Рішення № 98855818, 09.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
200/6846/21
Номер документу
98855818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2021 р. Справа№200/6846/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.12.2020 № 277 про відмову в призначенні пенсії, про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31.03.2021 № 5/44 в частині відмови в підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за списком № 2 з 01.01.1989 по 31.12.1990, з 22.08.1992 по 15.06.1995; зобов`язання повторно розглянути заяву від 03.12.2020 № 10877 про призначення пенсії та зарахувати до пільгового стажу за списком № 2 періоди роботи з 01.01.1989 по 31.12.1990, з 22.08.1992 по 01.02.1994.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачем 1 безпідставно зазначено про необхідність вирішення комісією з питань підтвердження стажу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області питання зарахування до пільгового стажу спірних періодів роботи, оскільки така потреба може виникати у випадку, коли підприємство, на роботі в якому набуто такий стаж, ліквідовано, однак при цьому недостатньо записів про таку роботи особи у трудовій книжці, яка є основним документом про стаж. Водночас, трудова книжка позивача містить належним чином оформлені записи про його роботу з 11.03.1987 по 15.06.1995 у Дослідному господарстві «Садове» газоелектрозварником 5 розряду із посиланнями на відповідні накази про прийняття позивача на роботу за значеною посадою та звільнення з неї. Вказане підтверджується також архівною довідкою від 09.11.2020 № 19-07-08/1186, яка надавалась відповідачу. Позивач вважає протиправними врахування до пільгового стажу лише частини періоду його роботи з 11.03.1987 по 15.06.1995, вважає, що описка у документі про заробітну плату тридцятирічної давності не може бути підставою неврахування частини періоду роботи. Позивач зазначив, що в наказі про атестацію робочих місць від 24.02.1994 зазначено про те, що професія електрозварювальника не атестована і працівники не мають права на пільгове пенсійне забезпечення з 01.02.1994,однак при цьому відповідач 2 не зараховує до пільгового стажу період роботи з 22.08.1992.

Відповідач 1 відзив на позов суду не надав.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов. Вказав, що прийняти надані позивачем Бахмутсько-Лиманському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області довідки по Дослідному господарству «Садове» не виявлялось можливим, оскільки документи по ліквідованому підприємстві необхідно направляти на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. До пільгового стажу позивача за списком № 2 не враховано періоди роботи з 01.01.1989 по 31.12.1990, з 22.08.1992 по 01.02.1994, встановленого під час розгляду заяви позивача пільгового стажу недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відтак, позивач набуде право на пенсію у 60 років за наявності страхового стажу 35 років.

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зауважило на тому, що управління є правонаступником прав та обов`язків Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у зв`язку з реорганізацією останнього, у зв`язку з чим Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є належним відповідачем щодо вимог позивача адресованих Бахмутсько-Лиманському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 12.07.2021 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 27.07.2020, витребувано з відповідача додаткові докази у справі.

Через неявку належним чином повідомлених про розгляд справи сторін до судового засідання 27.07.2020 на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подальший розгляд справи здійснювався судом в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 03.12.2020 звернувся до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії. До заяви про призначення пенсії позивач додав: довідку про РНОКПП, паспорт, трудову книжку, анкету, військовий квиток, диплом, довідку про банківський рахунок, довідки про заробітну плату до 01.07.2000 та довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, архівні довідки, накази про атестацію робочих місць, ОК-5.

Рішенням Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.12.2020 № 277 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу. За змістом викладеного в рішенні, під час обчислення стажу роботи не враховані відомості довідок архівного відділу № 19-07-08/1186, 19-07-08/1187, 19-07-08/1196 та 19-07-08-1177 від 09.11.2020 по дослідному господарству «Садове», оскільки документи по ліквідованому підприємстві необхідно направляти на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Період роботи позивача у дослідному господарству «Садове» з 11.03.1987 по 15.06.1995 до пільгового стажу не враховано. Страховий стаж позивача на час розгляду заяви про призначення пенсії становив 28 років 6 місяців 5 днів, пільговий стаж - 3 роки 5 місяців 26 днів.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31.03.2021 № 5/44 відмовлено позивачу у підтвердженні на пільгових умовах за списком № 2 періодів роботи з 01.01.1989 по 31.12.1990 у зв`язку з тим, що у відомостях про нараховану заробітну плату посадою позивача визначено «робочий», що не передбачена Списком № 2 як така, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та період роботи з 22.08.1992 по 15.06.1995 у зв`язку з тим, що посада газоелектрозварника не атестована згідно з наказом від 24.02.1994 № 21.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.

