
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/3956/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про визнання протиправним, скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:
- визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 19.05.2020 р. №11-8368/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким ОСОБА_1 відмовлено у видачі дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства;
- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населених пунктів.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 14.04.2020 р. позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ - 01.03.), яка знаходиться на території Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520386800:02:000:9066. За результатами розгляду заяви наказом від 19.05.2020 р. №11-8374/14-20-СГ відповідачем відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою. Відмови мотивовані тим, що наказом Головного управління Держгеокадастру у кіровоградській області, земельна ділянка вказана у заяві, включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах, а тому, відповідно до ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, вона не може бути відчужена до завершення торгів. Представник позивача вказує, що викладені в оскаржуваному наказі мотиви для відмови не містять жодної з передбачених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Отже, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з непередбачених законом підстав відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності. Представник позивача зауважує, що частина 3 статті 134 Земельного кодексу України передбачає, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Представник позивача зазначає, що 16.01.2018 р. відповідач прийняв наказ «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах», відповідно до якого, відповідач вказує, що спірна земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок, призначених для продажу права на них на земельних торгах. Позивач реалізуючи своє право на безоплатну передачу у власність земельної ділянки звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, до вказаного клопотання додано копії посвідчення учасника бойових дій та довідки про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції. Представник позивача вважає, що оскільки земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до 19-20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дія вищевказаного наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 16.01.2018 р. не розповсюджується на позивача, який має статус учасника бойових дій. Більш того, представник позивача звертає увагу, що при прийнятті вказаного наказу від 16.01.2018 р., положення ч.3 ст.134 Земельного кодексу України були чинними та обов`язковими для виконання суб`єктами владних повноважень.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову (а.с.38-43). Відповідач зазначає, що оскільки бажану земельну ділянку площею 2,00 га позивач хоче отримати за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3520386800:02:000:9066 площею 20,0000 га, яка ще до звернення позивача була включена до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, що підтверджується наказом Головного управління від 16.01.2018 р. №50 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах. Відповідач зауважує, що законодавцем обумовлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. А тому вирішальним фактором є саме включення земельної ділянки до переліку земель. Які виставлені на земельні торги.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.27).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (а.с.32-33).
26.11.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.59).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
21.04.2020 р. ОСОБА_2 від імені ОСОБА_1 подано до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області клопотанням від 14.04.2020 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення згідно КВЦПЗ - 01.03.), яка знаходиться на території Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області за межами населених пунктів за рахунок земельної ділянки з кадастровим №3520386800:02:000:9066 (а.с.12-13, 137-138). До клопотання додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (а.с.14); копії паспорта та ідентифікаційного номера (а.с.19-18); копії посвідчення учасника бойових дій та довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції (а.с.19-20).
Наказом від 19.05.2020 р. №11-8368/14-20-СГ Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Ульянівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, земельна ділянка вказана у заяві, включена до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах, а тому, відповідно до ч.3 ст.136 Земельного кодексу України, вона не може бути відчужена (передана у власність/користування) до завершення торгів (а.с.24).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З огляду на п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Тобто, на час розгляду клопотання позивача, суб`єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності було Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Водночас, частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті..
Згідно з ч.2 ст.135 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.135 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
З огляду на ч.ч.1, 2 ст.136 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
При цьому, частиною 3 статті 136 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Отже, законодавцем обумовлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, а тому вирішальним фактором є саме включення земельної ділянки до переліку земель, які виставлені на земельні торги.
Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними в постанові від 29.05.2019 р. у справі №2040/7204/18 (провадження №К/9901/1476/19).
Оскаржуваний наказ мотивований включенням земельної ділянки на яку претендує позивач до переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах
Так, наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 16.01.2018 р. №50 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права на них на земельних торгах» включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах земельні ділянки згідно додатку, зокрема, земельну ділянку кадастровий номер 520386800:02:000:9066 площею 20,0000 га на території Ульянівської сільської ради Олександрійського району (а.с.45-47).
Позивач вважає, що оскільки відповідно до ч.3 ст.134 Земельного кодексу України законодавець визначив учасників бойових дій як осіб, що мають пільгове становище серед інших громадян та відповідно дія загальних положень про земельні торги на них не розповсюджується.
Суд враховує, що частиною 3 статті 134 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 - 21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, зазначеною нормою гарантовано право безоплатного набуття учасниками бойових дій земельних ділянок без проведення земельних торгів. Однак, частина 3 статті 134 Земельного кодексу України, у відповідній редакції, не встановлювала обов`язок виключення земельних ділянок з переліку земельних ділянок права на які виставляються на земельні торги, у випадку надходження заяв (клопотань) учасників бойових дій відносно таких земельних ділянок.
Судом встановлено, що клопотання позивача про передачу земельної ділянки у власність подано до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у 2020 році, тобто після того, як земельна ділянка з кадастровим номером 520386800:02:000:9066 була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права на них на земельних торгах.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги, що на час подання від імені ОСОБА_1 клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у власність, а також на час розгляду відповідачем такого клопотання, відповідна земельна ділянка наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області 16.01.2018 р. №50 включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 19.05.2020 р. №11-8368/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» є обґрунтованим, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26) про визнання протиправним, скасування наказу та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 06 серпня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт