Рішення № 98860694, 09.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
640/21436/20
Номер документу
98860694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2021 року м. Київ № 640/21436/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державної податкової служби у Київській області про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 19.06.2020 №20030/10/10-36-32-03-17;

- зобов`язати Головне управління державної податкової служби у Київській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за місцем роздрібної торгівлі пальним: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павліченка, 29А. Проте рішенням відповідача від 19.06.2020 №20030/10/10-36-32-03-17 йому було відмовлено у видачі ліцензії з огляду на те, що позивач до заяви не додав копії всіх документів, визначених частиною 37 статті 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме: акту вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства. Вважає таке рішення відповідача протиправним, оскільки статтею 18 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що суб`єкти господарювання до 01 січня 2022 року можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової та роздрібної торгівлі пальним або право зберігання пального у відповідному місці зберіганні без подання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №640/21463/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

13.10.2020 року від представника відповідача Лук`янчук М.Р. надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого остання просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначила, що позивачем до заяви щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним не додано акту вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, що є порушенням положень ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та може бути підставою для відмови у видачі ліцензії. Зазначила, що якщо суб`єкт господарювання, який хоче отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, подає документи, які не відповідають вимогам, встановленими ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» то це є підставою для винесення контролюючим органом відмови у видачі ліцензії із зазначенням підстави відмови.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Позивачем неодноразово подавались клопотання про прискорення розгляду справи.

Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наявних у справі матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.

02.06.2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» звернулось до Головного управління державної податкової служби у Київській області із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою роздрібної торгівлі пальним: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А.

За результатами розгляду заяви та документів, поданих позивачем, ГУ ДПС у Київській області було прийнято рішення від 19.06.2020 №20030/10/10-36-32-03-17 про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою роздрібної торгівлі пальним: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А.

Як свідчать матеріали справи, ТОВ «КЛІН АВТО ОІЛ» до заяви щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було надано податковому органу наступні документи:

- дозвіл №1355.20.32 від 07.05.2020 р.;

- дозвіл №1356.20.32 від 07.05.2020 р.;

- договір суборенди земельної ділянки №04/03 від 16.06.2020 р.;

- договір оренди земельної ділянки №11 від 17.02.2020 р.;

- договір оренди земельної ділянки №114 від 02.11.2015 р.;

- технічна документація із землеустрою щодо відновлення (встановлення) земельної ділянки в натурі (на місцевості) 2015 р.;

- договір оренди нежитлового приміщення від 09.04.2020 р.;

- інвентаризаційна справа Білоцерківського міжміського бюро технічної інвентаризації №20967517;

- договір купівлі-продажу нежитлової будівлі від 28.04.2015 р.;

- форма 20-ООП від 23.06.2020 р.;

- виписка з ЄДРПОУ;

- витяг №2010274500062 з реєстру платників ПДВ;

- реєстраційне посвідчення №23071 від 20.05.2020 р.;

- платіжне доручення №7 від 14.085.2020 р.

Разом з тим, підставою для відмови у видачі ліцензії є ненадання Tовариством з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Позивач, вважаючи протиправними дії та рішення відповідача, які полягають у відмові у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою місця роздрібної торгівлі пальним: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А, звернувся до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Відповідно до статті 1 Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481/95-ВР), ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку; роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів; місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Приписами статті 15 Закону №481/95-ВР визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.

Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб`єктом господарювання (у тому числі іноземним суб`єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.

У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється. Зазначені в цьому Законі документи (крім документів, які подаються заявником для отримання ліцензії на право виробництва пального, оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального) подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування. Заява про видачу ліцензії та визначені цим Законом документи подаються уповноваженою особою заявника або надсилаються рекомендованим листом. У разі подання заяви про видачу ліцензії та доданих до неї документів особисто вони приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття заяви та документів і підписом особи, яка їх прийняла.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що підставою для відмови у видачі запитуваної ліцензії слугували висновки відповідача щодо не надання позивачем документів, а саме: акту вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

Згідно зі ст. 18 Закону № 481/95-ВР, тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

Отже, до 01.01.2022 подання документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію не є обов`язковою умовою, без якої не можливо б було отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним. Проте, за відсутності зазначених документів, законом встановлено за необхідне подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна.

Матеріали справи не містять доказів дослідження цього питання контролюючим органом. Відзив відповідача на позовну заяву жодних доводів контролюючого органу з цього приводу не містить.

Наведене спростовує твердження контролюючого органу в частині не подання позивачем необхідних документів, передбачених ст.15 Закону №481/95-ВР з урахуванням положень ст.18 наведеного Закону, що свідчить про помилковість висновків відповідача щодо наявності підстав для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

При цьому, з урахуванням принципу «належного урядування», беручи до уваги, що єдиною підставою для ненадання відповідної ліцензії був виключно помилковий висновок щодо ненадання документів: акту вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, що спростовано матеріалами справи з урахуванням положень ст.18 Закону №481/95-ВР, суд доходить висновку про відсутність в даному випадку свободи розсуду суб`єкта владних повноважень, оскільки за відсутності підстав для відмови у видачі ліцензії, єдиним можливим варіантом поведінки державного органу є прийняття рішення про видачу відповідної ліцензії.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що відмова Головного управління ДПС у Київській області у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» за місцем роздрібної торгівлі пальним: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А є безпідставною та необґрунтованою, адже Товариством з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» дотримано вимог для отримання такої ліцензії. Як наслідок, оскаржуване рішення ГУ ДПС у Київській області про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 19.06.2020 №20030/10/10-36-32-03-17 за адресою торгівлі: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А підлягає скасуванню, водночас, ГУ ДПС у Київській області, з урахуванням встановлених судом обставин справи та вищенаведених висновків суду, слід зобов`язати видати ліцензію Товариству з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» на право роздрібної торгівлі паливом за адресою місця торгівлі: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення останніх.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції 0.0.1826666829.1 від 07.09.2020 р., позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 4 204,00 грн. Відтак саме вказана сума судового збору, враховуючи обсяг задоволених позовних вимог, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок відповідача

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Мельника, 43, кв. 24, код ЄДРПОУ 43549305) - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління державної податкової служби у Київській області про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 19.06.2020 №20030/10/10-36-32-03-17.

3. Зобов`язати Головне управління державної податкової служби у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а, код ЄДРПОУ 43141377) видати Товариству з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Мельника, 43, кв. 24, код ЄДРПОУ 43549305) ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за місцем роздрібної торгівлі пальним: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павленка, 29А.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІН АВТО ОІЛ» (09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Мельника, 43, кв. 24, код ЄДРПОУ 43549305) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4 204,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а, код ЄДРПОУ 43141377).

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Келеберда