Відповідно до п. 1.9 цього Порядку у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку також передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За п. 20 цього Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Прийнятий відповідно до пункту 20 Порядку № 637 Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 (далі - Порядок № 18-1).

Відповідно до п. 11 цього Порядку для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати. Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.

Згідно з п. 15 Порядку № 18-1 рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць, постанова № 442 відповідно), та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації) визначено порядок проведення атестації робочих місць на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

При вирішенні питання правомірності відмови позивачу у призначенні пенсії суд виходить із змісту документів, що розглядалися відповідачами, оцінка правомірності рішень здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості наведених в них підстав неврахування певних періодів роботи позивача у складі спеціального стажу.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 містить записи №№ 8-10 про роботу позивача в Дослідному господарстві «Садове» в період з 11.03.1987 по 15.06.1995 на посаді газоелектрозварника 5 розряду.

Рішенням Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.12.2020 № 277 відмовлено позивачу у призначенні пенсії, не прийнято до уваги відомості наданих позивачем архівних довідок по Дослідному господарству «Садове», оскільки підприємству що їх видало ліквідовано, наведені довідки слід направляти на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. В свою чергу, рішенням цієї Комісії від 31.03.2021 № 5/44 відмовлено позивачу у підтвердженні на пільгових умовах за списком № 2 періодів роботи з 01.01.1989 по 31.12.1990 у зв`язку з тим, що у відомостях по нарахуванню заробітної плати вказана посада «робочий», що не передбачена Списком № 2, та з 22.08.1992 по 15.06.1995 у зв`язку з тим, що посада газоелектрозварника не атестована згідно з наказом від 24.02.1994 № 21.

Суд зауважує, що пунктом 20 Порядку № 637 визначені особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу.

Отже, підтвердження пільгових періодів роботи у разі відсутності правонаступника підприємства - роботодавця на умовах Порядку № 18-1 відбувається у разі недостатності відомостей трудової книжки для підтвердження зайнятості особи на роботах, що надають право на призначення пенсії на особливих умовах.

У рішеннях відповідачів, водночас, не зазначено, з яких підстав період роботи позивача з 01.01.1989 по 31.12.1990 неможливо врахувати за відомостями трудової книжки, яка містить запис про роботу позивача в цей час на посаді газоелектрозварника.

Посада електрозварника (розділ XXXII «Загальні професії») віднесена до Списку 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, що діяв протягом вказаного періоду роботи позивача.

З огляду на вказане, посилання комісії на неможливість зарахування періоду роботи позивача з 01.01.1989 по 31.12.1990 до його пільгового стажу через зазначення у відомостях по нарахуванню заробітної плати посади «робочий», яка не передбачена Списком № 2, суд не приймає, оскільки трудова книжка позивача містить запис про його роботу в цей час за посадою, що віднесена до Списку 2.

Крім цього, відповідно до архівної довідки Бахмутської міської ради від 09.11.2020 № 19-07-05/1186, в архіві містяться накази з кадрових питань, в яких зазначено, що з 11.03.1987 позивача на підставі наказу № 14-к від 10.03.1987 прийнято газоелектрозварником, а з 15.06.1995 згідно наказу від 21-к від 19.06.1995 звільнено за власним бажанням.

Суд вказує, що зазначене відповідає відомостям трудової книжки позивача. Відомості про переведення, прийняття позивача на іншу роботу, наприклад робітником, зокрема, в період з 01.01.1989 по 31.12.1990 в матеріалах справи відсутні.

Стосовно незарахування до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 22.08.1992 по 15.06.1995 у зв`язку з тим, що посада газоелектрозварника не атестована згідно з наказом від 24.02.1994 № 21 суд зазначає таке.

26.01.1991 Кабінетом Міністрів СРСР прийнято постанову № 10 про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, згідно з п.п. 2, 3 якої вказано забезпечити застосування Списків № 1 та № 2 з урахуванням атестації робочих місць, а керівникам підприємств, організацій вказувалось провести атестацію робочих місць і вжити необхідних заходи до поліпшення умов праці.

Постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Таким чином, з 21.08.1992 для віднесення посади до Списків № 1 та № 2 та врахування періоду роботи особи на цій посаді до пільгового стажу вимагається атестація таких робочих місць, яка відповідно до приписів вказаних нормативно-правових актів проводиться не рідше одного разу на 5 років.

З архівної довідки від 09.11.2020 № 19-07-05/1186 вбачається, що Дослідне господарство «Садове» було підзвітне Артемівській дослідній станції розсадництва та, в цілому, Українській академії аграрних наук.

Так, наказом від 24.02.1994 № 21 Донецького філіалу Українського науково-дослідницького інституту садівництва Української академії аграрних наук за результатами атестації робочих місць встановлено, що, крім інших, газоелектрозварники (23200000-19756) зайняті на шкідливих роботах менш ніж 80 % робочого часу, у зв`язку з чим їм не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення (п. 4).

Водночас, у п. 5 цього Наказу вказано, що працівникам цієї категорії робота за вказаною професією не надає право на пільгове пенсійне забезпечення з 01.02.1994.

При цьому, за висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 та № 2, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах навіть у разі непроведення атестації робочого місця з вини власника на таких підприємствах. Непроведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Посада електрозварника, зайнятого на різці і ручній зварці, на полуавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах з застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки (23200000-19756, розділ XXXIII «Загальні професії») віднесена до Списку 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, що діяв протягом вказаного періоду роботи позивача.

З урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду позивач не може нести відповідальність за непроведення атестації робочого місця, при цьому, при проведенні атестації його посади в наказі про результати її проведення від 24.02.1994 № 21 зазначено, що особи, які перебувають на посаді газоелектрозварника не мають права на пільгове пенсійне забезпечення лише з 01.02.1994.

Відомостей про те, що у період з 22.08.1992 по 31.01.1994 позивач працював менше 80 % робочого часу матеріали справи не містять.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення комісії від 31.03.2021 № 5/44 в частині відмови у підтвердженні позивачу періоду роботи на пільгових умовах за списком № 2 з 22.08.1992 по 31.01.1994 є протиправним та підлягає скасуванню, цей період його роботи має бути врахованих до пільгового стажу, а відповідні позовні вимоги підлягають задоволенню.

Зважаючи, що під час прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії відповідачем 1 не дотримано обов`язку по вирішенню питання про призначення пенсії на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, стаж позивача обчислено не вірно, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.12.2020 № 277 про відмову позивачу в призначенні пенсії та про зобов`язання повторно розглянути його заяву від 03.12.2020 № 10877 про призначення пенсії.

Зважаючи на таке, суд дійшов висновку, що наведені документи у своїй сукупності свідчать про протиправність рішення комісії від 31.03.2021 № 5/44 в частині відмови в підтвердженні періоду роботи позивача на пільгових умовах за списком № 2 з 01.01.1989 по 31.12.1990, наявності підстав для його скасування в цій частині та зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 01.01.1989 по 31.12.1990.

При вирішенні питання, кого з відповідачів слід зобов`язати врахувати до пільгового стажу позивача певні періоди роботи суд виходить із того, що у відзиві на позов відповідачем 2 зауважено, що він є правонаступником прав та обов`язків Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у зв`язку з реорганізацією останнього шляхом приєднання, у зв`язку з чим просив замінити відповідача з територіального управління на головне.

Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області належить до кола відповідачів у цій справі від початку її розгляду, а відтак заявлене клопотання задоволенню не підлягає у зв`язку з недоцільністю такої заміни.

Разом із цим, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 925 передбачено проведення реорганізації деяких територіальних органів Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком. У додатку визначено, що Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області приєднане до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів визначений Порядком здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074.

Згідно із п. 6 зазначеного Порядку, у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Пунктом 8 Порядку № 1074 передбачено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

За таких обставин, беручи до уваги, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області набуті права та обов`язки Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, є підстави для зобов`язання у цій справі саме Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вчиняти певні дії на користь позивача.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 908 грн, який суд вважає за можливе покласти на відповідача в повному обсязі.

На підставі положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.12.2020 № 277 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31.03.2021 № 5/44 в частині відмови ОСОБА_1 в підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за списком № 2 з 01.01.1989 по 31.12.1990, з 22.08.1992 по 31.01.1994.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути ОСОБА_1 заяву від 03.12.2020 № 10877 про призначення пенсії та зарахувати до пільгового стажу за списком № 2 періоди роботи з 01.01.1989 по 31.12.1990, з 22.08.1992 по 31.01.1994.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ;

Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач 1) - код ЄДРПОУ 42172734, місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35;

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 2) - код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3.

Суддя А.С. Михайлик