Рішення № 98855902, 06.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2021
Номер справи
200/6933/21
Номер документу
98855902
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2021 р. Справа№200/6933/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2, код ЄДРПОУ 00063928) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про анулювання ліцензії НОМЕР_3 від 27.01.2012,-

В С Т А Н О В И В:

04 червня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі-позивач, Національна рада) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про анулювання ліцензії НОМЕР_3 від 27.01.2012.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Національна рада є компетентним державним органом у сфері регулювання діяльності телебачення і радіомовлення. За результатами моніторингу програм, які ФОП ОСОБА_1 надає у складі програмної послуги встановлено порушено частини 5 статті 42 Закону України «Про телебачення та радіомовлення», у зв`язку з чим, рішенням від 05.12.2019 призначено позапланову перевірку відповідача. Уповноваженим на здійснення перевірки працівником Національної ради 26.12.2019 встановлено відсутність ліцензіата ФОП ОСОБА_1 за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії ( АДРЕСА_1 ), що є відмовою ліцензіата у проведенні перевірки, відповідно до абзацу шостого пункту 15 розділу ІІІ Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, яка затверджена рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 08.02.2012 №115 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.02.2012 №313/20626. Відповідно до п. г ч. 5 ст. 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання. Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Зазначена ухвала надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак до суду повернувся конверт з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» (арк. справи 37), що з огляду на положення статей 126, 251 КАС України є належним повідомленням учасника справи про розгляд справи.

Правом на подання відзиву відповідач не скористався.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивачем видано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 ліцензію на мовлення серії НОМЕР_2 від 27.01.2012 (арк. справи 6-14).

За результатами моніторингу програм, які ФОП ОСОБА_1 надає у складі програмної послуги, здійсненого 22.10.2019, зафіксовано порушення загальної концепції добору програм для ретрансляції: змінено загальну кількість програм для ретрансляції: за ліцензією-63 програми, фактично-70 програм, не ретранслюються 7 програм, передбачені ліцензією, ретранслюються 30 програм, не передбачені ліцензією, що є ознакою порушення умов ліцензії та вимог ч. 5 ст. 42 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Рішенням Національної ради від 05.12.2019№ 2060) призначено позапланову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 (арк. справи 17-18), про що повідомленого останнього листом №16 від 18.12.2019 (арк. справи 20).

Наказом першого заступника голови Національної ради від 12.12.2019 №5а/445 доручено представнику Національної ради у Донецькій області26.12.2019 провести позапланову виїзну перевірку діяльності ФОП ОСОБА_1 (арк. справи 19). 26.12.2019 ФОП ОСОБА_1 за місцезнаходженням, вказаному у ліцензії, не виявилось.

Представником Національної ради у Донецькій області складено акт про відмову в проведенні перевірки провайдера програмної послуги від 26.12.2019 (арк. справи 21-22).

28.04.2021 Національною радою у зв`язку із відмовою ліцензіата від проведення перевірки на підставі п. г ч. 5 ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення" прийнято рішення №509 (протокол №12) щодо звернення до суду про анулювання ліцензії на ФОП ОСОБА_1 НОМЕР_3 від 27.01.2012 (арк. справи 15-16).

На підставі зазначеного рішення позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Спеціальним Законом, що регулює відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України є Закон України "Про телебачення і радіомовлення" 21.12.1993 №3759-XII (далі - Закон №3759-XII).

За приписами ч. 1 ст. 23 Закону №3759-XII, ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" від 23.09.1997 №538/97-ВР (далі - Закон №538/97-ВР).

Статтею 1 Закону №538/97-ВР встановлено, що Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами

Відповідно до ст. 18 Закону №538/97-ВР ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада. Ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом дозвільного характеру, що надає право ліцензіату вести телерадіомовлення. Порядок ліцензування телерадіомовлення визначається Законом України "Про телебачення і радіомовлення".

Відповідно до абз.1, 11 ч.1 ст.13 №538/97-ВР Національна рада здійснює: нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону.

Згідно ч.1 ст. 70 Закону №3759-XII Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог: законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення

Таким чином, суд приходить до висновку, що до повноважень Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення відноситься здійснення нагляду за дотриманням законодавства у галузі телерадіомовлення та у разі виявлення порушень - застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону.

Статтею 1 Закону №3759-XII встановлено, що ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.

Статтею 27 Закону №3759-XII визначено, що ліцензія на мовлення видається не пізніше ніж у десятиденний строк після прийняття Національною радою рішення про видачу ліцензії за умови сплати ліцензійного збору і є єдиною законною підставою на право мовлення.

Форма ліцензії на мовлення встановлюється Національною радою відповідно до вимог цього Закону.

У ліцензії на мовлення вказуються: а) назва телерадіоорганізації, її реквізити та інші вихідні дані (логотип, позивні, емблема тощо); б) місцезнаходження організації; в) вид мовлення та територія розповсюдження програм згідно з додатком до ліцензії; г) загальні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі (для багатоканальних телемереж вказується оператор телекомунікацій); ґ) періодичність, час, обсяги та сітка мовлення; е) дата набрання ліцензією чинності; є) строк дії ліцензії.

