
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2021 року Справа № 160/8042/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «САХАРА ЛТД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
20.05.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «САХАРА ЛТД» (вул. Кірова, буд. 12, корпус 3, офіс 223, м. Кам`янське, 51900, код ЄДРПОУ 39430993) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), у якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: №2510289/39430993 від 30.03.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №139 від 16.02.2021 року та №2510304/39430993 від 30.03.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №116 від 18.03.2021 року;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №139 від 16.02.2021 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «САХАРА ЛТД» в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №116 від 18.03.2021 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «САХАРА ЛТД» в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовна заява обґрунтована тим, що оскаржувані рішення не відповідають критеріям вмотивованості, чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що породжує його неоднозначне трактування та впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень. Так, в рішеннях відсутнє зазначення, які саме документи необхідно було надати позивачу при відмові в реєстрації податкової накладної. Після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, в яких відсутній конкретний перелік документів, що необхідно надати, позивачем було надано пояснення та копії договору, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, підтвердження оплати, оборотно-сальдову відомість по рахунку 631, акти звіряння взаєморозрахунків, документи, що підтверджують походження продукції та відповідну матеріально-технічну базу, тощо. В рішення про відмову в реєстрації податкових накладних у якості підстави такої відмови податковим органом зазначено ненадання платником податків копій документів, однак, не було зазначено яких саме документів не надавав позивач. Натомість, в пункті «Додаткова інформація» податковим органом зазначено про відсутність документів щодо зберігання та транспортування товару, платіжних доручень, банківських виписок, сертифікатів якості, рахунку 631, тощо, які, в свою чергу, надавались до ГУ ДПС у Дніпропетровській області разом з поясненнями, але не були прийняті до уваги відповідачем-1. У зв`язку з зазначеним, позивачем було подано відповідну скаргу та додано до неї всі належні документи, що підтверджують реальність операцій, однак, скаргу було залишено без задоволення, а рішення про відмові реєстрації податкових накладних – без змін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
11.06.2021 року представником ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Відповідач-1) надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 просить відмовити у задоволенні позовної заяви повністю. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником, прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №2510289/39430993 від 30.03.2021 року та №2510304/39430993 від 30.03.2021 року, у зв`язку з відсутністю первинних документів, які стали підставою для реєстрацію податкової накладної. Відсутні документи щодо зберігання (холодильні камери) й транспортування товару, платіжні доручення, банківські виписки, сертифікати якості, рахунок 631. Відповідач-1, також, зазначає, що на сьогоднішній день у регіональних комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, в тому числі й у комісії, яка діє у складі ГУ ДПС у Дніпропетровській області, реалізовано технічну можливість при надходженні до ГУ ДПС у Дніпропетровські області судового рішення, яким останнє зобов`язано повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних, - скасувати в ІС «Податковий блок» попереднє рішення комісії на підставі рішення суду та повторно розглянути пакет документів, поданий платником податків з урахуванням висновків суду. Враховуючи викладене, щ накладні є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області потворно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
11.06.2021 року представником Державної податкової служби (ДПС) України (Відповідач-2) надано відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 просить відмовити у задоволенні позовної заяви повністю та обґрунтовує свою позицію наступним. Суд, зобов`язавши податковий орган зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, фактично бере на себе повноваження суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесено розгляд пояснень та документів щодо прийняття такого рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань. Розгляд питання щодо реєстрації податкових накладних ТОВ «САХАРА ЛТД» №139 від 16.02.2021 року та №116 від 18.03.2021 року в ЄРПН відповідно до пункту 25 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 р. №1165, покладено саме на Комісію ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Відповідач-2, також, зазначає, що на сьогоднішній день у регіональних комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, в тому числі й у комісії, яка діє у складі ГУ ДПС у Дніпропетровській області, реалізовано технічну можливість при надходженні до ГУ ДПС у Дніпропетровські області судового рішення, яким останнє зобов`язано повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних, - скасувати в ІС «Податковий блок» попереднє рішення комісії на підставі рішення суду та повторно розглянути пакет документів, поданий платником податків з урахуванням висновків суду. Враховуючи викладене, зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН зазначені податкові накладні є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання ГУ ДПС у Дніпропетровській області потворно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САХАРА ЛТД» (код ЄДРПОУ 39430993) зареєстровано 07.10.2014 року, номер запису 12231020000005752, у встановленому законом порядку та перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Кам`янське управління, Кам`янська ДПІ (м. Кам`янське).
