08.2020, керуючись абзацом 3 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено позаплановий захід, за результатами якого складено акт № 4327-10 від 21.08.2020.
У відповідному акті зафіксовано порушення вимог статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме не виконання припису Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 18.06.2020 №400 про усунення порушень вимог законодавства щодо порядку встановлення та застосування державних (регульованих) цін.
За результатами позапланового заходу складено протокол про адміністративне правопорушення №226 від 21.08.2020, в якому зафіксовано порушення директором ТОВ «Аркада-Житлосервіс» ОСОБА_3 статті 188-3 КУпАП, яка встановлює відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами.
Також 10.09.2020, керуючись статтями 33, 244-5, 284 КУпАП, начальником Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві видано Постанову №228 у справі про адміністративне правопорушення, згідно якій на ОСОБА_3 накладено штраф у розмірі 850,00 грн.
Окрім цього, керуючись пунктом 6 частини 18, пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України відповідачем винесено рішення №52 від 29.10.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркада-Житлосервіс», яким вирішено застосувати до ТОВ «Аркада-Житлосервіс» штраф у розмірі 100% необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 1014,09 грн. (далі - рішення №52).
Надалі, керуючись пунктом 6 частини 18, пунктом 1 частини 1 статті 20 Закону України Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві винесено рішення №56 від 03.11.2020 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, яким вирішено за невиконання ТОВ «Аркада-Житлосервіс» припису 18.06.2020 №400 про с усунення порушень вимог законодавства, щодо порядку встановлення та застосування державних (регульованих) цін застосувати штраф у розмірі 34000,00 грн. (далі - спірне та/або оскаржуване рішення).
Аналіз наведених обставини свідчить, що спірне рішення прийнято відповідачем, з урахуванням положень статей 18, 20 Закону № 5007-VI, а саме: за не виконання позивачем припису від 18.06.2020 №400 про усунення порушень вимог законодавства щодо порядку встановлення та застосування державних (регульованих) цін, чим порушено вимоги статті 11 Закону №877-V.
Варто відмітити, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Аркада-Житлосервіс» не заперечує обставин не виконання припису, однак вважає, що порушення, які були покладені в його основу, відсутні, що свідчать про відсутність підстав для застосування адміністративно-господарських санкцій.
Разом з цим, судом встановлено, що фактично у позовній заяві позивач обґрунтовує позовні вимоги відсутністю порушення ним вимог пункту 1.1 Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню з 01 березня 2017 року, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики від 26.02.2015 №220, частини 1 статті 10, абзацу 2 частини 2 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 4 частини 1 статті 7 Закону України «Про ринок електричної енергії», частини 1 статті 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», які зафіксовані в акті від 15.06.2020 №2604-10 та які, покладені в основу рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 29.10.2020 №52.
В той же час, постанова №52 від 29.10.2020 є предметом оскарження в адміністративної справи №640/31801/20.
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд зупиняє провадження у справі в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Приймаючи до уваги наведене, суд вважає неможливим об`єктивно розглянути та вирішити дану адміністративну справу до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №640/31801/20.
Таким чином, провадження в адміністративній справі №640/31806/20 підлягає зупиненню на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України.
Керуючись пунктом 3 частини 1 стаття 236, статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження в адміністративній справі №640/31806/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркада-Житлосервіс» (02002, м. Київ, вул. Є. Маланюка, б. 101, офіс 205/1; фактична адреса: 02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, б. 11, корп. А, офіс 400, код ЄДРПОУ 35758649) до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, б. 12, код ЄДРПОУ 40414833; адреса для листування: 04053, м. Київ, вул. Некрасовського, б. 10/8) про визнання протиправним та скасування рішення до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №640/31801/20.
Зобов`язати сторін повідомити суд про усунення обставин, що викликали зупинення провадження в адміністративній справі №640/31806/20.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева