Ухвала суду № 98855375, 09.08.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
120/8921/21-а
Номер документу
98855375
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

про відкриття провадження у адміністративній справі

м. Вінниця

09 серпня 2021 р. Справа № 120/8921/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Богоніс М.Б., перевіривши матеріали

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Липовецької міської ради (вул. В. Липківського, 30, м. Липовець, 22500, код ЄДРПОУ 04325957)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

УСТАНОВИВ

У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Липовецької міської ради. У позовній заяві позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 16.07.2021 № 430 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки комунальної форми власності сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки площею 24,1597 га кадастровий номер 0522283600:09:000:2101, що розташована за межами с. Ясенки Липовецької територіальної громади;

- зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки комунальної форми власності сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки площею 24,1597 га кадастровий номер 0522283600:09:000:2101, що розташована за межами с. Ясенки Липовецької територіальної громади.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що 09.06.2021 звернувся до відповідача із клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки комунальної форми власності сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земельної ділянки площею 24,1597 га кадастровий номер 0522283600:09:000:2101, що розташована за межами с. Ясенки Липовецької територіальної громади.

Рішенням відповідача від 16.07.2021 № 430 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, у зв`язку із тим, що бажана земельна ділянка включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, право оренди на які виставляються на земельні торги (аукціон) та до завершення торгів не може відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування.

Не погоджуючись із рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом, оскільки, на його думку, відповідачем порушено ст. 118 Земельного кодексу України, якою передбачено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення документації.

У прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору на підставі норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI.

Визначаючись щодо процесуального питання пов`язаного із застосуванням пільги із сплати судового збору, враховую таке.

Із долученої до матеріалів позовної заяви копії посвідчення встановлено, що позивач володіє правовим статусом учасника бойових дій.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Правовий статус ветеранів війни регулюється Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі – Закон від 22.10.1993 № 3551-XII).

Статтею 22 Закону від 22.10.1993 № 3551-XII передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту (в тому числі учасники бойових дій), отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначений у ст. 12 Закону від 22.10.1993 № 3551-XII.

Отже, при вирішенні питання про сплату судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статтей 12, 22 Закону № 3551-XII.

Відповідний висновок сформований в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі 545/1149/17, у якій вирішено виключну правову проблему про застосування судами п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI.

Встановлено, що предметом оскарження в цій справі є рішення Липовецької міської ради від 16.07.2021 № 430 про відмову у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою з метою безоплатної приватизації земельної ділянки.

Відповідно до п. 14 ст. 12 Закону від 22.10.1993 № 3551-XII учасники бойових дій мають пільги на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Отже, право на отримання земельної ділянки належить до переліку передбачених законодавством спеціальних прав учасника бойових дій, в тому числі позивача, тому спір у вказаній справі можна вважати таким, що стосується захисту прав позивача як учасника бойових дій.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 28.07.2021 по справі № 580/5247/20.

Таким чином, позивач звільняється від сплати судового збору за розгляд цієї справи відповідно до Закону на підставі норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI, що виключає необхідність для його звільнення від сплати судового збору за ухвалою суду.

Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, відсутні підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Враховуючи викладене, доходжу висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Пунктом 4 ч. 9 ст. 171 КАС України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Згідно приписів статей 12, 257, 262 КАС України, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, доходжу висновку про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

В силу ч. 3 ст. ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Тому, з метою з`ясування всіх обставин у справі, доходжу висновку про наявність підстав для витребування за ініціативою суду у Липовецької міської ради належним чином засвідчених копій клопотання ОСОБА_1 від 09.06.2021 із додатками до нього та рішення Липовецької міської ради від 16.07.2021 № 430, в частині ОСОБА_1 , яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою із документами, що стали підставою для його прийняття.

Керуючись ст. 9, 12, 77, 80, 171, 248, 256, 262 КАС України,

УХВАЛИВ

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Липовецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Богоносом Михайлом Богдановичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

3. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України

4. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку ст. 163 КАС України.

5. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку ст. 164 КАС України.

6. Витребувати за ініціативою суду у Липовецької міської ради належним чином засвідчені копії клопотання ОСОБА_1 від 09.06.2021 із додатками до нього та рішення Липовецької міської ради від 16.07.2021 № 430, в частині ОСОБА_1 , яким відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою із документами, що стали підставою для його прийняття та зобов`язати відповідача надати докази у строк для подання відзиву на позовну заяву

7. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.

8. Копію позовної заяви з додатками направити відповідачу.

9. Повідомити, що учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: “http://court.gov.ua/fair/”.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Богоніс Михайло Богданович