Видами економічної діяльності ТОВ «САХАРА ЛТД» є: оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами (код КВЕД 6.36 - основний); вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11); виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості (код КВЕД 10.61); діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (код КВЕД 46.19); оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21); оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами (код КВЕД 46.32); оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами (код КВЕД 46.33); оптова торгівля напоями (код КВЕД 46.34); оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками (код КВЕД 46.38); неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90); роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах (код КВЕД 47.21); роздрібна торгівля м`ясом і м`ясними продуктами в спеціалізованих магазинах (47.22); роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах (код КВЕД 47.24); роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (код КВЕД 47.25); роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах (код КВЕД 47.29).
Судом встановлено, що на виконання абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, в процесі здійснення господарської діяльності, позивачем було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні по взаємовідносинам з ПП «ФЛОКСАН» (код ЄДРПОУ 34365658):
- №139 від 16.02.2021 року на суму 490242,60 грн., в тому числі ПДВ 81707,10 грн.;
- №116 від 18.03.2021 року на суму 800000,00 грн., в тому числі ПДВ 133333,33 грн.
В подальшому на електронну адресу позивача надійшли квитанції, зі змісту яких видно, що реєстрація зазначених податкових накладних зупинена, оскільки код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0406, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
При цьому, ТОВ «САХАРА ЛТД» запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
ТОВ «САХАРА ЛТД» після зупинення реєстрації податкових накладних №139 від 16.02.2021 року та №116 від 18.03.2021 року подано в електронному вигляді до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області пояснення щодо взаємовідносин позивача з ПП «ФЛОКСАН» (код ЄДРПОУ 34365658).
Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних:
- №2510289/39430993 від 30.03.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №139 від 16.02.2021 року;
- №2510304/39430993 від 30.03.2021 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №116 від 18.03.2021 року;
Підставою для прийняття вказаних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних визначено ненадання платником податку копій документів, а саме: ненадання платником податків первинних документів, щодо зберігання (холодильні камери) й транспортування товару, платіжні доручення, банківські виписки, сертифікати якості, рахунок 631.
Після отримання рішень про відмову реєстрації податкових накладних, 06.04.2021 року ТОВ «САХАРА ЛТД» подало скарги до ДПС України.
Рішеннями №16940/39430993/2 від 14.04.2021 року та №16944/39430993/2 від 14.04.2021 року ДПС України у задоволенні вказаних скарг відмовлено з тих же підстав, з яких відмовлено в реєстрації відповідних податкових накладних.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Позивачем до суду надано наступні документи по взаємовідносинам з ПП «ФЛОКСАН» (код ЄДРПОУ 34365658): договір поставки №1-28/01 від 28.01.2021 року, договір поставки №1-28/рад від 28.01.2021 року, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, договір оренди нерухомого майна від 05.11.2020 року, платіжні доручення, оборотно-сальдову відомість по рахунку, декларації виробника, специфікації до договорів; акти звіряння розрахунків; виписки з банківських рахунків.
Так, між ТОВ «САХАРА ЛТД» (Постачальник) та ПП «ФЛОКСАН» (Покупець) укладено договір поставки №1-28/01 від 28.01.2021 року, пунктом 1.1. якого визначено, що постачальник постачає, а покупець приймає та оплачує Товар (а саме, сир твердий) в порядку та на умовах визначених цим договором.
У відповідності до пункту 4.1 договору поставки №1-28/01 від 28.01.2021 року, поставка товару здійснюється на склад покупця за адресою: м.Дніпро, вул.Запасна, 7.
Також, між ТОВ «САХАРА ЛТД» (Постачальник) та ПП «ФЛОКСАН» (Покупець) укладено договір поставки №1-28/рад від 28.01.2021 року, пунктом 1.1. якого визначено, що постачальник постачає, а покупець приймає та оплачує Товар (а саме, сир твердий) в порядку та на умовах визначених цим договором.
У відповідності до пункту 4.1 договору поставки №1-28/рад від 28.01.2021 року, поставка товару здійснюється на склад покупця за адресою: м.Дніпро, вул.Запасна, 7.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України передбачено, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно приписів пункту 201.7 статті 201 ПК Кодексу, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
У випадку якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), визначено механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 5 Порядку №1246 передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Наведене положення відповідає пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, яким закріплено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Відповідно до вимог пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
За приписами пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Як встановлено судом з квитанцій №1, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стало те, що код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0406, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд зазначає, що з боку ТОВ «САХАРА ЛТД» не було надано до суду належних та допустимих доказів, які спростовують позицію відповідача 1 щодо віднесення поданих податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій.
Податковий орган, як суб`єкт владних повноважень, наділений обов`язком здійснювати покладені на нього контрольні функції.
