
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
"02" серпня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/3825/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Панченко Н.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу № 916/3825/20
за позовом В.о. керівника Одеської місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області
до відповідача MISTER DRAKE PC
про стягнення
за участю представників:
від прокуратури: Лянна О.А., посвідчення № 057608 від 22.10.2020р.
від заявника: Тутейко Л.В., /самопредставництво/
від відповідача: Білоус І.І., ордер серія ОД № 562812 від 12.07.2021р.
В С Т А Н О В И В:
09.07.2021р. за вх.№18472/21 Господарський суд Одеської області отримав клопотання Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), у якому остання просить суд здійснити заміну позивача у справі № 916/3825/20 - Державну екологічну інспекцію в Одеській області на правонаступника Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
В обґрунтування цього клопотання Державна екологічна інспекція Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) посилається на те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2020р. № 802 Державною екологічною інспекцією України 22.12.2020 прийнято наказ № 502 «Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)», яким визначено Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) забезпечити здійснення покладення на неї функцій і повноважень на відповідній території відповідно до Положення, Державній екологічній інспекції в Одеській області припинити здійснення функцій і повноважень.
Згідно пункту 4 наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020р. №502 встановлено, що датою початку здійснення відповідних повноважень і виконання відповідних функцій Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є 23.12.2020р.
Відповідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011р. «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Таким чином, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2020р. № 802 та наказу Державної екологічної інспекції України від 22.12.2020р. №502, повноваження Державної екологічної інспекції в Одеській області з 23.12.2020р. розпочала здійснювати Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Також заявник зазначає, що відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020р. № 230, Державна екологічна інспекція Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковуеться.
Згідно з п.п. 9, 10 розділу II Положення, Державна екологічна інспекція Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
Окрім того, згідно ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища”, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, перераховуються на рахунок місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Відповідно до п.7 ч.3 ст.29 та п.4 ч.1 ст.691 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України та спеціального фонду місцевих бюджетів.
Враховуючи викладене, стягувачем збитків, заподіяних відповідачем внаслідок забруднення навколишнього природного середовища з 23.12.2020р. є Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
У підготовчому засіданні 02.08.2021р. представник прокуратури підтримав клопотання Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) про заміну позивача у справі правонаступником.
Представник відповідача у підготовчому засіданні надав усні пояснення, згідно з якими вважав, що питання про заміну позивача правонаступником має вирішуватись судом після з`ясування наявності у прокуратури підстав для звернення до суду із позовною заявою в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області. Відповідач вважає, що прокурором не надано доказів, які були б підставою для висновку про невиконання чи неналежне виконання Державною екологічною інспекцією в Одеській області своїх функцій щодо захисту прав та інтересів держави.
Відповідно до ст.52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки (ч.1 ст.11 ЦК України). Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти (п.п. 1 і 4 ч.2 ст.11 ЦК України). Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч.3 ст.11 ЦК України). У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події (ч.6 ст.11 ЦК України)
Внаслідок певної дії чи події сторону у зобов`язанні можна замінити на іншу особу, яка є її правонаступником або стосовно лише цивільних прав (обов`язків), або одночасно щодо цивільних прав і обов`язків. Іншими словами, заміна сторони у зобов`язанні може бути наслідком або сингулярного правонаступництва (зокрема, на підставах договорів купівлі-продажу (ч.3 ст.656 ЦК України), дарування (ч.2 ст.718 ЦК України), факторингу (глава 73 ЦК України)), або універсального правонаступництва (у випадку реорганізації юридичної особи (ч.1 ст.104 ЦК України) чи спадкування (ст.1216 ЦК України)).
Для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі, необхідне встановлення або правонаступника такої юридичної особи внаслідок її припинення шляхом реорганізації, або правонаступника окремих її прав чи обов`язків внаслідок заміни сторони у відповідному зобов`язанні. В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов`язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому разі, також, відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
При цьому, можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Процесуальне правонаступництво - це унормована можливість заміни судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 22.01.2020 р. у справі № 2а-15057/09/2670.
Відтак, у вирішенні питань, пов`язаних з таким правонаступництвом, необхідно здійснювати аналіз доказів переходу відповідних прав і обов`язків.
Зазначені положення узгоджуються із позицією Верховного Суду у постанові від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а.
З огляду на вищевикладене, а також враховуючи наявність у матеріалах справи доказів того, що повноваження та функції Державної екологічної інспекції в Одеській області припинені та передані Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) господарський суд вважає обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню клопотання Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) за вх.№18472/21 від 09.07.2021р. про заміну позивача у справі правонаступником.
Заперечення представника відповідача щодо клопотання про заміну позивача правонаступником не приймаються до уваги господарським судом, оскільки вирішення цього питання жодним чином не залежить від вирішення питання щодо наявності у прокуратури підстав для звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання у межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч.2 ст. 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Керуючись ст.ст.52,183, 234,235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) за вх.№18472/21 від 09.07.2021р. про заміну позивача у справі № 916/3825/20 правонаступником задовольнити.
2. Замінити позивача у справі № 916/3825/20 – Державну екологічну інспекцію в Одеській області (65058, Одеська обл., м. Одеса, просп. Шевченка, буд. 12, код ЄДРПОУ 38017120) на його правонаступника – Державну екологічну інспекцію Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65058, м. Одеса, просп. Шевченка, буд. 12, код ЄДРПОУ 43879780).
3. Відкласти підготовче засідання на « 02» вересня 2021р. об 11:00, із викликом учасників справи у підготовче засідання.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, в залі суд. засідань №16 (5 поверх), тел.0(482)307-957.
Ухвала набирає чинності 02.08.2021р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом 10 днів із дня складання повної ухвали.
Повний текст ухвали складено 09.08.2021р.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Суддя Г.Є. Смелянець