
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2021 р. Справа№234/6134/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії -
УСТАНОВИВ:
У травні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - УПСЗ, відповідач), в якому просить стягнути 50000,00 грн, стягнення 100000,00 грн моральної шкоди; зобов`язати УПСЗ навести законний порядок у частині надання субсидії в майбутньому.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається протиправну відмову відповідача в наданні субсидії. Посилається на відсутність у нього заборгованості за теплопостачання.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 17 травня 2021 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії вирішено передати на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.06.2021 прийнято адміністративну справу до провадження, позову заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 22 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази. Також зазначає, що заяви в міську комісію по розгляду питань, пов`язаних з наданням житлових субсидій зі зверненням призначити позивачу житлову субсидію на понаднормову площу житла до управління від ОСОБА_1 не надходило.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 24.05.2019 управлінням прийнято рішення про не призначення позивачу субсидії з травня 2019 року у зв`язку з наявністю заборгованості по оплаті за житлово-комунальні послуги понад місяць.
Позивач подав письмові пояснення (відповідь на відзив) від 12.07.2021, в якій посилається на відсутність у нього заборгованостей. Крім того, з цих пояснень випливає, що борг у позивача з`явився у зв`язку з наданням субсидії на площу 48,3 кв.м., а не на всю площу 63,5 кв.м.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 подав заяву від 09.12.2015 про призначення житлової субсидії, у заяві наведені відомості тільки про позивача.
У наступному відповідач приймав рішення про призначення позивачу субсидії (останнє рішення від 16.04.2019), в яких зазначено, що опалювальна площа 63,5 кв.м., площа, на яку призначається субсидія 48,87 кв.м.
Рішенням УПСЗ від 24.05.2019 позивачу не призначена субсидія з травня 2019 року у зв`язку з наявністю боргу по оплаті за житлово-комунальні послуги.
Відповідачем надані до суду копії: - довідки Краматорського управління по газопостачанню та газифікації Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» від 16.05.2019, в якій зазначено, що станом на 01.05.2019 позивач мав прострочену понад один місяць заборгованість у розмірі 1138,97 грн; - довідки КВП «Краматорський водоканал» від 06.05.2019, в якій зазначено, що позивач станом на 01.05.2019 мав прострочену понад один місяць заборгованість у розмірі 974,05 грн; - довідки ПЕ «Краматорскмежрайтеплосеть» від 06.05.2019, в якій зазначено, що позивач станом на 01.05.2019 мав прострочену понад один місяць заборгованість у розмірі 5033,08 грн (усього заборгованість 5402,47 грн.
Отже, у відповідача були відомості про те, що позивач мав заборгованість за житлово-комунальні послуги понад місяць. При цьому, не тільки за теплопостачання.
У складеному відповідачем акті від 22.04.2020 № 283-20 зазначено, що під час перевірки виявлено, що до складу сім`ї позивача входить член родини, яка не зареєстрована за адресою домогосподарства, ОСОБА_2 (актовий запис про шлюб № 261 від 12.06.2018). Нової заяви та декларації для призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг позивач не надав.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (далі - Закон №1875-IV) визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Пунктом 5 ч. 2 статті 7 Закону № 2189-VIII установлено, що індивідуальний споживач зобов`язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні приписи були передбачені Законом України від 24 червня 2004 року №1875-IV "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до пп. 5 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення № 848), у редакції, чинній на момент не призначення позивачу субсидії, установлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
При цьому, останнім абзацом п. 6 Положення № 848 передбачено, що житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Крім того, п. 16 Положення № 848, у редакції, чинній на момент не призначення позивачу субсидії, установлено, що в разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому випадку призначається з місяця, наступного за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.
Отже, держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг, на умовах та у порядку, визначеному Положенням №848. У свою чергу на громадян, яким призначено субсидію, покладається обов`язок щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Громадяни, які вже отримали субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг мають право її отримати на наступний період за умови відсутності простроченої заборгованості понад місяць за отримані житлово-комунальні послуги. При цьому, законодавцем визначено можливість призначення субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії, у разі якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію.
З приписів Положенням №848 випливає, що для відмови у призначенні субсидії або скасування раніше призначеної субсидії достатньо лише надходження до органу, що призначає субсидії, подання комунального підприємства про наявність заборгованості понад місяць. При цьому, Положенням №848 не зобов`язано органи, що призначають субсидії, перевіряти достовірність відомостей про наявність боргу, вказаних у подання комунальних підприємств. У розумінні Положення №848 сам факт надходження такого подання до органу, який призначає субсидії, є підставою для скасування субсидії або відмови у її призначенні. Разом із тим, отримувачу субсидії Положенням надано можливість підтвердити відсутність боргу шляхом надання відповідних платіжних документів або документів на підтвердження виникнення виняткових випадків, пов`язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність порушень відповідачем норм діючого законодавства при не призначенні позивачу субсидії з травня 2019 року у зв`язку з наявністю заборгованості по оплаті за житлово-комунальні послуги понад місяць.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені у постанові 9 червня 2021 року у справі № 524/8130/17.
Також суд зазначає, що з постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», у редакції, чинній на момент призначення позивачу субсидії, випливає, що соціальна норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для позивача складала 48,87 кв.м.
Відповідно до п. 5 Положенням №848, у редакції, чинній на момент призначення позивачу субсидії, в окремих випадках за рішеннями комісій, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - комісії), житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла (далі - понаднормова площа житла).
Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства. Конкретні розміри загальної площі, на яку призначається житлова субсидія (з урахуванням понаднормової), зазначаються в рішенні комісії.
До суду не надано доказів звернення позивача до вказаної комісії щодо призначення субсидії на понаднормову площу. Також до суду не надано відомостей щодо наявності відповідного рішення відносно позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність порушень в рішеннях, діях або бездіяльності УПСЗ (у межах заявлених позивачем позовних вимог), а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Крім того, суд зазначає, що КАС України не встановлює можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов`язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ідентифікаційний код: 25953617, 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складене 9 серпня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков