
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 серпня 2021 року м. Рівне №460/9763/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення) виклику сторін, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
1.Визнати протиправною відмову відповідача у виплаті грошової допомоги позивачу, що не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка оформлена листом за вих. №8153-7812/П-02/8-1700/20 від 06.10.2020;
2.Зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу, грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до спеціального стажу роботи, який на дає право призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди: - з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчання в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура); - з 01.09.1982 по 27.02.1984 роботи артисткою камерно-інструментального ансамблю «Джерела» Рівненської обласної філармонії; - з 07.03.1984 року по 18.01.1989 року роботи артисткою-вокалісткою Черкаського хору Черкаської обласної філармонії; - з 08.02.1989 по 19.05.1993 роботи артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму»; - з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по 11.05.2020 роботи викладачем по класу бандури Клеванської музичної школи.
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що 11.05.2020 їй призначено пенсію за віком. У зв`язку із невиплатою грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», звернулася до відповідача із відповідною заявою. Однак листом від 06.10.2020 №8153-7812/П-02/8-1700/20 відповідач відмовив у виплаті вказаної допомоги, посилаючись на те, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж - 30 років, що дає право на призначення пенсії за вислугу років. Водночас, позивач вважає, що має право на отримання одноразової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком, та відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. Оскільки, не зараховані періоди трудової діяльності зараховуються до спеціального стажу роботи, що дає право призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". А тому з метою відновлення порушеного права, позивач звернувся до суду із даним позовом та просив його задовольнити.
Відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає, зазначає, що згідно з електронною пенсійною справою ОСОБА_1 , до страхового стажу, що дає право на призначення та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» можливо зарахувати період роботи позивача з 01.09.1982 по 27.02.1984 та з 07.03.1984 по 18.01.1989, що у сукупності складає - 6 років 4 місяці. Водночас, є безпідставними та таким, що не ґрунтуються на нормах законодавства обставини щодо зарахування до страхового стажу, що дає право на грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», періодів: з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчання в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура); з 08.02.1989 по 19.05.1993 роботи артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму»; з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по 11.05.2020 роботи викладачем по класу бандури Клеванської музичної школи. Враховуючи у сукупності, у відповідача відсутні підстави для нарахування вказаної вище грошової допомоги, через відсутність страхового стажу - 30 років. Таким чином, відповідач просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 04.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до копії диплома НОМЕР_1 виданого 21.06.1982, стверджується, що позивач в період з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчалася в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура)(а.с.34).
Згідно із записів трудової книжки НОМЕР_2 від 05.09.1982, ОСОБА_1 (а.с.17-18):
- з 01.09.1982 по 27.02.1984 працювала артисткою камерно-інструментального ансамблю «Джерела» Рівненської обласної філармонії;
- з 07.03.1984 по 18.01.1989 працювала артисткою-вокалісткою Черкаського хору Черкаської обласної філармонії;
- з 08.02.1989 по 19.05.1993 працювала артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму»;
- з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по даний час працювала викладачем по класу бандури Клеванської музичної школи.
Позивач звернулася до відповідача заявою від 31.08.2020 про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій.
06.10.2020 відповідач листом №8153-7812/П-02/8-1700/20 повідомив позивачу про відсутність підстав для виплати грошової допомоги, так як до страхового стажу, що дає право на призначення та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» можливо зарахувати період роботи позивача з 01.09.1982 по 27.02.1984 та з 07.03.1984 по 18.01.1989, що у сукупності складає - 6 років 4 місяці. Водночас, періоди навчання з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчання в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура) та роботи з 08.02.1989 по 19.05.1993 роботи артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму»; з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по 11.05.2020, не можуть братися до уваги для вирішення питання про наявність права на отримання грошової допомоги, через відсутність страхового стажу - 30 років(а.с.15-16).
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, на підставі п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яке оформлене листом, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України №1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
За приписами пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону №1058 особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1191 (далі - Порядок).
Відповідно до п.1 Порядку цей Порядок визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 2 Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені:
переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років»;
переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. №583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».