Як і зазначалось, позивачем було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні по взаємовідносинам з ПП «ФЛОКСАН» (код ЄДРПОУ 34365658):
- №139 від 16.02.2021 року на суму 490242,60 грн., в тому числі ПДВ 81707,10 грн.;
- №116 від 18.03.2021 року на суму 800000,00 грн., в тому числі ПДВ 133333,33 грн.
В подальшому на електронну адресу позивача надійшли квитанції, зі змісту яких видно, що реєстрація зазначених податкових накладних зупинена із зазначенням відповідних підстав такого зупинення.
При цьому, ТОВ «САХАРА ЛТД» запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
ТОВ «САХАРА ЛТД» подано в електронному вигляді до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області пояснення щодо взаємовідносин позивача з ПП «ФЛОКСАН» (код ЄДРПОУ 34365658).
Так, зі змісту долучених до матеріалів справи повідомлень про надання пояснень та копій документі щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, в графі «Пояснення» позивачем зазначено:
- в повідомленні від 24.03.2021 року №1 вказано, що ТОВ «САХАРА ЛТД» надає пояснення та копії документів щодо співпраці з ПП «ФЛОКСАН». Згідно договору поставки ТОВ «САХАРА ЛТД», товар (сири в асортименті) поставлятиме на умовах відтермінування платежу ПП «ФЛОКСАН».
- в повідомленні від 25.03.2021 року №1 вказано, що ТОВ «САХАРА ЛТД» надає пояснення та копії документів щодо співпраці з ПП «ФЛОКСАН». Згідно договору поставки ТОВ «САХАРА ЛТД», товар (сир Російський) поставлятиме на умовах відтермінування платежу ПП «ФЛОКСАН».
Рішеннями Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН №2510289/39430993 від 30.03.2021 року та №2510304/39430993 від 30.03.2021 року у реєстрації податкових накладних відмовлено.
У якості підстав відмови в рішенні №2510289/39430993 від 30.03.2021 року зазначено, що платником податку не надано копій документів, а саме: первинних документів, щодо зберігання (холодильні камери) й транспортування товару, платіжні доручення, банківські виписки, сертифікати якості, рахунок 631, тощо.
У якості підстав відмови в рішенні №2510304/39430993 від 30.03.2021 року зазначено, що платником податку не надано копій документів щодо зберігання та перевезення товару (холодильні камери).
Після отримання рішень про відмову реєстрації податкових накладних, 06.04.2021 року ТОВ «САХАРА ЛТД» подало скарги до ДПС України.
Рішеннями №16940/39430993/2 від 14.04.2021 року та №16944/39430993/2 від 14.04.2021 року ДПС України у задоволенні вказаних скарг відмовлено з тих же підстав, з яких відмовлено в реєстрації відповідних податкових накладних.
В цей же час, позивачем до суду не надано доказів того, що ТОВ «САХАРА ЛТД» разом з повідомленнями про надання пояснень подавало до ГУ ДПС у Дніпропетровській області та до ДПС України первинні документи, що зазначено в рішеннях про відмову в реєстрації ПН/РК та в рішеннях про відмову в задоволенні скарг.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку.
Судом встановлено, що 24.03.2021 року та 25.03.2021 року ТОВ «САХАРА ЛТД» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Зі змісту рішень ГУ ДПС у Дніпропетровській області та рішень ДПУ України чітко вбачається одна і та сама підстава відмови, яка полягає в ненаданні необхідних для встановлення факту здійснення операцій, первинних документів.
В свою чергу, позивачем не доведено факту подання до ГУ ДПС у Дніпропетровській області копій первинних документів по господарським взаємовідносинам, в рамках яких складено зупинені в реєстрації податкові накладні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи містяться належні докази щодо обґрунтованості підстав прийняття оскаржуваних рішень ГУ ДПС у Дніпропетровській області, в той час як позивачем належних доказів на підтвердження своєї позиції до суду не надано.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №139 від 16.02.2021 року та №116 від 18.03.2021 року, суд зазначає наступне.
У відповідності до пункту 201.10 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов`язком постачальника товарів чи послуг. Цьому обов`язку кореспондує обов`язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, відмова в задоволенні позовної заяви про визнання неправомірним рішення щодо неприйняття податкової накладної для реєстрації не призводить до настання наслідків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Водночас ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Виходячи із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовна заява є необґрунтованою та у її задоволенні необхідно відмовити.
Згідно із ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «САХАРА ЛТД» (вул. Кірова, буд. 12, корпус 3, офіс 223, м. Кам`янське, 51900, код ЄДРПОУ 39430993) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський