Ухвала суду № 98859263, 04.08.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
500/2585/21
Номер документу
98859263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про закриття провадження у справі

Справа № 500/2585/21

04 серпня 2021 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Паряк Т.Д.

представників позивача Куш А. П., Федірко В.С.

представника відповідача Михайлюк Ю.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі справу за позовом ОСОБА_1 до Великогаївської сільської ради Тернопільського району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (надалі позивач) до Великогаївської сільської ради Тернопільського району (надалі відповідач), в якому позивач просила визнати протиправним і скасувати рішення п`ятдесят сьомої сесії сьомого скликання Великогаївської сільської ради "Про затвердження технічної документації із землеустрою" №1249 від 04.11.2020 та зобов`язати Великогаївську сільську раду повторно розглянути і затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови площею 0,2500 га, кадастровий номер 6125282400:03:001:0018, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , виготовлену в 2020 році ФОП ОСОБА_2 .

Позивач вважає, що обґрунтування відповідачем в оскаржуваному рішенні причин відмови у погодженні технічної документації ОСОБА_1 тим, що фактичне використання земельної ділянки не відповідає промірам та координатам зазначеним у відомостях Державного земельного кадастру, є безпідставним, не відповідає дійсним обставинам справи та суперечить закону. Отже, на думку позивача, оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 17.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 02.06.2021 о 10:00 год.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву до суду не подав.

02.06.2021 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 06.07.2021 о 12:00 год.

06.07.2021 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 26.07.2021 о 10:00 год.

26.07.2021 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 04.08.2021 о 15:30 год.

04.08.2021 у відкритому судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю з мотивів, наведених в позовній заяві.

Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні повністю. Зазначив, що ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.03.2021 відкрито провадження у цивільній справі №607/3884/21 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, треті особи ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Великогаївська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області про визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки. Вважає, що у даному випадку існує спір щодо встановлення меж на земельні ділянки між позивачем у даній справі ОСОБА_1 та ОСОБА_6 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пунктами 2 та 7 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

В силу положень пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала правові позиції щодо правил віднесення спорів до адміністративної юрисдикції.

Зокрема у постановах від 21.11.2018 у справі № 520/13190/17, від 27.11.2018 у справі № 820/3534/17, від 19.02.2020 у справі № 1340/3580/18 та інших Велика Палата дійшла висновків, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів."

Так, до повноважень ради належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункт 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом (пункт 5 частини 1статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачені повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин.

Згідно зі статтею 2 Земельного кодексу України (надалі, ЗК України), земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Статтею 116 ЗК України передбачено, що набуття права на землю громадянами (…) здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.

Відповідно до частини першої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Суд звертає увагу, що відповідно до статті 198 ЗК України погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами є складовою частиною кадастрової зйомки, тобто комплексу робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.

Механізм встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками визначено Інструкцією № 376.

Згідно з пунктом 1.2. цієї Інструкції, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.

Комплекс робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (пункт 2.3. Інструкції № 376).

Пунктом 3.14 Інструкції № 376 встановлено, що передача межових знаків на зберігання власнику (користувачу) земельної ділянки здійснюється за актом прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

В ході розгляду даної справи судом встановлено, що відповідно до рішення постійної комісії з питань містобудування, будівництва земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, гр. ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,25 га у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що перебували у користуванні за адресоюс. АДРЕСА_2 , у зв`язку з тим, що площа земельної ділянки не відповідає фактичним обмірам та порушує права суміжного землекористувача ОСОБА_3 . Така інформація вбачається з листа Великогаївської сільської ради від 03.11.2020 №1113.

04.11.2020 рішенням п`ятдесят сьомої сесії сьомого скликання Великогаївської сільської ради "Про затвердження технічної документації із землеустрою" №1249 відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500 га у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови за кадастровим номером 6125282400:03:001:0018, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , у зв`язку з невідповідністю фактичного використання земельної ділянки промірам та координатам зазначеним у відомостях Державного земельного кадастру.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.03.2021 відкрито провадження у цивільній справі №607/3884/21 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, треті особи ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Великогаївська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області про визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зокрема, позивач просить визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки здійсненої 02.10.2020 з кадастровим номером 61.25282400:03001:0018 площею 0,2500 га, розташованої по АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель (присадибна ділянка).

Суд зазначає, що за змістом ст. 158 ЗК України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах території територіальних громад щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, обмежень у використанні земель та земельних сервітутів, додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органу місцевого самоврядування спір вирішується у судовому порядку.

Таким чином, рішення органу місцевого самоврядування, прийняте відповідно до частин 3, 4 статті 158 ЗК України, не є остаточним і може бути переглянуте у суді.

При цьому, суд вважає, що саме про перегляд про погодження меж земельної ділянки заявлений адміністративний позов у даній справі.

Проте, захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, які виникають із цивільних, житлових, земельних відносин, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Частиною 1 статті 19 ЦПК встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Враховуючи наведені вище нормативні положення, не є публічно-правовим спір між суб`єктом владних повноважень та суб`єктом приватного права - фізичною чи юридичною особою, у якому управлінські дії суб`єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної чи юридичної особи. У такому випадку - це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб`єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.

За таких обставин, варто зазначити, що позивачем оскаржується результат розгляду його заяви відповідачем на підставі статті 152 Земельного кодексу України, тобто сам земельний спір існує не з підстав недотримання суб`єктом владних повноважень процедури розгляду його заяви, а з підстави щодо встановлення ( відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) ОСОБА_1 .

При цьому, існує не вирішений земельний спір щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125282400:03:001:0018, що перебуває у провадженні Тернопільського міськрайонного суду.

З наведеного мотиву, суд вважає, що даний спір спрямований на поновлення прав позивача у сфері земельних відносин, а тому має вирішуватися судом загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, так як дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 241, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Великогаївської сільської ради Тернопільського району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено та підписано 09.08.2021.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач - Великогаївська сільська ради Тернопільського району (місцезнаходження: вул.Галицька, 47, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область,47722 код ЄДРПОУ: 04394875).

Головуюча суддя Дерех Н.В.