Пунктом 5 Порядку встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058 та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
За приписами пункту 6 Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону №1058, станом на день її призначення.
Відповідно до пункту 7 Порядку, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
З аналізу наведених норм права вбачається, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Правову позицію щодо права особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій також висловив Верховний Суд у постанові від 13.03.2018 по справі №234/13835/17, в якій зазначив, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Як вбачається з наданої відповідачем відповіді від 06.10.2020 №8153-7812/П-02/8-1700/20 повідомив позивача про відсутність підстав для виплати грошової допомоги, так як посада артистки-вокалістки ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму», відсутня у переліку посад, що дає право на виплату грошової допомоги.
З наведеними висновками відповідача суд не погоджується, з огляду на таке.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів: які в період до 1 січня 2016 року мали вислугу років на відповідних посадах не менше тривалості, передбаченої абзацом першим цього пункту; 1971 року народження і старші за наявності стажу творчої діяльності, передбаченого абзацом першим цього пункту, та після досягнення ними віку, встановленого абзацами тринадцятим - двадцять п`ятим пункту «е» цієї статті.
Отже, передумовою призначення пенсії за вислугою років артистам театрально - концертних та інших видовищних закладів, підприємств, колективів є наявність низки взаємопов`язаних обставин: робота на відповідній посаді, визначеній постановою КМУ, наявність відповідного стажу та досягнення віку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» затверджено Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку (далі - Перелік).
Так згідно п.1, 2 Переліку за наявності стажу творчої діяльності на посадах не менше 20 та 25 років відповідно мають артистки-вокалістки (солістки), солістки-бандуристки театрів опери і балету, музичних і музично-драматичних театрів, концертних організацій, телебачення і радіомовлення, оперних студій вищих навчальних закладів мистецтв, жокеї; артисти-вокалісти (солісти) театрів опери і балету, музичних і музично-драматичних театрів, концертних організацій, телебачення і радіомовлення, оперних студій вищих навчальних закладів мистецтв (крім артисток-вокалісток (солісток), вказаних у пункті 1 цього Переліку).
Суд зазначає, що за даними класифікатора посад службовці Загальносоюзного класифікатору професій робітників, посад службовців і тарифних разрядів, затвердженого постановою Державного комітету стандартів ради Міністрів СРСР від 10.11.1975 № 16, від 27.08.1986 № 016, Державного класифікатору України, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 27.07.1995 № 257, наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26.12.2005 № 375 «Про затвердження національних класифікаторів, зміни до державного класифікатора та скасування чинності державних класифікаторів», Національного класифікатора професій України, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327 визначено професіональні назви робіт: артист-вокаліст, артист-соліст, артист-соліст-інструменталіст.
Відтак, період трудової діяльності позивача, відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 від 05.09.1982, яким стверджується, що ОСОБА_1 з 08.02.1989 по 19.05.1993 працювала артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму», підлягає до зарахування до спеціального стажу, що дає право на отримання грошової допомоги.
Жодних зауважень щодо віднесення роботи позивача на посадах в період з 01.09.1982 по 27.02.1984 роботи артисткою камерно-інструментального ансамблю «Джерела» Рівненської обласної філармонії; з 07.03.1984 по 18.01.1989 роботи артисткою-вокалісткою Черкаського хору Черкаської обласної філармонії, відповідач у листі не зазначив, отже ці періоди не є спірними та повинні бути зараховані відповідачем до спеціального страхового стажу позивача. Більше того, у відзиві на позовну заяву та листі-відповіді на заяву, пенсійний орган стверджує про можливість зарахування вказаних періодів до стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги.
Також, період роботи позивача, з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по 11.05.2020, викладачем по класу бандури Клеванської музичної школи, підлягає до зарахуванню до стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, з огляду на таке.
Приписами статті 28 Закону України «Про освіту» система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Згідно зі статтею 29 Закону України «Про освіту» структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.
Статтею 12 Закону України «Про позашкільну освіту» та пунктом 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2011 року № 433 передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші). Пунктом 7 вказаного Переліку встановлено, що центр, палац, будинок, клуб художньої творчості дітей, юнацтва та молоді, художньо-естетичної творчості учнівської молоді, дитячої та юнацької творчості, естетичного виховання відносяться до позашкільних навчальних закладів.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, Переліком № 909.
Крім того, на спірні правовідносини розповсюджується також дія Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, який затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963, який відносить посаду «викладач» до педагогічних посад.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про позашкільну освіту» до приведення законів України, інших нормативно-правових актів у відповідність до цього Закону вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Безпідставним є також не зарахування періоду з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчання позивача в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура), відповідно до копії диплома НОМЕР_1 виданого 21.06.1982.
Відповідно до ч.4 ст.24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
За приписами п. «д» ч. 3 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Крім того, ч.1 ст.38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» визначено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Відповідно до копії диплома про навчання НОМЕР_1 , днем закінчення навчання у Ровенському державному музичному училищі позивача є 21.06.1982, а днем зарахування на роботу за спеціальністю є 01.09.1982, що стверджується записами трудової книжки, тобто перерва не перевищує трьох місяців.
Відтак, навчання позивача в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура), зараховується до стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги.
В межах вказаної справи суду також необхідно звернути увагу, що відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно зі ст. 101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок), визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Положеннями пункту 2, 3 Порядку встановлено, що у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 17 Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника ( п. 18 Порядку).
Частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV встановлено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Враховуючи викладене, суд вважає, що пенсійні органи повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об`єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.
Крім того відповідачем не перевірено виконання позивачкою специфічних професійних обов`язків, які з урахуванням приписів ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , положень наказу Міністерства культури і мистецтв України від 04.02.2000 № 32, яким затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 84, Діяльність у галузі драматичного мистецтва та інша розважальна діяльність) дають право на призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від назви посади, яку особа обіймала.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювала на посаді викладача по класу бандури Клеванської музичної школи, тобто в закладі комунальної форми власності на відповідній посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і має страховий стаж більш ніж 30 років на таких посадах.
Отже, в силу приписів п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач має право на грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення (яка не підлягає оподаткуванню).
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відмова відповідача щодо виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій позивачу є протиправною, а порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання протиправною відмову відповідача у виплаті грошової допомоги позивачу, що не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка оформлена листом за вих. №8153-7812/П-02/8-1700/20 від 06.10.2020 та зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу, грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до спеціального стажу роботи, який на дає право призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди: - з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчання в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура); - з 01.09.1982 по 27.02.1984 роботи артисткою камерно-інструментального ансамблю «Джерела» Рівненської обласної філармонії; - з 07.03.1984 року по 18.01.1989 року роботи артисткою-вокалісткою Черкаського хору Черкаської обласної філармонії; - з 08.02.1989 по 19.05.1993 роботи артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму»; - з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по 11.05.2020 роботи викладачем по класу бандури Клеванської музичної школи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій щодо відмови позивачу визнання у виплаті грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до приписів ст.139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок його бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у виплаті грошової допомоги ОСОБА_1 , що не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка оформлена листом за вих. №8153-7812/П-02/8-1700/20 від 06.10.2020
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 , грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій на момент її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", періоди: з 01.09.1978 по 21.06.1982 навчання в Ровенському державному музичному училищі по спеціальності народні інструменти (бандура); з 01.09.1982 по 27.02.1984 роботи артисткою камерно-інструментального ансамблю «Джерела» Рівненської обласної філармонії; з 07.03.1984 по 18.01.1989 роботи артисткою-вокалісткою Черкаського хору Черкаської державної обласної філармонії; з 08.02.1989 по 19.05.1993 роботи артисткою-вокалісткою ансамблю пісні і танцю Будинку культури колгоспу «Зоря комунізму»; - з 01.09.1992 по 13.08.2018 та з 15.08.2018 по 11.05.2020 роботи викладачем по класу бандури Клеванської дитячої музичної школи.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076) судовий збір на суму 840,80грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 06 серпня 2021 року
Суддя Д.П. Зозуля