Обов`язковими додатками до ліцензії на мовлення є: програмна концепція мовлення; організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов`язання, взяті організацією-ліцензіатом під час конкурсного відбору або під час розгляду її заяви Національною радою при отриманні ліцензії на позаконкурсних засадах; докладні характеристики каналу мовлення, мережі мовлення, багатоканальної телемережі: частота (частоти), місцезнаходження та потужність передавача (передавачів), територія розповсюдження програм, місцезнаходження головної станції багатоканальної телемережі, максимальна кількість каналів (ресурс) багатоканальної телемережі, територія розташування (прийому) багатоканальної мережі; відомості про засновника (співзасновників), власника (співвласників) телерадіоорганізації-ліцензіата та пов`язаних осіб, які були зазначені у заяві про видачу (продовження строку дії) ліцензії на мовлення; відомості про склад управлінських та/або наглядових органів телерадіоорганізації-ліцензіата: керівника організації, склад ради директорів, склад наглядової ради тощо (для кожної з осіб - прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті).

Визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов`язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення.

Умови ліцензії визначаються Національною радою за погодженням з претендентами на отримання ліцензії в порядку, визначеному цим Законом, та затверджуються рішенням Національної ради.

Ліцензіат зобов`язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.

Реалізація Національною радою своїх наглядових повноважень здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (затвердженої рішенням Національної ради від 08 лютого 2012 року за № 115, у редакції рішення Національної ради № 2127 від 09 листопада 2017 року (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2017 року за № 1468/31336 та 05 грудня 2018 року за № 1468/31336 (надалі - Інструкція).

Пунктом 3 розділу III даної Інструкції чітко визначені підстави для здійснення позапланових перевірок, серед яких, зокрема, виявлення Національною радою під час проведення моніторингу телерадіопрограм, а також програм, що надаються у складі програмної послуги, ознак порушення ліцензіатом вимог законодавства та/або умов ліцензії.

З наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що моніторинг програм для ретрансляції у багатоканальній телемережі здійснений представником Національної ради Донецької області Шах Н.І (арк. справи 23).

Суд звертає увагу, що Моніторинг - комплекс заходів, спрямованих на фіксацію і аналіз мовлення або програмної послуги, який здійснюється шляхом запису, перегляду (прослуховування) телерадіопрограм, що розповсюджуються ліцензіатами; Акт моніторингу - службовий документ, складений уповноваженою особою Національної ради, в якому відображаються результати моніторингу.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що акт моніторингу ефіру позивача за 22.10.2019 складено уповноваженою особою Національної ради у передбачений законом спосіб, а тому враховуючи викладене, виявлення ознак порушення під час здійснення моніторингу є законною підставою для здійснення позапланової перевірки, а також передусім для призначення позапланової перевірки.

Планові та позапланові перевірки проводяться на підставі рішення Національної ради. У рішенні Національної ради про призначення позапланової перевірки зазначають найменування або прізвище, ім`я, по батькові ліцензіата, щодо якого буде проводитися перевірка, підстава для призначення перевірки та предмет перевірки /пункт 5 розділу III Інструкції/.

На підставі рішення Національної ради про призначення перевірки видається наказ про призначення перевірки, в якому зазначають найменування або прізвище, ім`я, по батькові ліцензіата, щодо якого буде проводитися перевірка, підстави для призначення перевірки та предмет перевірки. Наказ підписує голова Національної ради (особа, яка виконує його обов`язки) /пункт 6 розділу III Інструкції/.

Суд зазначає, що рішення Національної ради від 05.12.2019 №2060, яким призначено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 , відповідає вимогам пункту 5 розділу III Інструкції.

Також, наказ голови Національної ради від 12.12.2019 №5а/445містить всі необхідні реквізити, що обумовлені пунктом 6 розділу III Інструкції.

Доказів оскарження вказаного наказу сторонами суду не надано.

Пунктом 15 розділу III Інструкції передбачено, що відмова ліцензіата у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту "г" частини п`ятої статті 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається: відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, визначеним у ліцензії.

У разі настання однієї або більше обставин, передбачених цим пунктом, складається акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації/ провайдера програмної послуги (додаток 1).

Як встановлено судом, відповідача повідомлено про перевірку листом №16 від 18.12.2019 засобами електронного зв`язку.

Оскільки, станом на 26.12.2019 (день складання акта), відповідач не знаходився за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії:Донецька область, м. Новогродівка, вул. Перемоги,1, позивачем складено акт про відмову в проведенні перевірки провайдера програмної послуги.

Отже, у зв`язку із зазначеними обставинами, а також у зв`язку із прийняттям 28.04.2021відповідного рішення,Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення звернулася до суду із позовом про анулювання ліцензії.

Порядок анулювання ліцензії на мовлення визначений статтею 37 Закону №3759-XII.

Відповідно до п. г ч. 5 ст. 37 Закону №3759-XII Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі: факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України.

Таким чином, позивач в силу пункту 15 розділу III Інструкції звернувся до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту "г" частини п`ятої статті 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Враховуючи встановлені обставини у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 2, код ЄДРПОУ 00063928) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про анулювання ліцензії НОМЕР_3 від 27.01.2012, - задовольнити повністю.

Анулювати ліцензію провайдера програмної послуги НОМЕР_3 від 27.01.2012, видану фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 06 серпня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко